Ortaçağın Tanınmış Majisyeni Dr. Faust

ADoNaY

Kayıtlı Üye
Ortaçağın tanınmış majisyenlerinden biri de Dr. Johannes Faustus'tur, daha çok Dr. Faust olarak bilinir. Majikal eserleri inceleyerek, ona yıllarca çeşitli konularda hizmet eden bir elementsel varlığın hizmetini garantilemiştir. Dr. Faust'un majikal güçleriyle ilgi çok tuhaf efsaneler vardır. Bir örnekte oyuncul bir ruh halinde olan filozof, bir pazarcı kadının yumurta sepetinin üstüne pelerinini atarak yumurtalardan hemen civciv çıkmasını sağlamıştır. Başka bir örnekte ise küçük bir saldan düşmüş ve sudan elbiseleri ıslanmamış halde çıkmıştır. Fakat neredeyse bütün kara büyücülerde olduğu gibi, Dr. Faust'un hayatı bir felaketle sonuçlanmıştır, bir sabah sırtından bıçaklanmış halde bulunmuştur; yaygın bir inanışa göre bunu yapan kendi iblisidir. Goethe'nin Dr. Faust'unu hemen herkes edebi bir karakter olarak görse de, bu eski büyücü on altıncı asırda bizzat yaşamış birisidir. Dr. Faust varlıklarla yaşadıklarını anlatan birkitap yazmıştır. Aşağıdaki alıntı bu kitaptan bir bölümdür.

Dr. Faust'un Kitabından Alıntı, Wittenberg, 1524
(Yok edilmesi emredilen orjinal Almanca kitaptan kısaltılmış çeviridir.)
''Gençliğimden itibaren bilim ve sanatı takip ettim ve hiç ara vermeden okudum. Elime geçen kitaplar arasında bir tanesi vardı ki, onun içinde birçok majikal formül ve celp türleri bulunuyordu. Bu kitapta, ister ateş, ister su, ister hava ya da topraktan yapılmış olsun, bir varlığın onu kontrol edebilen majisyenin istediklerini yapmaya zorlayacak bilgiler keşfettim. Ayrıca her varlığın ötekinden farklı güçlere sahip olduğunu, her birinin farklı bir operasyon için kullanılabileceğini ve her birinin doğaüstü etkiler yaratabileceğini keşfettim.''

'' Bu harika kitabı okuduktan sonra, kitapta bulunan bilgilerin doğruluğunu sınamak arzusuyla çeşitli deneyler yaptım. İlk başta vaat edilenlerin gerçekleşiceğine pek inanmıyordum. Fakat daha ilk celbimde, bana çok güçlü bir varlık göründü ve onu çağırdığımı sordu. Gelişi beni öyle korkutmuştu ki ne söyleceğimi bilemedim ve sonunda ona maji araştırmalarımda bana yardım edip edemeyeceğini sordum. O da bazı şartlarda anlaşırsak yapabileceğini söyledi. Bu şart onunla anlaşma yapmaktı. Bunu yapmak istemedim, ama cehaletim yüzünden, kendimi bir çemberle korumaya almadığım ve aslında tümüyle onun merhametine kalmış olduğum için, talebini reddetmeye cesaret edemedim, rüzgara karşı hareket etmemenin en doğru yol olduğunu düşünerek kaçınılmaz olanı kabul ettim.''

'' Bundan sonra ona arzılarım ve ihtiyaçlarım için bir süre hizmet etmesi karşılığında ruhumu satacağımı söyledim. Anlaşma düzenlendikten sonra, adı Asteroth olan bu güçlü varlık, hizmetkarım olarak atanan Marbuel isminde başka bir varlığı gösterdi. Bundan sonra, Marbuel'in amaçlarıma uygun olup olmadığını soruşturdum. Ona ne kadar hızlı olduğu sordum, ' rüzgar gibi' diye yanıtladı. Bu cevap beni tatmin etmeyince ona şöyle dedim, ' Sen benim hizmetkarı olamazsın, geldiğin yere geri dön.' Çok geçmeden farklı bir varlık geldi, bunun adı Aniguel'di. Ona da aynı soruyu yorduğumda bana bir kuş kadar hızlı olduğunu söyledi. Ben de, ' Sen de benim için çok yavaşsın, geldiğin yere geri dön.' dedim. Tam o anda Aciel ismin bir varlık önümde zuhur etti. Üçüncü defa aynı soruyu sorunca o ' ben insan düşüncesi kadar hızlıyım' dedi. Ben de, 'Sen bana hizmet edebilirsin.' dedim. Bu varlık uzun süre bana sadık kaldı, ancak bana ne gibi hizmetlerde bulunduğu konusu buraya sığmayacak kadar büyük bir yer tuttuğu için, burada sadece çağrıldığını ve koruma çemberinin nasıl hazırlanacağını anlatmakla yetineceğim. İnsan tarafın çağrılmayı kabul edip onun köle olacak türden varlık vardır. Bunlardan kimileri şunlardır:

'' Aciel: İnsana hizmet edenler arasında en güçlüsü. Bir metre boyunda göze hoş görünen bir insan kılığında tezahür ediyor. Onun için hazırlanmış olan çemberde ortaya çıkmadan önce üç kez çağrılması gerekiyor. Majisyenin istediğine göre zenginlik getirir ve bir göz kırpımlık sürede çok uzaklardan nesneler taşıyabilir.''

