Anne sevgisi kazanılabilir mi??

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

mişa

Kayıtlı Üye
Ben annemin sevgisini kazanmak istiyorum.. Bana değer versin istiyorum. Annem bana karşı hep acımasızdı, ben de ona karşı hep zayıf. Babam öldükten sonra beni yanına istedi, sebep çalıştırmamı istediği işiydi.. Ben de herşeyimi satıp savıp yanına geldim.. Şimdi incir çekirdeğini doldurmayacak şeylerden sorun çıkarıyor ve herkese şikayet ediyor.. Kızımı istemiyor beni istemiyor derken, en son evden ayrılmamızı istedi..:eek:fftopic:.. Benim gidecek yerim yok.

Onun sevgisini kazanmak için ne yapmalıyım.. Lütfen acil yardım!!.. Ben zaten kötü bir süreçden geçiyorum, bunları kaldıracak güçde değilim..

alin

Kayıtlı Üye
Ailevi meseleler olunca insanların yorumları da yardımları da sınırlanıyor.Normal şartlarda anne sevgisini kazanmak değil kaybetmek için çok uğraşmak gerekir.Durumlarınızı bilmiyorum ancak anneniz normalde nasıl bir insandır tavrı sadece size mi yoksa hayattan bir bıkmışlığı mı var? Size öyle söylemiş olabilir ancak sizin gidecek bir yeriniz yokken bir anne gönlü buna razı gelmez diye düşünüyorum.Kesin mi kararı ? Öyleyse kendinize hayat kurabileceğiniz bir iş vs bulana kadar en azından yapmaz herhalde bunu....Sitede dua vs alakalı bir şey arıyorsanız insanları etkilemeyle ilgili çok sayıda var işinize yarar umarım ya da yönlendiren arkadaşlar olur belki...

mişa

Kayıtlı Üye
Ailevi meseleler olunca insanların yorumları da yardımları da sınırlanıyor.Normal şartlarda anne sevgisini kazanmak değil kaybetmek için çok uğraşmak gerekir.Durumlarınızı bilmiyorum ancak anneniz normalde nasıl bir insandır tavrı sadece size mi yoksa hayattan bir bıkmışlığı mı var? Size öyle söylemiş olabilir ancak sizin gidecek bir yeriniz yokken bir anne gönlü buna razı gelmez diye düşünüyorum.Kesin mi kararı ? Öyleyse kendinize hayat kurabileceğiniz bir iş vs bulana kadar en azından yapmaz herhalde bunu....Sitede dua vs alakalı bir şey arıyorsanız insanları etkilemeyle ilgili çok sayıda var işinize yarar umarım ya da yönlendiren arkadaşlar olur belki...

Doğrusunu isterseniz, ben de bu konuyu açıp açmamakta çok düşündüm.. Bu utanç veici bir durum çünkü. Annemi hep kazanmaya çalıştım ben.. İlkokuldan bu yana hep buydu yaşadığım. Hayatımda herşeyi tüketip sonra pat diye, istemiyorum sizi demek, pek de bir annenin yapacağı bir iş değil. En fazla taptığı şey paradır.. Annemin sevgisini parayla satın alabilirim, ilginçtir ve acıdır tabi..Her türlü hazırlığı yapmış, uzun bir süredir.. İstemiyorum diyor o kadar..
Ben başımın çaresine bakabilirim ama ya kızım.. Onu da istemiyor.. Sevgisiz bir kadın bu.. Elinden tesbihi düşürmez.. Korkuyorum da ondan. beş vakit namazını kaçırmaz. Ama ne bileyim işte, garip bir insan..

