cilt güzelliği için önerilen yağlar

serfiraz

Kayıtlı Üye
Sabit Yağlar
Avakado yağı:cildi nemlendirir,besleyicidir.Selülitli bölgelere uygulanması da sıkılaştırıcı etkisi ile tavsiye edilebilir.

Isırgan Tohumu yağı:Saç diplerine uygulanması saç diplerindeki hücreleri besleyebilir.Masaj şeklinde ağrıyan bölgelere de sürülebilir.

Jojoba Yağı: Cildin yağ dengesinin kazanılmasına,deri döküntülerinde ve traş sonrası tahriş olan ciltte uygulanabilir.

Buğday Özü Yağı:Yıpranmış ciltlerin onarılmasında ,cilt lekeleri ve doğum sonrası çatlakların ayrıca saçların doğal bakımında kullanılması tavsiye edilebilir.

Havuç tohumu yağı:Cildi besleyicidir,güneş ışınlarını absorbe ederek hücre yenilenmesine yardımcı olabilir.

Sarımsak Yağı: Masaj yoluyla saç diplerine uygulandığında saç köklerindeki hücreleri besler.

Limon çekirdeği yağı:Cildi temizleyici ve ciltteki kızarıklıkların ayrıca portakal görünümlü bölgelerin sıklaşmasına yardımcı olur.

Hindistan Cevizi Yağı:Saçları besleyici,vücüdü rahatlatıcı ve dinlendirici olarak kullanılabilir.

Kayısı çekirdeği yağı:Cilt temizliğinde kullanılır.Tüm cilt tiplerine en uyumlu yağ çeşididir.Göz çevresi kırışıklıklarının ve yaşlanma belirtilerinin giderilmesine yardımcı olur.

Sarı kantaron yağı:Cilt yanıklarında ve yara bakımlarında faydalı olabilir.

Kakao yağı:Kalıcı bronzlaşma,hamilelik sırasında bölgesel çatlakların giderilmesinde.

Çam terebentin yağı:Saç diplerine masaj yapmak sureti ile kepeklenme ve saç dökülmesinin önlenmesinde.

Ceviz yağı:Saçları besler nemlendirir,sağlıklı ve parlak görünüm kazandırır.

Tatlı badem yağı:Kuru ve hassas ciltleri nemlendirir,saç ve saç köklerini ,kirpikleri ve kaşları besler.

Üzüm çekirdeği yağı:cildi besler,yaşlanma etkilerini önler

Susam yağı:Cildi besler,kirpiklere ve kaşlara rımel şeklinde uygulanması kepeklenmeyi önler.

Fındık yağı:Yaşlanma etkilerini geciktirir.Cildin nem dengesini korur.Cildin elastikiyetini arttırır.

Zeytin yağı:Cildi nemler,besler.Ciltten kolayca emilir.Saç ve cilt bakımında etkilidir.

Uçucu Yağlar
(Uçucu yağlar tek başına cilde sürülmemelidir,sabit yağlarla seyrekleştirilerek kullanılması tavsiye edilir.)

Gül yağı: Cilt temizliğinde,cilde canlılık kazanılmasında ,yenilenmesinde,yaraların çabuk kapanmasında etkili olur.

Kırmızı Sandal ağacı yağı: Doku yenileyici,cilt nemlendirici özellik gösterir.Aromaterapide,çatlamış ve yıpranmış ciltlerde kullanılabilir.

Aynısafa yağı:Cilt bakımında,yüksek nemlendirici olarak,hassas ciltleri dengeleyici ve güçlendirici,tahriş olan ciltleri onarııcı,güneş ışınlarına karşı koruyucu olarak kullanılır.

Menekşe yağı:Masaj şeklinde uygulanması ciltteki kaşıntı,yara ve kabarıklıkların giderilmesinde faydalı olur.

Portakal Yağı:Masaj şeklinde uygulanması cildi sıkılaştırır.

Melissa yağı:yaraların giderilmesinde kullanılır.

Papatya yağı:Masaj şeklinde pişik,cilt yanıkları,güneş yanıklarında kullanılabilir.Oturma banyosu şeklinde genital bölge temizliğinde kullanılabilir.

Defne yaprağı yağı:cilt temziliği ve kaşıntılarda.

Lavanta Yağı:Masaj şeklinde cilt temizliğinde,saçların beslenmesinde,aromaterapide;cilt kaşıntılarında ve günes yanıklarında kullanılması önerilir.

Karanfil Yağı:ağız içerisindeki yaraların iyileşmesinde.

