Allaha tanri dememiz doğrumudur?

Corina

Kayıtlı Üye
İş
ögrenci,
Merhaba bazı forumda arkadaşlar olsun yakın cevremdeki arkdaşlarım olsun Yaratan Tanrı deniliyor ve bende önceden dahil olmak üzere Tanrı diyorudum Yaratana bu doğrumudur.

bakalım doğrumu

ALLAHIN 99 İSMİ

1. allah: her ismin vasfını ihtiva eden öz adı.
2. er-rahman: dünyada bütün mahlukata merhamet eden, şefkat gösteren,ihsan eden.
3. er-rahim: ahirette, müminlere acıyan.
4. el-melik: yaratıcı, kainatın sahibi.
5. el-kuddus: her noksanlıktan uzak.
6. es-selam: her tehlikeden selamete çıkaran.
7. el-mümin: iman nurunu veren.
8. el-müheymin: her şeyi görüp gözeten.
9. el-aziz: mutlak galip, karşı gelinemez.
10.el-cebbar: dilediğini yapan ve yaptıran.
11.el-mütekebbir: büyüklükte eşi yok.
12.el-halık: yaratan, yoktan var eden.
13.el-bari: her şeyi kusursuz yaratan.
14.el-musavvir: varlıklara sûret eden. onları birbirinden ayıran özellikte yaratan.
15.el-gaffar: günahları mağfiret eden.
16.el-kahhar: her istediğini yapacak güçte.
17.el-vehhab: karşılıksız nimet veren.
18.er-razzâk: her varlığın rızkını veren.
19.el-fettah: her türlü sıkıntıları gideren.
20.el-alim: gizli açık, geçmiş, gelecek her şeyi, ezeli ve ebedi ilmi ile çok iyi bilen.
21.el-kabıd: rızıkları daraltan, ruhları alan.
22.el-basıt: rızıkları genişleten, ruhları veren.
23.el-hafıd: kafir ve facirleri alçaltan.
24.er-rafi: şeref verip yükselten.
25.el-mu'ız: dilediğini aziz eden.
26.el-müzil: dilediğini zillete düşüren.
27.es-semi: mükemmel işiten.
28.el-basir: gizli açık, her şeyi iyi gören.
29.el-hakem: mutlak hakim, hakkı batıldan ayıran.
30.el-adl: mutlak adil, yerli yerinde yapan.
31.el-latif: lütfeden, her şeye vakıf.
32.el-habir: her şeyden haberdar.
33.el-halim: cezada acele etmeyen, hilm sahibi.
34.el-azim: büyüklükte benzeri yok.
35.el-gafur: affı, mağfireti bol.
36.eş-şekur: az amele, çok sevap veren.
37.el-ali: yüceler yücesi.
38.el-kebir: büyüklükte benzeri yok.
39.el-hafiz: her şeyi koruyucu olan.
40.el-mukit: her çeşit rızkı yaratan.
41.el-hasib: kulların hesabını en iyi gören.
42.el-celil: celal ve azamet sahibi.
43.el-kerim: keremi bol, karşılıksız veren.
44.er-rakib: her varlığı her an gözeten.
45.el-mucib: duaları kabul eden.
46.el-vasi: rahmet ve kudret sahibi, ilmi ile her şeyi ihata eden.
47.el-hakim: her şeyi hikmetle yaratan
