Melekler

Chery

Kayıtlı Üye
Benim bu konu hakkında pek bir bilgim ok açıkcası. Bir rüyadan sonra merak etmeye başladım . eskiden melekler ilgimi çekmezdi şu an öyle değil ...
Bir kaç yerde düşmüş meleklerden bahsediliyor.böyle bir şey var mı gerçekten ve doğru mu ? Meleklerle ilgili bilgisi olan biri yardımcı olabilirse sevinirim.şimdiden teşekkürler :)

Ori

Kayıtlı Üye
Evet düşmüş melekler var. Lucifer mesela...

Ori

Kayıtlı Üye
Düşmüş Melekler - "Gizlimabet Parapsikoloji Platformu"

Cennette Savaş

Kesin olarak inanılan bilgi Lucifer'in kendi gibi olanlarla birleşip Tanrı'yı ve ona inançlı melekleri tahtından indirmeye çalışmasıdır.

Sorun ise Tanrı insanları yarattığı zaman bütün meleklerin onların önünde diz çökmelerini istedi. O zamanın en büyük baş meleklerinden (Archangels) biri olan Lucifer bunu çok basit ve aşağılayıcı buldu ve neden "Ateş'in oğlunun Çamur'un oğlu önünde eğilmesi gerektiğini" sordu.

Buna benzer bir başka teori ise Lucifer'in Jesus'ın (İsa) önünde eğilmeyi kabul etmemesiydi. Lucifer Seraphim'in en baş meleği ve lideriydi bu durum ona ağır gelmişti.

15. yüzyılda 133.306.668 meleğin cennetten 9 gün içerisinde düştüğü tahmin ediliyor.

Bir çok insanın aklındaki soru işareti ise savaşın ne zaman olduğu. Çoğu tarihlerde yer almamasına karşı Hristiyanların kitabında Satan ve Lucifer'in günahkar oldukları açıkça söyleniyor.

Satan Archangel Michael'in gönderdiği ordularla savaşırken 10 başlı bir ejder halinde anlatılıyor. Bir kaç gün sürdüğü kayıt edilen savaşta Satan'ın ordusu çok etkili silahlar yapıp kullandılar ve Michael'in ordusunu neredeyse bozguna uğrattılar. Ama son savaşa gelince Satan ve ordusu kaybedip cennetten atıldılar.

Neden Düştüler

Lucifer ve takipçileri için değil de, Grigoriler'in düşme sebeplerinde aklımıza soru işaretleri takılıyor.
Lucifer daha fazla özgürlük istediği için Tanrı ve meleklerine karşı savaştı peki Grigorileri itaatsizliğe iten neydi?

Teorilerden biri bütün meleklerin Tanrı tarafından eşit yaratılmış olması ve buna göre Tanrı'ya itaat etmeyi seçip seçmeme hakkına sahip olmalarıydı.

Lucifer'in düşmesinin tek sebebi egosuydu ama Grigoriler insanlara yardım edip onları sevmenin düşmelerine neden olacağını, hatta günah bile olacağını düşünmediler. İnsanları sevip onlara herşeyde fazlasıyla yol gösterdiler. Bu sevgi, Tanrı'nın İsa'ya duyduğu ve Lucifer'in isyan çıkarmasına neden olan türden bir sevgiydi.
Bunun üzerine Grigori Melekleri ölümlü olup insanlar gibi yaşamayı tatmak istediler.

Bazılarına göre kadınlar çıplak gezip onları kendilerine aşık etmişlerdi. Tabi ki bu çok saçma bir teori, Tanrı'nın melekleri bu kadar kolayca kanmis olamazlardi. Meleklerle insanların aşklarından doğan çocukları ise büyük bir selde yok oldular. Şimdilerde ise insanların en büyük sevgilileri cennetin bir yerinden hala bizi izliyor olmalılar.

Cezaları

Tanrı'nın övgüsünü kazanmak için bir müzik aletini nasıl çalmayı öğrenmek önemli değildi Lucifer için. Lucifer, o kadar güzeldi ki, bir müzisyenin usta ellerinde çıkardığı müziği söyleyebiliyordu. Lucifer'in ilahi söylemesi için kimsenin enstruman çalmasına gerek yoktu, kendisi zaten ilahiydi."

Lucifer Eden'de, Tanrı'nın bahçesinde, kutsal dağda yaşıyordu. Olağan üstü güzelliği yüzünden alçak gönüllü olamadı.

Lucifer'in 5 Hatası;

* Lucifer Tanrı'nın yerinde olmak ve onu tahtından kaldırmak istedi.

* "Yıldızların" üstünde oturmak istedi. Yıldızlar, Tanrı'ya itaat eden meleklerdi.

* Bütün evreni kontrol etmek istedi.

* Yartıcısının yansıması olmaktan mutlu olamıyordu artık.

* Sadece kendinden sorumlu olmak ve herkesten yüksekte olmak istedi.

Bu günahlarının sonunda cennetten sonsuza kadar düştüler ve cennetin 2. katında hapis olarak cezalarını bekliyorlar. Lucifer ise Dünyada İsa yeniden doğduğu zaman cezasını çekecek.

Tanrı Lucifer'i yarattığı zaman kendisine karşı isyan çıkaracağını bilmiyor muydu?

* Evet, biliyordu.

Peki bunu önleyebilir miydi?

* Evet önleyebilirdi.

Neden yapmadı o zaman? Lucifer düşmesi çok büyük acı olan harika bir melekti. Onu kışkırtacak hiçbir neden de yoktu.