Sitede birşeyler var evet.. Ama anneyle ilgili sadece gözbağlama majisi var.. Ben beni görmesin demiyorum.. Tam tersine görsün istiyorum.. Kızım desin.. Öyle işte..:eek:fftopic:

alin

Kayıtlı Üye
Duygularınızı tam olarak anlamam mümkün değil ama ...Umarım yardımcı olabilecek şeyi bulursunuz.Hakikatten konu anne gibi çok yakın olunca insan yorumda tıkanıyor.Diğer anlamda yardımcı olan çıkabilir umarım ama size söyleyebileceğim bu size gurur meselesi olarak gelmesin o sizin anneniz yeterli bir hayat kurana kadar sizi bir yere bırakmasına izin vermeyin.Tahminim siz bu zorluk içindeyken çıkarsanız hele bir de kalacak yeriniz yokken mutlaka içi yumuşayacaktır.Yoksa siz de bir annesiniz kızınız için görmeyip duymayıp hayatınızı kurmaya bakın.O nasıl sizi işi için getirttiyse siz de işinizi yoluna koyana kadar çıkmayın derim.Neyse inancınız duanızla inancınızla kalbinin yumuşaması için dua edin esmalar belki yardımcı olur size.Allah yardımcınız olsun....

joys

Kayıtlı Üye
İş
Tekamülü hayırlısı ile tamamlamak İNŞALLAH tıpkı her insan gibi...
Geçmiş olsun. Şimdi hangi ayette olduğunu hatırlamıyorum. Fakat "sabır ve namazla ALLAH'tan yardım isteyin" ayette bize emredilir. Birebir ayetin meali değil anımsadığımdır. Size naçizane sabırlı, olmanızı öneriyorum. ALLAH yardımcınız olsun. Sevgilerimle...

janet

Kayıtlı Üye
3 kuşak bir arada, aynı evde.. Annenizin belirli bir düzeni vardı, siz geldiniz ve düzen değişti. Sizin kendinize has bir düzeni vardı, o da değişti. kızınızı istemiyor değil de, farklı davranmasını bekliyor büyük ihtimal. İletişim kuramamaktan kaynaklanıyor. annenizle oturup konuşun, fakat söylediği hiç bir şeye ters tepki vermeyin. onu dinleyin. aynı evde yaşayabilmeniz için sizden ne beklediğini sorun. ve söylediği herşeye şu şekilde cevap verin: çok haklısın anneciğim, fakat şöyle de bir durum var deyip kendi düşüncenizi anlatın. bazen alttan almakta yarar var, hiçbir anne onunla iletişim kurmaya çalışan evladını kovmaz. asla karşı karşıya oturmayın (bilinçaltı karşınızdakini daima düşman algılar ve iletişim kurmakta zorlanırsınız), yanına oturun. göz teması kurun, bu sizi daha iyi anlamasını sağlayacak. asla sesinizi yükseltmeyin, o yükseltse bile. bazen birşeyleri kazanabilmek için başka şeylerden vazgeçmeyi öğrenmemiz gerekiyor. buraya yazmanız çözüm aradığınızı ve aranızı düzeltmek istediğinizi gösteriyor, ve bunu aşacağınızı düşünüyorum. sular bulanmadan durulmaz der eskiler bizde :)
aynı zamanda çocuklarımız yetişirken bizim tüm davranış ve haraketlerimizi beynine kazır ve büyüdükçe, yaşlandıkça örnek alır. yani bugün annenizle yaşadığınız problemi yarın kızınızla yaşama olasılığınız yüksek. şu şekilde de düşünebilirsiniz, kızınızın size yapmasını istemediğiniz hiç birşeyi annenize yapmayın.
bir etken daha var sizi olumsuz etkileyen, annenizin evinde kendinizi misafir gibi hissetmeniz. en basit, mutfaktaki tabaklar bile sizin istediğiniz yerde değil, hep onun belirlediği yere koymak zorunda olmanız sizin bu şekilde hissetmenizi sağlıyor. bunlar hep zamanla aşılacak şeyler, sadece birazcık sabırlı olmanızı ve annenizle konuşmanızı, özellikle bazı konularda onun fikrini almanızı öneririm. bu tutumunuz ona kendini sizin için değerli ve önemli olduğunu hissettirecek ve sizi kaybetmek istemeyecek.
kısaca bir hikaye aktarmak istiyorum, nette orjinalini bulup okuyabilirsiniz:
bir gelin ve kayınvalide hiç geçinemezmiş ve gelin her gün kayınvalidesinin ölmesi için dua edermiş. fakat kaynana sağlam, ölmeye hiç niyeti yok :) bir gün gelin aktara gitmiş ve kayınvalidesini yavaş öldürecek bir zehir istemiş. aktar tamam, yarın gel al demiş. ertesi gün gelin zehiri alıp eve gelmiş ve yemekleri kendi yapmaya başlamış ki, zehiri yemeklere katabilsin. kayınvalide gelinin her gün yemek yapmaya başlamasından o kadar memnun kalmış ki, ona çok iyi davranmaya başlamış. gelin de bu değişimden dolayı kayınvalidesini zehirliyor düşüncesi rahatsız olmaya başlamış ve tekrar aktara gitmiş. bana verdiğin zehir var ya, demiş, panzehirini almaya geldim, kayınvalidem çok iyi bir insanmış ve ölürse çok üzülürüm. merak etme demiş aktar, o zehir değildi, sadece bir kaç vitamin verdim. :D
sizin yaşadıklarınız etkiye tepkidir, ve değiştirmek te sizin elinizde.
baktınız ki bu şekilde düzelmiyor, o zaman taşınırsınız, bazen uzak olmakta da yarar var.
bu yazdıklarımı eleştiri olarak algılamayın, sadece problem varsa çözümü de vardır diye düşünürüm hep, ve problemi yaratan neyse, bazen tersini yapmak ta çözüm olabiliyor diye düşünürüm