48.el-vedud: iyiliği seven, iyilik edene ihsan eden. sevgiye layık olan.
49.el-mecid: zatı şerefli, nimeti, ihsanı sonsuz.
50.el-ba'is: peygamber gönderen, meşherde ölüleri dirilten.
51.el-şehid: her an her yerde hazır ve nazır.
52.el-hak: varlığı değişmeden duran. var olan, hakkı ortaya çıkaran.
53.el-vekil: kulların işlerini bitiren.
54.el-kavi: kudreti en üstün ve hiç azalmaz.
55.el-metin: kuvvet ve kudret benbaı.
56.el-veli: müminleri seven, yardım eden.
57.el-hamid: hamd ve senaya layık.
58.el-muhsi: varlıkların sayısını bilen.
59.el-mübdi: maddesiz, örneksiz yaratan.
60.el-mu'id: yarattıklarını yok edip, sonra tekrar diriltecek olan.
61.el-muhyi: mahluklara can veren.
62.el-mümit: her canlıya ölümü tattıran.
63.el-hayy: ezeli ve ebedi bir hayat ile diri.
64.el-kayyum: zatı ile kaim, mahlukları varlıkta durduran.
65.el-vacid: hiçbir şey kendine gizli değil.
66.el-macid: keremi, ihsanı bol olan.
67.el-vahid: zat, sıfat ve fiillerinde benzeri ve ortağı olmayan, tek olan.
68.es-samed: hiçbir şeye ihtiyacı olmayan, herkesin muhtaç olduğu merci.
69.el-kadir: kudret sahibi, dilediğini yapan.
70.el-muktedir: dilediği gibi tasarruf eden, her şeyi kolayca yaratan, kudret sahibi.
71.el-mukaddim: şerefte birini öne alan.
72.el-muahhir: dilediklerini tehir eden.
73.el-evvel: ezeli, varlığının başlangıcı yok.
74.el-ahir: ebedi, varlığının sonu yok.
75.ez-zahir: yarattıkları ile varlığı açık.
76.el-batın: aklın tasavvurundan örtülü.
77.el-vali: bütün kainatı idare eden.
78.el-müteali: son derece yüce.
79.el-ber: iyilik ve ihsanı bol.
80.et-tevvab: tevbeleri kabul eden.
81.el-müntekım: asilere ceza veren.
82.el-afüvv: affı çok, günahları yok eden.
83.er-rauf: çok merhamet eden, şefkatli.
84.malik-ül mülk: mülkünde hakim.
85.zül-celali vel ikram: celal, azamet, şeref, kemal ve ikram sahibi.
86.el-muksıt: mazlumların hakkını alıcı.
87.el-cami: iki zıddı bir arada bulunduran.
88.el-gani: ihtiyaçsız. her şey ona muhtaç.
89.el-mugni: ihtiyaç gören, fazlıyla doyuran.
90.el-mani: dilemediklerine mani olan.
91.ed-dar: elem, zarar verenleri yaratan.
92.en-nafi: menfaat veren şeyleri yaratan.
93.en-nur: zatı açık ve alemleri nurlandıran.
94.el-hadi: hidayet veren.
95.el-bedi: misalsiz, örneksiz yaratan.
96.el-baki: varlığı ebedi olan.
97.el-varis: her şeyin asıl sahibi olan.
98.er-reşid: irşada muhtaç olmayan.
99.es-sabur: ceza vermede, acele etmez.

