Islamda 7 büyük günah

Corina

Kayıtlı Üye
İş
ögrenci,
"Sual: Geçen gün şu hadisi bildirdiniz:

(Beş vakit namaz kılan, Ramazan orucunu tutan, zekatını veren ve yedi büyük günahtan kaçınana, Cennetin bütün kapıları açılır, selamet ve emniyet içinde gir denilir.) [Nesai]
Bu hadiste bildirilen yedi büyük hangileridir?
CEVAP
Yedi büyük günah şunlardır:

1- Allah’a şirk, ortak koşmak.

2- Büyücülük

3- Katillik

4- Harpten kaçmak

5- Yetim malı yemek

6- Faizcilik

7- Namuslu kadına iftira etmek. (Buhari, Müslim)

Başka bir hadis-i şerifte de, yedi büyük günah içinde Müslüman olan ana babaya asi olmak ifadesi geçiyor.

AJA

Elit Üye
Sanırım günahIarı sıraIama dogru oImaz.Farz edeIim ben yukarıda yazıIan 7 günahı işIemiyorum.Ama başka günahIarım var,günahIar ameIIere göre degerIendiriIir diye düşünüyorum.Sırası oImaz.

spawnz

Banlı Kullanıcı
İş
Chemistry Engineering
Bunlar hristiyanlıkta da aynı şekilde. Sadece müslümanlıkta değil.

Corina

Kayıtlı Üye
İş
ögrenci,
Arkadaşlar, günah günahtır, buna sözümüz yok ama cehennem katları vardır, unutmayın. İftira atarsan mı daha günahtır, yoksa kardeşinle sözlü kavga edersen mi daha günah olur? Mesela akşamı kılmadın, günah ama namaza küfür ettiysen çok çok günah. Günahların da büyüklüğü vardır, sevabın gibi.

La-edri

Kayıtlı Üye
bunlar hristiyanlıktada aynı şekilde.sadece müslümanlıkta değil.

Tabiki öyle netice itibari ile Allah dinler indirmedi, Allah'in dini tektir onu cogaltan bizleriz.Dört semavi din kitap ve bütün peygamberler ayni din icindir...

Geberiyolog

Banlı Kullanıcı
İş
Ä°nsan
La-edri arkadaşım, lütfen bkz:
İnneddine indallahil İslam "Allah katında hak din İslamdır."
Müslüman olabilmek için diğer dinlerin ve kitapların değiştirildiğine tamemen iman etmek şarttır. İman dairesinde kalabilmek için bunu tasdiklemelisiniz.

blcknghtmr

Kayıtlı Üye
E zinada var diye biliyordum ama yokmuş. İyi iyi şuan da sadece 2. sıradakinden yargılanıcam :D :D :D

La-edri

Kayıtlı Üye
Müslüman olabilmek için diğer dinlerin ve kitapların değiştirildiğine tamemen iman etmek şarttır. İman dairesinde kalabilmek için bunu tasdiklemelisiniz.

Benim yazdiklarimi israrla mi baska yöne cekiyorsunuz Siz kardesim?
Allah tek din yaratti diyorum nesi yanlis. 4 semavi dinin özü tevhiddir .
Ben sizin bahsettiginiz gercek icin henüz bir sey yazmadimki, bu paylasim altinda gerek duymadim, zira konu "Nasil müslüman olurum degil"
Niye bu kadar ard niyetlisiniz.

AkuJuk

Banlı Kullanıcı
Sonuçta hepimiz Allah'ın kurallarına uymalı ve özünde iyi insanlar olmalıyız.
Bu yazdıkları büyük günahlar tabi, günahların hiçbirisini yapmamaya çalışmalıyız,
bu arada paylaşım için teşekkürler.

spawnz

Banlı Kullanıcı
İş
Chemistry Engineering

İslam ne anlama geliyor? Önce buna âgâh olmak lazım. Sanırsam koca Kur'an'da bir tek o ayeti biliyorsunuz.

spawnz

Banlı Kullanıcı
İş
Chemistry Engineering
hayır burada zina ve içkide yedi büyük günah arasına giriyordu

Bir çok yerde bu 7 büyük günah farklı şekilde yazıyor. Mesela bir yerde bidât da yedi büyük günah arasındaydı. Zaten bunun bir kaynağı olmadığı için böyle farklı yazılıyor, tartışılıyor.

güneşdeniz

Kayıtlı Üye
Ana babaya asi olmak da büyük günah deniliyor ama ana baba size kötü davranıp ezdiyse, hayatınızı karartmanıza sebep olduysa, hala boyun mu eğmek lazım?