* Çünkü, Lucifer de bizim gibi istediğini seçme hakkıyla yaratıldı. Tanrı, meleklere ve insanlara iyiyi ve kötüyü seçme hakkını verdi. Kötüyü seçenlere karşılık Tanrı her zaman üstün güçlüdür.

Grigoriler 4 bölüme ayrılmışlardır, baş melekleri şunlardır;

Kuzey - Formalhaut

Güney - Regulus

Doğu - Aldebaran

Batı - Antares

İnsanlar gibi görünürler ama daha uzun ve sessizdirler. Yahudilere göre kötü ve iyi watchers vardır, iyiler cennetin 5. katında görev alırken kötüler ise 3. kattadırlar.

Grigoriler Tanrı tarafından ilk insanları gözetmeleri, yol göstermeleri için yaratılmıştı. Grigori gerek ruh, gerek fiziki olarak neredeyse devler kadarlardı.Ama bu melekler insanlara Tanrı tarafından yasaklanan büyü, sihir, yıldızları okumak gibi erdemleri öğrettiler.

Tanriyi sinirlendiren ise bu meleklerin olumlu disi insanlar tarafindan bastan cikarilmis olmalariydi. Hatta cusselerini hice sayarak evlenip cocuk sahibi dahi oldular. Grigorilerle insanların birleşmesinden olan çocukların isimleri "Nephilim" koyuldu.

Böyle birşey affedilemezdi. Bunun üzerine Grigoriler görevlerinden alınarak cennette hapis oldular. Eski zamanın birinde çıkan büyük bir sel yanlızca insanları cezalandırmak için değil yarı insan yarı melek olan Nephilim'i de dünyadan temizlemek içindi.

Görevlerine sadık kalmış Grigorilerin Baş Melekleri ise şunlardır;

Uriel, Raphael, Raguel, Michael, Zerachiel, Gabriel ve Ramiel.

LUCIFER

Lucifer ismi "Işık veren" anlamına gelir. Venüs'ün en parlak yıldızıdır. Mitolojide, Tanrıça Aurora (Dawn) ve Tanrı Ceyx'in oğludur.

Birçok kişinin düşündüğünün aksine, Satan ve Lucifer tamamen farklı meleklerdir. Lucifer'in cennetten atilma sebebi tamamen megolamanlığına ve kişisel sebeplerine bağlıdır. Lucifer, "Satan değil" , ilk günahkar olan melektir.

... " Nasıl Cennet'ten düşersin, ah Lucifer, sabahın oğlu! Bütün milletleri arkasına alan sen, nasıl birden yere inersin! " ...

Bu görüşe göre bu pasaj o zamanda Babylon'ı yöneten kral tarafından Lucifer'e yazıldı. Diğer taraftan Samael'e yazılmış olma ihtimali de var. Ama konu şu ki Lucifer olduğu Seraphim Archangel pozisyonundan atılarak cennetten düştü. Samael ise terketmeyi kendi seçti, " düşmedi ".

" Şeytan " sıfatı Cennet'in düşen yıldızı olarak görülen Lucifer'e verilmişti ama artık Satan ile Lucifer yer değiştiriyor hatta çoğu zaman birbirleriyle karıştırılıyorlar.

Lucifer harika bir komutan, prens ve bir yöneticiydi. Düştükten sonra bile gücünün birazına sahip olduğu söylenir. Lucifer Tanrı'nın karşıtı mıydı? Hayır, böyle birşey olamaz çünkü Tanrı Lucifer'in yaratıcısıdır. Ama Lucifer Archangel Michael'in karşıtıydı.

SATAN

Satan hakkındaki en büyük teori Tanrı'ya ihanet edip ondan sonra isyan çıkarmasıydı. Satan Tanrı'nın Adem'e olan tutkusunu çok kıskandı. Yılana dönüşerek, veya yılanın kendisini kullanarak Eve'in (Havva) yasak elmayı yemesini sağladı. Bunun üzerine Tanrı Satan'ı cennetten atarak dünyaya sürdü. Düşen Melekler cennetin 2. katında hala cezalarını bekliyorlar.

Birçok inanışa göre yılan Satan'ın yeniden doğup dünyaya inmiş halidir.

Bunlara göre Satan Dünya ve Cennet arasında gidip geliyor. İnsanları baştan çıkarıp Tanrı'ya olan inançlarını yok etmeye çalışıyor. Bu yüzden Satan " Şeytan " olarak geçiyor.

ALINTI.

Chery

Kayıtlı Üye
açıklayıcı oldu teşekkürler . merak ettiğim bir soru daha var . Günümüzde aramızda yaşayan melekler var mı ? Ve kanatlarını nasıl saklıyorlar?

Ori

Kayıtlı Üye
Ben böyle birşey olduğuna inanmıyorum. Malesef bu konuda da pek bir bilgim yok. :)

musashi

Banlı Kullanıcı
bunlar hangi kaynaktan alıntı acaba merak ettim

Chery

Kayıtlı Üye
ori24'ün ilk verdiği kaynak zaten forum daki . diğerini ise internette görmüştüm. Tabii ori24 hangi kaynaktan alıntı yaptı bilmiyorum.

Ori

Kayıtlı Üye
Bir siteden alıntı yaptım site ismi yasak olduğu için veremiyorum. :)

lala

Kayıtlı Üye
bende birsey sormak istiyorum melekler cinsiyetsiz sannediyordum ama burda yari melek yari insan olanlari tanri sel ile cezalandirdi .... biraz kafam karisti yine ben satan ve lucifer ayni saniyordum 

Chery

Kayıtlı Üye
satan ve luciifer aynı değildir. lucifer şeytanın oğlu olarak geçer