Yunus Emre

Geberiyolog

Banlı Kullanıcı
İş
Ä°nsan
47540.jpg

Yunus Emresiz bir Türk edebiyatı düşünülemez.Yunus Emresiz bir Türk kültürü bile düşünülemez...
Üzerinde yaşadığımız şu güzelim Anadolu'da Yunus ilahilerinin bilinmediği,söylenmediği bir karış toprak gösterilemez.Sadece Anadolu'da mı? Balkanlar'da da Yunus'un nefesi dalga dalga eser...

Yunus Emre'den bir ilahi bilmeyen, bir dörtlüğünü ezbere okumayan insanımız çok azdır. Bazen farkına varmadığımız halde günlük konuşmalarımızda onun sözlerini sık sık kullanırız.Çünkü biz onun içinde doğmuşuzdur,eserleri kulağımıza kendiliğinden dolmuştur.
Yunus emre çok meşhur ama çok ta mechuldür.Mezarının nerde olduğuna dair hala kuşkular vardır. Bu onun ne kadar mütevazı olduğunu gösterir. Anadolu'da birçok yerde Yunus'un mezarı diye türbeler vardır, bunun nedeni ise Anadolu insanımızın onu çok benimsemesi ve sevmesidir.
Yunus kültürümüzün ve dilimizin en önemli anahtarlarındandır.Hele ki Türkçemizin iyice yozlaştığı, üzerinde kara bulutların dolaştığı bu dönemlerde Yunusa ve eserlerine sarılmak milli bir görevdir.

ynsoitocod.jpg

Kısaca Yunus Emrenin Hayatı

Yunus Emre hakkında bilgiler sınırlı düzeydedir.Nerde doğduğu bilinmiyor. 13. yüzyılın ortalarında Moğal istilası ve Selçuklu Devleti'nin yıkıldığı dönemlerde yaşadığı tahmin ediliyor. Bu dönemin sarsıntı ve acıları Yunus'un eserlerinde derin izler bıraktı. Babasının adı İsmail. Medrese eğitimi gördü. Arapça ve Farsça öğrendi. İran ve Yunan mitolojisiyle, tasavvuf tarihini inceledi. Hacı Bektaş ya da Sinan Ata'nın halifesi Taptuk Emre'nin dergahında hizmet etti. Taptuk Emre'nin düşüncelerini yaymak için Anadolu'yu dolaştı. Eskişehir Sarıköy, Manisa Buna ve Emreköy, Erzurum Dutçu Köyü, Isparta Keçiborlu ve Karaman'da adına yapılmış mezarlar var. Ama nerede öldüğü ve gömüldüğü kesin belli değil. Tasavvuf yorumunu benimseyen Yunus Emre'nin keskin bir gözlem gücü, derin bir hoşgörü anlayışı var. Şiirlerini hece ölçüyle yazdı. Ama aruz denemelerine de yer verdi. Hece ölçüseyle yazdığı dörtlüklerin yanısıra yine hece ile beyitler ve gazeller de yazdı. Sağlığında düzenlediği divanı bulunamadı. Günümüzdeki divanları derlemedir. 1904'te birinci, 1924'te ikinci basımları yapılan Divan-ı Aşık Yunus Emre'nin yanısıra Burhan Toprak ve Abdülbaki Gölpınarlı'nın derleyip yayınladığı Yunus Emre divanları var.

ystt5555.png

Yunus Emrenin Edebi Kişiliği

Yunus Emre,halk diliyle tasavvuf edebiyatının en büyük şairidir.Ahmet Yesevi ile başlayan tasavvuf edebiyatı Yunus Emre ile en üstün seviyesine ulaşmıştır.Yunus'un duygu ve düşünce alemini hazırlayan kültürün kaynağında İslam İmanı vardır.
Yunus, insan olan herkese karşı; fakir, zengin, Hıristiyan ve Müslüman ayrımı yapmayan, engin sevgiyle bağlıdır.Onda ki insan sevgisi, insan'da Allah'tan bir parça, ondan gelip bedenlenmiş bir cevher bulunduğunu bilmesindendir. Yunus, işte bu parçanın bütününe yani Allah'a aşıktır.Yunus; duymuş, düşünmüş, inanmış ve bütün bu duyuş, düşünüş ve inanışlarını büyük bir sadelik ve kolaylıkla şiirleştirmiştir.