Emu yağı:Cilt morarmaları,güneş yanıkları,sarkmalar,kırışıklıklar ve sivilce izlerinin giderilmesinde etkilidir.Yapılan klinik araştırmalar sonucunda,sedef ve ekzema hastalığında etkili olabilir.Düzenli kullanımında eklem ve kas dokusuna kadar nüfuz eder.Bu sayede eklem kireçlenmesi,romatizma ,spor sebebi ile oluşan ağrıların giderilmesinde etkilidir.

Kaynak Shiffa Home
Alıntı

geceye-ait

Kayıtlı Üye
İş
??????????
Yağları gündüz sürüpte güneşe çıkılırsa ciltte cillenmeye neden oluyor ; yağları akşam sürmek gerekiyor belirteyim.

serfiraz

Kayıtlı Üye
Cilt bakımı için olan bu yağların yüzümüzde kullanımı Islatılmış pamuğa 1çay kaşığı kadar dökülüp yüze sürülmesi şeklinde. yarım saat kadar bekletip ılık su ile yıkanıyor.

Yadesu

Kayıtlı Üye
Kırmızı Kantaron yağı'nı herkeze önerırım.
TR'de Aktar'larda satılıyor.:)

La-edri

Kayıtlı Üye
Paylasim icin tesekkürler, sik ve gür saclardan dolayi sacteninin havasiz kalmasi sonucu kabuklanmaya karsi tavsiyeleriniz varmi, cok kez doktora gidildi ve bir cok yag kürü yapildi (Ceviz zeytin badem hatta sirkesuyu) ama sonuc elde edemedik..
Yardimci olabilirseniz cok sevinirim..

geceye-ait

Kayıtlı Üye
İş
??????????
Isırgan otu ve kekik kaynatıp suyunu duştan sonra saçını yıka ve durulama saçında kurusun bide onu dene
Olmadı aktardan kil al bir kovaya koy sonra sudan süz saçını onla yıka.

janet

Kayıtlı Üye
hodan yağı cildi sağlıklı parlak taze ve diri yapıyor. kokusu kalıcı ve parfüm kullanmanıza gerek kalmıyor. sabah akşam yüzünüze ve vicudunuzda istediğiniz bölgeye hafifçe masaj yaparak sürün. ilk andan itibaren etkisini göstermeye başlıyor. daha keşfedilememiş ve çok bilinmeyen bir yağdır. özellikle akşamları uykuya yatmadan sürüp sabah kalktığınızda pırıl pırıl bir ciltle uyanıyorsunuz. kırışıklıkları da açıyor. mutlaka deneyin
ben kullanıyorum, 40 yaşındayım yüzümde tek bir çizgi yoktur :D

lviv angeles

Kayıtlı Üye
Kakao yağını bronzlaşmak için sürmeyin.Kakao yağı,havuç yağı gibi bronzlaştırır denilen ürünleri doğalda olsa bu amaçla vücudunuza sürmeyin.Bronzlaşmaya yardımcı olabilir amma velâkin yağ nihayetinde ve tüm yağlar kıl kökünü besler.Sadece bronzlaşmak adına üretilmiş faktörlü koruyucu kremleri ,doğru markalarınkini tercih ederek kullanın.Kakao yağı vs...bronzlaşayım derken tüylenmeyin!Benden söylemesi.:)

yare-i yarim

Moderator
İş
Sanatsal tablolar oluşturmak/Mutfak eşyaları dalında ticaret
Bu tür yağları kullanırken herzaman bir uzmana danışılması taraftarıyım sonuçta yağ deyip geçmemek lazım içinde bir sürü mineraller ve bilim dünyasının daha çözemediği bazı moleküller var.
İçlerinde bilinen en sağlıklısı gül yağı.Gül yağının pahalılığından dolayı alamayanlar evde gül suyu da yapabilirler kullananlar cilt konusunda çok memnun.

Lavander

Moderator
İş
Öğretmen
Kakao yağını bronzlaşmak için sürmeyin.Kakao yağı,havuç yağı gibi bronzlaştırır denilen ürünleri doğalda olsa bu amaçla vücudunuza sürmeyin.Bronzlaşmaya yardımcı olabilir amma velâkin yağ nihayetinde ve tüm yağlar kıl kökünü besler.Sadece bronzlaşmak adına üretilmiş faktörlü koruyucu kremleri ,doğru markalarınkini tercih ederek kullanın.Kakao yağı vs...bronzlaşayım derken tüylenmeyin!Benden söylemesi.:)

