Dikkat! Hz Mehdi Kur'an'da Geçmiyor Diyenlere...

turco

Kayıtlı Üye
Selamun aleykum, umarım yardımcı olur. Lütfen yorum yapmadan önce vakit ayırıp okuyun çünkü önemli.

HZ MEHDİ VE HZ MESİH

Bilindiği üzere Hz Mehdi Aleyhisselam ve Mesih Aleyhisselamların gelişleri Mütevatir Hadislerle(Doğrulukları üzerinde şüphe bulutları bulunmayan, sıddık kimselerin dilden dile aktararak günümüze kadar ulaştırmış oldukları hadislere "Mütevatir Hadisler" denir.) müjdelenmiştir. Sadece İslam kaynaklarında değil. Bütün semavi ve semavi olmayan inanç sistemleri içerisinde onların geleceğinden ve dünyada adaleti yeniden imar edeceğinden bahsedilmiştir.

Yahudi ve Hristiyanlarda Mesih ve Maşiyah inancı, Japon inanç kültüründe "Şiminitu”, Zerdüşt inancına göre, "Sauşyant" , Hindu inancına göre "Kalki" ve Budizme göre ise; insanlığa en zor anlarında yol gösterecek olan o kutsal kişinin ismi "Mayt- rea'dır".

İsimler farklı olsada herkes aynı kişiyi beklemektedir. Cenabı Hak, Kuran-ı Kerimde, Efendimiz Muhammed Mustafa Sav. dahil olmak üzere bütün Peygamberlerin, Hz Mehdi Aleyhisselam'ı anlattığını şöyle ifade etmiştir;

وَاِذْ اَخَذْنَا مِنَ النَّبِيّٖنَ مٖيثَاقَهُمْ وَمِنْكَ وَمِنْ نُوحٍ وَاِبْرٰهٖيمَ وَمُوسٰى وَعٖيسَى ابْنِ مَرْيَمَ وَاَخَذْنَا مِنْهُمْ مٖيثَاقًا غَلٖيظًا

Ve iz ehazna minen nebiyyine misakahum ve minke ve min nuhiv ve ibrahime ve musa ve isebni meryem, ve ehazna minhum misakan ğaliza.

Hani biz peygamberlerden sağlam söz almıştık. Senden, Nûh’tan, İbrahim, Mûsâ ve Meryem oğlu İsa’dan da. Evet biz, onlardan sapa sağlam bir söz almıştık.

Ahzap Suresi 7. Ayet

Bu ayeti kerime ile bağlantılı olarak bütün peygamberlerin söylediklerinin hak olduğunu açıklayacak Mehdi Resulün geleceği ve peygamberlerin onun gelişi hakkında ümmetlerini bilinçlendirme konusunda ellerinden geleni yapacaklarına dair Rabbül Alemine söz verdiklerinden şöyle bahsedilmektedir;

وَاِذْ اَخَذَ اللّٰهُ مٖيثَاقَ النَّبِيّٖنَ لَمَا اٰتَيْتُكُمْ مِنْ كِتَابٍ وَحِكْمَةٍ ثُمَّ جَاءَكُمْ رَسُولٌ مُصَدِّقٌ لِمَا مَعَكُمْ لَتُؤْمِنُنَّ بِهٖ وَلَتَنْصُرُنَّهُ قَالَ ءَاَقْرَرْتُمْ وَاَخَذْتُمْ عَلٰى ذٰلِكُمْ اِصْرٖى قَالُوا اَقْرَرْنَا قَالَ فَاشْهَدُوا وَاَنَا مَعَكُمْ مِنَ الشَّاهِدٖينَ

Ve iz ehazellahu misakan nebiyyine lema ateytukum min kitabiv ve hikmetin summe caekum rasulum musaddikul lima meakum le tu'minunne bihi ve le tensurunneh, kale e akrartum ve ehaztum ala zalikum ısri, kalu akrarna, kale feşhedu ve ene meakum mineş şahidîn.

Ve unutma ki Allah, peygamberlerden mîsaklarını almış, şöyle demişti: "Size Kitap'tan ve hikmetten nasip verdim. Sonra size elinizdekini doğrulayıcı bir resul geldiğinde, ona mutlaka inanacak ve ona muhakkak yardım edeceksiniz. Kabul ettiniz ve ağır yükümü üzerinize aldınız mı?". "Kabul ettik." dediler. "O halde tanık olun, sizinle beraber ben de tanıklardanım." dedi.

Ali İmran 81. Ayet

Hz Mehdi ve Mesih Aleyhisselamlar gelmeden önce; İnsanlar Allah'ın hükümlerinden uzaklaşacak, yeryüzünde fitneler çoğalacak, ülkeler ülkelere savaş açacak, depremlerinden sayısı artacak vs... yani kısacası dünya zahiri ve batıni manada iflas etmiş olacak.

