Deccal Geldi... Bekleyenlere...

egedesouza

Kayıtlı Üye
İş
Öğrenci
Arkadaşlar bilindiği üzere foruma kayıt olduktan sonra açtığım ilk konuda Deccal'e masal dememden dolayı bir tartışma çıkmış, arkadaşlara bana ayet söyleyin Deccal ile ilgili dediğimde susmuşlardı. Şimdi ben araştırdım ve ayetlerle neden masal olduğunu kanıtlayayım istedim...

Ancak öncelikle şunu bilelim arkadaşlar.Kanmayalım,açık gözlü olalım.Bu hikayelerle sizler pekçok sonu olmayan yollara sürükleniyor olabilirsiniz.

Bugün Deccal gelecek ve kıyamet tarihi verenlerin,yarın ben mesihim demeyeceği ne malum?

Kuranda Kehf suresindeki Bahçe sahipleri kıssası bunun içindir. Okumanızı,okumanızı,okumanızı tavsiye ederim. Nedir Bahçe sahipleri kıssası? Olay çok kısaca şudur, Allah'a inanıyorum diyen birisi bile küfre saplanmış olabilir. Çünkü kıssadada belirtildiği gibi "ben" cümleleri arka arkaya gelmeye başlar. Bu "ben" öyle olurki sahip oldukları, inandıklarını aşar ve küfre saplanır. Bu müthiş bir kıssadır ve okuduğunuzda göreceğiniz gibi Kuran kıssalarında tarih, zaman, yer ve isim vermez. Çünkü Kuran tüm zamanlara ve tüm insanlara seslenir. Bakın kıssalarında bile zaman ötesinde seslenen bir dinin kitabı, kıyamet tarihi mi vermiştir?Deccal var mı demiştir?

Bir kere kıyamet hakkında Kuran ayetleri hep şunu vurgular; kıyamet umulmadık anda , ansızın gelecektir. Pekala Mehdi gelecekse, Deccal çıkacaksa bu neye işarettir? Kıyametin yaklaştığına... Eee peki kardeşim nasıl oluyorda umulmadık anda, ansızın oluyor. Kuran yalan mı söylüyor?

- Allah'ın huzuruna çıkmayı yalanlayanlar gerçekten ziyana uğramıştır. Nihayet onlara Kıyamet vakti ansızın gelip çatınca, onlar, günahlarını sırtlarına yüklenerek diyecekler ki: "Dünyada iyi amelleri terketmemizden dolayı vah bize!" Dikkat edin, yüklendikleri şey ne kötüdür! ( Enam-31 )

- Sana kıyameti, ne zaman gelip çatacağını soruyorlar. De ki: Onun ilmi ancak Rabbimin katındadır. Onun vaktini O'ndan başkası açıklayamaz. O göklere de yere de ağır gelmiştir. O size ansızın gelecektir. Sanki sen onu biliyormuşsun gibi sana soruyorlar. De ki: Onun bilgisi ancak Allah'ın katındadır; ama insanların çoğu bilmezler. ( Araf-187)

- Allah tarafından kuşatıcı bir felaket gelmesi veya farkında olmadan kıyametin ansızın kopması karşısında kendilerini emin mi gördüler? ( Yusuf - 107 )

- Göklerin ve yerin gaybı Allah'a aittir. Kıyametin kopması ise, göz açıp kapama gibi veya daha az bir zamandan ibarettir. Şüphesiz Allah, her şeye kadirdir. ( Nahl -77 )

- Bilakis kendilerine o (kıyamet) öyle ani gelir ki, onları şaşırtır. Artık, ne reddedebilirler onu, ne de kendilerine mühlet verilir. ( Enbiya - 40)

- Kıyamet vakti hakkındaki bilgi, ancak Allah'ın katındadır. Yağmuru O yağdırır, rahimlerde olanı O bilir. Hiç kimse yarın ne kazanacağını bilemez. Yine hiç kimse nerede öleceğini bilemez. Şüphesiz Allah, her şeyi bilendir, her şeyden haberdardır. ( Lokman - 34 )

- Ona inanmayanlar, onun çabuk kopmasını isterler. İnananlar ise ondan korkarlar ve onun gerçek olduğunu bilirler. İyi bilin ki, kıyamet günü hakkında tartışanlar derin bir sapıklık içindedirler. ( Şüra - 18 )

- Onlar farkında değillerken kıyamet gününün kendilerine ansızın gelmesinden başka bir şey mi bekliyorlar? ( zuhruf -66)

Bakın arkadaşlar ben sadece bir kaç ayeti yazdım. Kuran'da 135 tane kıyamet ayeti var. Tam 135 adet. Hiçbirinde Mehdi,Deccal geçmiyor. Halbuki misal Musa peygamberin kıssalarında Firavun var ve bahsediliyor. Kuran bunu haber vermeyecek kadar aciz mi? Mesih yok,Deccal yok.

