Eşcinselliğin Yasaklığına Dair

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

Gizlİksir

Banlı Kullanıcı
Bana eşcinselliğin yasak olduğuna dair İslam dininde geçen ayet ve hadisleri yazarmısınız ?

Teşekkürler.

hfcy

Kayıtlı Üye
İş
öğrenci
Ayet olarak bilemiyorum, bilenler ekleyecektir ama bildiğim şöyle şeyler var, yani dilden dile dolaşan:

"Aynı cins iki kişinin ilişkiye girdiğini görürsen git vur, günah değil." deniyor ve
kendi cinsinle yetinme kıyamet alametlerinden.

Ama dediğim gibi ayet olarak bilmiyorum eminim bilenler ekler.

Gizlİksir

Banlı Kullanıcı
Ayet olarak bilemiyorum bilenler ekliyecektir ama bildiğim şöyle şeyler var yani dilden dile dolaşan

Aynı cins iki işi ilişkiye girdiğini görürsen git vur günah değil deniyor ve
kendi cinsinle yetinme kıyamet alametlerinden

Bu fetva falan mı ? kolay mı insan öldürmek hele islam dininde

gümüş

Kayıtlı Üye
Lut kavmi üzerine olan ayetler nedeniyle eşcinselliğin yasak olduğu ileri sürülür diye biliyorum.

Gizlİksir

Banlı Kullanıcı
Lut kavmi üzerine olan ayetler nedeniyle eşcinselliğin yasak olduğu ileri sürülür diye biliyorum.

Ben onu biraz araştırdım aslında Lut kavminde sadece eşcinsellik yoktu.

Her şeyi apaçık ortada yapmak, ayıp diye bir şey bilmemek, Allaha şirk koşmak, Aşırı israf, vs. vs.
Bunları sadece kadınlar yapsaydı, eşcinseller yapmasaydı kadın olmak hep günah mı olacaktı ? Saçma değil mi ?

gizliyim

Kayıtlı Üye
Bu konularda kimseye ahkam kesmek istemem arkadaslar, herkesin tercihidir lütfen yanlis anlamayin.. soruldugu icin yardim amacli bildigimi elimden geldigi kadariyla söylemek istiyorum

Kurani türkce okudumustum ve orada
Biz size kadinlari yarattik siz bundan yüz ceviripte erkekleremi yöneliyorsunuz.

bu sekilde geciyordu. Eger yanlis yazmissam af diliyorum tam olarak kelime kelime hatirlamiyorum.

Alametifarika

Kayıtlı Üye
ARAF S 80-82 AYETLER: “Hani Lut da kavmine şöyle demişti: ‘Sizden önce alemlerden hiç kimsenin yapmadığı hayasızlığı,çirkinliği mi yapıyorsunuz?
Gerçekten siz kadınları bırakıp şehvetle erkeklere yaklaşıyorsunuz. Doğrusu siz,
ölçüyü aşan (azgın) bir kavimsiniz’ Kavminin cevabı: “Yurdunuzdan sürüp çıkarın
bunları,çünkü bunlar çokça temizlenen insanlarmış” demekten başka olmadı”

HUD S 81 AYET: “(Elçiler-Melekler) Dediler ki: ‘Ey Lut, biz Rabbinin elçileriyiz.
Onlar sana kesin olarak ulaşamazlar. Gecenin bir parçasında ailenle birlikte yürü
(yola çık). Sakın,hiçbiriniz dönüp arkasına bakmasın; fakat senin karın başka.
Çünkü onlara isabet edecek olan,ona da isabet edecektir. Onlara va’dolunan
(azab) sabah vaktidir. Sabah da yakın değil mi?

HİCR S 73-76 AYETLER: “Derken, tan yerinin ağarma vaktine girdiklerinde
onları (o korkunç ve dayanılmaz) çığlık yakalayıverdi. Anında (yurtlarının) üstünü
altına çevirdik ve üzerlerine balçıktan pişirilmiş taş yağdırdık. Elbette bunda
bunda ‘derin bir kavrayışa sahip olanlar’ için gerçekten ayetler vardır. O (şehirde)
gerçekten bir yol üstünde (hâlâ) durmaktadır.