Ben çok çilliyimdir sarı-beyaz olduğumdan,ailem bebekliğimden beri yazları deniz kenarında geçirir ve ne kadar koruyucu sürülse de çilliyim ve evet güneş+kurulanmayan tuzlu suyun etkisi büyük :D Ama 10 seneden fazladır sertifikalı organik yağ kullanırım.Pek aktardan değil (imkan yoksa mecburen)logona ve lavera ve de memleketimizde üretilen olive farm ürünlerini tercih ediyorum.Marka isimleri yazmak durumunda kaldım ama yoksa organik dedidiğimde her köylünün pazarda sattığını organik kabul eder üzerinde doğal yazan herşeyi doğal sanır olduk.Lütfen markaları,üretim şekillerini ve sertifikalarını araştırın.Ülkenizde aldığınız ürün başka Avrupa ülkelerinde aynı içerik ve etiketle mi satılıyor mutlaka kontrol edin.(Çünkü gıda ve kozmetik yasaları bizden daha iyi malesef) Bu bahsettiğim üçü örnek bunların dışında da var elbette sadece ben bunların bana yararını çok gördüm.

Ve yıllarca kullanırım ama kullandığım kendi karışımım olan yağlar bile hiç tüylenme yapmadı şimdiye dek.Bahsettiğiniz şey her yağ kullanımında değil ancak esmer ve tüylenmeye müsaitseniz( esmer kıvırcık saçlı , koyu renk saçlı,kalın saç telli )gerçekleşiyor.Veya hormonal gelişme döneminde,bir takım ilaçların kullanımıyla yahut ta kesici alet ile tüylerden arınılıyorsa yağın ve şekerin kıl kökünü beslemesiyle olabilir.Yoksa bahsettiğiniz gibi bronzlaşmak için kakao havuç buğday ve kayısı karışımı kullanımı tüylenme yapsaydı benim sakallarım çıkmış olmalıydı artık :D

Bazı yağlar sürülünce güneş ile lekelenmeye yol açıyor haklısınız.Aynı şey günlük yüz kremlerımiz için de geçerli olabiliyor(nemlendirici) güneşe çıkmadan 45 dakika önce sürmüş olmakta fayda var,size katılıyorum.

şinçeyank

Kayıtlı Üye
İş
üniversite Öğr.
Benimde kaşlarım dökülüyordu yani bildiğiniz bir çizgi gibi kalmıştı hint yağı ve tatlı badem yağını karıştırdım sürdüm her gece gündüz evdeysem sürekli şuan hiç olmadıkları kadar iyiler :)
Kayısı yağı tüylenme yapıyor o tecrübemle sabit :D
Sevgili Lavender marka ismi vermeniz bence iyi olmuş almak istiyorum sizi gibi hasssa cildim. Güneşe alerjim var yanık oluyor heryerim ikinci derece.
Valla bronzlaşmak için kakao yağını kullandım bende ama yapış yapış yapmaktan başka işime yaramadı bıraktım. Sonra krem aldım marka ismi vermeyeyim ama içeriğindeki paraben ve diğer karışımlar yıkandığım an çıkması falan beni dehşete düşürdü. Bitisel yağlar kesinlikle güvenilir yerden alınmalı yoksa kıl kökleriniz maşallah dedirtcek şekilde kuvvetlenir :(

lviv angeles

Kayıtlı Üye
Benimde kaşlarım dökülüyordu yani bildiğiniz bir çizgi gibi kalmıştı hint yağı ve tatlı badem yağını karıştırdım sürdüm her gece gündüz evdeysem sürekli şuan hiç olmadıkları kadar iyiler :)
Kayısı yağı tüylenme yapıyor o tecrübemle sabit :D
Sevgili Lavender marka ismi vermeniz bence iyi olmuş almak istiyorum sizi gibi hasssa cildim. Güneşe alerjim var yanık oluyor heryerim ikinci derece.
Valla bronzlaşmak için kakao yağını kullandım bende ama yapış yapış yapmaktan başka işime yaramadı bıraktım. Sonra krem aldım marka ismi vermeyeyim ama içeriğindeki paraben ve diğer karışımlar yıkandığım an çıkması falan beni dehşete düşürdü. Bitisel yağlar kesinlikle güvenilir yerden alınmalı yoksa kıl kökleriniz maşallah dedirtcek şekilde kuvvetlenir :(
Bazı kremler içinde aynı şey geçerli,kıl kökünü beslediğinden...Hatta lazer epilasyon sonrası bu sebepten verilen tek bir krem var oda bepanthol,diğerleri yasak .Birde epilasyon sonrası kızarmalar ve yanıklar olursa yanık kremleri veriliyor .Onun dışında epilasyon sürecinde de kremden uzak durmak gerekiyor.İstisnalar tabiki var bu konuda da ,kisiye göre belki yağlar,kremler kıl kökünü tetiklemeyebilir.Olma olasıliğı biraz daha ağır basıyor ki millet olarak ta buna yatkın genlere sahibiz.:sifone:

dmkol

Kayıtlı Üye
İş
Web Master
Salatalık,bal,badem yağı,çay ağacı yağı,avokado. Bunlar en iyileridir. Sadece bal+salatalık da yeter. Avokado+badem yağı ikilisi de uygundur. Çay ağacı yağı genel olarak ciltteki bakteri ve yara için iyidir.

