Gerçek mi ?

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

Draniel

Kayıtlı Üye
Kurtadam Veya Vampir Hikayeleri Gerçekmi yakınlarda izlediğim bir video da Adam İki türlü vampir var Birisi Fantastik vampir yani filmlerde olan diğeride Gerçek vampirler aramızda dolaşanlar demişti Bende biraz düşününce adamın dediklerine hak verdim Bu kadar geniş Hikayeler , romanlar ve Filmlerde olan birşey gerçek olabilir diye Birde Bu konularla İlgili olan Sevgili Gizli Mabet üyelerine sormak istedim

zein

Kayıtlı Üye
vampirlikle ilgili bir hastalık var. kurtadamlar bana saçma geliyor yalnız

bedford

Kayıtlı Üye
ben insan eti yemeyi seven bir köfteciyi biliyorum bundan 12 sene önce tanıma fırsatı bulmuştum niye insan eti yiyorsun demiştim o da bana aklım başka ete ermez midem almaz insanların sıcacık kanları beynimdeki hastalığa çok faydalı oluyor büyüklerimizden biz öyle gördük demişti.

@Y$e

Kayıtlı Üye
Kesin olarak bilinmemekle beraber, Ortaçağ döneminde de elimize yeterli bilgi geçmediğinden vampirler hakkında yazılanlar ya da çizilenler toplumların yüzyıllarca sürdürmekten vazgeçmediği birer fantezi ürünüdür.Vampirler gerçekte varsalar bile TV'de gösterildiği gibi olduğunu sanmıyorum ama olmamaları daha büyük bir ihtimal.İnsanlar imkansızı kurcalamayı severler bence bu yüzden bu vampir kitapları ve dizileri bu kadar çok rağbet görüyor.Sarımsak,haç,kutsal su vb. yok etme yöntemlerine bakarsanız bunlar da kişiden kişiye göre değişir.Bir Hrıstiyan durumu sorgulamayabilir ama bir Hristiyan olmayarak bunu ben sorgulayabilirim.Kendi inancıma göre bunlarla öldüremem gerekirdi o zaman mesela.Bence vampirler Ortaçağ'da kilise baskısının insanlara yaşattığı o korkunç baskının bir ürünü olarak günümüze kadar geldi.Yani mecazi bir kavram ve halkın kafasında da bu şekilde yer almış ama insanlar duyduklarına bir şeyler ekleyerek anlatmayı ya da bazı olayları somutlaştırmayı severler.Böylece yüzyıldan yüzyıla daha da abartılıp gelmiş olduğuna inanmaktayım.Bir diğer teori de çok tehlikeli bir kan hastalığı sonucu insanların dudak etlerinin kenara gittiği,ciltlerinin kuruduğu ve güneşe çıkamadıkları,ağır kokulardan(sarımsak) kaçınmak zorunda olmaları gibi kötü yan etkileri olan bir hastalığın olduğu yönünde.Ama ben yine de her şeyin bir fantezi ürünü olduğunu düşünmekteyim.

Draniel

Kayıtlı Üye
Kesin olarak bilinmemekle beraber, Ortaçağ döneminde de elimize yeterli bilgi geçmediğinden vampirler hakkında yazılanlar ya da çizilenler toplumların yüzyıllarca sürdürmekten vazgeçmediği birer fantezi ürünüdür.Vampirler gerçekte varsalar bile TV'de gösterildiği gibi olduğunu sanmıyorum ama olmamaları daha büyük bir ihtimal.İnsanlar imkansızı kurcalamayı severler bence bu yüzden bu vampir kitapları ve dizileri bu kadar çok rağbet görüyor.Sarımsak,haç,kutsal su vb. yok etme yöntemlerine bakarsanız bunlar da kişiden kişiye göre değişir.Bir Hrıstiyan durumu sorgulamayabilir ama bir Hristiyan olmayarak bunu ben sorgulayabilirim.Kendi inancıma göre bunlarla öldüremem gerekirdi o zaman mesela.Bence vampirler Ortaçağ'da kilise baskısının insanlara yaşattığı o korkunç baskının bir ürünü olarak günümüze kadar geldi.Yani mecazi bir kavram ve halkın kafasında da bu şekilde yer almış ama insanlar duyduklarına bir şeyler ekleyerek anlatmayı ya da bazı olayları somutlaştırmayı severler.Böylece yüzyıldan yüzyıla daha da abartılıp gelmiş olduğuna inanmaktayım.Bir diğer teori de çok tehlikeli bir kan hastalığı sonucu insanların dudak etlerinin kenara gittiği,ciltlerinin kuruduğu ve güneşe çıkamadıkları,ağır kokulardan(sarımsak) kaçınmak zorunda olmaları gibi kötü yan etkileri olan bir hastalığın olduğu yönünde.Ama ben yine de her şeyin bir fantezi ürünü olduğunu düşünmekteyim.