La-edri

Kayıtlı Üye
7/80-81; 27/54; 29/28-29

27/54- Lût'u da (Peygamber olarak gönderdik.) Hani o kavmine şöyle demişti: "Göz göre göre o çirkin işi mi yapiyorsunuz?"

29/28- Lût'u da peygamber olarak gönderdik. Hani o kavmine şöyle demişti: "Gerçekten siz, sizden önce dünyada hiçbir toplumun yapmadığı bir hayasızlığı işliyorsunuz."

29/29- "Siz hâlâ erkeklere yanaşacak, yol kesecek ve toplantilarinizda edepsizlik yapacak misiniz?" Kavminin cevabı, "Eğer doğru söyleyenlerden isen, haydi Allah'ın azabını getir bize" demeden ibaret oldu.

7/80- Lût'u da Peygamber olarak gönderdik. Hani o kavmine şöyle demişti: "Sizden önce âlemlerden hiçbir kimsenin yapmadığı çirkin işi mi yapıyorsunuz?"

7/81- "Hakikaten siz kadınları bırakıp, şehvetle erkeklere yaklaşıyorsunuz. Hayır, siz haddi aşan bir toplumsunuz.''

Daha nasil yazilsin ki ???

Ken

Kayıtlı Üye
Eşcinsel ilişkinin haram olduğunu biliyorum (tıpkı zinanın haram olması gibi) ancak Kuran'da eşcinsel olmanın yasak olması konusunda birşeye rastlamadım. Yani cinsel ilişki hakkında örnek olarak Lut kavmi gösteriliyor. Ancak göz ardı edilmemesi gereken husus Lut kavminin sadece eşcinsel ilişki yaptığı için yokedilmediğidir.

Gizlİksir

Banlı Kullanıcı
7/80-81; 27/54; 29/28-29

27/54- Lût'u da (Peygamber olarak gönderdik.) Hani o kavmine şöyle demişti: "Göz göre göre o çirkin işi mi yapiyorsunuz?"

29/28- Lût'u da peygamber olarak gönderdik. Hani o kavmine şöyle demişti: "Gerçekten siz, sizden önce dünyada hiçbir toplumun yapmadığı bir hayasızlığı işliyorsunuz."

29/29- "Siz hâlâ erkeklere yanaşacak, yol kesecek ve toplantilarinizda edepsizlik yapacak misiniz?" Kavminin cevabı, "Eğer doğru söyleyenlerden isen, haydi Allah'ın azabını getir bize" demeden ibaret oldu.

7/80- Lût'u da Peygamber olarak gönderdik. Hani o kavmine şöyle demişti: "Sizden önce âlemlerden hiçbir kimsenin yapmadığı çirkin işi mi yapıyorsunuz?"

7/81- "Hakikaten siz kadınları bırakıp, şehvetle erkeklere yaklaşıyorsunuz. Hayır, siz haddi aşan bir toplumsunuz.''

Daha nasil yazilsin ki ???
27/54 de çirkin iş derken eşcinsellik ima edilmiş olmayabilir.

29/28 hayasızlık derken yukarıda da belirtiğim gibi ayıp diye bir şey .
kalmamıştı bu olabilir.

29/29- toplantilarinizda derken utanmadan topluca yapılan şeyi kast ediyor olabilir.

7/80 çirkin iş derken eşcinsellik ima edilmiş olmayabilir.

7/81 Hariç diğerlerinde eşcinselliğe karşı net bir tepki göremiyorum.