şinçeyank

Kayıtlı Üye
İş
üniversite Öğr.
Bazı kremler içinde aynı şey geçerli,kıl kökünü beslediğinden...Hatta lazer epilasyon sonrası bu sebepten verilen tek bir krem var oda bepanthol,diğerleri yasak .Birde epilasyon sonrası kızarmalar ve yanıklar olursa yanık kremleri veriliyor .Onun dışında epilasyon sürecinde de kremden uzak durmak gerekiyor.İstisnalar tabiki var bu konuda da ,kisiye göre belki yağlar,kremler kıl kökünü tetiklemeyebilir.Olma olasıliğı biraz daha ağır basıyor ki millet olarak ta buna yatkın genlere sahibiz.:sifone:

Epilasyon bile çözüm değil bizim genlere :D Doğum sonrası herşey başa dönüyor malesef :D Sadece meraktan bir arkadaşımın babasının üzerinde deney yapılmış.Anne bebek doğunca karınca yuvasından toprak alıyor ve bebeğin heryerine sürüyor dudak üstü hariç. Şuan bu kişide bıyık harici tek bir tüy yok :) İnançtanmıdır nedir bilmiyorum ama böyle şeylerde var şaşırıyorum. Yine bir arkadaşımın omuzlarına doğumundan sonra annesi bal sürmüş gerçekten bal kokuyor kızda. Konuyu yağlardan nereye getirdim ama yinede biraz ilgisi var. :) Bende bebeğim olursa tuza yatırcam kokmasın tırnaklarını una batırcam kendiliğinden kırılır diyorlar uzamazmış, karınca toprağıda kesin bulmayı düşünüyorum. :D

lviv angeles

Kayıtlı Üye
Epilasyon bile çözüm değil bizim genlere :D Doğum sonrası herşey başa dönüyor malesef :D Sadece meraktan bir arkadaşımın babasının üzerinde deney yapılmış.Anne bebek doğunca karınca yuvasından toprak alıyor ve bebeğin heryerine sürüyor dudak üstü hariç. Şuan bu kişide bıyık harici tek bir tüy yok :) İnançtanmıdır nedir bilmiyorum ama böyle şeylerde var şaşırıyorum. Yine bir arkadaşımın omuzlarına doğumundan sonra annesi bal sürmüş gerçekten bal kokuyor kızda. Konuyu yağlardan nereye getirdim ama yinede biraz ilgisi var. :) Bende bebeğim olursa tuza yatırcam kokmasın tırnaklarını una batırcam kendiliğinden kırılır diyorlar uzamazmış, karınca toprağıda kesin bulmayı düşünüyorum. :D
Karınca toprağını ilk kez duydum.Bu konuda muzdarip olanlar denemeli,:)öyle zor birşey de değil.

şinçeyank

Kayıtlı Üye
İş
üniversite Öğr.
Karınca toprağını ilk kez duydum.Bu konuda muzdarip olanlar denemeli,:)öyle zor birşey de değil.

Ama yeni doğumda yapılıyor. Şimdi hiç bir etkisi olmaz. Ben çok duydum aslında ama gözümlede görünce inandım. Çok enteresan durumlar. :D

Oracle of Delhi

Banlı Kullanıcı
hindistan cevizi yağını tavsiye ederim eller için güzel bir nemlendiricidir.

acid

Kayıtlı Üye
Karınca yumurtası tüy azaltmada çok sık kullanılıyor. Her yaşta kullanılabileceğini duydum ama bebeklikteki etkisi nedir bilmiyorum. Yetişkinlikte belirli bir süre kullanıyorlar. Belki yuvadan toprak alınmasının sebebi de bu yumurtalardır.

şinçeyank

Kayıtlı Üye
İş
üniversite Öğr.
Karınca yumurtası tüy azaltmada çok sık kullanılıyor. Her yaşta kullanılabileceğini duydum ama bebeklikteki etkisi nedir bilmiyorum. Yetişkinlikte belirli bir süre kullanıyorlar. Belki yuvadan toprak alınmasının sebebi de bu yumurtalardır.

Evet yumurtalarıymış bende o şekilde biliyorum. Karınca yumurtası yağı var dediğiniz gibi kullanılabilen. Ama orjinalini bulmak araştırma gerektiriyor. Çok sayıda var çünkü. Denemekten zarar gelmez haklısınız :)