nefsini terbiye etme

Elfangel

Kayıtlı Üye
Öncelikle konuyu yanlış yere açmışsınız. Bölüm yetkilisi arkadaşım bununla ilgilenecektir. Lütfen konu açarken daha dikkatli olun.

Bana göre nefsi terbiye etmenin öncelikli şartı kabullenmedir. Kendinizi, dünyayı, insanları olduğu gibi kabullenir, yaşamı akışına bırakabilirseniz ilk adımı atmış olursunuz. Aşağıda kabullenme ile ilgili yazılmış güzel bir yazı bulacaksınız, okumanızı öneririm.
Kabullenmek - "Gizlimabet Parapsikoloji Platformu"

Yanlış davranışlarınızla, hatalarınızla kendinizi kabullenirseniz ruhsal tekamül yolunda ilk adımı atmış olursunuz. Tabii hataları, yanlışları görebilmek de farkındalık gerektirir. Farkındalığınızı arttırmak için de içinize bir yolculuğa çıkmanız gerekir. Bunun için meditasyon yapın, ibadet edin, dua edin. Bunu belirli bir düzene sokmaya çalışın. Bir süre sonra kendinizi, affedemediklerinizi, içinizdekileri daha net görmeye başlayacaksınız.

Farkındalık aşamasından sonra aydınlanma aşamasına geçeceksiniz. Bu aşamada yanlış olanları daha net gördüğünüz için değiştirmeniz de kolaylaşacak. Zaten yaptığınız ibadet, meditasyon vs... ile nefsinizi terbiye yolunda bir adım atmış oldunuz, bundan sonra yolunuzda çok daha kolay ilerleyecek ve nefsinizi kontrol altına alabileceksiniz. Zaten kendinizi tanıdıkça nefsinizi kontrol altına alabilmek için neler yapmanız gerektiğini de kendiniz bileceksiniz. Kendinize has yollar oluşturacaksınız. Çünkü bu sizin hayatınız ve sizin nefsiniz. Ne yapmanız gerektiğini en iyi siz bilirsiniz. Belki daha az yersiniz, ya da oruç tutarsınız, belki daha az konuşur, daha az uyursunuz, belki farklı yiyecek gruplarını hayatınızdan çıkarırsınız. Ya da çok farklı kapılar açılır önünüzde. Siz yeter ki kendinizi bilin, nefsinizi bilin, kendiniz üzerine çalışın. Sonuçta imzamda da yazdığı gibi "Hayattaki en büyük eseriniz SİZ olacaksınız"

Sevgi ve ışıkla...

dertlipınar

Kayıtlı Üye
İş
emekliÄŸim
hayırlı günler hepinize böyle bir sorduğunuz için ALLAHIMcc sizden razı olsun cevaplayan ALLAHcc kulundanda sonsuz razı olsun çok aydınlandım ALLAHIM cc nasip ederse inşALLAH mutlaka uygulamak istiyorum çünki nefs kadar en büyük düşman bilmiyorum yazıkki gençliğim blgisizlikten nefsin elinde oyuncak olarak heder olup gitmiş ALLAHIM cc af edip hepimizi bağışlayıp şuuruyla bizleri şuurlandırsın inşALLAH ben 67 yaşında okumuş cahillerdenim burda bulunan tüm bilenlerden bilgilenmek kendimi dünya pisliğinden arındırıp hakkın huzuruna öyle varmak istiyorum tabii ALLAHIMcc nasip ederse cümlemizle beraber arınıp doğduğumuz şekilde huzuruna varırız saygılarımla