Bu bir tesadüf mü ? Hiç Sanmıyorum.

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

kristalangel

Kayıtlı Üye
İş
Profesyonel Ä°ÅŸsiz
♥ C ♥ ebrail
♥ A ♥ zrail
♥ M ♥ ikail
♥ İ ♥ srafil

Bu bir tesadüf olabilir mi ? :)
El-Cami aynı zamanda Allah-u Teala'nın en güzel isimlerinden birisidir :)

KaraKuzGuN

Kayıtlı Üye
İş
Ä°ÅŸsiz.. Aylak.. Vs.
Öyle birşey dediğimi hatırlamıyorum.
Ya anlayamadığım neden her dediğimden birşey çıkarmaya çalışıyorsunuz ?
Ne yaptım ben size ?

Yok bişey yaptığından değil, sadece bu vevzuda hep takılıyorum.. Sürekli tartışılıyor da, yok bazı isimlerini söyleyince dualar daha çabuk kabul olur vs. diye..

Siz diyorsunuz ki en güzel isimlerinden biri, buna göre bundan daha az güzel isimleri de var. Bakın kötü isim demiyorum "daha az güzel olan" diyorum. Ama bu pek görüşüme uymadı bu yüzden yazdım. Yani bu pek mantıklı durmuyor.. Hakaret veya konuyu baltalama amaçlı değil. Bunu size sorarak genel yazdım aslında. Bu mevzu çok kafama takılıyor çünkü.

GoldenSea

Kayıtlı Üye
Yok bişey yaptığından değil, sadece bu vevzuda hep takılıyorum.. Sürekli tartışılıyor da, yok bazı isimlerini söyleyince dualar daha çabuk kabul olur vs. diye..

Siz diyorsunuz ki en güzel isimlerinden biri, buna göre bundan daha az güzel isimleri de var. Bakın kötü isim demiyorum "daha az güzel olan" diyorum. Ama bu pek görüşüme uymadı bu yüzden yazdım. Yani bu pek mantıklı durmuyor.. Hakaret veya konuyu baltalama amaçlı değil. Bunu size sorarak genel yazdım aslında. Bu mevzu çok kafama takılıyor çünkü.

Dediğin mantıklı aslında. Allah'ın 99 isminin haricinde de isimleri vardır ama neden 99 ismi daha ön plandadır, düşündürüyo insanı gayet doğal.

Birde şu var, isimlerin üstünü olur mu acaba? Yani bir isim neden diğer bir isimden daha üstün olsun ki? Yalnızca anlamları farklı o kadar.

Diye düşünüyorum :D

Azize

Kayıtlı Üye
Bu kadar sığ olmanızı beklememem bir tesadüf olamaz değil, değil mi?

Geberiyolog

Banlı Kullanıcı
İş
Ä°nsan
Güzel bir isabet. :) Ufakken sıralarını karıştırmamak için kullanırdım bunu çünkü c-a-m-i meleklerin sıralanmış hali.

kristalangel

Kayıtlı Üye
İş
Profesyonel Ä°ÅŸsiz

Benim o anlamda yazmadığımı öğrenmişseniz eğer sorun yok .
Konuyu saptırmaya da gerek yok , bu konu üzerinde tartışmak istemiyorum.

spawnz

Banlı Kullanıcı
İş
Chemistry Engineering
Azrail ve İsrafil ismi nerede geçiyor?Kaynak nedir?
Tamamen zorlama bir tespit olmuş.
Önem arz eden çoğu kelimenin baş harfleri ile,daha önemli bir kelime elde edilebilir.
Tamamen tesadüf,bilhassa zorlama bir tespit.
Azrail ve İsrafil ismi,ibranice yahudi kaynaklarında geçer.Kâfir dediğiniz adamların,inançlarında mevcut bazı isimler ile,'cami' kelimesini tespit etmişsiniz.

Geberiyolog

Banlı Kullanıcı
İş
Ä°nsan
Önemi var mı kardeş. :) Allah, Türkiye Türkçesi konuşan 100 milyon kadar kişinin 4 büyük meleğe bu isimleri vereceğini biliyor elbette. Dünya yokken dahi biliyordu bunları Allah. İlla arapça mı olması lazım? Cami kelimesi de arapça değildir.

