Kendinize iyi davranin

• Konbuyu başlatan angeldream
  • Başlangıç tarihi
A

angeldream

Biliyorsunuz her mektubumu “sevgimle kucaklarım” diyerek bitiriyorum. Bunu söylerken de sevgi enerjisinin bizi hayatta hep ileriye götürdüğü; yaşamlarımıza keyif, olumluluk ve huzur kattığı düşüncesinden hareket ediyorum. Yerdeki karıncadan bulutlara güneşe kadar, en yakınımızdaki aile üyelerinden otobüste yanımıza oturan kişilere kadar, çiçeklerden böceklere kadar sevgi duyduğumuz herşey ve herkes bizi hayata bağlıyor.

Bir de kendimize olan sevgimiz var ki bu aslında en önemli ve en özeli.. Zira kendimizi sevdiğimizde etrafımıza yaydığımız enerji ile “ben kendimi seviyorum, ben sevilmeye layık biriyim, ben özel, önemli ve değerliyim” diyoruz.

Kendimizi sevmek demişken günlük yaşamımızda kendimize nasıl davrandığımıza şöyle bir bakalım: Günlerimizi genellikle hayat gailesi dediğimiz telaşlar içinde geçirip kendimize yeterince ilgi göstermiyoruz. Buna gerekçe olarak da vaktimiz yok diyoruz. Oysa ki düşüncelerimizi ve yaşamımızı iyileştirmek için zamanımızın olmadığını söylemek otomobil kullanırken benzin almak için durmaya zamanın olmaması gibi bişey... Bu ise bizi sonunda yolda bırakır..

Kendimize iyi bakmak; yoğun yaşamlarımızın bir bölümünü ruh ve beden dengemizi sağlamak için kullanmak demek... Bu şekilde kendimizi yenilemenin, tazelenmenin pekçok yolu var. İşte bunlardan bazıları:

** Herşey evde başlar, neden kendimize bakmanın yolu da evde başlamasın? Yuva dediğimiz, yemek pişirip uyuduğumuz, dinlendiğimiz ve misafirlerimizi ağırladığımız sevgi ve enerji dolu bir yer yaratmak bizim elimizde..

** Tatil yapmak için zamanımız ya da paramız yoksa kendi evimizde uygulayabileceğimiz bir kaçış planı yapabiliriz. Teknik olarak evde tatil yapmak fikri olmaz gibi görünse de iyi bir planlamayla kendi evimizde rahatsız edilmeden birkaç gün geçirebiliriz.

** Bazense herşeyden uzaklaşmak arzusu duyar ve doğada ve açık havada olmak isteriz. İşte bu zamanlarda bir sırt çantası, bir çift yürüyüş botu ve fotoğraf makinemizi kapıp keyif, sessizlik ve macera dolu bir gün yaşayabiliriz.

** Kendimizi şımartmanın çeşitli yolları var, masaj yaptırmak, çok beğendiğimiz bir çorap, fular ya da eldiveni alıp tenimize keyif yaşatmak, haftada bir evimize yada ofisimize taze çiçekler almak hayatımıza zevk katacak küçük ikramlardır.

** Stresli zamanlarımızda arkadaşlarımızla kahvaltı etmek yahut yürüyüşe çıkmak hayatımıza yeni bir bakış açısı getirip enerjimizi artırabilir.

** Bir başka enerji verici etkinlik de çiçekler ya da varsa bahçe ile uğraşmaktır. Bu hem yaratıcılığımızı ifade etmemizin, hem de huzur bulmanın ve konsantre olmanın iyi bir yoludur. Annelerimizin çiçekleriyle uğraşırken mutlu olmalarının, onlarla konuşmalarının ardındaki gerçek de işte budur..:)

** Bazen de olumsuz gibi görünen durumlar aslında pozitif molalar haline gelebilir. Örneğin ayağınız burkulduğu için evdeyseniz bunu avantaja çevirebilir, hep okumak istediğiniz ama vakitsizlikten yakınıp bir türlü okuyamadığınız kitabı okuyabilir, film izleyebilir, hobilerinizle uğraşabilir, bu sevimsiz gibi görünen zamanı yeniden şekillendirebilirsiniz.

** Güzel bir uyku hem bedenimizi dinlendirir, hem de ruhumuzu.. Yerimizden kalkmadan elimizin altında olmasını istediğimiz şeyleri (okuduğumuz kitap, bir bardak su, cd’ler) bize sağlayacak şekilde bir düzen kurarsak değmeyin keyfimize.. :)

** Bir de zihinsel yolculuklar var, bu durumlarda bedenimiz hoş bir dinlenme haline geçerken aynı zamanda zihnimiz de dinlenir ve beslenir. Güne meditasyon ya da yoga yaparak farkındalık içinde başlamak gün içinde kendimizi daha sakin ve huzurlu hissettirir.

Kendimize iyi bakmanın uzun saatler, büyük uğraşlar ya da bol para gerektirmeyen, bununla beraber ruhumuzu, bedenimizi ve zihnimizi besleyen bazı yolları böyle.. Kendinize iyi bakın, iyi davranın; faydasını göreceksiniz.. :)

Sevgimle kucaklarım..

ruhum

Kayıtlı Üye
teşekürler güzel paylaşımın için

serpi

Kayıtlı Üye
hayat bizi sınıyor sürekli ve tekamüle yönlendiriyo.aslında yaşadığımız her şeyin bi sebebi var iyi yada kötü.bütün bunlar bize yol gösteriyor.paylaşım için teşekkürler