Niye sokulmuş dinimize? Basit nedenleri var arkadaşlar,ama etkililer. Mehdi konusunda yazdığım gibi (gözü bu tür işlerde olanların) dine sokulmasında bir kazançları var. Çünkü "ben" mekanizması (peygamberim diyemeyeceğine göre) üst bir sınıfla tanımlanmak zorunda. Mehdi bir kurtarıcı olarak üst sınıftır,diğerlerinin ona uyması gerekir. Bir Mehdi varsa insanlığı kurtaracak da bir figür olmak zorundadır. O figürde "Deccal" ile ortaya dökülmüş ve kare tamamlanmıştır. Kendini Mehdi ilan edenler yada ilan edemeyip Mehdi havasında dolaşanlar Kuran'daki Bahçe sahipleri kıssasının işaret ettği olaylardır.

Çok dikkat edelim,çok.Allah dışında tapınma merkezleri yaratanların uzantılarına dikkat edelim.

Zamanını bilmediğimiz kıyametin (kıyamet vardır ve iman etmek gerektirir) olaki kopması durumunda (umulmadık anda ,ansızın olacağı için ) birileri "Daha Mehdi gelecekti" diyerek bekleme pozisyonunda olarak kalmasın.

Gelelim Deccal mevzuuna.Deccal olayının tamamı hadislerde geçiyor arkadaşlar.Bilin bakalım burada da karşımıza kim çıkıyor.? Bravo ,Ebu Hureyre.
Zamanında hadis temizleme işinden sonra kalan hadislerin % 60 civarındaki hadis nakli bu kişiye ait. 5300 küsür hadisi bizzat peygamberimize devamlı sorular sormuş ver cevap almış şekilde nakletmiştir. Nedense Ebu Hureyre ezici bir çoğunlukla bu soruları sorarken peygamberimizle başbaşadır,başkaca bir tanık yoktur.

Ebu Hureyre kimdir? Yahudilikten islamiyete geçmiştir. Amenna, buna diyeceğimiz yok. Peygamberimiz zamanında hadis yazımı, derlenmesi yasak olduğundan ( bu hadisçiler ravi Tırmizi'nin bu yasağı dile getirdiğine dikkat bile etmezler,işlerine gelmez.) Ebu Hureyre, bu din dışı biatları sokmayı başaramamış,Halife Ömer devrinde orda, burda, peygamberimiz şöyle dedi, şöyle buyurdu lafları ile dolaştığından sürgün edilmiş; dört halife sonrasındada döktürmeye başlamıştır.

Ebu Hureyre neler diyor bakalım ; (dikkat tek başına sorduğu sorulardır,5300 hadis rivayet edebilmesi için peygamberimizin dibinden bir aile efradı gibi ayrılmamış olması gerekir
smile.png
)

- Resûlullah aleyhissalâtu vesselâm buyurdular ki:

"Nefsim kudret elinde olan Zât-ı Zülcelâl'e yemin ederim! Meryem oğlu İsâ'nın, aranıza (bu şeriatle hükmedecek) adâletli bir hâkim olarak ineceği, istavrozları kırıp, hınzırları öldüreceği, cizyeyi (Ehl-i Kitap'tan) kaldıracağı vakit yakındır. O zaman, mal öylesine artar ki, kimse onu kabul etmez; tek bir secde, dünya ve içindekilerin tamamından daha hayırlı olur."

- "Rasûlüllah SAS (bir gün):

"--Bir tarafı karada, bir tarafı da denizde olan bir şehir isittiniz mi?" diye sordular.