Dediğim gibi lut kavminin suçu sadece eşcinsellik olamaz eşcinsellikse bile sokak ortasında utanmadan hergün başka biriyle yapılan sapıklıklar olabilir.

gizliyim

Kayıtlı Üye
peki insanlar cinsel tercihleriyle dünyaya gelmiyormu? demekki sonradan tercihimizi kendimizmi yapiyoruz.. bu cikiyor sanirim sonuc olarak. Egerki öyleyse bi insani allahtan baskasi sevdiremezse baska bir insana..
-- düsünmiyim en iyisi beynim karisti!

kıss1

Banlı Kullanıcı
yanlış hatırlamıyosam 4 büyük günahtan biridir biri ana babaya itaatsizlik diğeri erkeğin kadın gibi kadınında erkek gibi davranması bide bikaç şey daha vardım ama unuttum bide şöyle bişey var yüce ALLAHın en nefret ettiği şeytanında en çok sevdiği şey hemcinsinle yatmaktır ama yok işte yatarlarken görürsen öldür günah falan değil bunlar hurafelerdir eğer o eşcinsel müslümansa ona diyet ödetilir diyetide dayak olur kafirini bilemem ama bence yinede ölüm değil

La-edri

Kayıtlı Üye
Elbette cezasi ölüm olamaz her günah tevbeye aciktir en nihayetinde.

Kimisi günah oldugunu bilmez yapar.
Kimisi günah oldugunu bilir ama yok sayar.
Kimisi ayeti bilir ört bas eder,ve bu günahi isler.

Her birinin günahi farklidir, kimse kimseye ceza veremez,öldürmek surada dursun, öldürmekde haram ayrica, harami haram ile temizlemek olurmu.

• Beğendim
Tepkiler: Ken

Corina

Kayıtlı Üye
İş
ögrenci,
ben sizin nefsiniz icin kadınları yarattım diye bir ayet vardı ama hangi sureye ait bilmiyorum

gümüş

Kayıtlı Üye
Ben onu biraz araştırdım aslında Lut kavminde sadece eşcinsellik yoktu.

Her şeyi apaçık ortada yapmak, ayıp diye bir şey bilmemek, Allaha şirk koşmak, Aşırı israf, vs. vs.
Bunları sadece kadınlar yapsaydı, eşcinseller yapmasaydı kadın olmak hep günah mı olacaktı ? Saçma değil mi ?

Bunda eşcinselliğin öne çıkma nedeni, yani diğer sebeplere oranla ayetlerde bahsi geçen meleklerin ziyareti kısmı ve onlar erkek suretinde iken azgın gözü dönmüş kavmin peygamberin kapısına dayanıp onları istemesi diye düşünüyorum. Yani okadar azgındılar kii... ifadesinin açılımı diye. Diğer saydıklarınız üzerine bu galiba bardağı taşıran nokta olmuş ama benim de tam okumam lazım tekrar aklımda kalana göre yorum belki yanlış. Not: Hazır bu noktada iken Kur'an'da tecavüzden bahsedilmemiş, o zaman tecavüz haram değil diyen tipler var, onlara da selam atayım ;)

Kadoramas

Kayıtlı Üye
Eşcinsel ilişki yasak oldundan otomatikmen eşcinsellikte yasaktır.Ama bu dünyada özgürsünüz,ister asarsınız ister kesersiniz.Hesap günü geldiğindede hesaplarımızı vereceğiz.​

mebruke

Kayıtlı Üye
İş
yazmak okumak araştırmak öğrenmek
evet eşcinsel bir çok kavim büyük doğa olaylarıyla cezalandırılmış peygamer gönderilerek uyarılmıştır

Ken

Kayıtlı Üye
Bunda eşcinselliğin öne çıkma nedeni, yani diğer sebeplere oranla ayetlerde bahsi geçen meleklerin ziyareti kısmı ve onlar erkek suretinde iken azgın gözü dönmüş kavmin peygamberin kapısına dayanıp onları istemesi diye düşünüyorum. Yani okadar azgındılar kii... ifadesinin açılımı diye. Diğer saydıklarınız üzerine bu galiba bardağı taşıran nokta olmuş ama benim de tam okumam lazım tekrar aklımda kalana göre yorum belki yanlış. Not: Hazır bu noktada iken Kur'an'da tecavüzden bahsedilmemiş, o zaman tecavüz haram değil diyen tipler var, onlara da selam atayım ;)

