Sevginin Görünümleri

mally

Kayıtlı Üye
Sevginin Görünümleri

Siz birisinden yardım gördüğünüzde, teşekkürünüzü sessizce yapınız ki, onu alan kişinin gururu incinmesin.
Sizden bilgi isteyenlere, onları küçük görmeden veriniz.
Konuşurken büyüklük taslamayın ve olduğunuzdan farklı görünmeyiniz.
Arkadaşınızdan gelecek olumsuz bir habere, intikam ve tahrik duygularından uzak bir şekilde toleranslı olarak yaklaşınız.
Problemli zamanlarda durumu vahimleştirmekten kaçınarak sabırlı davranınız.
Yerine getiremeyeceğiniz sözler vermeyiniz.
İnsanların minnettar kalmasını beklemeden, onlara iyi niyet ve dileklerle hizmet ediniz.
Olaylar karşısında kendinize yapacağınız yardımı başkalarından esirgemeyiniz.

Bizim İşimiz

Hepimiz problemlerle karşılaşıyoruz. Ve yaşam bize bunların çözümlerini başkaları aracılığıyla sunuyor. Diğeri: sizin halkınız; müşteriniz; okuyucunuz; dinleyiciniz; kılavuzunuz; taraftarınız; hastabakıcınız; tanığınız ve savcınız.
Diğerlerinden sağladıklarınız; işimize yardım; denemelerimize katkı; gelişmeye davet; deneyimlerden alınan ders; kriz anında yardım; hata yaparken uyarı; hizmete tahrik; vazifede işbirliği; kendi tarafını tutmaya karşı yardım.
Yasa bize komşunu sev dediğinde, başkalarına yardım etmemiz gerektiği uyarısını yapıyor. Gerçekte ise yardımı kendimize yapıyoruz.

Yaşamak

Karşıt biri ile karşılaştığımızda alışılmış bir şekilde yararsız üzüntülerle zaman kaybediyoruz. Bu arada görüyoruz ki; herkes kendi imajinasyonuna göre düşünüyor; kendilerine en iyi görünen şekilde konuşuyorlar; kendi isteklerini yerine getiriyorlar; sadece hoşuna gidenleri kucaklıyorlar; değer verdiklerini alıyorlar; sadece sevdiklerine değer veriyorlar; kendilerini cezbeden şeylere eğilim gösteriyorlar; kendilerine en çok benzeyenle yaşıyorlar; kendi seçtikleri yolda yürüyorlar; her zaman yaptıklarıyla karşılaşıyorlar.

Bunların hiçbiri yeni bir şey değildir. Hepimizi iç sesimiz yönetir: Olduğumuz gibi davranıp, kendi irademize uygun ve isteklerimizin bizi yönlendirdiği şekilde reaksiyon gösteriyoruz. Yenilik ise bizim ve başkalarının yaptıklarını tartışmasız kabul etmektir.

Bütün bunlara rağmen, bir gerçeği yüceltirken karşılıklı olarak ve insanlardan şikâyet etmeden onlara yardımcı olmak gerekir. Çünkü bir defa bile olsa hiçbirimiz birçok epröv (görev, vazife) geçirmeden mükemmelliğe erişemiyoruz.
Gerçeğin karşısında, vicdanımızın sesini dinleyerek ve derslerimizi alarak yaşıyoruz. İnsanları da kendi eprövleri ile öğrenme ve yaşama becerisi ile baş başa bırakalım.

Onurlu Yaşamak

Hayat Tanrı’dan, ortak yaşam birbirimizden gelir.
Günlük hayatın içinde her şeyi bizimle paylaşan arkadaşlarımız, bize İlahi Akıl'ın bir hediyesidir.