Oradakiler "Evet!" deyince, şöyle buyurdular:

"--İshakoğullarından yetmişbin kişi bu şehre sefer tertiplemedikçe kıyamet kopmaz. Askerler şehre gelince konaklarlar. Ancak silahla savaşmazlar, tek bir ok dahi atmazlar. "Lâ ilâhe illallàhu vallàhu ekber!" derler. Bunun uzerine şehrin deniz tarafı düşer. Sonra askerler ikinci kere, "Lâ ilâhe illallàhu vallàhu ekber!" derler, şehrin diğer tarafı da düşer. Sonra tekrar "Lâ ilâhe illallàhu vallàhu ekber!" derler. Bu sefer onlara kapılar açılır. Oradan şehre girerler ve şehrin ganimetini toplarlar. Ganimetleri aralarında taksim ederlerken, yanlarına bir münâdi gelip, "Deccal çıktı!" diye bağırır. Askerler her şeyi bırakıp geri dönerler."
Müslim, Fiten 78, (2920).

- "Rasûlüllah SAS buyurdular ki:

"Medine'ye geçit veren dağ gediklerinde (birbiriyle kenetlenmis) melekler var. (Her gedikte (kınından çekilmiş) kılıçlarıyla bekleyen iki meleğin korumaları sebebiyle Medine'ye ne veba ve ne de Deccal giremez."

vb. gider durur.

Deccal ne demek önce ona bakalım.

" دجال) “Deccâl”; sözlükte “bir şeyi örtmek, yaldızlamak, boyamak, kandırmak, karıştırmak, yalan söylemek, aldatmak” anlamındaki (دجل) “de ce le” kökünden türeyen bir kelimedir. “Hakkı batılla karıştıran, sözü süsleyip batılı hak gösteren, çok aldatan, çok yalancı kimse” demektir. Klasik kaynaklarda ise, “âhir zamanda ortaya çıkıp göstereceği hârikulade olaylar sayesinde bazı insanları dalâlete sürükleyeceğine inanılan kişi” şeklinde tarif edilmektedir." (açıklama alıntıdır.)

Yahudilikte ahir zamanda küçük boynuzlu,canavar şeklinde tabir edildiği ve mesih tarafından (messiah) tarafından öldürüleceği ifade edilmektedir.Hristiyanlıkta ise Mesih İsa'nın döneceği ahir zamanda ortaya çıkacak düşman olarak yer almaktadır.İncil’in Yohanna’nın esinlemeleri bölümü olan “Revelation” ya da “Esinlemeler” kitabının 13. bölümünde açık bir tarif vardır.Yerden çıkan canavar olarak anlatır ve 666 sayısı ilede şeytanla ilişkilendirilir.

Bunun gibi eski tüm kavimlerdeki mitlerde ayrıca bir altın çağ'dan bahsedilir.(tanıdık mı geldi?Evet 2012'de bekliyoruz ya.) Gılgamıştan tutunda,Sümerler , Yunan ve Mısır mitlerinde hep bir altın çağ vardır.)

Peki deccal nasıl tasvir edilmekte ?

Kızıl veya beyaz tenli, kısa boylu veya cüsseli, heybetli ,bir taraftan “deccâl”in ilahlık iddiasında bulunacağı belirtilirken, öte yandan alnında “kâfir” yazısının mevcut olacağı ve herkes tarafından okunacağının ifâde edilmektedir.(Yani istediğimiz şeye yakıştırılabilir özellikte olmalıdır).

Allah’a îmân etmekle sorumlu tutulan insanoğlunu saptırması için “deccâl”e peygamberlerden çok üstün özellikler verilmesinin, hem ilâhî hikmete, hem de kıyâmete kadar kainatta sürüp gidecek Allah’ın koyduğu yol ve yönteme aykırı olduğu ortadadır.

Son olarak şu meşhur kıyamet tarihi verenlerin temelini oluşturan hadise bakalım.(evet oda hadis arkadaşlar,Kuran diyeceğini demiş 135 ayette.Beklenmedik bir anda ve ansızın)

" Bu ümmetin ömrü bin (1000) seneyi geçecek fakat bin beşyüz (1500) seneyi aşmayacaktır. (Kıyamet Alametleri, 299; Celaleddin Suyuti'nin "El-Keşfu Fi Mücazeveti Hazin el-Ümmeti El Elfe Ellezi Dellet Aleyh el-Asar" isimli kitabından nakil) "

Evet temeli bu.Kuran yazmıyor mu geçtiği yerde?Beklenmedik bir anda,ansızın diyen Allah kitabında nasıl bir tarih geçecek?

