Benim ismim ne olsun?

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

joys

Kayıtlı Üye
İş
Tekamülü hayırlısı ile tamamlamak İNŞALLAH tıpkı her insan gibi...
Merhaba,
Belki saçma bir konu olacak ama aklıma takılıyor bu konu. Herkesin bir ismi var kiminin iki kiminin 3. 3 ismi olan varmı hiç bilmiyorum. Ayşe Naz, Berk Su, Mehmet ali vs vs.

Bilenler bilir. Çocuk çok ağlar hep hasta olur huysuz olursa "ismi ağır gelmiş bu çocuğa acaba ismi mi değiştirilse ne olsa adı" diye konuşmalar olur bebeğin ailesinde. Sonra bebeğin adı değiştirilir yeni ismi okunur bebeğin kulağına. Ne derece doğru bilmiyorum bu uygılama. Doğru varsayılırsa bebeğe konulacak doğru isim nasıl bilinmeli bulunmalı. Kimden yardım alınmalı? Bununla birlikte o isimle yıllarca yaşayan bebeğin, ergenlik çağına gelmiş bir birey olduğunda bile ismi değiştirilebilinir mi. Daha da önemlisi bı uygılamanın ergene faydası olurmu, doğruluk durumu nedir? (Epey ilgimi çekiyor bu konu.)Çokk teşekkür ediyorum . :)Sevgileirimle...

Çınar

Kayıtlı Üye
20 yaşına gelen arkadaşım için böyle bir merasim yapıldı. enteresan olmuştur. kocaman adamın kulağına ezan ve kamet okumak.:)
ismin değişmiş olması bir tesir sağlamadı bana göre. başta ismini değiştirmesi için ısrar eden ailesi bile eski adıyla hitap etmeye devam etti.

sembolizm

Kayıtlı Üye
Zaten isim değiştirilirken kurban kesilmesi ve 7 fakir ailenin doyurulması gerekir. Ama gerçekten bazı isimler insan üzerinde etkili oluyor. Mesela tanıdığım çoğu Furkan küçükken çok yaramazdı.

Çınar

Kayıtlı Üye
Zaten isim değiştirilirken kurban kesilmesi ve 7 fakir ailenin doyurulması gerekir. Ama gerçekten bazı isimler insan üzerinde etkili oluyor. Mesela tanıdığım çoğu Furkan küçükken çok yaramazdı.

ben de emir ve emirhan adını taşıyan çocukların çok yaramaz oldukları tespitinde bulundum.

La-edri

Kayıtlı Üye
Islam dininde cok önemlidir isim,öyleki Anne baba'nin bas görevlerinden biridir guzel anlami olan isim bulmak demekki önemli.

Hz Ali ilk ogluna "savas" manasini tasiyan bir isim düsünür, Rasulullah "sav" izin vermez Hasan der,ikinci oglu olunca yine savas ismini ister Hz.Ali yine kabul etmez Huseyin der..
Birde Esmalar tavsiye edilmez.Mesela Samed Hamid bunlar bir cocuga konulmasi yanlis isimler..
isim guzel degil ise mana itibariyla, insan buyuse bile degistirmesi ezlemdir.
Karakterine yansirmi bilmiyorum ama degistirilmesi istenir, bellki Ahiret ile alakalidir onu bilmiyorum :)

Alametifarika

Kayıtlı Üye
Eski Türklerde doğan çocuga belli bir süre isim konmazmış taki belli bir süre sonra bir kahramanlık yada ün kazanacak iş yapana kadar (bkz. boğaçhan) o yüzden senin bir kahramanlık yapmanı beklememiz lazım... sana şimdilik adsız diyelim bence önünde uzun bir ömür var....
ismin elbette isim üzerinde etkisi tartışılmaz bir gerçek ... yine eski türklerden kalan bir gelenek olan fazla yaşamayan çocuklaraverilensatılmış,durdu,durmuş,döne,yaşar,ölmez, verilen isimleride görmek lazım.... ayrıca amerikada bazı türk isimlerine yasak geldiğinide duymuştum örneğin-Muhaffak -Cemşit,Hurşit -Şafak gibi

CelticFrost

Kayıtlı Üye
ben de emir ve emirhan adını taşıyan çocukların çok yaramaz oldukları tespitinde bulundum.

Ben de Mert ismini taşıyan insanların çok huysuz , yaramaz , sinsi olduklarını farkettim.

Ne kadar Mert gördüysem hepsi sinsi ve yaramaz.