Aslına bakarsan günümüzdeki Özenti Vampir Filmlerinde Sadece HAcın karşısında duramaz veya kutsal su ile ölür veya Sarımsaktan kaçar eski kitaplarda vampirleri öldüren şeyler Ateş Gümüş veya Kafasını koparmak tır onun dışında bir öldürme Yönetemi yoktur

@Y$e

Kayıtlı Üye
Eski kitaplarda olsa yeni kitaplarda olsan buradan çıkartabileceğimiz en büyük sonuç zamanla hikayelere bazı durumların eklendiği ve olduğu halinden uzaklaştırıldığıdır.Ben vampirlere inanmıyorum,inanmamak için de kendi sebeplerim var.Ama olduğuna inanana da saygı duyarım.Ama benim yukarıda açıkladığım gibi vampir kelimesi İngilizce Vampire,biraz eski zamanlarda ise Vampyr diye geçmekte.Ben sadece Hristiyanların bir takım kötülüklere karşı mecazi manada bu kelimeyi türettiklerini ama zamanla bunu dini bir amaca ve hikayeye dönüştürüp,kendi dinlerini bu şekilde insanların kafasına yer etmeye çalıştıkları kanısındayım.

Riddick

Banlı Kullanıcı
Kont Drakula diye bildiğimiz şahıs aslında Kazıklı Voyvoda'dır ( 3.Vlad Tepeş ). Voyvoda'nın Kont Drakula diye isim yapmasının en büyük nedeni Osmanlı askerlerini ve etrafında kendisine uymayan kişileri ( Halk, kendi askerleri vb... ) alıp işkence yaptıktan sonra kazığa oturtmasıdır. Voyvoda bir rivayete göre kurbanlarının kanını içermiş. Drakula Lakabı onun bu kadar cani olmasından dolayı kendisine insanlar tarafından verilmiştir. Sonrasında ise Osmanlı Askerleri Voyvoda'yı yakalayıp aynı yöntemlerle öldürdükten sonra kafasını kesip İstanbul'a padişaha göndermişlerdir. Diğer bir Dracula rivayeti ise Voyvoda'nın dedesinden başlasada Dracula olarak anılmamışlardır. Bu olayların etkisiyle başlayan Dracula efsanesi günümüze kadar Dracula'nın soyundan gelenlerle yani vampirler ile devam etmiştir. O zamandan bu zamana kadar Avrupa'nın bir çok yerleşim biriminde kam emme, kan içme vb... olaylar görülmüştür. Zamanın bakış açısıyla ve imkanlarıyla açıklanamadığı için bir efsaneye dönüşmüştür. Günümüzde ise bu kan içme'nin psikolojik etkeni olan bedensel bir rahatsızlık olduğu ortaya çıkmıştır. Bir şekilde vücudun daha doğrusu sindirim sisteminin beyni etkileyerek kan ile beslenme dürtüsünün oluşturduğunu insanın buna göre değişim geçirdiği açıklanmıştır.
Kurtadam olayı ise eskiden beri Çin, Kızılderililer ve birçok uygarlıkta görülsede
aslen Türklerin Bozkurt ve Türeyiş destanı başlamış Orta Çağda şekillenip Yeni çağda son şeklini alarak günümüze kadar gelmiştir. Günümüzde ise son rütuşlarını almıştır.
Bu konuda en büyük açıklamayı Tıp ve psikoloji dünyası yapmıştır. Dolunay ile birlikte insanın manyetik bir alandan dolayı ruhen değiştiğini bazen vahşileşebildiğini fakat bedenesel olarak vücutta ( Kıllanma,tırnakların uzaması vb...) bir an değişiklik olamayacağını açıklamışlardır.
Sonuç olarak her iki olayında Türkler'e dayandırmam okuyanların benim milliyetçilik duyguları ile yazdığımı düşünmeme sebep olabilir. Fakat kendi internet araştırmalarım ve belgesel kanallarında izlediğim kadarıyla en doğru şeklini size aktarmaya çalıştım.

gümüşejderha

Kayıtlı Üye
şimdiki bizler gibi vampirler var amaçok az sayıdalar ve insanlara saldırıp kan içmezler bu dahaçok bir hastalık tır

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...