Bu Mehdi potansiyellerine ve özentilerine,bir tarih söylemek ayrıcalık ve üstünlük havası vermektedir.Korku vermektedir.Tapınma merkezleri yaratılmaktadır.

Kime inanacaksınız?

Kime ?

" Şüphesiz bu Kuran, sana ve kavmine bir öğüt ve bir şereftir, ondan hesaba çekileceksiniz." ( Zuhruf- 44 )

İslam diyorsanız muhatap çok açık ve net.Hesap nereden verilecek,açık.

" Abi Allah'tan,peygamberden bahsediyorlar,dillerinden düşürmüyorlar. "

Kehf suresindede öyle.Bahçe sahipleri kıssası.
Açalım internetten okuyalım en azından.

Anlayalım,Mehdi ve Mehdi özentilerini.
Deccal geldi.
Gitti.

Beklemeyin.

Hadis'e uyulacaksa peygamberimizin ölçüsü ile uyalım.

OneRepublic

Kayıtlı Üye
Cok önemli bir konuya degindiniz egedesouza. Anlayacaklarini umuyorum. Tesekkürler. :)

spawnz

Banlı Kullanıcı
İş
Chemistry Engineering
Aynı fikirdeyim.Bencede deccal diye birşey gelmeyecek,İsa gelmeyecek,Mehdi gelmeyecek,Kıyamet alameti diye bir olay yok.
Bunlar Kuranda geçmez.Birçok örnek daha verilebilir.

Ama bazı insanlar neyi kaynak ediniyor bilmiyorum.Deccal zaten geldi.Kanıt?Bakın insanlar hadisleri ayetlerden üstün tutuyor.İşte bunu yapan deccaldir.Bu konuda insanları uyarınca da kafir damgası yiyiyorsun.

Kıyamet alametlerine gelince.Forumda yazmıştım;Tüm kıyamet hadisleri incelendiğinde,kıyamet tarihi hesaplanabilir diye.Anında kafir damgası yedim.Evet hesaplayabiliriz.Ama kuran öyle demez.İnsanlar nasıl bir inanca sahip,bilmiyorum.

Daha birçok hurafe var.Bilhassa dinin temel kanunları diye bilinenlerin bile çoğu bile hurafe.Bunları buraya yazmak olmaz.Çünkü,günümüzde sakallı hocaların sözleri ayetlerin önüne geçmiş.Ne kadar kanıt koyarsan koy,bu zihniyet değişmez.

Velhasıl,benimle aynı fikirde olan birini görmek güzel.

egedesouza

Kayıtlı Üye
İş
Öğrenci
Daha birçok hurafe var.Bilhassa dinin temel kanunları diye bilinenlerin bile çoğu bile hurafe.Bunları buraya yazmak olmaz.Çünkü,günümüzde sakallı hocaların sözleri ayetlerin önüne geçmiş.Ne kadar kanıt koyarsan koy,bu zihniyet değişmez.

%100 katılıyorum. Konuyu açma sebebimi yukarıda belirtmiştim. Siz de benimle aynı duruma düşmüşsünüz belli ki. Ben de masal dediğimde tepki almıştım. Satanist benzetmelerinde bulunan arkadaşlar bile olmuştu.(Kötülemek amacıyla değil, saygı duarım başkalarının inançlarına) Ama bana bir tane ayet söyleyememeişlerdi. Ben burdan ayetleri söyledim artık içim rahat... Yorumunuzu esirgemediğiniz için de ayrıca teşekkür ederim...

zalim

Kayıtlı Üye
Cok guzel bi yazi ellerinize saglik.Tepkilere gulun gecin neyin dogru yada yanlis oldugunu son geldiginde gorecegiz.Arkadaslar arasinda bende ayni tepkileri alirim.

AlperTUNGA.

Kayıtlı Üye
ben diyorum işte geleceği Allah bilir ve Kur Anda yazılanlarda kesin olarak çıkacaktır ama burdan bi küfür etmedikleri kalıyor bana böyle deyince ..onlara göre bilim önemliymiş öyle diyorlar kendileri hastır :D

dmkol

Kayıtlı Üye
İş
Web Master
Bir kere kıyamet hakkında Kuran ayetleri hep şunu vurgular; kıyamet umulmadık anda , ansızın gelecektir. Pekala Mehdi gelecekse, Deccal çıkacaksa bu neye işarettir? Kıyametin yaklaştığına... Eee peki kardeşim nasıl oluyorda umulmadık anda, ansızın oluyor. Kuran yalan mı söylüyor?