Bu anlattığımıza bir işaret olarak Kuran-ı Kerimde, Hz Mehdi Aleyhisselam geldiği zaman, ümmetin Kuran'ın idrakinden uzak kalmasına karşı olan hayretini gösterebiliriz;

وَقَالَ الرَّسُولُ يَا رَبِّ اِنَّ قَوْمِى اتَّخَذُوا هٰـذَا الْقُرْاٰنَ مَهْجُورًا

Ve kaler rasulu ya rabbi inne kavmit tehazu hazel kur'ane mehcura.

Resul de şöyle der: "Ey Rabbim, kavmim, bu Kur'an'ı büsbütün terk etmiş."

Furkan Suresi 30.Ayet

Bu Ayet-i Kerime'nin Hz Peygamber dönemini işaret etmediği açıkca ortadadır. Çünkü o dönem gelen bütün hükümler birebir hataya tatbik ediliyor ve Ashap, Kuran'ı anlama noktasında kılı kırk yararcasına dikkatli davranıyordu. Bu ayet, Hz Mehdi Aleyhisselam'ın geldiği dönemdeki İslam ümmetinin halinin nasıl olacağına işaret etmektedir

İşte, ruhani manada ölmüş bu dünya insanlığı için Alemlerin yaratısı olan Yüce Rabbimiz, can suyu olması maksatı ile Hz İsa ve Hz Mehdi aleyhisselamları tekrardan vazifelendirecek. Köhneleşmiş şeytani sistemi ortadan kaldırarak bütün insanlağın bir olan Rabblerine yönlendireceklerdir.

Hz Mehdi ve Mesih Aleyhisselam'ın geleceği hakkında rivayet edilmiş hadislerden bir kaçına bakalım;

Ehl-i beytimden bir adam çıkar, ismi ismime, ahlâkı ahlâkıma mutabık olur. Dünyayı ahlâk ve nesafetle doldurur; evvelce zulm ve cevir ile dolduğu gibi.

Hz. İbn- i Mes'ud RA

Hz. Ali'nin (r.a.) rivayetine göre Resulullah (s.a.v.) şöyle buyurdu:
Kıyametin kopması için zaman da sadece bir günden başka vakit kalmamış da olsa Allah (c.c.) benim Ehl-i Beytimden bir zatı (Mehdi'yi gönderecek.)

Sünen-i Ebu Davud, 5/92

İsa bin Meryem benim ümmetim içinde; adaletli bir hakim ve (yönetimde) adil bir imam olacak, haçı kırıp ezecek ve domuzu öldürecektir… Kap su ile dolduğu gibi yeryüzü barışla dolacaktır. Din birliği de olacak, artık Allah'tan başkasına tapılmayacaktır.

Sünen-i İbn-i Mace, 10/334

Bu hadisler iki şeyi gösteriyor ;Bu iki zatın gelişi inkar edilemez bir gerçek ve insanlık yüreklerinde onların geleceği inancını diri tutmak zorunda. Çünkü Alemelerin yaratıcısı asla vadinden dönmez.

يُرٖيدُونَ لِيُطْفِؤُا نُورَ اللّٰهِ بِاَفْوَاهِهِمْ وَاللّٰهُ مُتِمُّ نُورِهٖ وَلَوْ كَرِهَ الْكَافِرُونَ

Yuridune liyutfiu nurallahi biefvahihim vallahu mutimmu nurihi velev kerihelkâfirûn.

Onlar ağızlarıyla Allah’ın nurunu söndürmek istiyorlar. Hâlbuki kâfirler istemeseler de Allah nurunu tamamlayacaktır.

Saf Suresi 8. Ayet

Hazreti Mehdi'nin Tekrardan Gelişi

İsra Suresi 6. Ayet

Bilindiği üzere, Hz Mehdi aleyhisselam miladi 869 tarihinde Hasan Askeri Hazretleri'nin neslinden Samarra da dünyaya gelmiş. Babasının, 874 tarihinde vefatından sonra Gaybubet alemine çekilmiştir. Taki kıyamet asrında ruhani manada ölmüş insanlığa Ab-ı Hayat olacağı güne kadar.

... Mehdi, Resulullah'ın bayrağı ile, insanların başlarına bela üzerine bela yağdığı ve çıkışından ümit kesildiği bir sırada çıkar...