ynskrma.jpg

Yunus Emre'nin Bazı Öğütleri

Mal sahibi mülk sahibi, hani bunun ilk sahibi?
Mal da yalan mülk de yalan; var biraz da sen oyalan..
*
Gelin tanışık edelüm işün kolayın tutalım
Sevelim sevilelim dünya kimseye kalmaz
*
Dervişlik dedikleri hırkayla taç değül
Gönlün derviş eyleyen hırkaya muhtaç değil
*
Derdi dünya olanın, dünya kadar derdi olur.
*
Ben dervişem diyen kişi iş bu yola ar gerekmez
Derviş olan kişilerün gönlü gündür dar gerekmez
*
Çok mal haramsız, çok söz yalansız olmaz.
*
İyi sözün aslın bilen derdi bu söz nerden gelir
Söz aslını anlamayan sanır bu söz benden gelir
*
Döğene elsiz gerek söğene dilsiz gerek
Derviş gönülsüz gerek sen derviş olamazsın
*
Bir kez gönül yıkdınsa bu kıldığın namaz değil
Yetmiş iki millet dahi elin yüzün yumaz değil
*
Bir gönülü yaptın ise, Er eteğin tuttun ise
Bir kez hayır ettin ise, Binde bir ise az değil
*
Döne döne binbir öğüt verirler, Dünya malı ile gözün boyarlar
Yûnus öldü diye selâ verirler, Ölen hayvan imiş, Aşıklar ölmez
*
Sabır saadeti ebedi kalır, Sabır kimde ise o nasib alır
*
Elif okuduk ötürü, pazar eyledik götürü
Yaradılanı hoş gör, yaradandan ötürü
*
Yunus Emre der hoca, gerekse bin var hacca
Hepsinden iyice, bir gönüle girmektir

..

Şiirlerinde yaşamaya devam eden bir Hakk aşığı Yunus Emre..
Ne kadar yazsak, tarif etsek, onu anlatmaya cümleler yetmez..

Tecelligah

Kayıtlı Üye
öldükten sonra cesedi çürüyeni adamdan saymayız diyen de yunus emre idi değilmi

Geberiyolog

Banlı Kullanıcı
İş
Ä°nsan
öldükten sonra cesedi çürüyeni adamdan saymayız diyen de yunus emre idi değilmi

Ne diyorsun sen kardeşim? Googlea baktım bununla alakalı hiçbir şey yok. Yunus Emre öyle bir şey demez. Lütfen yapmayın böyle şeyler, Allah dostlarına bilmeden iftira atmış olursak bunun vebalini kaldıramayız. Biraz şiirlerini oku bakalım dediğinle alakası var mı. Ben tarihte Yunus Emrenin bir örneğini daha bilmiyorum. Ondaki Allah ve Resul aşkı şiirlerinden oluk oluk taşıyor. Mesajınıza çok üzüldüm, kesinlikle yok böyle bir sözü asla. Yunus Emre bedene önem vermez, beden çürüse de ruh çürümez, Yunus bunu söyler, Yunusta arasan arasan zerre kadar kin bulamazsın.

Tecelligah

Kayıtlı Üye
Bişe demedim yaa omuydu diye sordum sadece çünkü bu sözü işitmiştim ben yunus emre den duymuştum diye anımsayıp emin olmak istedim

ama araştırcam bakalım kimden işitmişim :)

Geberiyolog

Banlı Kullanıcı
İş
Ä°nsan
Rahatladım, sevindim. :) Yunus Emrenin bu sözü asla demeyeceğinden emin olduğum için biraz farklı tepki verdim. :) Kendimden şüphe ederim ama Yunus Emreden etmem. Tarifi yok :)

Tecelligah

Kayıtlı Üye
konya'nın manevi mimarlarından hacıveyszade mustafa kurucu rahimehullah da der ki:
biz, öldükten sonra bedeni çürüyeni, rızık için gam çekeni adamdan saymayız...

evet başka biri söylemiş

tabi biz onların hangi düşünce ve mana ile sölediklerimi bilemeyiz

halacı mansurun enel hak demesi gibi zahir ehli anlamadı onu

Geberiyolog

Banlı Kullanıcı
İş
Ä°nsan
Birden öyle bir rahatladım ki. :)

Allah'ım Yunus Emredeki Allah aşkının binde biri kadar bize de ver ya Rabbim, Amin.