neden nuh un gemisi ve ölümsüzlük

mebruke

Kayıtlı Üye
İş
yazmak okumak araştırmak öğrenmek
neden bilim adamları nuhun gemisini arıyor. siz hiç gılgamış destanını okudunuz mu? ölümsüzlüğe sahip olan birinden bahsediyor. baş karakter utnapiştimdir sahip olduğu 80 kulaçlık yüzebilen bir sandıktır. onların destansı anlamıyla tanrılarla baş karakter olan utnapiştim tellaffuzdadır.yani konuşabiliyordur. ben ise işin gerçeğine derinen inmek istedim kimsenin bildiğini bilmek öğrenmek uzun süre araştırdım. öğrendiklerimden bazıları gerçekten şaşırtıcı. konuya başlayacak olursam.nuh aleyhisselam pekte hoş olmayan bir devirde dünyaya gelmiştir. kabil soyundan olan sapkınların nüfusu oldukça artmış. kendilerince büyük bir orduya,yaşayışa,devlete sahip olmuşlardır. içlerinde akıl almaz olaylar yaşanır olmuştur.zina gasp hırsızlık cinayet içki sigara ve esrarın atası olan karıştırılıp kurutulup içilen otlar kısacası zevk veren her türlü ahlaksızlığın var olduğu ortama dönüşmüştür dünya...kafirler güneşe ateşe kendi yaptıkları heykellere ve yöneticilerine tapar olmuştur. nuh aleyhisselamın annesi eski kafirlerden olsada onlardan kaçmış çölde hz nuhun babasına denk gelmiştir. bu adam soyca hz adem ve ilerleyen göbekle hz idris aleyhiselama bağlıdır. bu adam sahip olacağı çocuğun özel olacağını biliyordur. çünkü kendisi şimdiye kadar hiç sapıtmamış bir soydan çevreden ve göbekçe peygamberlere dayanan kandan geliyordur.bu adam kendine sapıtmışlardan uzak bir mevki de ev kurmuş bahçıvanlık yapmaya başlamıştır. buralara arkadaşlarını evini ailesini bırakıp gelmiştir.çünkü dağ toprağını az yetersiz taşlı ve verimsiz olarak işlemeyi sevmemiştir.nuhun babası buranın kötü adetlerini iman etmiş karısından öğrenmiştir. buradakiler giyinmez borular çalar delirmişcesine dans ederler sarhoşluğu severler sürekli kan dökülür demiştir. ben kaçtım babamı ve tüm ailemi öldürdüler beni de ya öldüreceklerdi ya köle olarak satacaklardı. bu güçlü dinsiz hükümdarlık dağdaki ve kabe çevresindeki tüm iman sahiplerine saldırılar düzenliyordu. onlara çok kızıyordu. tanrının var olmadığını iddia ediyordu. var olduğunu söyleyenleri oracıkta öldürüyordu. nuhun annesi hamile kalmıştı. bu arada şehirden gelen haberler çok kötüydü. imparator tüm iman sahiplerini dağda ve kabe fark etmeksizin hepsini öldürmüştü. bir tek tanrıya inanan onlar kalmıştı. bu kötü huylu insanlardan korkup çekiniyorlardı.nuh doğmuştu. erken yürümüş ve konuşmuştu. babası onun dehasını fark etti çocuk yaşa geldiğinde kendi oyuncağını kendi yapıyordu. yetenekliydi. tahtayı otuyor yontuyor şekil veriyordu. babası onunda bahçıvan olmasını toprağı işlemesini isterken, o ilgisini alakasını bu işe vermişti.herşey onların evinde güzel gidiyordu. hz nuh büyüdü evlenecek yaşa geldi lakin ortada olan kızlarla nuh bağdaşamazdı. bir gün o çok değişti sonra ortalardan kayboldu. çok sevdiği ailesinden uzaklaştı. uzun bir süre sonra döndü babası merakla "ne oldu oğlum sen bize çok değer verir asla bırakmazdın şehre mi gittin yoksa" hz nuh "hayır ben artık elçiyim doğruları göstermek için görevlendirildim" dedi. koskoca dünyayı rabbimin mucizesi sayesinde yükseklerden gezerek gördüm" dedi."yukarılardan izledim gerçekten tek bir mümin bile kalmamış bizden başka" hz nuh un gittikten sonra annesi ölmüştür ve dünyada babası ve o haricinde başka inanan kalmadığı bahşedilmiştir.(lakin kuranda biz hiç bir topluluğu peygambersiz bırakmayız demiştir bu yüzden başka kabile ve topluluklara da elçi gelmiştir.) hz nuh şehre gitmiş ve imana davete başlamıştır ilk başlarda korkusuzca hükümdara gitmiştir. hükümdar onu sırf marangozluk işinden dolayı öldürmemiş yeni yapılan sarayın işlerine vermiştir. bu arada hz nuh evlenmiştir. karısı ona inanmamıştır babadan kalma evde yaşamaya başlamışlardır. rivayetlere göre sekiz biri imansız olarak yedi diğerine göre 4 çocuk biri imansız 3 çocukları olmuştur. hz nuhun eşi sürekli alışveriş adına şehre gidiyor kendine benzeyen oğlunu da yanına alıyordur. ham sam ve yaveş ise babalarına inanıyor bağlı kalıyordur. zevkler alemler meyler yerine ev işlerine bakıyorlardır.imansız kardeş uzun süre şehirde kalıyor arada sırada eve geliyordur. zaman hızla geçiyor inanlar bir türlü armıyordur. yinede kendini ilahi göreve veren hz nuh usanmıyordur. çağrısına inanlarla uzun sohbetler ediyordur. bu vakitte karısı evde bulunuyor casusluk yapıyor. müridler toplandığı vakit ocağı yakıp geldiler anlamında dumanla haber veriyordur.inanlar hz. idris aleyhisselamın buluşu olan ip iğne dokuma tezgahı ve çıtrıkla kendilerine elbise dikip giyiniyor diğerleri gibi çıplak dolaşmıyorlardır. hükümdarı annesi de ancak yaşlılığını ve bedenindeki kırışıklık nedeniyle örtünüyordur. hz nuh çağrısı sırasında aşırı şiddete maruz kalıyor bayılıyordur. bıçak kemiğe dayandıktan sonra emir gelir. inanmazlar ise helak olacaklar ruhları ise günahkar. inanlar rivayete göre seksen kişiydi. imansız olan oğluda tüm uğraşlara rağmen gemiye binmedi. arkadaşlarımla sal yaptım bizi korur dedi. her hayvandan alındı ve yağmur başladı. ilk gemici hz nuhtu. onun 1000 sene yaşadığı görülür lakin gemide sadece canlılar yoktu bir de sır gizliydi hz adem aleyhisselamın naşı oda gemiye alınmıştı tabiki allahın izniyle o suyun altında kalmadı.yolculuk çok uzun sürdü. sorunlar arttı. hayvanların dışkılarının kokusu artınca domuz ortaya çıktı pislikleri süpürge gibi yedi. burnundan fareler düştü ve gemiyi kemirmeye başladı. batma tehlikesi yüzünden tekrar dua edildi ardından aslanın burnundan kedi düştü. kedi kemirgenlerin sayısını azalttı. yolculukta yemek azalınca karıştırılmaya başladı ve aşure bulundu. hz nuh güverteden bir kuş saldı. kuş geri geldi. hemde ağzında zeytin dalıyla karaya yaklaşıldı. şimdi gemi bir dağ üzerindeydi bu gün buna ağrı derler ki değildir o dağ cudidir. kanıtı zeytinin ve zeytin ağaçlarının yetiştiği en eski topraklar olmasıdır. zaten ağrı o kadar soğuktur ki o soğuğa insanlar dayanamaz, karda ölebilirdi yada bir çığda...suların alçalmasıyla insanlar gemiden ayrılır ve seksen adlı köyü kurar bu köyün adı düne kadar eski sayıda böyledi de.nuhun üç oğlundan birisi hoş görülmeyen iki şey yaptı ve hz nuhu kızdırdı ağzından yalnışıkla kötü bir ah çıktı. senin torunların köle olsun dedi. diğer yavese türklerin rumları atasına orta asyaya git soyundan hükümdarlar türesin dedi. diğer oğluna da sıcak iklimlere git kabe tarafına soyundan peygamberler türesin dedi. bu çocuk israil oğulları ve arabların atasıydı. diğer ah alan çocuksa zencilerin atası oldu yaptığı hata yüzünden suratı kapkara olmuştu.nuh bu oğluna seninde soyundan hükümdarlar çıksın dedi. nemrut bu çocuğun soyundan çıkan bir hükümdardır. konuya gılgamışla utnapiştimle başadım oysa tüm destanlarda bu gemi hikayesi vardır. bu gemide hz ademin naaşı vardır bilim adamları da bunu peşindedir kutsal kitaplarda onun için ilk insan ve cennetten geldi denir ölümsüzlük onun mükemmel kusursuz genleri çok uzun hayata sahip oluşu bir anneden var olmayışı...ilk insan formunda yaratılmış olması...