Kitab-ül Burhan Fi Alamet-il Mehdiyy-il Ahir Zaman, s. 55

Sümme radedna -Sonra iade edeceğiz
lekümül KERRATE aleyhim - sizi TEKRAR onların üzerine
ve emdednaküm-Size imdat vereceğiz
bi emvaliv- Mallarla
ve benine-Ve oğullarla
ve cealnaküm-Sizin çoğaltacağız
eksera nefira-cemiyetinizi de daha fazla

İsra Suresi 6. Ayet

Bu ayette ثُمَّ رَدَدْنَا لَكُمُ الْكَرَّةَ عَلَيْهِمْ (Sonra sizi onların üzerine tekrardan iade edeceğiz) ifadesinde Hz Mehdi Aleyhisselam'ın “Kerret” olarak tekrardan geleceğine ve hem keyfiyetçe, hemde kemiyetçede büyük ihsanlara nail olacağına işaret edilmektedir

İSRA SURESİ 98. AYET

ذٰلِكَ جَزَاؤُهُمْ بِاَنَّهُمْ كَفَرُوا بِاٰيَاتِنَا وَقَالُوا ءَاِذَا كُنَّا عِظَامًا وَرُفَاتًا ءَاِنَّا لَمَبْعُوثُونَ خَلْقًا جَدٖيدًا

Zalike cezauhum bi ennehum keferu bi ayatina ve kalu e iza kunna izamev ve rufaten e inna le meb'usune halkan cedida.

Bu, onların cezasıdır. Çünkü onlar âyetlerimizi inkâr ettiler ve, “Biz bir yığın kemik, bir yığın ufantı olduktan sonra mı yeniden bir yaratılışla diriltilecekmişiz, biz mi?” dediler.

Bu ayeti Kerimede ise, Mehdi Aleyhisselam'ın tekrardan ete, kemiğe bürünerek geleceği gerçeğini bilerek veya bilmeyerek gizleyenlerin inkarlarından bahsedilmekte. Zalimler istemesede, Hakkın vaadinin(Mehdi Aleyhisselam'ın gelişi) gerçek olduğuna işaret edilmektedir

Beklenilen Kişi- YUNUS SURESİ

Hz Mehdi Aleyhisselam'ın isimlerinden olan “Muntazır”. Yunus Suresinin 20. ayeti kerimesinde geçmektedir

(20) Ve yekulune lev la ünzile-İndirilse ya! diyorlar
aleyhi ayetüm mir rabbih-Ona Rabbinden bir mucize
fe kul- De ki
innemel ğaybü lillahi-Ancak gayb, Allah'a mahsusdur
Fenteziru-Artık bekleyin
İnni-Şüphesiz ben de
meaküm minel MUNTEZİRİN-sizinle beraber BEKLEYENLERDENİM

Cenab-ı Hak, Kasas Suresi 86. Ayeti Kerimesinde; Hz Mehdi Aleyhisselam'ı, Kuran-ı Kerimden açık deliller ile destekliyeceğine işaret buyurmaktadır.

وَمَا كُنْتَ تَرْجُوا اَنْ يُلْقى اِلَيْكَ الْكِتَابُ اِلَّا رَحْمَةً مِنْ رَبِّكَ فَلَا تَكُونَنَّ ظَهيرًا لِلْكَافِرينَ

(86) Ve ma künte tercu ey yülka ileykel kita-Sen bu kitabın sana verileceğini ummuyordun
illa rahmetem mir rabbike- Bu ancak Rabbinden bir rahmettir
fe la tekunenne- O halde sakın olma
zahiral lil kafirin- Kafirlere arka çıkan

Kasas Suresi 86. Ayet

HZ MEHDİ'NİN ZUHUR YERİ VE TARİHİ- MÜDDESİR SURESİ 2 AYET

Hz Mehdi Aleyhisselam, yarenleri ile birlikte İran'ın Kum kentinde zuhur edecektir. Müddesir suresinin 2 ayeti kerimesinde geçen “KUM fe enzir” idadesindeki KUM(Kalk) İran'ın Kum şehrinde gerçekleşecek zuhura işaret etmektedir.

قُمْ فَاَنْذِرْ

Kum feenzir- Kalk da uyar

Müddesir Suresi 2. Ayet

اَلَّذٖى يَرٰیكَ حٖينَ تَقُومُ

Ellezi yerake hîne tekum.- O, kıyam ettiğin zaman seni görüyor.

Şuara Suresi 218. Ayeti

Kendi derlememdir.

dmkol

Kayıtlı Üye
İş
Web Master
Hz.Mehdi kuranda geçmez :)
Yukardada gördünüz geçmediğini :)

Hz.Mesih geçer çünkü o Hz.İsa dır. diğer adıyla İsa Mesih.
ve birçok ayette İsa dememiştir Mesih denmiştir Meryem oğlu Mesih diye.

Dikkat! Hz Mehdi kuran da geçmiyor diyenlere...

diye başlık açmışsınız ancak verdiğiniz ayetlerde Mehdi geçmemektedir.Sadece hadislere dayanıyor yazınız.