mişa

Kayıtlı Üye
3 kuşak bir arada, aynı evde.. Annenizin belirli bir düzeni vardı, siz geldiniz ve düzen değişti. Sizin kendinize has bir düzeni vardı, o da değişti. kızınızı istemiyor değil de, farklı davranmasını bekliyor büyük ihtimal. İletişim kuramamaktan kaynaklanıyor. annenizle oturup konuşun, fakat söylediği hiç bir şeye ters tepki vermeyin. onu dinleyin. aynı evde yaşayabilmeniz için sizden ne beklediğini sorun. ve söylediği herşeye şu şekilde cevap verin: çok haklısın anneciğim, fakat şöyle de bir durum var deyip kendi düşüncenizi anlatın. bazen alttan almakta yarar var, hiçbir anne onunla iletişim kurmaya çalışan evladını kovmaz. asla karşı karşıya oturmayın (bilinçaltı karşınızdakini daima düşman algılar ve iletişim kurmakta zorlanırsınız), yanına oturun. göz teması kurun, bu sizi daha iyi anlamasını sağlayacak. asla sesinizi yükseltmeyin, o yükseltse bile. bazen birşeyleri kazanabilmek için başka şeylerden vazgeçmeyi öğrenmemiz gerekiyor. buraya yazmanız çözüm aradığınızı ve aranızı düzeltmek istediğinizi gösteriyor, ve bunu aşacağınızı düşünüyorum. sular bulanmadan durulmaz der eskiler bizde :)
aynı zamanda çocuklarımız yetişirken bizim tüm davranış ve haraketlerimizi beynine kazır ve büyüdükçe, yaşlandıkça örnek alır. yani bugün annenizle yaşadığınız problemi yarın kızınızla yaşama olasılığınız yüksek. şu şekilde de düşünebilirsiniz, kızınızın size yapmasını istemediğiniz hiç birşeyi annenize yapmayın.
bir etken daha var sizi olumsuz etkileyen, annenizin evinde kendinizi misafir gibi hissetmeniz. en basit, mutfaktaki tabaklar bile sizin istediğiniz yerde değil, hep onun belirlediği yere koymak zorunda olmanız sizin bu şekilde hissetmenizi sağlıyor. bunlar hep zamanla aşılacak şeyler, sadece birazcık sabırlı olmanızı ve annenizle konuşmanızı, özellikle bazı konularda onun fikrini almanızı öneririm. bu tutumunuz ona kendini sizin için değerli ve önemli olduğunu hissettirecek ve sizi kaybetmek istemeyecek.
kısaca bir hikaye aktarmak istiyorum, nette orjinalini bulup okuyabilirsiniz:
bir gelin ve kayınvalide hiç geçinemezmiş ve gelin her gün kayınvalidesinin ölmesi için dua edermiş. fakat kaynana sağlam, ölmeye hiç niyeti yok :) bir gün gelin aktara gitmiş ve kayınvalidesini yavaş öldürecek bir zehir istemiş. aktar tamam, yarın gel al demiş. ertesi gün gelin zehiri alıp eve gelmiş ve yemekleri kendi yapmaya başlamış ki, zehiri yemeklere katabilsin. kayınvalide gelinin her gün yemek yapmaya başlamasından o kadar memnun kalmış ki, ona çok iyi davranmaya başlamış. gelin de bu değişimden dolayı kayınvalidesini zehirliyor düşüncesi rahatsız olmaya başlamış ve tekrar aktara gitmiş. bana verdiğin zehir var ya, demiş, panzehirini almaya geldim, kayınvalidem çok iyi bir insanmış ve ölürse çok üzülürüm. merak etme demiş aktar, o zehir değildi, sadece bir kaç vitamin verdim. :D
sizin yaşadıklarınız etkiye tepkidir, ve değiştirmek te sizin elinizde.
baktınız ki bu şekilde düzelmiyor, o zaman taşınırsınız, bazen uzak olmakta da yarar var.
bu yazdıklarımı eleştiri olarak algılamayın, sadece problem varsa çözümü de vardır diye düşünürüm hep, ve problemi yaratan neyse, bazen tersini yapmak ta çözüm olabiliyor diye düşünürüm