siz 99 isimden Tanrı ismini gördünüzmü?

can-dan

Kayıtlı Üye
Yok ki görelim sevgili Corina...

Yüce Yaratıcı bilmemiz gereken her şeyi Kitabımızda bizlere nasıl öğrettiyse,KENDİ ADINI da o şekilde öğretti...

"Feeynema tuvellu fesemme vechullah" (Bakara/115) (Her ne yana dönerseniz ALLAH'ın Vech'i-yüzü- oradadır.)

Sevgi ve dua ile....

AJA

Elit Üye
Bu tuhaf tartışma getirecek ama benim de bu konuda kafama takılan şu var: Askeriyedeki yemekhane girişinde yazılan ''Tanrımıza hamdolsun.'' yazısı ya da yemekten önce söylendiği. Duyumlarımdan tabi, askerlik yapmadım. :D Müslüman bir ülkede neden bu anlayamıyorum.

mally

Kayıtlı Üye
Yukarıdaki Yaratan isimleri son ilahi din kabul edilen İslam'ın kitabı Kur'an-ı Kerim'de geçen Yaratan isimleridir. Allah ismi Kureyş putperestlerinin ilahlarından biri için kullandıkları El-İlah'tan gelir.

Yukarıdaki isimlerin tamamı Arapça'dır. Acaba Yaratan Arap veya Sami ırkındanmıdır da tüm isimleri Arapça'dır? Türklerin İslam'dan önceki tek tanrılı dinlerindeki Kök Tengri ile müslümanların Allah'ı, Hristiyanlar'ın Kutsal Ruh'u arasında ne fark vardır?

İslam dininde söylenegelen (nereden geldi ise) Allah'a Tanrı denmez, çünkü denebileceği hiç bir yerde yazmıyor, ama denilemeyeceği bazı ileri din bilginlerince iddia ediliyor, savı yine İslam dinine mahsus olan Yaradan isimleri arasında olmadığından dolayı inkar ediliyor. Çünkü Kur'an'da Tanrı diye bir itham şeklinden bahsedilmiyor.

Bu bir nevi din propagandasıdır. Budist birine "Senin Buddha'n ilah değil!" dersek, "Senin Allah'ının tek ilah olduğunu nasıl ispatlarsın?" diye bir karşılık almamız durumunda elimiz kolumuz bağlanmış olur.

Uzun lafın kısası, Yaratan olgusunun beyninizde nasıl bir şekil aldığı veya dış etkilerce nasıl bir şekle sokulduğu önemli olandır ve tüm din çatışmaları da buradan çıkar. Oysaki Yaratan bir tanedir. Ne derseniz deyin, çoğalmaz veya eksilmez. Yaratan'a Tanrı diyen müslüman biri o kişiye "kafir" derse, kendi inancı ile çelişmiş olur ki İslam dininde Yaratan "bir"dir.

TheDarkPower

Kayıtlı Üye
Hayret!Arkadaslar boyle seylere takilip kalmayalim (askeriye yemekhanesindeki "Tanri"felan)
Sizin niyetiniz onemli sonucta.
Ikincisi asker'e sadece musluman olanlar gitmiyor ki.Farkli dinden olan ama vatanini,milletini sevip askerlik vazifesini yapmaya giden de var.
Benim icin ; "Allah'a tanri denmez" gibi birsey cok sacmadir.Cunku dedigim gibi sizin iciniz,samimiyetiniz ve niyetiniz onemli.
Iyi forumlar...

nazom

Kayıtlı Üye
Yukarıdaki Yaratan isimleri son ilahi din kabul edilen İslam'ın kitabı Kur'an-ı Kerim'de geçen Yaratan isimleridir. Allah ismi Kureyş putperestlerinin ilahlarından biri için kullandıkları El-İlah'tan gelir.

Yukarıdaki isimlerin tamamı Arapça'dır. Acaba Yaratan Arap veya Sami ırkındanmıdır da tüm isimleri Arapça'dır? Türklerin İslam'dan önceki tek tanrılı dinlerindeki Kök Tengri ile müslümanların Allah'ı, Hristiyanlar'ın Kutsal Ruh'u arasında ne fark vardır?

İslam dininde söylenegelen (nereden geldi ise) Allah'a Tanrı denmez, çünkü denebileceği hiç bir yerde yazmıyor, ama denilemeyeceği bazı ileri din bilginlerince iddia ediliyor, savı yine İslam dinine mahsus olan Yaradan isimleri arasında olmadığından dolayı inkar ediliyor. Çünkü Kur'an'da Tanrı diye bir itham şeklinden bahsedilmiyor.

Bu bir nevi din propagandasıdır. Budist birine "Senin Buddha'n ilah değil!" dersek, "Senin Allah'ının tek ilah olduğunu nasıl ispatlarsın?" diye bir karşılık almamız durumunda elimiz kolumuz bağlanmış olur.

