Meditasyon Yapamıyorum.

tevhid61

Banlı Kullanıcı
Arkadaşlar başta konunun yeri burası değilse özür dilerim.modlar eğer konunun yeri burası değilse konuyu kapatmadan taşıyınız lütfen.

Arkadaşlar forumda meditasyonla ilgili şeyleri hep okudum mesela ki enerjisini ellerimin avucuna geririp psii bal yapma yazısını okudum herşeyi yapıyorum konsantre oluyorum ama bir türlü ki enerjimi hareket ettiremiyorum yada meditasyona konsantre olamıyorum herhalde.hiçbirşey olmayıncada acaba yalanmı bunların yazdıkları diye düşünüyorum.bi tavsiye verirmisiniz ne yapmam lazım acaba.

phoibos

Kayıtlı Üye
İş
Müzisyen
bende gözümü kapatamıyorum mesela:D korkularım var:)ondan dolayı yapamıyorum.. :(

gümüş

Kayıtlı Üye
Arkadaşlar başta konunun yeri burası değilse özür dilerim.modlar eğer konunun yeri burası değilse konuyu kapatmadan taşıyınız lütfen.

Arkadaşlar forumda meditasyonla ilgili şeyleri hep okudum mesela ki enerjisini ellerimin avucuna geririp psii bal yapma yazısını okudum herşeyi yapıyorum konsantre oluyorum ama bir türlü ki enerjimi hareket ettiremiyorum yada meditasyona konsantre olamıyorum herhalde.hiçbirşey olmayıncada acaba yalanmı bunların yazdıkları diye düşünüyorum.bi tavsiye verirmisiniz ne yapmam lazım acaba.

Biraz derin nefes alıp verdikten sonra her iki elinizi de kullanarak göğüs hizanızda -dışarıdan içeriye dairesel -havayı küreklemeyi deneyin. Bir iki denemeden sonra avuç içlerinizde bir yoğunluk hissedeceksiniz. Şimdi avuçlarınızı karşılıklı getirin ve birbirlerine uzaklaştırp yakınlaştırarak aralarındaki enerjiyi yoğurun.
Hala hissetmiyorum derseniz ki, bu aslında bence hissediyorsunuz da hissetiğinizle beklentiniz belki örtüşmüyordur, ellerinizin hassasiyetini dengeleyici egzersizlere de bakın derim.

@ Sn phoibos , Gözleriniz açıkken de yapabilirsiniz bunu. Kapatmak niye lazım düşündünüz ben anlamadım ama göz kapalı egzersizler benim bildiğim kadar farklı daha farklı duyular çalıştırmak için.

erlkonig

Kayıtlı Üye
İş
Öğrenci
Konu yanlış yerde ama problem değil. Bir dahaki sefere daha özenli olursanız tabi güzel olur. :) Bu tarz şeyler uzaktan gayet kolay görünse de aslında bir kaç günlük bir çalışmanın neticesinde gerçekleşmez. Konsantre olmaktan kastınız ne hiç bilmiyorum ama zihninizi nasıl sustaracağınızı bilmiyorsanız konsantre olamamışsınız demektir. :)

tevhid61

Banlı Kullanıcı
Konu yanlış yerde ama problem değil. Bir dahaki sefere daha özenli olursanız tabi güzel olur. :) Bu tarz şeyler uzaktan gayet kolay görünse de aslında bir kaç günlük bir çalışmanın neticesinde gerçekleşmez. Konsantre olmaktan kastınız ne hiç bilmiyorum ama zihninizi nasıl sustaracağınızı bilmiyorsanız konsantre olamamışsınız demektir. :)
işte benim sorunumda bu aynı dediğiniz şey zihnimi susturmayı beceremiyorum içerdeki ki enerjisini düşünüyorum mesela aklıma şarkılar falan geliyo anlamadan söylüyorum başka şeyler geliyo falan :D nasıl konsantre olabilirim diyorum. bu arada denilen herşeyi yapıyorum ama elimde ne bir enerji nede başak birşey hissediyorum.

tevhid61

Banlı Kullanıcı
Biraz derin nefes alıp verdikten sonra her iki elinizi de kullanarak göğüs hizanızda -dışarıdan içeriye dairesel -havayı küreklemeyi deneyin. Bir iki denemeden sonra avuç içlerinizde bir yoğunluk hissedeceksiniz. Şimdi avuçlarınızı karşılıklı getirin ve birbirlerine uzaklaştırp yakınlaştırarak aralarındaki enerjiyi yoğurun.
Hala hissetmiyorum derseniz ki, bu aslında bence hissediyorsunuz da hissetiğinizle beklentiniz belki örtüşmüyordur, ellerinizin hassasiyetini dengeleyici egzersizlere de bakın derim.