“Ona (peygambere) Rabbinden bir mucize indirilse ya!” diyorlar. De ki: “Gayb ancak Allah’ındır. Bekleyin, şüphesiz ben de sizinle birlikte

min el muntezirîne Bekleyenlerdenim anlamına geliyor mehti anlamına gelmiyor.

turco

Kayıtlı Üye
Dostum, sen mehdi konusunu ne kadar araştırdın, ne kadar vakıfsın, önce onu bir tartışalım. Senin yukarıda göremediklerin için;

Zalike cezauhum bi ennehum keferu bi ayatina ve kalu e iza kunna izamev ve rufaten e inna le meb'usune halkan cedida.

Bu, onların cezasıdır. Çünkü onlar âyetlerimizi inkâr ettiler ve “Biz bir yığın kemik, bir yığın ufantı olduktan sonra mı yeniden bir yaratılışla diriltilecekmişiz, biz mi?” dediler.

Ben nedense Hz Hızır'ın öldüğünü hiç duymadım? Ayrıca bak orada sana da bir mesaj var; Hz Mehdi'ye neden kayıp imam dendiğini biliyormusun? Hiç mi idrak edemiyorsun bunun bir sınav olduğunu? Kur'an'da şu kadar vakit namaz kılacaksın diye bir ayet var mı? Biz neden 5 vakit kılıyoruz? Bunun da açıklamasını yaparsan sevinirim. Zaten Allah nurunu tamamlayacak derken Kur'an'ı anlayacaksınız diyor. Anladın mı simdi Hz Mehdi'nin kim olduğunu ve sana bana bizlere ne anlatacağını, nelere vakıf olacağını?

Hz Hızır okudum Hızır yazdığını, pardon. Ama sorularım hala geçerli.

dmkol

Kayıtlı Üye
İş
Web Master
Dostum, sen mehdi konusunu ne kadar araştırdın, ne kadar vakıfsın, önce onu bir tartışalım. Senin yukarıda göremediklerin için;

Bu, onların cezasıdır. Çünkü onlar âyetlerimizi inkâr ettiler ve “Biz bir yığın kemik, bir yığın ufantı olduktan sonra mı yeniden bir yaratılışla diriltilecekmişiz, biz mi?” dediler.

Ben nedense Hz Hızır'ın öldüğünü hiç duymadım? Ayrıca bak orada sana da bir mesaj var; Hz Mehdi'ye neden kayıp imam dendiğini biliyormusun? Hiç mi idrak edemiyorsun bunun bir sınav olduğunu? Kur'an'da şu kadar vakit namaz kılacaksın diye bir ayet var mı? Biz neden 5 vakit kılıyoruz? Bunun da açıklamasını yaparsan sevinirim. Zaten Allah nurunu tamamlayacak derken Kur'an'ı anlayacaksınız diyor. Anladın mı simdi Hz Mehdi'nin kim olduğunu ve sana bana bizlere ne anlatacağını, nelere vakıf olacağını?

Hz Hızır okudum Hızır yazdığını, pardon. Ama sorularım hala geçerli.

Siz beni yanlış anladınız. Ben Hz. Mehdi'ye inanıyorum ve buna sahi hadislerden inanıyorum. Aynı 5 vakit namaz gibi.
Ancak başlık: Dikkat! Hz Mehdi kuran da geçmiyor diyenlere...
Evet geçmiyor. Sen burada geçtiğini ispat etmeye çalışmışsın başlığa göre, ancak geçmiyor. Onu çok tartıştık sahih hadisleri. Ben kabul ediyorum. Ancak sen burada Kur'an'da geçiyor demişsin. Kur'an'da geçmediğini sen de yazdın şimdi oldu.
Sadece hadislerde geçiyor.Başlık yanlış.

turco

Kayıtlı Üye
O şekilde açık bir ayet olsa zaten bunu yazma gereği duymazdım değilmi =) Anlamak önemli yardımcı olabildiysem tabi...

dmkol

Kayıtlı Üye
İş
Web Master
O şekilde açık bir ayet olsa zaten bunu yazma gereği duymazdım değilmi =) Anlamak önemli yardımcı olabildiysem tabi...

İnsanların anlaması için o olaya inanması gerekli.
Hz.Zülkarneyn konusunda çok araştırmam var. Herkes istediği gibi inanıyor. Ben mesela, "Hz.Zülkarneyn Türk'tü." diyorum ve Kur'an ayetlerine dayanarak bunları söylüyorum. Ancak Kur'an'da açık olarak geçmiyor. Aynı Hz. Mehdi gibi.

Ayrıca kutsal kitaplar gelecekten haber vermişler, Mehdi'yi söyleyebilirdi yani.

