Ben

• Konbuyu başlatan angeldream
  • Başlangıç tarihi
A

angeldream

Ben" diye neye diyoruz?
Bedenimize diyoruz.
Gerçek bu değil.
Bu, var oluşun en büyük yanılgısıdır.
İnsanoğlunun geçmiş ve gelecekteki tüm sorunlarının tüm acılarının tek kaynağı, kendini beden olarak kabullenmiş olmasıdır.
Peki gerçek ben nedir?

Ben, sonsuz sükûnettir.
Ben, sınırsızlıktır.
Ben, tam özgürlüktür.
Ben, benzersiz ve eşsizdir.
Ben, maddesel anlamda şekilsiz ve görünmezdir. O, hiçliktir. Buna rağmen vardır ve tek gerçektir.
Ben, hiçbir şekilde yıkılmayan, dağılmayan, incinmeyendir.
Ben, sınırsız dikkat, sınırsız farkında oluştur.
Ben, mutluluktur.
Ben, adalettir.
Ben, güzelliktir.
Ben, sevgidir.
Ben, şefkattir.
Ben, aşktır.
Ben, coşkudur.
Ben, dengedir.
Ben, âhenktir.
Ben, keskin ve kusursuz adalettir.
Ben, tamamen korkusuzdur.
Ben, ölümsüzlüktür. Zamana ve mekâna bağlı değildir.
Ben, sonsuz enerji, sonsuz güçtür.
Ben, tüm evrenlerin tek hâkimidir. Başka hâkimiyet ve güç kabul etmez ve izin vermez.
Ben, tam farkındalıktır.
Ben, acı, keder, sıkıntı ve pişmanlıktan tamamen özgür oluştur.
Ben, sonsuz hafiflik ve sonsuz huzurdur.
Ben, hem varlık hem yokluktur.
Ben, herhangi bir kişilik değildir, Ben, kişiliksizdir.
Ben, sonsuz yalnızlık, buna rağmen sonsuz kendine güvendir.
Ben, sonsuz zekâdır.
Ben, sonsuz akıldır.
Ben, sonsuz bilginin tek kaynağıdır.
Ben, hiçbir şeye ihtiyacı olmayıştır.
Ben, tüm varoluşun, herşeyin, herkesin tek yaratıcısıdır. Aynı zamanda tüm varoluştan, herşeyden ve herkesten de tamamen bağımsız oluştur.
Ben, hatasız ve eksiksiz oluştur.
Ben, her an hazır oluştur.
Ben, her an ölmek, her an doğmaktır.
Ben, sonsuz renkliliktir, tüm tekdüzeliklerden tamamen uzak oluştur.
Ben, her an renkli, her an bambaşka oluştur.
Ben, asıl mükemmelliktir.

Ve "Ben"i bir beden olarak kabul ettik. Doğal olarak Ben, bütün saydığımız özelliklerini beden ile sürdürmeye çalıştı. Bedenin sınırlı ve ölümlü, incinebilir oluşu buna eklendi. Böylece beden, "Ben"den gelen enerjiyi ve gücü kullanarak kendinden başkasını önemsemeyen, yaptıklarını ve düşündüklerini doğru zanneden, çelişkili, karmaşık vahşi, yıkıcı, bölücü, duyarsız, anlayış ve hoşgörüden uzak, acı çeken ve çektiren , arzu ve korkunun pençesinde yaşamını sürdüren bir varlık haline geldi.
Bu, doğal bir sonuç. Tek ve en önemli hatamız, Ben dediğimiz " sınırsızlığı " beden dediğimiz " sınırlılık " ile bir görmemizdir.
Burada sâdece sözcükler var. Bu sözcükleri okumak ya da duymakla onları anlamış olmadınız. Çünkü hiçbir söz veya sözcük herhangi bir şeyi anlatamaz. Sadece anlatılmak istenen şeyi işaret ederler. Söylenenleri anlamanız, onlara şâhit olmanız ve onları yaşamanızla mümkündür. Onları yaşamanız da tam farkındalık ile mümkün. Tam farkındalık ise kendiniz dâhil her şeyi tamamen özgür bırakmakla çalışır.