Ayrıca " sefer ve rasim " isimleri de çok ağır başlı ve sinirli oluyor genelde.

andrah

Kayıtlı Üye
Ben de Mert ismini taşıyan insanların çok huysuz , yaramaz , sinsi olduklarını farkettim.

Ne kadar Mert gördüysem hepsi sinsi ve yaramaz.

Ayrıca " sefer ve rasim " isimleri de çok ağır başlı ve sinirli oluyor genelde.

Mert isimi konusunda aynı düşünüyoruz, 3 -4 mert tanıyorum 1.küfürbaz 2.yaramaz 3. yalancı ve sinsi :D

hasan06

Kayıtlı Üye
evet eskiden türkler herkeze isim vermezler ismi hak etmekeri gerekiyormuş ; ayrıca islam dininden sonrada kulağına hangi isim üflenirse o ismin özelliklerini taşır o şahıs ancak ismin arapça asıllı ve anlam teşkil etmesi gerekiyor yani cem , yağız , gibi isimler değil ahmet abdullah muhammed , memati , hüseyin, hasan gibi bir fiilden türemiş ve anlamı olan bir isim koymak gerekir

defne1

Banlı Kullanıcı
Efe ismi mesela 2 çocuk tanıyorum tam dunkoflardı:D bu isimdeki herkezmi böyle demiştim sonra dışardeyken çocuğa annesi sesleniyodu efe Efe çocuk çok gıcıktı konuşması falan bu isimde bişey var yasaklanmalı :DKarşı binada oturan annemin arkadaşının oğlu 4 yaşında ve resmen ailede huzur bırakmadı 4 çocuk kadar uğraştırıyor insanı.Geldi eve bune diyo daha kediyi tanımıyo zavallı kedim daha 3 aylıktı aldı efe eline sıktı kediyi parçalamaya çalıştı sonra kedinin üstüne atladı hala gıcık oluyorum o çocuğa düşün 3 kişiydik zaptedemedik.
Belki Ercan veya Atakan olabilir.Bu isimdekiler baya hoş insanlardı.

Tecelligah

Kayıtlı Üye
Bende isimlerin isanın üzerinde ciddi etkileri olduna inannırım

joys

Kayıtlı Üye
İş
Tekamülü hayırlısı ile tamamlamak İNŞALLAH tıpkı her insan gibi...

20 yaşına gelen arkadaşım için böyle bir merasim yapıldı. enteresan olmuştur. kocaman adamın kulağına ezan ve kamet okumak.:)
ismin değişmiş olması bir tesir sağlamadı bana göre. başta ismini değiştirmesi için ısrar eden ailesi bile eski adıyla hitap etmeye devam etti.

Kurban ve 7 fakir bunu hiç duymamıştım. Kurban kesildi 7 fakir doyuruldu diyelim tamam. Ama en önemlisi doğru isim ne olacak. hadi 1ci isim yanlıştı :) Yanlış verilmiş ilk isim .Bari 2. isim doğru olsun . Bebek adıyla gelir denilip entersan hatta tuhaf isimler veriliyor bebeklere. Çocuğu etkiler mi diye hiç düşünülmüyor. Bence çok etkili isim. laedrinin dediği gibi anne babanın görevlerinden biri. Ebcedle mi hesaplanmalı ona göre mi isim bulunmalı acaba? Kime sormalı ?:driving:Hem hoş hem uyumlu bir isim.:beta1:Teşekkürler.:)

gerçekdua

Kayıtlı Üye
Islam dininde cok önemlidir isim,öyleki Anne baba'nin bas görevlerinden biridir guzel anlami olan isim bulmak demekki önemli.

Hz Ali ilk ogluna "savas" manasini tasiyan bir isim düsünür, Rasulullah "sav" izin vermez Hasan der,ikinci oglu olunca yine savas ismini ister Hz.Ali yine kabul etmez Huseyin der..
Birde Esmalar tavsiye edilmez.Mesela Samed Hamid bunlar bir cocuga konulmasi yanlis isimler..
isim guzel degil ise mana itibariyla, insan buyuse bile degistirmesi ezlemdir.
Karakterine yansirmi bilmiyorum ama degistirilmesi istenir, bellki Ahiret ile alakalidir onu bilmiyorum :)
Sevgili La-edri.Esmaların tavsiye edilmediğini söylemişsiniz.Halbuki bize tam tersi öğütlenmiştir.Tamtersi derken şöyle yani, Allahın isimlerinden ad koymak çok makbul ve sevabı büyüktür denir.Benim çocuğumun 2 ismi var ve ikiside dinle alakalı olmayan isimler.Çocuğumun hastalıkları vs olduğunda hemen ismini eleştiriyorlar,şunu koysaydın,bunu koysaydın vs. diye.Ozaman bayağı sıkıntı yaşıyorum acabamı diye, yani suçluluk duyuyorum.Esmaların neden konulmaması gerektiği konusunda daha açıklayıcı olursanız çok memnun olurum.Selamlar ve sevgiler....