Örnek verirsek; İncil ve Tevrat değiştirildi var sayıyoruz, ancak içerisinde Hz. Muhammedin geleceği hala yazıyor. Açık bir şekilde...

turco

Kayıtlı Üye
Söylediklerine ben de katılıyorum. Bu şekilde bir kaç çalışmam var, paylaşacağım daha ayrıntılı bir şekilde ama tepkilerden korkmuyor değilim açıkçası.

dmkol

Kayıtlı Üye
İş
Web Master
Söylediklerine ben de katılıyorum. Bu şekilde bir kaç çalışmam var, paylaşacağım daha ayrıntılı bir şekilde ama tepkilerden korkmuyor değilim açıkçası.

Tepkilerden korkma. Ben laflarımı hafifletemeyeceğim için buraya koymuyorum. Sen hafifletir, koyarsın. :)

turco

Kayıtlı Üye
Aslında pek işe yarayacağını da sanmıyorum. Bu konunun adı başka bir şey olsaydı, mesela, büyü, vs. tepki verirlerdi ama insanlar alakasızken, gözlerini kapatmışlarken, paylaşma isteği de azalıyor insanın...

Konuyla alakalı yorumlarınızı bekliyorum arkadaşlar...

egedesouza

Kayıtlı Üye
İş
Öğrenci
Konuyu açan arkadaş, konuyu dikkatlice okuyun demişsin ama sen ne yazık ki dikkatlice okuyup idrak edememişsin.

Hz. Mehdi Kur'an'da kesinlikle geçmiyor, bütün Kur'an'ı araştırdım ve burada da paylaştım.

Sizin dediğiniz Mehdi değil, Hz. Mesih. İçinde Mehdi lafı geçenler de ayet değil, hadistir.

Konuyla ilgisi olmayan başlıklar yasaktır forumda, bu konunun da başlıkla ilgili olduğunu pek sanmıyorum.

Sağlıcakla...

turco

Kayıtlı Üye
Neden herkes aynı şeyi yapıyor, anlamıyorum. Kur'an'da 5 vakit namaz kılın yazıyor mu? Yazıyorsa nerede yazıyor? İşinize gelince inanıyorsunuz hadislere, işinize gelmeyince Kur'an'dan başkasına inanmam diyorsunuz, garip...

egedesouza

Kayıtlı Üye
İş
Öğrenci
Neden herkes aynı şeyi yapıyor, anlamıyorum. Kur'an'da 5 vakit namaz kılın yazıyor mu? Yazıyorsa nerede yazıyor? İşinize gelince inanıyorsunuz hadislere, işinize gelmeyince Kur'an'dan başkasına inanmam diyorsunuz, garip...

Tartışma ortamı yaratmaya çalışıyorsanız söyleyin baştan. Başlıkta ne yazıyor arkadaşım, söyler misin bize? Senin yaptığın başlığı dikkat çekici yaparak konu ile alakası olmayan materyalleri paylaşmaktır.

Sen ki benim yazımı da okumuşsun. Bak orada bizzat Allah'ın kendi ayetleri var. Sana vereceğim cevaplar işte bu ayetlerdir.

İyi okumalar.

turco

Kayıtlı Üye
Buyurun Kur'an'dan cevap o halde;

Furkan Suresi 30. Ayet

Efendimiz zamanında Kur'an-ı Kerim yeni nazil oluyordu, ashabı kiramın onu terketmesi düşünülemez. Bu olayın o dönemi kapsamayacağı kesindir. Bunu ancak mehdi resul olan kişi kıyam ettiği vakit, ümmetin içinde bulunduğu durumu Allah'a şikayet etmek için söyleyebileceği bir sözdür.

Ayrıca başlığımla alakalı sıkıntını da açıklayayım: Kur'an-ı Kerim'de Hz. Mehdi kelimesi geçiyor diye bir başlık açmadım ben oraya. Kur'an-ı Kerim'de Hz Mehdi'yi işaret eden hadislerin olduğunu anlatmaya çalışıyorum. Aksini kanıtlayabiliyorsanız, buyurun sizi dinliyorum.

Kadoramas

Kayıtlı Üye
Hz.Mehdi (a.s) bir büyük zattır.Kuranda Geçmesi veya geçmemesi birşey ifade etmez.Fakat peygamber efendimiz onu hadisleriyle müjdelemiştir.

turco

Kayıtlı Üye
Kesinlikle katılıyorum ben zaten hadislerle sınırlı olmadığını göstermek istedim. Kimsenin inancına lafım yok ben doğrularımı düzgün bir dille anlatmaya çalışıyorum o kadar.

egedesouza

Kayıtlı Üye
İş
Öğrenci
Buyrun kurandan cevap o halde;

Furkan Suresi 30.Ayet

Efendimiz zamanında kuran-ı kerim yeni nazil oluyordu,ashabı kiramın onu terketmesi düşünülemez.Bu olayın o dönemi kapsamayacağı kesindir.Bunu ancak mehdi resul olan kişi kıyam ettiği vakit ümmetin içinde bulunduğu durumu Allaha şikayet etmek için söyleyebileceği bir sözdür.