Ha melekül mevt, ha azrail. Biz genel olarak azrail diye isimlendiriyoruz. Dört büyük meleğe "cebrail, azrail, mikail, israfil" diyen millet, mescitlere de cami diyor. Bakın işte eşleşme bu..

Kâfir dediğimiz adamları yükseltmek için sanırım bizi alçaltmanız gerekiyordu. :)

spawnz

Banlı Kullanıcı
İş
Chemistry Engineering
Tabii ki de öenmi yok.Bir de dilde karşılığı yoksa aynen aktarmak,sorun değil.
Ama benim demek istediğim;müslümanlıkta kaynağa bakınca;kuranda iki tane büyük melekten bahsedilir.4 tane değil.Bunu belirtmek istedim.Kuran ve hadislerde müslümanlıkta 2 büyük melek vardır.
Ayrıca yanlış anlaşılmasın;birilerini yükseltmek yada alçaltmak gibi bir düşüncem yok ; )

asnadum

Kayıtlı Üye
gitmek vakti gelmiş bu diyarlardan.karanlık çökmeden yola çıkabilsek bari

BattleFury

Kayıtlı Üye
Elimde bulunan aslında değiştirilmiş olan İncil'den küçük bir alıntı yapayım. Ancak gel gelelim her ayet değişikliğe uğramamıştır incildeki. Orjinal incil ve daha az batıl incil halA vardır...
Pek çok Hıristiyan aydını, meleklerin üçte birinin düştüğünü
kabul eder. İnsan bedenindeki zayıf melekler gibi düşünün zaten insan ruhundan güçsüzdüler bir de bu şekilde Tanrının gözünden düşünce iyice....

Neyse fazla uzatmadan düşmüş meleklerle ilgili bir bilgiyi paylaşayım :
"Ardından gökte başka bir belirti göründü: Yedi başlı, on boynuzlu, kızıl renkli büyük bir ejderhaydı bu.
Yedi başında yedi taç vardı. Kuyruğuyla gökteki yıldızların üçte birini sürükleyip yeryüzüne attı. Sonra doğum yapmak üzere olan kadının önünde durdu; kadın doğurur doğurmaz Ejderha çocuğu yutacaktı." (Vahiy 12:3-4)

Gelecekte düşen melekler üzerine bir yargı olacaktır.
- "Sonra solundakilere şöyle diyecek: 'Ey lanetliler, çekilin önümden! İblis'le melekleri için hazırlanmış sönmez ateşe gidin!" (Matta 25:41).
- "Tanrı günah işleyen melekleri esirgemedi; onları cehenneme atıp karanlıkta zincire vurdu. Yargılanıncaya dek orada tutulacaklar." (2. Petrus 2:4).Hıristiyanlıkta Melekler, Hıristiyanlıkta Şeytan, Cinler
- "Yetkilerinin sınırı içinde kalmayıp kendilerine ayrılan yeri terk etmiş olan melekleri, büyük yargı günü için çözülmez bağlarla bağlayarak karanlığa hapsetti." (Yahuda 1:6)
- "Büyük ejderha -İblis ya da Şeytan denen, bütün dünyayı saptıran o eski yılan- melekleriyle birlikte yeryüzüne atıldı." (Vahiy 12:9).

Meleklere ilişkin hangi görüşe inanırsanız inanın, Tanrı’nın isteğini gerçekleştirmek için önemli derecede kullanıldıklarını ve Kutsal Kitap’ta çok bahsedildiği gerçeğinden kaçamazsınız.. Ve başka bir gerçeklikte insan ruhunun Allahın zerrelerinden taşıdığı için ve sonsuzun her parçasınında sonsuz olduğunu varsayarsak.... Özgür bir ruh gerçekten meleklerden bile güçlü olabilir en basit kanıtı olarak aklınızda bir fikir, düşünce, duygu, olay, görüntü vb. oluşturabildiğini yani kısaca hayal edebilme yeteneğinin var olmasını en büyük kanıt olarak gösteriyorum.... en büyük çünkü herkes hayal edebilir :)

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...