embriyo

Elit Üye
İş
Ressam
Akrofonoloji bize bir isimdeki bağımsız enerji şekillerini belirlememizi sağlamaktadır. Harfler enerjinin sembolleridir. Sizin sahip olduğunuz enerjileri tanımlar.
Ayrıca buna benzer bir diğer yöntem de Kuantum İsim Analizidir.

Türkiye'de en çok kullanılan isimler kadınlarda Ayşe, Emine, Hatice, Zeynep; erkeklerde Mustafa, Ali, Hasan, Ahmet, Mehmet. Akrofonolog (isim bilimcisi) Kemal Haluk Cebe isimlerin insanın kariyerini çok etkilediğini söylüyor. K harfi kariyeri temsil ettiği için, isimde bu harfin olmasını tavsiye ediyor. İnsanda güven hissi uyandıran isimlerin başında ise Mehmet geliyor. Cebe, Türk askerine bu yüzden Mehmetçik dendiğini düşünüyor. Buna karşılık, insanda en çok tedirginlik yaratan, olumsuz düşüncelere iten isimler ise Harb ve Mürre imiş. Eğer güçlü bir isim istiyorsanız ismin içinde D ve G harfleri olması gerekiyormuş. A harfiyle başlayan isimler de bu anlamda çok önemli imiş.

İsmin, insanlar üzerinde son derece tesirli ve önemli bir etken olduğunu belirten Cebe, ilk anda size çok sempatik gelen bir isimmin adeta ruhunuzu okşayacağını ve o kişiye karşı çok yoğun ilgi duyabileceğinizi söylüyor.

Meslek guruplarında öne çıkan isimleri tek tek ayırmak son derece uzun süreceğinden Cebe isimlerin içesindeki harflere göre kategorize ediyor, mesela:

L harfi, sanatla ilgili işler yapanlar için ideal. El marifetiyle çalışan herkes için de öyle.

B ve A harfleri, satış ve pazarlamada çalışanlar,

İçinde M ve A olan isimler serbest ticaret yapanlar,

S harfinin isim ve soyadında olması üretici faaliyetlerde ve planlamada çalışanlar,

Z harfi araştırma ve geliştirmede çalışanlar ve

İ ve P aynı isimde yer aldığında psikoloji vetıp alanında çalışanlar için 'ideal' harfler.

Soyadları öne çıkıyor
İsim değiştirmenin hem kariyeri hem de hayatı değiştirmek olduğunu söyleyen Cebe, ismin kişinin ruhsal bedeniyle bir bütün halinde titreşimleri yaratması gerektiğini düşünüyor:

"5.000 yıl öncesinden Çin'de çocuk doğmak üzereyken 'isim koyucular' çağrılırdı. Bu kişiler çocuğun doğum anında çıkarttığı sesten ona uygun titreşimdeki ismi koyarlardı."

İsimler iş ilişkilerinde de son derece etkin imiş. Birlikte çalışan kişilerin isim titreşimi eşit seviyede ise iyi bir ortaklık oluyor, diyen Cebe, soyadın isimle birlikte titreşim yarattığı için çok etkili olduğunu, bugün birçok firmada daha ziyade soy isimler ön plana çıkarıldığını söylüyor. Sabancı, Demirören ve Koç gibi... "İsim ve soyadı iyi bir bütünlük yaratan frekansı yakalarsa harika bir kariyer olabilir" diyen Cebe hem kadına hem de erkeğe konan (Yüksel gibi, Işık, İsmet,Servet gibi) isimlerin de iş hayatında çok fazla olumsuzluk yaratmadığını söylüyor.