Uzun lafın kısası, Yaratan olgusunun beyninizde nasıl bir şekil aldığı veya dış etkilerce nasıl bir şekle sokulduğu önemli olandır ve tüm din çatışmaları da buradan çıkar. Oysaki Yaratan bir tanedir. Ne derseniz deyin, çoğalmaz veya eksilmez. Yaratan'a Tanrı diyen müslüman biri o kişiye "kafir" derse, kendi inancı ile çelişmiş olur ki İslam dininde Yaratan "bir"dir.
Buna inanmıyordum ama bende merak ediyordum.Net bir açıklama olmuş :)

AJA

Elit Üye
Hayret!Arkadaslar boyle seylere takilip kalmayalim (askeriye yemekhanesindeki "Tanri"felan)
Sizin niyetiniz onemli sonucta.
Ikincisi asker'e sadece musluman olanlar gitmiyor ki.Farkli dinden olan ama vatanini,milletini sevip askerlik vazifesini yapmaya giden de var.
Benim icin ; "Allah'a tanri denmez" gibi birsey cok sacmadir.Cunku dedigim gibi sizin iciniz,samimiyetiniz ve niyetiniz onemli.
Iyi forumlar...

TakıIdıgımızı düşünmenize şaşırdım, bir konu vardır ve üzerinde herkes fikrini beyan eder sayın the darkpower.VarIıgının 1 oIduguna inandıgımız var oIan gücün adının Tanrı yada AIIah diye söyIenmesinde bir sıkıntı ben şahsen görmüyorum zaten.Şaşırdıgım tsk da yer aIan o yazının tartışıIıyor oIması.Ki ben tartışma söz konusu oIdugu için ''anIamıyorum'' diye ifade etmiştim kendimi.Ayrıca farkIı dinIerden oIan kişiIer için o yazının yazıIabiImiş oIacagını hiç sanmıyorum .
AIIahım'ıza hamdoIsun- bu türkçede devrik yada oturmamış bir cümIedir.DoIayısıyIa Tanrımıza hamdoIsun yazıImıştır diye düşünüyorum.
İyi forumIar ;)

mksubzero

Banlı Kullanıcı
Tanrı sözcüğü bir kavramdır. Allah'ı da içine alır, Zeus'u da, Marduk'u da, Thor'u da..
Allah ise İslam dininin TANRI'sıdır. Müslüman değilim ama açıkçası Müslüman olduğum zamanlarda da Tanrı demekte pek bir sakınca görmüyordum. İsteyen istediğini der, insanları ufak ayrıntılara takılarak bölmek hiçbirimizin işine yaramaz. Zaman birleşme zamanıdır.

Geberiyolog

Banlı Kullanıcı
İş
Ä°nsan
Gerektiğinde Allah denilir, gerektiğinde Tanrı denilir. Allah Tanrıdır, itirazı olan mı var?
Allaha Tanrı denmesine karşı çıkan kişi Allahın Tanrı olmadığını söylemiş olur.
Ben babama bile adıyla hitab edemiyorum. Ya siz?
Eğer Tanrı demek günah ise Mevlana ve Yunus Emre büyük günahkar..

TheDarkPower

Kayıtlı Üye
TakıIdıgımızı düşünmenize şaşırdım, bir konu vardır ve üzerinde herkes fikrini beyan eder sayın the darkpower.VarIıgının 1 oIduguna inandıgımız var oIan gücün adının Tanrı yada AIIah diye söyIenmesinde bir sıkıntı ben şahsen görmüyorum zaten.Şaşırdıgım tsk da yer aIan o yazının tartışıIıyor oIması.Ki ben tartışma söz konusu oIdugu için ''anIamıyorum'' diye ifade etmiştim kendimi.Ayrıca farkIı dinIerden oIan kişiIer için o yazının yazıIabiImiş oIacagını hiç sanmıyorum .
AIIahım'ıza hamdoIsun- bu türkçede devrik yada oturmamış bir cümIedir.DoIayısıyIa Tanrımıza hamdoIsun yazıImıştır diye düşünüyorum.
İyi forumIar ;)

Hayir hayir!Beni yanlis anlamayin.Sizi yermek,vs icin soylemedim ve haddime degil.Sadece konuya aciklik getirmeye calistim.Ayrica askerligimi birkac sene oncesinde bitirdim ve orada ogrendigim seyler bunlar(ki cok hakli ve dogru).Hatta benim de musluman olmayan arkadaslarim vardi.Saygilar,iyi forumlar...