ecringül

Kayıtlı Üye
İş
muhasebe
benim etrafimda her zaman SEN SEN SEN diyen insanlar oldu. SEN kelimesi suclayici, olumsuzluklarin, tadsizlilarin birseylerin ii gitmemesi yanlis anlasilmalarin sebebi "SEN"sin demek istenildi. maalesef bunu, kendi BEN ligimin bencilligimin farkina vardigimda anladim. örnegin bir tartismada, direk SEN diye söze baslardim. ve karsimdakini suclamaya baslayip, sözlü olarak piskolojisine saldiriya gecerdim. ama gercekten bilinc alti bir davranis. ama insan kendi BEN´ligini biraz ele almaya basladiginda ne kadar kiymikli, köseli, ham bir BEN´lige sahip oldugunu anliyor:eek: BENim gibi :rolleyes: sonra BEN ve SEN biraz yontuluyor törpüleniyor cilalaniyor:D SEN ve BEN vurgulamalari saglikli bir dozaja indiriliyor. sonucta ortaya bencillikden ve yargidan uzaklastirilmis bir "BIZ" cikiyor:eek: simdiki tartismalarda ise artik SEN veya BEN demiyorum, en azindan özen gösteriyorum.. söze BIZ diye basladigimda ne karsi tarafi provoka etmis oluyorum nede kendi egomu sonradan mutsuz olacagim bir sekilde kasiyorum:). nötür ve tarafsiz yaklasilimlarda her zaman uzlasma saglanabilir, olaylar tatliya baglanabilir. burada sahsi tecrübem konusuyor BEN degil;)

Pantea

Kayıtlı Üye
benim etrafimda her zaman SEN SEN SEN diyen insanlar oldu. SEN kelimesi suclayici, olumsuzluklarin, tadsizlilarin birseylerin ii gitmemesi yanlis anlasilmalarin sebebi "SEN"sin demek istenildi. maalesef bunu, kendi BEN ligimin bencilligimin farkina vardigimda anladim. örnegin bir tartismada, direk SEN diye söze baslardim. ve karsimdakini suclamaya baslayip, sözlü olarak piskolojisine saldiriya gecerdim. ama gercekten bilinc alti bir davranis. ama insan kendi BEN´ligini biraz ele almaya basladiginda ne kadar kiymikli, köseli, ham bir BEN´lige sahip oldugunu anliyor:eek: BENim gibi :rolleyes: sonra BEN ve SEN biraz yontuluyor törpüleniyor cilalaniyor:D SEN ve BEN vurgulamalari saglikli bir dozaja indiriliyor. sonucta ortaya bencillikden ve yargidan uzaklastirilmis bir "BIZ" cikiyor:eek: simdiki tartismalarda ise artik SEN veya BEN demiyorum, en azindan özen gösteriyorum.. söze BIZ diye basladigimda ne karsi tarafi provoka etmis oluyorum nede kendi egomu sonradan mutsuz olacagim bir sekilde kasiyorum:). nötür ve tarafsiz yaklasilimlarda her zaman uzlasma saglanabilir, olaylar tatliya baglanabilir. burada sahsi tecrübem konusuyor BEN degil;)
Kisisel gelisim konusunda cok guzel ve ozenli atilmis bir adim bu bu dnli acik yureklilikle bunu paylasmis olman gelisiminin kayda deger bicimde olumlu sekilde ilerlemekde oldugunun gostergesi , seni hem gelisimin hemde bu yapici paylasimin icin yurekden kutlarim.

ecringül

Kayıtlı Üye
İş
muhasebe
Kisisel gelisim konusunda cok guzel ve ozenli atilmis bir adim bu bu dnli acik yureklilikle bunu paylasmis olman gelisiminin kayda deger bicimde olumlu sekilde ilerlemekde oldugunun gostergesi , seni hem gelisimin hemde bu yapici paylasimin icin yurekden kutlarim.

tesekkür ederim:) insan egosunu bencillik ile degil hosgörü ile tatmin edebilirse gercekten hem kendiyle hem cevresiyle huzur icinde olur diye düsünüyorum, hepsi bu:rolleyes:

ecringül

Kayıtlı Üye
İş
muhasebe

demek ki bu demir celik gibi maske altinda ne kadar yumusak duygu yüklü bir CREEPA varmis:p senin bu duygu selini galeyana getirdigim icin öncelikle kendimle gurur duyuyorum, sonrada senin bu sert ve hasin görünümlü masken altindaki asil CREEPA´yi gelistirdigin ve bizlere tanittigin icin tesekkür ediyorum:D ve bu büyük basarindan ötürü kutluyorum;)