Demişsiniz.

Neml Suresi 82.Ayet.
o söz başlarına gelince, onlar için yerden kendilerine bir dâbbe (canlı bir yaratık) çıkarırız. O, onlara insanların âyetlerimize kesin olarak inanmadıklarını söyler.

Bu da Kuranın Kıyameti Müjdeleyen alametlerden birini söylediği noktadır.

Deccal için birşey demiyeceğim.Söylenmiş birşey varmı bilmiyorum.

ben diyorum işte geleceği Allah bilir ve Kur Anda yazılanlarda kesin olarak çıkacaktır ama burdan bi küfür etmedikleri kalıyor bana böyle deyince ..onlara göre bilim önemliymiş öyle diyorlar kendileri hastır :D

Doğru bilim önemli.
Dini Bilime uydurmaya çalışınca bir çok icatlar çıkacaktır.

spawnz

Banlı Kullanıcı
İş
Chemistry Engineering

Demişsiniz.

Neml Suresi 82.Ayet.
o söz başlarına gelince, onlar için yerden kendilerine bir dâbbe (canlı bir yaratık) çıkarırız. O, onlara insanların âyetlerimize kesin olarak inanmadıklarını söyler.

O ayetten dabbenin kıyametin alameti olduğu sonucunu nasıl çıkardın?Açıklayabilirmisin?

egedesouza

Kayıtlı Üye
İş
Öğrenci

Demişsiniz.

Neml Suresi 82.Ayet.

Dabbe herkes tarafından heryere çekilebilecek göreceli bir sözdür...Benim verdiğim ayetler daha net gibi sanki... Açık ve net... En ufak bir yoruma kapalı gibi ...
Sağlıcakla...

spawnz

Banlı Kullanıcı
İş
Chemistry Engineering
Dabbe herkes tarafından heryere çekilebilecek göreceli bir sözdür...Benim verdiğim ayetler daha net gibi sanki... Açık ve net... En ufak bir yoruma kapalı gibi ...
Sağlıcakla...

Katılıyorum.Bazı olgular görecelidir.Mesela;

Diyelim ki kıyamet alamaeti ile ilgili hadisler doğrudur.

'Güneş batıdan doğacak.'

Bu hadis illa yıldız olan güneş batıdan doğacak değil.İlim batıdan doğacak yada bilim batıdan doğacak olarak yorumlanabilir.Ki öyle yorumlanmalıdır zaten.Çünkü güneşin batıdan doğması için dünyanın tersine dönmesi lazım.Ve böyle birşey mümkün değil.

Şu hadise bakalım;

'İnsanlar bina yapımında yarışacak.'

Herkez bunu gökdelenler olarak biliyor.Oysa asıl hadis şudur;

'Çobanlar bina yapımında yarışacak.'

Böyle olunca gökdelen olmuyor değil mi.Şimdi ki yüksek binaları çobanlar yapmıyor.

Yani;hadisler veya ayetlerde böyle göreceli kavramlar vardır.

spawnz

Banlı Kullanıcı
İş
Chemistry Engineering

Anladığım kadarıyla bilime saçma diyorsun.
Bunları başka konuda sen yazdın;

''İnsanların 2 sarmallı DNA'ları ikişerli olarak biraraya gelip 12 sarmallı bir DNA'ya sahip olacaklar.''

''2012 yılında güneş sistemimiz tüm gezegenleri ile birlikte bu kuşağa girdiğinde dünyamızın ozon deliği onarılacak ve tüm yaşam 3. boyuttan 5. boyuta geçecek.''

Bu yazdıkların kuranda yada hadislerde yazmadığına göre bilimin bir çalışması.Hem bilimi inkar ediyorsun,hem de bilimin çalışmaları ile olayları yorumluyorsun.Önce kendinde ki çelişkiyi çözmen lazım.

egedesouza

Kayıtlı Üye
İş
Öğrenci
Katılıyorum.Bazı olgular görecelidir.Mesela;

Diyelim ki kıyamet alamaeti ile ilgili hadisler doğrudur.