Arkadaşım Google'a "Hz Mehdi ile ilgili ayetler" yazıp çıkan ayeti buraya koymak yerine keşke araştırsan...

Ayetin başı yook, sonu yok...

Orada anlatmak istediği de seninkinden çok farklı...

Kendin anlayamıyorsan bırak forumdakileri yanlış bilgilendirme...

Bak ben sana Furkan 30. Ayeti önceki ve sonraki ayetlerle birlikte değerlendireyim de o zaman daha iyi anlarsın ne demek istediğini...

Peygamber, “Ey Rabbim! Kavmim şu Kur’an’ı terk edilmiş bir şey hâline getirdi” dedi. (Diyanet 'in çevirisi)

Peygamberimizin hesap günü söyleyeceği benim toplumun Kur’anı devre dışı bıraktılar sözünden, doğrusu eğer çok iyi dersler çıkarırsak, işte o zaman hem peygamberimizin gerçek ümmeti oluruz, hem de Rabbimin gerçek, halis kulları oluruz. Bu sözden anlaşılıyor ki, peygamberimiz tebliğ ettiği, hayatına geçirdiği, onunla yaşadığı kur’an, onun hayata gözlerini yummasından sonra, terk edilmiş olmalı ki, bu sözü söylüyor. Çünkü kendi yaşadığı dönemlerde kur’anı tanıtmak, tebliğ etmek, insanlara ulaştırmak, hak ettiği makama çıkarmak için, o kadar ciddi çalışmalar yapıyordu ki, bu sözlerinden kendi döneminden bahsetmesi mümkün olamaz. Çünkü yaptığı özverili çalışmalarından ötürü, peygamberimiz rabbimden birçok takdirler, övgüler almıştı.

Günümüze kadar ulaşan bilgilerden, peygamberimizin aldığı önlemleri biliyoruz. O dönemde de kur’an dışına çıkıp, kendi sözlerinin yazıldığını gören ve bu sözlerin yazılması ile sözlerin saptırılarak, değiştirilerek nakledildiğini, yanlışlara sapıldığını fark eden peygamberimizin, bunlarla mücadele ettiğini hepimiz biliyoruz. Peygamberimiz yaşarken kur’an saygınlığının, el üstünde tutulduğu en güzel dönemindeydi. Demek ki peygamberimiz vefat ettikten sonra ne olduysa oldu, kur’an dan uzaklaşma batıla sapma, hurafeleri dine sokma bundan sonra oldu ki, peygamberimiz böyle söylüyor. Bu sözlerden bunu anlıyoruz.

Şimdide bu ayetten önceki iki ayete bakalım. Yine hesap günü geldiğinde kur’anı devre dışı bırakanlar bakın neler söyleyecek, onları da şimdiden bizlere hatırlatıyor ki Rabbim, belki birazcık aklını kullanan kulum ibret alır diye.

Furkan 28: Eyvah! Keşke falancayı dost edinmeseydin.

Furkan 29: Bana geldikten sonra Kur'an, vallahi o beni saptırdı
." Öyle ya şeytan insanı yapayalnız, yardımsız bırakır.

Lütfen örneklere bakar mısınız? Hesap günü kur’ana iman eden bir Müslümanın feryadını duyuyor musunuz? Kur’an ehli olan inanmış bir kısım Müslümanların, inandığı güvendiği bir başka Müslüman ı dost edindikten sonra, bu dostluğunun sonunda din ve iman adına, onun sözlerini kur’ana danışmadan, onun onayını almadan kabul etmeleri sonucunda, nasıl yoldan çıktığını ne kadar güzel anlatıyor ve yanlışını Rabbimin huzurunda fark ediyor
nokta.gif
Daha sonrada bakın nasıl pişmanlar oluyorlar.

Furkan 29. ayetinde söylenenler konuya daha da açıklık getiriyor. Bakın ne diyor? Vallahi kur’anı ben tebliğ alıp onun yolundan gittiğim halde, kendime dost edindiğim, veli edindiğim çok güvendiğim kişi beni saptırdı diyor. Yüce Rabbim e binlerce şükürler olsun bu kadar güzel bir örnek olur mu sizce dostlar. Tabi güzel örnekleri görebilmek hissedebilmek önemli. Burada güvendiği kişinin saptırdığı konu önemli. Onu kur’an dışına yönlendiriyor. Kur’anı yeterli görmüyor ve atalarından gelen bilgilere iman etmesi için onu yönlendiriyor. Hâlbuki Rabbim kur’an da bizleri uyarıyor, kimin takvaca üstün olduğunu yalnız ben bilirim demiyor muydu? Güvenilecek dayanılacak yardım istenecek tek veliniz benim demiyor muydu Kur’an da? Fakat bizler bazı insanları veliler edinip, O Allah dostu, cennetlik bizlere mahşerde şefaat edecek dahi demiyor muyuz? Allah bizleri affetsin. İşte Kur’an dan uzak yaşamanın sonucu.