castiel99

Kayıtlı Üye
İş
Öğrenci
Gerçekten güzel bir hikaye , paylaşım için teşekkürler.

demented_

Kayıtlı Üye
Çok iyi olmuşta.
Benim anlayamadığım, o gemide Adem Peygamberin de var olduğu nerede geçmektedir?

decanfrost

Kayıtlı Üye
Gerçek olma ihtimali düşünülemez bile göklerden baktım inanan kimse kalmamıştı dünyada diyo gemiyle nereye gittin Nuh efendi o zaman
Birde bu adamın 1 tane karısı varsa 3 ırktan çocuğu nasıl olmuş gerçekten ilginç:)

elmihaa

Kayıtlı Üye
Gerçek olma ihtimali düşünülemez bile göklerden baktım inanan kimse kalmamıştı dünyada diyo gemiyle nereye gittin Nuh efendi o zaman
Birde bu adamın 1 tane karısı varsa 3 ırktan çocuğu nasıl olmuş gerçekten ilginç:)

Iyi dusun istersen. Gizli mabed'e uyesin,ama ihtimal vermiyon. Eger oyleyse burdaki bir cok seyin gerçek veya inanilmasi ihtimali nerdeyse sifir :(

Gilgamis destani tufani anlatan en eski destan.

mebruke

Kayıtlı Üye
İş
yazmak okumak araştırmak öğrenmek
konuyu iyi anlamamışsınız sanırım o hafiften yükseltilmiş yeri gelince halkada karışmış insanların türlü türlü yaşayışını görmüş kabileler artık ya başka şeye tapıyor yada allahı unutmuş halde yaşıyordur. ikinci konu ise onun üç ırktan çocuğu yoktu onlar üç ırkın atası oldu. yaves orta asyaya göç etti bembeyaz tenliydi. ham çok esmerdi zencilerin atası oldu sam da arab ve israillilerin oda buğday tenliydi