Bir Kadın Melike; BELKIS

Ambriel

Kayıtlı Üye
İş
112-Alarm, Hipnoz...
Hz.Süleyman zamanında Yemen'in Sebe şehrinde hüküm süren kadın sultan. Himyeri hükümdarlarının soyundandır. Bir rivayete göre annesi cinlerdendir.

Hz. Davud vefat edince, on iki yaşındaki oğlu Hz. Süleyman babasının yerine sultan oldu. Allah onu İsrailoğullarına peygamber olarak da vazifelendirdi. Mucize olarak; rüzgarlardan başka, kuşları ile cinnileri emrine verdi. Hz.Süleyman, Mescid-i Aksa'yı yedi senede tamamladıktan sonra, hükumet sarayını on üç senede yaptırdı.

Hz.Süleyman Yemen'in Sebe şehrinde hüküm süren Belkıs'dan, Belkıs'ın da Hz.Süleyman’dan haberi yoktu. Hüdhüd kuşu Hz.Süleyman’a Belkıs'la ve kavmiyle ilgili haber getirdi. Belkıs ve kavminin Allah’ ı bırakıp güneşe taptıklarını söyledi. Hz.Süleyman, Belkıs'a Hüdhüd'le mektup göndererek Allah’ a iman etmesini istedi. Belkıs ileri gelen adamlarıyla danışmada bulundu. Hediyeler hazırlayarak Hz.Süleyman’a gönderdi. "Eğer Hz.Süleyman dünya padişahlarından ise, hediyelerimi alır, eğer peygamber ise dinine tabi olmaktan başka hiçbir şeye razı olmaz. Mutlaka onun dinine tabi olmamız icab eder." diye düşündü.

Hz.Süleyman Belkıs'ın hediyelerini kabul etmedi. Elçiler, Hz.Süleyman’ın saltanatını, ordularını gördükten sonra, Belkıs'ın yanına döndüler. Hz.Süleyman, Belkıs ve ahalisinin Allah’a iman ve ibadet etmelerini istediğini bildirdi. Belkıs, Hz.Süleyman’ın peygamber olduğunu anlayıp, yolculuğa hazırlandı. Tahtını muhafazalı bir yere kilitleyip kalabalık ordusu ile Hz.Süleyman’a gitmek üzere yola çıktı. Cinniler bu durumu Hz. Süleyman'a haber verdiler. Hz.Süleyman Belkıs'ın akıllı olup olmadığını, tahtını tanıyıp tanıyamayacağını denemek için ve peygamberliğine delalet eden bir mucize olması için Belkıs'ın Yemen'de muhafaza altında bulunan tahtını bir anda Kudüs'e getirtti. Belkıs Kudüs'e gelince, Hz.Süleyman’la görüştü. Tahtının Yemen'den Kudüs'e getirilmiş olduğunu görünce, hayran kalıp, Hz.Süleyman’ın mülkünün Allah’tan olduğunu, Allah’tan başka ibadete layık bir ilah bulunmadığını, Hz.Süleyman’ın peygamber olduğunu anladı ve:

"Ey Rabbim! (Güneşe ibadet etmekle) nefsime zulmetmişim. (Şimdi) Süleyman'ın maiyetinde alemlerin Rabbi olan Allah'a teslim oldum, (Müslüman oldum)." dedi ve iman etti.

Rivayete göre Hz.Süleyman Belkıs'la evlendi. Kırk sene hükumet ettikten sonra vefat etti. Belkıs'tan Davud isminde bir oğlu olup, babasının sağlığında vefat etti. Hz.Süleyman’ın vefatından kısa bir müddet sonra Belkıs da vefat etti.

Belkıs'ın Hz.Süleyman’la mektuplaşması ve Kudüs'e gelmesi, Kur'an-ı Kerim’de Neml Suresi 24-44. nolu ayetlerinde uzun bildirilmiştir.

Alıntı

ermanakca

Banlı Kullanıcı
Hz. Süleyman döneminde islamiyet varmıymış?

Ambriel

Kayıtlı Üye
İş
112-Alarm, Hipnoz...
Allah, her millete ayrı şeyler anlatmadı ki. Bütün peygamberlerin söyledikleri hep aynıydı.

Tesekkurler sayin bilinç, arkadasimizinda belirttigi uzere, Allah peygamberlerini tek ve ayni amac icin görevlendirmistir.

Hz. Süleyman, Sebe Melikesi Belkis'in varligini kendisine haber getiren Hüdhüd sayesinde ögrenmisti:"Derken uzun zaman geçmeden (Hüdhüd) geldi ve dedi ki: "Senin kusatamadigin (ögrenemedigin) seyi, ben kusattim ve sana Saba'dan kesin bir haber getirdim. Gerçekten ben, onlara hükmetmekte olan bir kadin buldum ki, ona her seyden (bolca) verilmistir ve büyük bir tahti var. Onu ve kavmini, Allah'i birakip da günese secde etmektelerken buldum, seytan onlara yaptiklarini süslemistir, böylece onlari (dogru) yoldan alikoymustur; bundan dolayi onlar hidayet bulmuyorlar." (Neml Sûresi 22-24)
Bu bilginin üzerine Hz. Süleyman, Allah'i ilâh olarak kabul etmeyip günese secde eden ve seytanin kendilerine süslü gösterdigi bir sistemi kabul eden Sebe halkini, imana davet etmek için onlara "Rahman ve Rahim olan Allah'in adiyla" baslayan bir mektup öndermisti. Ve tüm kavmi kendisine teslim olmaya çagirmisti. "Gerçek su ki, bu, Süleyman'dandir ve 'süphesiz Rahman ve Rahim Olan Allah'in Adiyla' (baslamakta)dir. (Içinde de:) "Bana karsi büyüklük göstermeyin ve bana müslüman olarak gelin" diye (yazilmaktadir). (Neml Sûresi 30-31).

Saygilarimla...

mebruke

Kayıtlı Üye
İş
yazmak okumak araştırmak öğrenmek
Evet Belkıs'ın annesi peri kızıymış, babası ise insan. Hatta hasır otu hamam otu ne diyorsanız bundan sonra ortaya çıkıyor Belkıs çok zenginmiş lakin Süleyman Aleyiselam da çok zenginmiş. Cinler sayesinde maden çıkartıyor, denizlerin en derindeki el deymemiş incileri toplattıyormuş bahçede çalıştırıyormuş. Bir ziyarette 40 deve 40 sandık mücevher her çeşidinden, 40 kadın 40 erkek köle üzerleri takı dolu ve deve üzerinde 40 devenin taşıdığı ipek.