Şimdide şunu düşünelim. Acaba din ve iman adına kuşku duymadan, elimizdeki rehbere bakmadan bir dostumuza, güvendiğimiz veli kişilere güvenmek ve dayanmak doğru diyebilir miyiz? Bu soruya sanırım yorum yapmak Rabbim e saygısızlık olur. Hesap günü feryat eden kardeşlerimizin feryadını bugün duymak istemeyen, duymazdan gelen, Rabbimin huzuruna gittiğinde aynı feryatları yapacağını, ama hiçbir işe yaramayacağını bilmelidir.

Şimdide hemen devamındaki ayet olan, Furkan suresi 31.
Ayete bakalım.
Buradan alacağımız ders nedir?

Furkan 31: İşte böyle; biz, her peygambere suçlu-günahkârlardan bir düşman kıldık. Yol gösterici ve yardımcı olarak Rabbin yeter.

Yüce rabbim yanlışa düşen, din ve iman adına başkalarını dost edinip, kur’anı devre dışı bırakan kulunun feryadından sonra, bizler için en güvenilir yol gösterici ve yardımcı Yüce Rabbim olduğunu söylüyor. Buda Rabbimin sözleri olan KUR’ANDIR.

Herkesi kendi nefsi ile baş başa bırakmak istiyorum, fakat şu sözleri çok iyi düşünerek. Bizlere kur’an da her şey yoktur diyenlere, kur’anın muhkem ayetlerini herkes anlayamaz, onu veli insanlar anlar diyenlere çok dikkatle yaklaşalım. Allah sizlere rehber ve güneş olsun diye gönderdim dediği kur’anın MUHKEM ayetlerine, anlaşılması zor demek, ona yapılacak en büyük saygısızlıktır. Allah kullarını sizi bu kitaptan hesaba çekeceğim diyorsa, bu kitap anlaşılması zor bir kitap asla olamaz. Elbette her insan kapasitesi ölçüsünde, ona yaklaştığı nispetle anlayacaktır. Her insan bir başka insana muhtaçtır, her şeyi biliyorum demek, Allaha mahsustur. Bizler kur’anın özünü anlayıp kavradıktan sonra, onun temel esaslarını öğrendikten sonra, birbirimizden faydalanmalıyız. Buna zaten muhtacız. Okullarda dahi okurken her öğrenci aynı kapasitede mi dersi anlıyordu hatırlayalım. Az anlayanlar daha çok çaba gösteriyor, anlayanlardan öğrenme yoluna gidiyordu. Bu öğretmen olabilir, hatta daha iyi kavrayan öğrenci arkadaşı olabilir.

Okullarda beşerin yazdığı onca karmaşık kitapları anlıyor da, mühendisler, doktorlar, bilim adamları oluyorsak, Rabbin gönderdiği kitap için anlaşılması zor demek, saklamak istediğimiz bir şeyler var demektir. Beşerin kitaplarını bizler anlıyorsak rabbin rehber olsun diye gönderdiği kitabın anlaşılması için, yine bir beşere ihtiyacımızın olduğunu söylemek, Rabbim'e yapılacak en büyük saygısızlıktır bunu da unutmayalım. Bunları söyleyenlerin tıpkı rabbin verdiği örnekte olduğu gibi, bizleri kur’an dan uzaklaştırmaya çalıştığını, onun ile ilişiğimizi kesmek istediklerini unutmayalım. Rehber Allah katından geliyorsa, ona anlaşılması zor demek, Rabbime yapılacak en büyük saygısızlıktır. Bakın Allah Kur’an konusunda ne diyor?

Nisa 82. ; Kuran'ı, iyice okuyup düşünmüyorlar mı?

İyice okuyup düşünüyor musun ...

turco

Kayıtlı Üye
Okullarda beşerin yazdığı onca karmaşık kitapları anlıyor da, mühendisler, doktorlar, bilim adamları oluyorsak, Rabbin gönderdiği kitap için anlaşılması zor demek, saklamak istediğimiz bir şeyler var demektir.