Sevgili gümüş,

Lut kavminin azgınlıkları konusunda söylediklerinize katılıyorum. Allah kadere sadece çok gerekli hallerde müdahale eder. Bu kavim ise artık sadece kendilerine değil, insanlığa zulmetmesi hat safhaya geldiğinden yokedilmiştir. Öyle ki düşünün Rahman'ın gazabını getirecek kadar herşeyde ileri gitmişler. Sadece eşcinsellikle azaba uğradıklarını varsaymak, o zamana kadar yapılmış nice zulümlerin eşcinsellikten daha iyi olduğunu varsaymak anlamına gelmez mi? Örneğin Hitler o kadar katliam yaptı savaş adı altında. Onun yaptıkları eşcinsellerin yaptıklarından daha iyi diyemeyiz değil mi? Amacım sadece konu hakkındaki görüşlerimi açıklamaktır. Kesinlikle burada yazdıklarımı şahsi algılama Gümüş. Senin de belirttiğin gibi bu kavim öyle haddi aşmıştı ki Allah'ın gazabının bir parçasının yeryüzüne inmesine sebebiyet vermişti. O yüzden görüşlerine katılıyorum.

Yalnız not kısmında verdiğin bilgiye katılmıyorum. Kuran'da livata (eşcinsel ilişki) bahsi de geçmiyor ancak deniyor ki; "Siz kadınlarınız dururken erkeklere mi yanaşıyorsunuz?" Ona bakarsak lezbiyen ilişkileriyle ilgili bir açıklama görmedim ben Kuran'da. Ayrıca tanımda gördüyseniz "kadınlarınız dururken" ibaresi var. Bekar insanların hanımı yani kadını olmaz. O devirlerde çok eşlilik de mevcut olduğundan sanırım evli kişiler hanımlarıyla değil de hemcinsleriyle olduklarından dolayı bu konu böyle geçmiş. Ayrıca "yol kesmek" kelimesi de geçiyor. Yol kesmenin de iki anlamı var bu kavimde gördüğüm. Birinci manası, bu kavimdekiler yol üzerinde oturup gelenlere taş atarlarmış. Kimin taşı geçen kişiye değerse o kişi yoldan geçen kişiyle ilişki hakkını kendinde görür ve ilişkiye girermiş ki yol kesip tecavüze yelteniyorlar belki de ediyorlardı bu yolla. İkincisi ise hanımlarıyla ilişkiye girmemelerinden dolayı neslin yolunu kesiyorlardı. Ayrıca hanımlarının ihtiyaçlarının karşılanmasının yolunu da kesmiş oluyorlardı. İffetin yolunu kesip zinanın yolunu açmış oluyorlardı böylece (Hanımları evli olduğu halde cinsel ilişkiye giremediklerinden başkalarıyla birlikte olmak zorunda kalıyordu ihtiyaç için sanırım).

Cinsel ilişki eşcinsel olsun, normal olsun genel kapsam altında alınmış. Nikahındaki kişi dışındaki tüm cinsel ilişki zinadır bence. Zinanın bir kişi tarafından karşıdakine zorla yapılması tecavüz oluyor. Şimdi diyeceksiniz ki bazı adamlar karısına tecavüz ediyorlar. Aslında evli insanların bir görevi de eşlerinin ihtiyaçlarını karşılamaktır. Ancak bu demek değil ki zorla yapılabilir bu iş. Tecavüz durumu çok farklıdır çünkü tecavüzcü hakkı olmadığı bir şeyi zorla yapar. Günümüzde tecavüz kavramı sadece cinsel ilişki için değil hukukta başka manalar içinde kullanılıyor araştırırsanız. Karısı ile zorla ilişkiye giren kişi karısına eziyet etmiştir. Yaptığı iş aslında tecavüzden farklı bir anlam içeren kelimeyle söylenmelidir ama dilimizde öyle bir kelime mevcut değil malesef. O yüzden tecavüz kelimesi kullanılıyor. Karı, koca, eş, kardeş vs ne olursa olsun zor kullanarak yaptırılan iş karşıdakine eziyettir. Ancak birisinin nikahındaki birine zorla cinsel ilişkide bulunması olayının başka bir kelimeyle isimlendirilmesi gerektiğini düşünüyorum çünkü daha önce de belirttiğim gibi tecavüz hakkı olmadığı halde birşeyi zorla elde etmekle ilgili bir kavramdır.

