Azrail(as) Bir Tane Olduğu Halde, Aynı Anda Ölen Birçok İnsanın Ruhunu Nasıl Alır ?

egedesouza

Kayıtlı Üye
İş
Öğrenci
Hem merak ettiğim bir sorudur kafamda dolaşan...

Yorum sizlerin...

Sağlıcakla...

Ori

Kayıtlı Üye
Sınırsız bir hız olabilir bence.

sevgisiz03

Banlı Kullanıcı
arkadaşım sen bilmez misin ki zaman mekan orada işlemez yani ruhlar aleminde

egedesouza

Kayıtlı Üye
İş
Öğrenci
Ben kendime göre cevabını biliyorum zaten...

Sizin görüşlerinizi de almak istedim...

Herkezin yoğurt yiyişi farklıdır...

Herkesin kendine göre doğruları ve açıklamaları vardır. Ben sadece "Brain Storming" denilen Beyin Fırtınası yapmaya çalıştım o kadar...

Gizlİksir

Banlı Kullanıcı
Azrail tek başına yapmıyor. O sadece peygamberleri ona yardımcı sayısı belli olmayan bir sürü yardımcı melek var diye biliyorum.
Birde onlar istedikleri an istedikleri yerde olabiliyorlar. Bu yüzden zaman kavramı pek önemli değil.

sevgisiz03

Banlı Kullanıcı
tamam kızma hemen ama bazen somut düşünmemek gerekir soyut düşünmeliyiz sonsuzluk kavramı gibi :D

nickbulunbanaoglum

Banlı Kullanıcı
İş
Kaldırım Mühendisi :D
Sanırım bir hadiste geçiyordu dünya azrailin iki bacağı arasındadir diye. Ve şunuda hatırlatayım iblıs aynı anda milyonlarca insana fitne verebiliyor yani birden çok yerde bulunabiliyor. Azrail ulu bir melek. Onun bunu yapması daha kolay.

MarlaSinger

Kayıtlı Üye
İş
turist
Tanrı'nın, şeytanın ya da başka herhangi bir meleğin bunu nasıl yaptığını değil de neden özellikle Azrail'i merak ettiğinizi merak ettim bende...

Corina

Kayıtlı Üye
İş
ögrenci,
Azrail a.s sadece 1 tane degildir diye düşünüyorum yada yardımcıları wardır bence

sevgisiz03

Banlı Kullanıcı
merak eden edene gençlik bende bir sürü şey merak ediyom ama her merak merak değildir :p

Corina

Kayıtlı Üye
İş
ögrenci,
Sanırım bir hadiste geçiyordu dünya azrailin iki bacağı arasındadir diye. Ve şunuda hatırlatayım iblıs aynı anda milyonlarca insana fitne verebiliyor yani birden çok yerde bulunabiliyor. Azrail ulu bir melek. Onun bunu yapması daha kolay.

iblis bunu tek yapmıyor onun yardımcıları var

egedesouza

Kayıtlı Üye
İş
Öğrenci
Tanrı'nın, şeytanın ya da başka herhangi bir meleğin bunu nasıl yaptığını değil de neden özellikle Azrail'i merak ettiğinizi merak ettim bende...

Merakınızı gidereyim o zaman:

Burada bir tanesini yazmam gerekirdu O'nu tercih ettim...

Bu kadar...:)

Ken

Kayıtlı Üye
Bence, Azrail zaman kavramına bağlı olmadığı bir alemde yaşadığından dolayı aynı anda dünya üzerinde birçok yerde olabiliyordur. Biz dünyada günde milyonlarca canlının öldüğünü görsek de, Azrail onlarla teker teker ilgileniyordur. Zaman kavramından muaf yani sorumlu tutlmayan diğer varlıklar içinde bu geçerlidir sanırım. Ama elbette ki Allah o alem için de özel kurallar getirmiştir. Aynen bizim alemimize getirilen kurallar gibi.

egedesouza

Kayıtlı Üye
İş
Öğrenci
merak eden edene gençlik bende bir sürü şey merak ediyom ama her merak merak değildir :p

Verilen bilgileri körü körüne kabul etmek yerine beyin süzgecinden geçirerek benimsemek...(Genel anlamda)

Merak etmek birçok atasözünün tersine (Sizin kasdettiğiniz anlamda diyorum) bir erdemdir bence... Allah düşünmemiz için bizlere akıl vermiştir...

Ayrıca demek ki sizde merak ediyor olmalısınız ki konunun başlığını görünce içeriğine bakma gereği hisstmişsiniz...

Sağlıcakla...

egedesouza

Kayıtlı Üye
İş
Öğrenci
Ben de kendime göre cevabı paylaşıyım o zaman... Zaten genelde yakın cevaplar geldi...

Can alan ve ruhları kabzeden haddizatında Allah’dır (cc). Azrail’e (as) gelince, Hakk’ın her işinde bir kısım nezaretçi ve alkışçıları olduğu gibi, ruhların kabzedilmesi işinde o bir nezâretçi ve alkışçıdır. Her yerde hazır ve nâzır olan Yaratıcı, akla hayale gelmez ve hesap altına girmez pek çok işi birden yaptığı gibi, milyarlarca varlığı aynı anda hem var, hem de yok edebilir. İşte bu baş döndürücü kudret ve bütün eşyayı her an görüp bilen sonsuz ilimdir ki -bazıları akıldan uzak görseler bile- kâinatın zerreleri adedince işleri bir arada şaşırmadan görebilir ve her yerde ölenlerin ruhlarını da kabzedebilir.

turco

Kayıtlı Üye
32. surenin 11. ayeti

De ki: "Sizin için görevlendirilen ölüm meleği canınızı alacak, sonra Rabbinize döndürüleceksiniz."

ve enam suresi 61. Ayete göz atabilirsin

O, kullarının üstünde mutlak hakimiyet sahibidir. Üzerinize de koruyucu melekler gönderir. Nihayet birinize ölüm geldiği vakit (görevli) elçilerimiz onun canını alır ve onlar görevlerinde asla kusur etmezler.

Şeytanın demonları varda azrailin melekleri olamazmı? Ayrıca bunların hepsinin birer manevi sır oldugu kanaatindeyim bizimde ne beynimiz ne ilmimiz ona yetmez. Şüphesiz en doğrusunu Allah(cc) bilir.

gizli_gizler

Kayıtlı Üye
Günde binlerce milyonlarca bebek aynı anda hayat bulabiliyor.Allah tek başına aynı anda bu kadar insana nasıl hayat veriyorsa azrailede aynı anda can alabilmesi için güç vermiştir.nasıl olduğunu kesin olarak kimse bilemez zaten önemlide değil.

sevimkoşkatilgeldi

Kayıtlı Üye
İş
Kamu Hukuku
Bana göre aynı anda çok yere nasıl ulaşabildiği değil işlemi nasıl gerçekleştirdiği önemli. Çok merak ediyorum o an geldiğinde nasıl hissedeceğimi. Acaba geciktiği için sitem etme imkanım olacak mı? :)