Bak ne güzel anlatmışsın işte saklanmak istenen birşeyler var ve senin yontemlerinle inkar edilmeyecek kadar gerçek şeyler var o kutsal kitabın içinde.Senin durumun ebu cehil gibi dostum 100 tane görsen 101 istersin. Kuran-ı cok iyi anlaman için ebced ilimini sahip olman lazım varsa öyle bi ilimin buyur tartışalım senin yaptığın kolaya kaçmak dostum.Kuran orda işte duruyor neden sence bütün dünyanın en üst merkezleri (nasa vs) kitabımızdan destek alıyor? neden onların bile anlayabildiklerini sen ben anlayamıyoruz.Ayrıca Hz mehdi değilmi Kuran-ı gercek manasıyla anlatacak olan? Ben kuranın buyuklugunu ve derinliğini hiç kimseyle tartışmam haddimede değil haşşa sen de çok iyi biliyormuşsun gibi insanlara vaaz vermezsen sevinirim. Uzun uzun yazı yazmanada gerek yok hadislere inanmayan bir insanla kuran-ı tartışmakta çok doğru olmaz zaten.

egedesouza

Kayıtlı Üye
İş
Öğrenci
Okullarda beşerin yazdığı onca karmaşık kitapları anlıyor da, mühendisler, doktorlar, bilim adamları oluyorsak, Rabbin gönderdiği kitap için anlaşılması zor demek, saklamak istediğimiz bir şeyler var demektir.

Bak ne güzel anlatmışsın işte saklanmak istenen birşeyler var ve senin yontemlerinle inkar edilmeyecek kadar gerçek şeyler var o kutsal kitabın içinde.Senin durumun ebu cehil gibi dostum 100 tane görsen 101 istersin. Kuran-ı cok iyi anlaman için ebced ilimini sahip olman lazım varsa öyle bi ilimin buyur tartışalım senin yaptığın kolaya kaçmak dostum.Kuran orda işte duruyor neden sence bütün dünyanın en üst merkezleri (nasa vs) kitabımızdan destek alıyor? neden onların bile anlayabildiklerini sen ben anlayamıyoruz.Ayrıca Hz mehdi değilmi Kuran-ı gercek manasıyla anlatacak olan? Ben kuranın buyuklugunu ve derinliğini hiç kimseyle tartışmam haddimede değil haşşa sen de çok iyi biliyormuşsun gibi insanlara vaaz vermezsen sevinirim. Uzun uzun yazı yazmanada gerek yok hadislere inanmayan bir insanla kuran-ı tartışmakta çok doğru olmaz zaten.

En azından senden iyi biliyorum...

Demin internetten aldığın ayeti açıklayınca nedense onunla ilgili bir cevap atmadın ?

Hadislere inanırım ama Kuran ile desteklenenlerine...

Sen şeyh ve şıhlara inan , onlara tap , istediğini yap...

Ben yalnızca Allah ın bizzat kendi sözlerine, bizzat kendi ayetlerine inanıyorum...

Ahirette Kuran dan mesul olacağız... Hadislerden veya Ahmet Hoca'nın vaazlarından değil...

Neyse... O gözündeki at gözlüklerini atıpta etrafını da görebilirsen, yalnızca bir yere bakıp odaklanmasan da...

Seninle tartışamam deyip kıvırıp kaçacağına, keşke sen de bana bir ayetten örneklerle açıklasan da tartışıp doğru yolu bulsak ...

Nerede???

Bir yere tek bir açıdan baktıran şu mucizevi gözlüğü atınız...

Daha da cevap yazmayacağım zaten bu konu ile ilgili...

(Haklısınız, sizin dediğiniz doğrudur, haşaa siz yanılmıyorsunuz, aman başkalarının sözlerini ciddiye almayın! ) parantez içerisindeki ifadenin "-1" inci kuvvetini alınız...

Size cevap ve öğütüm Odur...

Sağlıcakla...

turco

Kayıtlı Üye
Diğer konulardaki yorumlarını görünce inan butun tartışma isteğimi kırdın. Benim yazdıklarımı googleda biryerde bulablrsen alıntı veya olup olmadıgını anlarsın güzel kardeşim Allah ıslah etsin selametle

dmkol

Kayıtlı Üye
İş
Web Master

Dostum bak, senin bilgin varmı bilmiyorum Kur'an şifresini çözmekle ilgili ancak burada birçok kişinin böyle bir ilmi yok ve sen ayetleri dayatıyorsun ve buna Mehdi'nin kanıtı diyorsun. İlmi bilmeyen bir kesin inkar eder. Diğer kesimde koyundur, her şeye meler. Yalnız seninkine değil, herkes ne derse meler. :)
Bazen çok istiyorum melemeyi ama n'apayım, Tanrı bizi böyle yaratmış.

Egedesouza arkadaşımız iyi birisidir, onunla tartışmamız var hatta bu konuda. Dabbe, Mehdi ve Deccal konusunda tartıştık. Daha önce tartıştığımdan dolayı biliyorum ki, bu arkadaş Ebu Cehile benzetilecek bir kişi değil.