'' Aniguel: Oldukça iyi bir hizmetkardır. On yaşında bir çocuk şeklinde görünür. Üç kez çağrılmalıdır. Özel gücü, toprak altında gizlenmiş hazineleri ve minaralleri keşfetmektir, bunları majisyene getirir.''

'' Marbuel: Dağların gerçek efendisi ve uçan bir kuş kadar hızlı. Sürekli, muhalefet eden ve güçlükler çıkaran, kontrol edilmesi zor bir ruhtur. Onu dört kez çağırmalısın. Mars şeklinde( çok iyi silahlanmış bir savaşçı) görünür. Majisyene yerin üstünde ve altın büyüyen şeyleri getirir. Özellikle baharkökü ondan sorulur. [Baharkökü spring-root, ortaçağ büyücülerinin dokunduğu herşeyi açtığını ileri sürdüğü muhtemelen kırmızı renkte gizemli bir bitkidir. Kilitli bir kapıya tutulduğu zaman kapı açılır. Hermesçiler kırmızı başlı ağaçkakanın baharkökünü bulma yeteneğe sahip olduğu inanırdı, dolayısıyla bu kuşu yuvasına kadar takip eder ve sonra ağaçtaki yavrularının bulunduğu oyuğu tıkaçla kapatırlardı. Ağaçkakan bundan sonra hemen baharkökü aramaya çıkar, onu ağaca getirirdi. Bu kök ağaç deliğinden tıkacı açardı. Majisyen burdan sonra kuştan kökü alırdı. Ayrıca yapısından dolayı, baharkökünün esir bedeni, özellikle bir şeyin açılmasıyla ortaya çıkan kimi elementsel ruhları zuhurat aracı olarak kullanabildiği de iddia edilmiştir.]

''Aciebel: Denizin güçlü efendisi, suyun üstündeki ve suyun altındaki şeyi kontrol eder. Batmış gemiler ve hazineler gibi okyanusların, göllerin, nehirlerin altındaki şeyleri getirir. Onu ne kadar keskin bir şekilde çağırırsanız,emirlerinizi o kadar hızlı yerine getirir.''

'' Machiel: Çok güzel bir kadın kılığında gelir ve onun yardımıyla majisyen onur ve mertebe kazanır. Hizmet ettiklerini değer ve soylu, nazik ve ince kılar; davalar ve mahkemelerde yardımcı olur. İki kere çağırılmadıkça gelmeyecektir.''

'' Baruel: Bütün sanatların ustası. Usta bir işçi şeklinde zuhur eder ve bir önlük giyer. Dünyanın bütün ustalarının yirmi yılda gerçekleştirebileceği bir şeyi majisyene bir saniyede yapmayı öğretir. Üç kere çağrılmalıdır.''

'' İnsana en çok hizmet eden varlıklar bunlardır; fakat burada yer yokluğundan dolayı anlatamadığım sayısız başkaları da vardır. Şimdi, eğer şunu veya bunu ele geçirmek için bir varlığın yardımını isterseniz, çağırmak istediğin varlığın işaretini çizmelisin. Şekil gündoğumundan hemen önce yapılmış olan çemberin önünde olmalıdır; sen ve yardımcın bu çemberin içinde durun. Eğer para yardımı istiyorsan, Aciel adlı varlığı çağırmalısın. Bir çemberin önünde onun işaretini çiz. Başka bir ihtiyacın varsa çemberin önüne onları getirecek varlıkların işaretlerini çiz. Çemberi çizmek istediğin yere, daha önce kimseyi incitmek için kullanılmamış olan bir kılıçla bir haç çiz. Bundan sonra iç içe üç tane çember çizmelisin. En içteki çember haçdikeni dalından yapılmış on iki haç üzerine asılan el değmemiş parşömenden dar bir çizgi şeklindedir. Bu parşömenler üzerine aşağıdaki örneğe göre isimleri ve sembolleri yazmalısın. Bu iki çemberin dışına aşağıdaki gibi ikinci çemberi yap:

''Önce sağa değil, sola doğru sarılmış kırmızı bir iplik bul. Bundan sonra yere defne yapraklarından yapılmış on iki haç koy. Ayrıca yeni beyaz kağıttan uzun bir şerit hazırla. Daha önce hiç kullanılmamış bir kalemle ikinci çemberde görülen karakterleri ve sembolleri yaz. Bu kağıt şeridi kırmızı ipek iplikle sar ve bunun üzerine defne yaprağından on iki haçı iğnele. Bu ikinci çemberin dışına, yine üzerinde takdis edilmiş palmiye yapraklarından on iki haç iliştirilmiş olan hiç kullanılmamış parşömenlerden bir çember çiz. Bu üç çemberi yaptıktan sonra, onların içine gir, ilk olarak yere çizmiş olduğun haçın ortasına çizilmiş bir pentagramın tam ortasında dur. Güvenliği böylece sağladıktan sonra, her şeyi tarife göre yap ve kutsal çağrıyı okuduktan sonra görünmesini istediğin varlığın ismini söyle. İsmi çok anlaşılır şekilde söylemen önemlidir. Ayrıca belli ruhlar ancak belli vakitlerde çağrılabildiği için, günü ve saati not etmelisin.''

Not: Varlık Çağırma Yöntemi sitede bulunduğu için buraya yazmıyorum.