@ Sn phoibos , Gözleriniz açıkken de yapabilirsiniz bunu. Kapatmak niye lazım düşündünüz ben anlamadım ama göz kapalı egzersizler benim bildiğim kadar farklı daha farklı duyular çalıştırmak için.
bilgilendirdiğin için çok sağol ben hep gözüm kapalı yapardım ondan olmuyordu herhalde ama gözlerim açıkken nereye bakmalıyım acbaa ? sadece boş bir duvaramı yoksa bir manzara falan doğanın içindemi olmalıyım.şuan köyde olduğum için çok güzel yerler var doğrusu ırmak akan ağaçlıkların arasında insanın huzur bulduğu yerler.oralara gidip meditasyon yapsam daha fazla bi etkisi olurmu acaba.

phoibos

Kayıtlı Üye
İş
Müzisyen

hmm.gözlerim açıkken nasıl konsantre olabilirimki? yani benim yaptıklarım hep hayal etmeli bir şeyler.Bir yöntemi varsa yazarsanız çok memnun olurum :)

gümüş

Kayıtlı Üye
Enerji topu yapabilmek için en azından benim bildiğim kadarıyla açık ya da kapalı göz şartı yok. Birisinden birisi öneriliyor olabilir ise de bu koşul olduğundan değil belki uygulayıcıya kolaylık olsun diyedir düşüncesindeyim ama tabii başka insanlar başka derler bilemem.

Dikkat dağılması için el veya ellerinizin orta parmak uçları ile nazikçe 2 kaşınızın ortasına hafifçe masaj yapabilirsiniz. Ortamın kalabalıklığı- sessizliği veya ses-muzik vardı ise bunlar da dikkat dağılmasında etkendir. Rahatlayacağınız müzik ie; meditatif müziklerden size hangisi uygun belirleyin. Ilık duş alın. Nefes egzersizlerini izleyin, forumda var. çalışmalarınızı yaparken aklınıza şarkılar geliyorsa bence söyleyin, mırıldanın vb ama söylerken bir yandan çalışmanızı yapmayı da sürdürün.. .Doğadaki ve doğamızdaki her şey bize yardım içindir. Engel gibi gördüklerimiz bazen aslında yardım için çağırdıklarımızdır. Açık havada iseniz çıplak ayakla toprağa basın ve aklınızı meşgul eden düşüncelerin toprağa akıp gitmesine izin verin.( Bu saydıklarım forumda defalarca yinelendi ) ve bakmak gereken yer dikkatinizi yapmak istediğinizden uzaklaştırmayan yer diyelim mi ? Ben kendim denedim şimdi nereye bakıyorum diye, ortamı soyutluyorum ve kendi hareketlerim izliyorum sadece . Siz belki başka formül bulacaksınız ?

gümüş

Kayıtlı Üye
hmm.gözlerim açıkken nasıl konsantre olabilirimki? yani benim yaptıklarım hep hayal etmeli bir şeyler.Bir yöntemi varsa yazarsanız çok memnun olurum :)

Gözü açık hayal kurabiliyorsanız gözü açık konsantre de olabiliyorsunuzdur. Yok hayal kurarken gözlerinizi kapatıyorsanız o zaman meditasyon yaparken kapatmamanız için bir neden göremiyorum sevgili phoibos.

phoibos

Kayıtlı Üye
İş
Müzisyen
bilgilendirmenizden dolayı çok teşekkür ederim.dediklerinizi deneyeceğim.

embriyo

Elit Üye
İş
Ressam
Ellerinizi hassaslaştırmanız için fiziksel egzersizlerin linkini veriyorum. Bu egzersizleri yaparsanız eminim çok faydasını göreceksiniz. Ayrıca psi- well yapmaya başlamadan önce avuç içlerinizin orta noktalarına basmanız oradaki küçük çakraları uyarır.

Elleri Hassaslaştırmayı Kolaylaştırmak İçin Fiziksel Egzersizler - "Gizlimabet Parapsikoloji Platformu"

Benim size konsantrasyon için önerim nefes teknikleridir. Muma odaklanabilirsiniz, yanı sıra nefese de odaklanırsanız başarınızın hızı artar. Yanık mumun alevine veya doğada yapmak istiyorsanız bir çiçeğe bakarak ama nefesinizi dinleyerek odaklanmanızı geliştirmek için meditasyon yapabilirsiniz. Sadece nefesinizin sesini dinleyin, nefes aldığınızın farkında olun, an'a odaklanın. Özellikle diyafram nefesini kullanın, nefes alırken karnınızı şişirin, verirken insin. Burundan alıp, burundan verin. Derin nefes alın ve uzun ve yavaşça bırakın. Nefes alıp verirken sadece burnunuzu kullanın. Bu arada zihninizi sessizleştirmeye çalışın, düşünceler muhtemelen akın edecektir, bırakın geldikleri gibi gitsinler. Önemli olan takılmamanızdır. Bir şey düşünmeden sadece nefese odaklanın. Zamanla nefes tekniğini oturttuğunuzda, zihni sakinleştirmeniz kolaylaşacaktır. Aynı zamanda nefesle evrendeki pranayı bedenimize alıyoruz, prana yaşam enerjisidir. Bir yandan da doğru nefes almayı öğrenerek, kendinizi şifalandırmış da olursunuz.

Sitede meditasyon bölümünü araştırmanızı önereceğim, çeşitli teknikler mevcuttur. Ayrıca sizinkine benzer soruların cevapları da var, öncelikle onlara da göz atabilirsiniz.

Sevgi ve ışıkla kalın:)