CREEPA

Banlı Kullanıcı
Sagol,sorma valla.:)Aslinda cok duygusal bir insanim ama duygularimi herkesten sakliyorum,duygularimi ifade edemiyorum daha dogrusu ifade etmek bile istemiyorum.Valla bilmiyorum ecringül ama gercekten hicbirseyi umursamiyorum beni seven bu dogal halimle sevsin,öfkem ve nefretimle sevsin.CREEPA degil onu bu hale getirenler utansinAma gercekten alsinda kötü bir insan degilim.:DTebrik ederim seni ecringül,en sonunda beni desifre etin ya...:D

heduba

Kayıtlı Üye
burcun akrep mi creepa?özelden mi sormalıydım,yanlış mı oldu;)

ecringül

Kayıtlı Üye
İş
muhasebe
Sagol,sorma valla.:)Aslinda cok duygusal bir insanim ama duygularimi herkesten sakliyorum,duygularimi ifade edemiyorum daha dogrusu ifade etmek bile istemiyorum.Valla bilmiyorum ecringül ama gercekten hicbirseyi umursamiyorum beni seven bu dogal halimle sevsin,öfkem ve nefretimle sevsin.CREEPA degil onu bu hale getirenler utansinAma gercekten alsinda kötü bir insan degilim.:DTebrik ederim seni ecringül,en sonunda beni desifre etin ya...:D

haklisin be CREEPA, seni seven dogal halinle sevsin. yapmacik takilan insanlarla zaten isim olmaz:cool: ben de, seni sevdim gitti harbiden;)
boga insani alisilmislarinda, kararlarinda sabitdir, degisikliklerden hoslanmaz, az bucuk lüksü sever, damak zevkleri istisna...:p ama genel olarak ii insanlardir ya eksik olmasinlar:)..

Sellenay

Kayıtlı Üye
ÜSTBEN
SEVGİ
(Kabul)

EGO

Korkular (Değersizlik, suçlanma, güvensizlik, yokolma, yokmuş gibi olma, aldatılma, dışlanma, parasızlık, yetersizlik, çaresizlik gibi tüm duygular aslında bizim korkularımızdır)
Daha ve en ile başlayan cümleler
İnat – Hırs
Öfke – Kin
Alışkanlıklar
Güç – Kontrol
Gurur – Onur
Yargı – Önyargı
Endişe – Merak
Nefret – Acıma
Çaba – Mücadele
Dedikodu – Haset
Gösteriş – Rekabet
Fedakârlık – Vicdan
Mükemmeliyetçilik
Başkasına inanma
Tahrik – Küçümseme
Kıskançlık – Ayrımcılık
Sorumluluk – Ait olma
Farklı ve özel olma isteği
Hedef koyma – Plan yapma
Başkasından medet umma
Bağımlılıklar - Sahiplenme
Dışarıdan ilgi, sevgi, onay

Hepimizde bunların her biri mevcut. Bende hepsi var. Hayatımız boyunca bu iki taraf arasında gider geliriz. Evet, sevgide hissederiz ve sevgi tarafına da geçeriz ama orada fazla kalmayız. Belki bir kaç saat. Günümüzün %99’u ego tarafında geçer. Ego ile yaptığımız her şeyi sadece varlığımızı ispat etmek için yaparız. Ben kendimde bunu keşfettim. Sizde meditasyon yaparak Üst Beninize ne amaçla tablonun sağ tarafındaki davranışlarda bulunuyorsunuz sorabilirsiniz. Burada önemli olan sağ tarafta olduğumuz zamanları fark edebilmek ve o anlarda sevgi tarafına geçmek. Yani artık sağ taraf da değil, sol taraf da günümüzün büyük kısmını geçirmek. Değişim dönüşüm çalışmalarını yaptıkça, iki taraf arasındaki gidiş gelişler azalacak ve sevgi tarafında daha çok kaldığınızı fark edeceksiniz. En sonunda ise hep orada kalacaksınız.
;)

CREEPA

Banlı Kullanıcı
haklisin be CREEPA, seni seven dogal halinle sevsin. yapmacik takilan insanlarla zaten isim olmaz:cool: ben de, seni sevdim gitti harbiden;)
boga insani alisilmislarinda, kararlarinda sabitdir, degisikliklerden hoslanmaz, az bucuk lüksü sever, damak zevkleri istisna...:p ama genel olarak ii insanlardir ya eksik olmasinlar:)..
Valla bencede öyle,cok dogru söylüyorsun.Gercekten cok iyi insanlar allah basimizdan eksik etmesin.:)Boga Burcundaki popülär kisiler:Salvadore Dali, Karl Marks, Sigmund Freud, Asil Nadir, Nükhet Duru, Kanuni Sultan Süleyman, Kraliçe II. Elizabeth, Lenin, Barbra Streisand, Evita Peron, Honore de Balzac, Johannes Brahms, Gary Cooper, Henry Fonda, Jehudi Menu hin, Bertrand Russell, Shakespeare, Stevie Wonder, Serpil Çakmaklı, Demet Akalın, Jülide Ateş, Şebnem Dönmez, Ferda Anıl Yarkın, Ayhan Işık Yavuz Sultan Selim,George Clooney,A.Hitler vs. ve tabiki CREEPA.;)