Göbek adınızı kullanın
Ad, soyad ve göbek adı kullanınca çok uzun oluyor, hoş durmuyor diye düşünmeyin, Cebe bunun tam tersini söylüyor. "8 tane isim koyun o daha iyi olur. İspanyolların, Portekizlilerin isim enerjileri çok daha farklıdır. 8-9 isimleri vardır. Ne kadar çok isim ve harf olursa sizin enerjiniz daha çok tetiklenir. Ben göbek adlarını mümkün olduğu kadar kullanmalarını tavsiye ediyorum."

Kuantum isim analizi

A: Atılgan-enerjik
B: Ön sezileri kuvvetli
C: Konuşma ve yazma yetenekleri olan
Ç: Zevk sefa düşkünü
D: Üstün güçlere sahip
E: Sıkıntılardan kurtulmak için mücadele eden
F: Uysal, güvenilir
G: İnatçı kişilik, gerginlik
H: Sakin ve durağan
I: Hassas
İ: Kırılgan
J: Kaprisli ve kıskanç
K: Başarılı, unvan sahibi
L: Sanatsal yeteneğe sahip
M: Ticarete yatkınlık
N: Sağduyulu
O: Gizliliği sever
Ö: İçine kapalı
P: Kendinden emin
R: Sert yapıya sahip
S: Hayalperest
Ş: Çok üretken ve güçlü
T: Duygularını zor açabilen
U: Durgun, çok ağır hareket eden
Ü: Başarısı sürekli engellenen
V: Kendi içine dönük, umursamaz
Y: Geçmiş üzüntüleri sürekli yaşarlar
Z: Bilimsel açıdan, okumayı seven.

Kullanmış olduğumuz her harfin, sesin bir frekans yaydığı ve bu durumun bizim elektromanyetik alanımızı etkilediği söylenir. İsimlerin baş harfinin çok önemli olduğuna dikkat çekiliyor: “A harfiyle başlıyorsa, kişinin algılaması yüksek, atılgan bir enerjiye sahip. B harfiyle başlıyorsa mücadeleci ve önsezileri güçlüdür gibi.

Esmalarla yapılan zikirler gibi bir de mantralar vardır, ismimiz de en sık telaffuz ettiğimiz mantramız ve zikrimizdir.

Sayın Joys birde size verceğim linki incelemenizi önereceğim.

http://www.gizlimabet.com/showthread.php?t=20797&highlight=akrofonoloji

Alıntılardan derleme yapılmıştır.

Sevgi ve ışıkla kalın:)

AJA

Elit Üye
Sayın embriyo bu biIgiIer çok güzeI ,gerçekten isim harfe göre inceIendiginde çok dogru bir anaIiz ortaya çıkıyor :)

embriyo

Elit Üye
İş
Ressam
Çok daha derin bilgiler var aslında isimlerle ilgili ancak buradan anlatmak çok zor.
İsim, baba ismi ve soyadı ile şifa mandalaları bile yapılıyor, insanların bu dünyaya geliş amaçları ve yapmaları gerekenler spiritüel olarak da açıklanıyor.
Ayrıca doğum tarihleri de bir o kadar önemlidir, yılın herhangi bir gününün enerjisini tanımlar.

mişa

Kayıtlı Üye
Emre'ler yakışıklı olur.. Ve karizmatik ve esprili..Bir de zeki!!. Kız kardeşim sırf bu sebeple oğlunun adını Emre koydu.. Evet kesinlikle farklı bir çocuk, şu an 3 dil konuşuyor.. Ve çoook yakışıklı bir çocuk oldu..

Ben kızımın ismini Bihter koydum.. 17 yaşında, kendine has bir kız.. Ve güzel.. Negatif yönleri, hırçın, pire için yorgan yakan bir kız.. Kendi hayatında da bunun yansımalarını yaşıyor.. İsimden mi kişilikten mi bilmiyorum..

AJA

Elit Üye
Çok daha derin bilgiler var aslında isimlerle ilgili ancak buradan anlatmak çok zor.
İsim, baba ismi ve soyadı ile şifa mandalaları bile yapılıyor, insanların bu dünyaya geliş amaçları ve yapmaları gerekenler spiritüel olarak da açıklanıyor.
Ayrıca doğum tarihleri de bir o kadar önemlidir, yılın herhangi bir gününün enerjisini tanımlar.

Çok merak ettim şimdi :)Biraz araştıracagım bu konuyu.

AJA

Elit Üye
Evet biraz baktım. ''AkrofonoIoji'' ( isim koçIugu ) oIarak geçiyor.YanıImıyorsan eğer.
Merak edenIerin bu başlık aItında araştırmaIarını öneririm.

İyi forumIar :)

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...