Ne güzel yazmışsınız.. O kadar mantıklı ve düzgün cümleler ki.. Ve tabi yapılması gereken..

Hemen şunu söylemeliyim, Beni yanına isteyen oydu.. Ve bunu yaparken çok acizdi.. Çünkü eğer bu teklifi kabul etmeseydim, annem diğer 2 kızından birinin yanına gitmek durumunda kalacaktı. İş kapanacak ve şu an oturduğumuz evi de alamayacaktı.. Doğrusu emek verdim, bunun olabilmesi için.. O beni kullandı ve işi bitti.. Ben babamı kaybetmenin duygusallığı ve doğrusunun bu olduğunu düşündüğümden, herşeyi anneme verdiğime dair imza attım.. Oradan bakıldığında nasıl bir oyun içinde olduğum belli oluyor mu bilmiyorum.. Ama olan bu.. Ve ben ne aptalım ki, ilk inanışım değil bu..

Ben anneme kötü birşey olsun istemiyorum.. Buna dayanamam..Annemin bunalımlı olması için benim birşey yapmama gerek yok.. Onun yaşam biçimi bu.. Sürekli şikayet!!..
Biryere gitmeyeceğim, bu net.. O ev sadece ona ait değil.. Ama çok huzursuzum.. Eve değil, cezaevine gidiyorum sanki..

Bana bir dua, tılsım, büyü.. Zarar vermesin, ama ANNE olsun istiyorum..

janet

Kayıtlı Üye
yine etkili bir yöntem: onun size yaptığını siz ona yapın. yorucu ve yıpratıcı olabiliyor süreç, özellikle her iki taraf pes etmeyip direnirse..
bu olayda mutlaka lehinize çalışan birşeyler vardır, onu bulup üzerine yoğunlaşın. mesela eve gitmek istemiyorsanız, dışarda size artısı, katkısı olabilecek birşeye yönelin.

benim babam vefat ettiği zaman da biz kızkardeşimle kendi payımızı anneme verdik, amaç psikolojisinin rahat olması ve kendini güvende hissetmesiydi. anneniz size bile bile zarar veren birşey yapmaz, içiniz rahat olsun bu konuda. O sizin ANNENİZ zaten, ve zamanla herşey düzelecek, görürsünüz, sadece azıcık zaman...

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...