Tecavüzün Kuran'da geçmemesi konusuna da gelince, daha önce belirttiğim gibi livata ve lezbiyen ilişkilerle ilgili de konu geçmiyor ama bunlar geçmiyor diye helal anlamını çıkaramayız. Çünkü zina kavramı bu kavramları kapsayan bir kavramdır. O yüzden benim görüşüme göre tecavüz de zina + karşıdakine eziyet edilmesinin gerektirdiği cezayla karşılanır islami hukukta.

Arkadaşlar görüşlerim bunlar, diğer arkadaşların görüşlerine de saygı duyuyorum. Bu arada gümüş, sana çok teşekkür ederim çünkü tecavüz kavramıyla ilgili Kuran'da kavram yok diyen bir sürü insan varmış. Ben bilmiyordum, senin sayende üzerinde düşünüp araştırma fırsatı buldum. Çok sağol...

gümüş

Kayıtlı Üye
Merhaba Ken ;)

Tecavüz konusu ile ilgili ayet/ hadis yok o zaman tecavüz diye bir şey aslında yok, kadın ya da tecavüze uğrayan mağdur / e bir şekilde suçludur görüşüne bir süre evvel bir haber üzerine rastladım, üzerine bu yönde fetvalar ve forumvari tartışmalar da var ve dayanağı da dinen tecavüzün yasaklanmamıs olması hatta böyle bir kelime gecmiyormuş o zaman demek ki tecavüz diye bir şey yokmuş, ama zina varmış adama kırbaç kadına recm vb diye gidiyor, arsivimde dısardan bir fetva haberi olacaktı bulursa eklerim sonra ve tabii açıklaman için de çok teşekkür ederim :)

Lut ile ilgili satırlarda alınacak bir şey bulamadım açıkcası bilakis ben gibi kelimelerde cimrilik yapmadan gayet güzel izah etmişsiniz, teşekkür ederim +)

Genel anlamıyla konunun Lut üzerine ayetlerini toparlarsak değerli arkadaslar ;Lut'un insanları ile ilgili bence onların eşcinselliğine kilitlenmekle gözden kacırdığımız esas nokta mütecaviz oldukları ve bunda sınır gözetmedikleri yani başka haklara, canlara uyarılara rağmen sürekli zarar verdikleri gerçeğidir. Bunu düşünmeyi öneriyorum ,)

birbey

Kayıtlı Üye
"Lût'u da (peygamber gönderdik). Kavmine dedi ki: "Sizden önceki milletlerden hiçbirinin yapmadığı fuhşu mu yapıyorsunuz!" / "Çünkü siz, kadınları bırakıp da cinsel tatmin için erkeklere yanaşıyorsunuz. Doğrusu siz taşkın bir milletsiniz." / Kavminin cevabı, "Onları (Lût ve arkadaşlarını) memleketinizden çıkarın! Çünkü onlar fazla temizlik taslayan insanlar!" demelerinden başka bir şey olmadı. / Biz de onu ve karısı dışındaki aile fertlerini kurtardık. Karısı geride kalanlardan (kâfirlerden) idi. / Ve üzerlerine dehşetli bir yağmur (taş) yağdırdık. İşte gör günahkârların sonunun ne olduğunu!" (A'râf:7/80-84)

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...