Bence bu günahlar ortamlara göre değişir. Değişmeyen tek günahlar Allah'a şirk koşmak ve kul/yetim hakkı yemektir... Geriye kalanlar sizin durumunuza göre affedilebilir.

tnsl

Kayıtlı Üye
İş
Öğrenci
harpden kaçmanın günah dahi olması çok anlamsız vicdani ve gayet insani bir durum !!

güneşdeniz

Kayıtlı Üye
harpden kaçmanın günah dahi olması çok anlamsız vicdani ve gayet insani bir durum !!

askerlerin,halkın,ailen savaşta savaşıp canlarından olurken bir kişinin kenara saklanması günah olmasa bile gayet korkakça bir durum. sonra o savaş bittiğinde o kanlarla sulanmış toprakta hangi vicdanla yaşayabilir ki. ben olsam utanırdım

Wolf

Banlı Kullanıcı
Çoğu kişi bilir ama paylaştığın için teşekkürler :)

Geberiyolog

Banlı Kullanıcı
İş
Ä°nsan
İslam ne anlama geliyor? Önce buna âgâh olmak lazım. Sanırsam koca Kur'an'da bir tek o ayeti biliyorsunuz.

Elhamdülillah Rabbimin kelâmını altı yüz sayfa hıfz ettim. Meâlen de sürekli okuyorum.
Bu anlamı niye çıkardınız bilmiyorum ama sebebini de öğrenmek isterim tabi.

spawnz

Banlı Kullanıcı
İş
Chemistry Engineering
Elhamdülillah Rabbimin kelâmını altı yüz sayfa hıfz ettim. Meâlen de sürekli okuyorum.
Bu anlamı niye çıkardınız bilmiyorum ama sebebini de öğrenmek isterim tabi.

Sürekli yazıyorum yine yazacağım.
Biliyoruz ki islam kelimesi teslimiyet anlamına gelir.Yaradana teslim olmak anlamındadır.İslam demek müslümanlık demek değil.Hristiyan,müslüman ve yahudilerin ortak adıdır islam.Allah katında tek hak olan müslümanlardır dersek bu iş yaradanın öğretilerine ters düşer.
Tek hak din müslümanlıktır diyorsak;diğerleri bir hurafeye inanmış gibi muamele görecektir o zaman diğer tarafta.Bu da merhameti bol olan yaradanın felsefesi ile ters düşer,ayetler ile bağdaşmaz.

Bir de ''Müslüman olabilmek için diğer dinlerin ve kitapların değiştirildiğine tamemen iman etmek şarttır.'' demişsiniz.Değişip değişmediğini bir kenara bırakalım.Bu dediğiniz bidâttır.En büyük günahlardandır.Dine yeni bir eklemedir.Müslüman olmanın şartlarına yeni bir eklemedir.

Gelelim diğer dinlerin ve kitapların değişip değişmediğine.Kuranı hıfz etmişsiniz.Ne güzel.Allah kabul etsin.Tavsiyem çevirisinide tamamı ile okumanız.Hiçbir ayette diğer dinlerin ve kitapların tahrifine dair bir açıklama yok.Aksine onlarca ayette diğer kitapların değişmediğine ve değiştirilemeyeceğine dair kesin ayetler mevcut.Oysa siz değiştiğine iman etmemiz lazım demişsiniz.Bence tekrar düşünün.Evet piyasadaki incil,tevrat,kuran değişmiştir.Ki bu da birkaç ayette üstü kapalı olarak geçiyor.Ama orjinal metnin değişmeyeceğini yazdım.Ülkemizde kuran orjinal metin.Ve bir kaç ülkede daha böyle.İncil ve tevratta aynı şekilde.Orjinal metin nerdedir,o konuda bir kaç teori var ama bir orinal metin var.Kuran ülkemizde değişmemiş.Orjinaldir diyoruz.İncil ve talmudta bazı merkezlerde orjinal olarak bulunabilir.Aslı olmayanları daha yaygın tabii.Bu yüzden değiştiği halk arasında yaygındır.

Ayrıca yine kurandan örnek vereyim.
''Siz rabbinizden size indirilenleri,tevratı,incili tam olarak uygulamadıkça iman etmiş sayılmazsınız.''

Benim buradan anladığım,kuranın yanında incil ve tevrata da vakıf olmamız lazım.

Ama sen değiştiğine iman etmemiz gerektiğini söylüyorsun.Bence tekrar düşünmelisin...

Geberiyolog

Banlı Kullanıcı
İş
Ä°nsan
Allah çeşit olsun diye mi bu dinleri gönderdi sanıyorsunuz?
Diğer dinler değiştirildi ve son din olan İslam geldi.
Müslümanlık geldikten sonra tek hak din Müslümanlıktır, tek hak kitap Kur'andır.
Cümleleriniz ayetlerle tamamen ters düşüyor.
Hristiyanlar da bilir İncilin kaç versiyonunun çıktığını.
Her aklına esen artık oturup incil yazıyor.
Ben demiyorum, bunlar benim cümlelerim değil.
Allah katında hak din İslamdır ayetine bidât demiş oluyorsunuz.
Siz göreceli ayetleri kendi mantığınızla yorumluyorsunuz ama Al-i İmran'ın 19. ayetinde kesin olarak bildiriliyor: "Allah indinde hak din ancak İslam'dır."

Kur'anda her hangi bir ayete inanmamak ya da reddetmek küfürdür.
Bence siz de tekrar düşünmelisiniz.