'Güneş batıdan doğacak.'

Bu hadis illa yıldız olan güneş batıdan doğacak değil.İlim batıdan doğacak yada bilim batıdan doğacak olarak yorumlanabilir.Ki öyle yorumlanmalıdır zaten.Çünkü güneşin batıdan doğması için dünyanın tersine dönmesi lazım.Ve böyle birşey mümkün değil.

Şu hadise bakalım;

'İnsanlar bina yapımında yarışacak.'

Herkez bunu gökdelenler olarak biliyor.Oysa asıl hadis şudur;

'Çobanlar bina yapımında yarışacak.'

Böyle olunca gökdelen olmuyor değil mi.Şimdi ki yüksek binaları çobanlar yapmıyor.

Yani;hadisler veya ayetlerde böyle göreceli kavramlar vardır.

Tam bunu anlatmaya çalışmıştım ki sen daha açık bir şekilde anlatmışsın...Teşekkürler...

DreamDuality

Kayıtlı Üye
Ben deccalin da, mesih in de geldiğine inanıyorum.
Lakin bunu çoğu kişi bilmiyor;çünkü umursamıyorlar.

egedesouza

Kayıtlı Üye
İş
Öğrenci

Fikirlerinize saygı duyarım lakin umursamasam zaten açmazdım konuyu... Umursuyorum ve bunu inandığın dinin kutsal kitabına dayanarak söylüyorum. Dininizi bilmediğimden ötürü de yorum yapamıyorum...
Sağlıcakla...

egedesouza

Kayıtlı Üye
İş
Öğrenci

Fikir ve inancınıza saygı duyuyorum lakin umursuyorum. Umursamasam bu konuyu açmazdım heralde.Benim dinim ve kitabım bunları söylüyor...Sizin dininizi ve inancınızı bilmediğimden ötürü de yorum yapamıyorum...
Sağlıcakla...

mumunisi

Kayıtlı Üye
Nasrettin hocaya sormuşlar,"hocam kıyamet ne zaman kopacak?" diye.
Hocada "büyük kıyamet mi? küçük kıyamet mi"?demiş.
"Hocam büyüğü,küçüğüdemi var?" demişler.
"Var ya,olmazmı.küçük kıyamet benim karı ölünce kopacak,büyükte ben ölünce demiş.

Geberiyolog

Banlı Kullanıcı
İş
Ä°nsan
Bakın arkadaşlar tekrar söylüyorum. Bazılarınız, "Sahih de olsa hadisleri tümüyle reddediyor olabilir". Ama bu kişiler kendi itikatlarını kendilerini saklasınlar, ilahiyatçı gibi gelip fetva vermesinler lütfen. Her neyse, ben bu kadar şey arasında gülecek bir şey bulabiliyorum. Ne mi o: Müslüman Mason :D

OneRepublic

Kayıtlı Üye
Bakın arkadaşlar tekrar söylüyorum. Bazılarınız "SAHİHTE OLSA HADİSLERİ TÜMÜYLE REDDEDİYOR OLABİLİR". Ama bu kişiler kendi itikatlarını kendilerini saklasınlar, İlahiyatçı gibi gelip fetva vermesinler lütfen. Her neyse ben bu kadar şey arasında gülecek bir şey bulabiliyorum. Ne mi o: Müslüman Mason :D

Sayin the-imam, böyle demeniz hos olmadi bence. egedesouza arkadasimiz emek edip bizimle paylasmis, saygi duymak daha güzel olmazmi sizcede? :) Saglicakla kaliniz. :)

KaraKuzGuN

Kayıtlı Üye
İş
Ä°ÅŸsiz.. Aylak.. Vs.
Gelse ne olacak onu anlamadım. Sen ölüp gidecen kardeşim senin tek kıyametin bu.. Gerisi boştur. Hayatı anlayabildiğin kadar anla arkanda "şunu çok istiyordu yapamadan öldü" demesinler yeter.. Dahasını ne yapacaksınız. Ne sanıyorsunuz öldükten sonra dünyayı siz mi yöneteceksiniz. Bırakın şu misyonerlerin bilmem kim gelecek palavralarını. Din deyip sizin zihninizi de, cebinizi de sömürüyor adamlar. Ayık olun artık.

• Beğendim
Tepkiler: AJA