yaradılış

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

gümüşejderha

Kayıtlı Üye
arkadaşlar birçok konuda cadılık yani wiccanlık kapsamlı olarak anlatılıyor ama wiccan lara göre yaradılış öyküsünü bulamadım hani her dinin vardır ben wiccayım ama yaradılış wiccanlara göre nasıl bilen varmı

gümüş

Kayıtlı Üye
arkadaşlar birçok konuda cadılık yani wiccanlık kapsamlı olarak anlatılıyor ama wiccan lara göre yaradılış öyküsünü bulamadım hani her dinin vardır ben wiccayım ama yaradılış wiccanlara göre nasıl bilen varmı

Cadılık din ya da inanç sistemi değil pratikler bütünüdür ve tüm kültürlerde,coğrafyalarda ve topluluklarda kendisine uygulama alanı bulmuştur.Bu bakımdan teolojik olarak da bir din değil, bir yaşam biçimidir cümlesinden hareketle tüm anlatılanları benimsediği ama asla kendi hikayesini yaratmadığı sonucuna gidebiliriz sanırım:)

gümüşejderha

Kayıtlı Üye
cadılık ve wicca lıgı ayıran özellikbudur wiccalık din cadılıkyaşam biçimidir ben wiccaların yaratılışını sordum sizbeni yanlış anlamışşsız

Nightcrafter

Kayıtlı Üye
Wiccan'lar da kendi içinde ayrılır, eğer bir kovan'ın bir parçasıysanız, onalrın düşüncesini sorabilirsiniz. Yolunuzda yalnız olarak ilerliyorsanız yalnızca içinize bakmanızı öneririm. Mutlaka bir cevap bulursunuz. Evet, wiccalık bir dindir ama semavi bir din olmadığı için kesin bir 'yaradılış destanı' yoktur. Kovanların kitaplarında bazı cevaplar olabilir ama... dediğim gibi ben kesin bir 'yaradışıl destanı' olduğunu sanmıyorum.

gümüş

Kayıtlı Üye
cadılık ve wicca lıgı ayıran özellikbudur wiccalık din cadılıkyaşam biçimidir ben wiccaların yaratılışını sordum sizbeni yanlış anlamışşsız

Özür dilerim ama sanıyorum karşılıklı olarak terminolojide yanlış anlıyoruz birbirimizi. Benim bilişime göre wicca erkek cadılar için kullanılan terimdir,din asla olmamıştır ta ki 1950 lerde Gerald Gardner isimli bir adamın prensipler halinde bir araya getirdiği kurallarla cadılık sınırlandırılncaya kadar.

Nightcrafter

Kayıtlı Üye
Şimdilerde bir yaşam biçiminden çok bir din olarak kabul gördüğünü düşünüyorum ben son zamanlarda. Ama kelimenin tarihinde 'wicca'nın hiç erkek cadılar için kullanıldığını görmedim, belki ben yanılıyorumdur. Ki.. bir yaşam biçimi olmaktan çıkarıp dine çeviren de prensipler değil midir zaten? Yaşam biçimi kişiye bağlıyken, prensipler ile bazı kurallar ile bağlanıyorlar.

Lavander

Moderator
İş
Öğretmen
Konu epey eski ancak önemli bir soru olduğundan yanıtlamamız gerekiyor;
Wicca da yaratılış destanı/miti yoktur,çünkü wicca antik inançları derleyip korunmuş ve aktarılmış bilgilerin düzenlenmesiyle günümüze getirilmiş paganizmin modern bir yüzüdür.Dolayısıyla wiccaya ait özel bir yaratılış yoktur ancak bağlı olunan ekole ait bir mit olabilir.Örneğin Dianik wiccalar için Diana/Gaia veya Helenistik yaratılış mitleri incelenebilir. Yahutta adandığınız ilahi varlığa göre inancınız belirli olacağından o kültüre ait yaratılış destanı uygun olur.Örneğin;Sümer,Hitit,Keltik...vb.Çünkü wicca zaten pratiklerini ve ritüellerini bu eski tradisyonlardan almıştır.Şu da bir gerçek ki tüm yaratılış mitleri bilmece gibi semboliktir ama %90 herbiri aynı hikayeyi anlatır.

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...