Geberiyolog

Banlı Kullanıcı
İş
Ä°nsan
Eskiden (80 sonrası) "Allahımıza hamdolsun, Ordu-Millet varolsun, komünistler kahrolsun, afiyet olsun" derlerdi :)
Tanrımıza hamdolsun demeleri de normaldir. Farslar nasıl hüda diyor, araplar nasıl ilah diyor biz de Tanrı diyebiliriz Allah'a. Onun Tanrı olduğundan şüphesi olan demez ancak.

horultu

Kayıtlı Üye
Küçük kardeşime sordum bu soruyu , şeytana cin desen aynı hesap dedi

Corina

Kayıtlı Üye
İş
ögrenci,
ben senin avatara takıldım bu yazıyı yazdığın halde islam dinine mensupsun neden peki bu yıldızı seçtin?

elhamdülillah müslümanım bunun tam nedenin bende bilmiyorum valla:D cok cazip geliyor.

@the imam
allaha tanrı denir diyorsun olabilir ben sadece bilgilendirmek icin yazdım.

@mksubzeroü

Beni yanlış anlıyorsunuz ben zaten müslüman arkadaşlar için yazdım yoksa inanmayan birisi tanrıda der başka birşeyde o yolunu seçmiştir zaten.

@horultu

sen subhaneke okurken tanrıhümmemi diyorsun?

enzo

Kayıtlı Üye
Gerektiğinde Allah denilir, gerektiğinde Tanrı denilir. Allah Tanrıdır, itirazı olan mı var?
Allaha Tanrı denmesine karşı çıkan kişi Allahın Tanrı olmadığını söylemiş olur.
Ben babama bile adıyla hitab edemiyorum. Ya siz?
Eğer Tanrı demek günah ise Mevlana ve Yunus Emre büyük günahkar..

Çok doğru.

horultu

Kayıtlı Üye
@horultu

sen subhaneke okurken tanrıhümmemi diyorsun?

Benim düşüncem değildi kardeşimin düşüncesiydi. Denilmez demek istemişti. Tezat yorum yaparak aslında denilmemesi gerektiğinin mesajını vermişti :)

hasan06

Kayıtlı Üye
Allah'ın 99 tane ismi varken inadına inadına tanrı demek ne kadar doğru :D değilmi inadına inadına tanrı diyenleredir sözüm 99 tane secenek varken neden illaki tanrı diyorsun? :D

BattleFury

Kayıtlı Üye

Kesinlikle.... Tanrı birdir Allah birdir yehweh birdir ve bunların hepsi tek bir tanrıya cıkar... :) Dini kitapalra bazı şeyler katılmış olabilir kendi milletlerini ustun gormeleri için.. bence bu yanlış bir harekettir cunku Tanrı insanı yaratmıştır arabı veya turku yada latini degil bunlar sadece Irk ayrımı :)

mksubzero

Banlı Kullanıcı
@mksubzero

Beni yanlış anlıyorsunuz ben zaten müslüman arkadaşlar için yazdım yoksa inanmayan birisi tanrıda der başka birşeyde o yolunu seçmiştir zaten.

Eskiden İslam dinine oldukça bağlıydım. Ve mesajımda da belirttiğim gibi, o zamanlar da dua dışında Tanrı derdim. Bir sakıncası olduğunu düşünmüyorum.

janet

Kayıtlı Üye
Tanrı kelimesini arapçaya çevirince Allah demek zaten. yani örnek olarak teşşekkür ve thank you kelimeleri. aynı şeyi ifade ediyor biri türkçe biri ingilizce
tanrı kelimesi eski türklerin kullandı bir kelimedir, bizim kelimemizdir, başka dilden alıntı değildir.