Eğer siz yakınınızda zor bir insana rastlarsanız, unutmayınız ki o kişiyi size tekrar doğuş yasaları mükemmelleşmeniz için getirmiştir.
Bizi anlayan insanlar bizi çalışma şevk ve heyecanı ile doldururken, bizi anlamayanlar ise bize hayatın eşit olarak sunduğu denemeler olup, sonunda anlamayı öğreniyoruz.
Hatırlayalım ki, birlikte yaşanılan yerlerde tahammül edilebilir bir insan olmak için, tahammül etmeyi bilmek gerek.
Eğer biri sizin yolunuza muamma gibi çıkarsa bu demektir ki siz de başkası için bir muammasınız.
Hiçbir zaman dostluğun mevcut olmadığını söylemeyiniz; tıpkı bizim olduğu gibi arkadaşlarımızın da sınırlılıkları vardır. Yardım etme fırsatı çıktığında ise biz yapabileceğimizin hepsini yapamayız. Sadece Tanrı her şeyi tam yapabilir.
Yolunuzu paylaşan kişileri gerçekten seviyorsanız, kendiniz olmak için istediğiniz özgürlük gibi onların da kendileriyle karşılaşmaları için onları özgür bırakınız.
Kim başkalarına değer verirse, kendisi de değer verilmeyi hak eder.
Eğer cahilliğe bağışlayıcı olmanızın insanlara yardım edeceğini düşünüyorsanız, bir çiçeğe kaynayan su döküldüğünde ne olduğunu iyi gözleyiniz.
Kutsanmak istiyorsanız kutsayınız.

Küçük Tasarruflar

Çalışana her zaman bir övgü cümlesi sarf ediniz.
Haklı bile olsanız şikâyetlerinizi azaltınız.
Öfke anlarınızda konuşmamaya çalışınız.
Birine bir şeyler söylerken sizi tam olarak duymuyorsa, sesinizi yükseltmeden tekrar ediniz.
Umutlarınızı artırınız ve konuşmalarınızda pozitif olunuz.
Kimseye yararı olmayacak hoşa gitmeyen gerçekleri anlatmayınız.
Açıkça gereksiz olduğu anlaşılan soruları sormayınız.
Başkalarının hatalarını görmezlikten geliniz. Konuşmacıyı konudan uzaklaştırmadan dinleyiniz. İğneleyici sözler sarf etmekten kaçınınız. Varlıkları iyiye yönlenecek şekilde motive ediniz. Nezaket ediniz.
Başkalarının vazifelerine saygı gösteriniz.
İnsanların kendi realitelerini keşfetme haklarına saygılı olunuz ve yaşamlarına karışmayınız.
Bedensel bir eksiklikten dolayı hiçbir kimseye küçük düşürücü veya alaya alıcı sözler sarf etmeyiniz.
Arkadaşlarınızı özgürce seviniz.
Her zaman yardım eden kişi olunuz.
Yardım ederken yaralayıcı olmayınız.
Beğenirken kıskanmayınız.
Üzüntüyü azaltınız ve üzüntünün kaynağını kurutunuz.
Zorluklarla savaşanların problemlerini ve mücadelelerini üstünlük taslamadan ve onlara belli etmeden anlayışla karşılayınız.
Eskiden olanları unutmadan bir bebeğe yardım etmek kolay değildir.
Problemleri gösteriş yapmadan budayınız.
Hayatınızdaki karışıklıkları yok ediniz.
Böyle küçük tasarrufları 'Hayat Bankasına' yatırınız ve göreceksiniz ki 'İyilik Hesabınızda' sizi şaşırtacak kazançlar elde etmişsiniz.

Karşılık

Aksiyon ve reaksiyon yaşamın değişmez bir yasasıdır.
Beklemeyi bilen gerçek zaferle karşılaşır.
Eğer iyiyi yakalarsanız, insanların yanında ve her yerde en iyi yere sahip olursunuz.
Eğer birine yardım ederseniz, yardım ettiğiniz bu kişi yardım etmenize vesile olmaya devam edecektir.
Diğer insanların sükûnetine yardım ederseniz, barış da sizin etrafınızda belirecektir.
Yükselmenizi sağlayan zamanı değerlendirirseniz, bu zaman size mucizeler sağlayacaktır.
Yaşamı kutsarsanız, yaşam da sizin varlığınızı kutsayacaktır.
Hizmet etmeye çalışırsanız, bu çalışmanız ihtiyacınız olan yönlendirmeyi size sunacaktır.
İnsanları seviniz ve bu sevgi size “tesir dolu olarak” geri dönecektir.
Ektiğinizi biçeceksiniz. Bunun zaten çok açık olduğunu ifade edebilirsiniz. Ayrıca hep iyilikle ilgili olanı yaşamda kelimelere döküyoruz.
Eğer bunu denemeyi başarırsak, elbetteki sevinç çığlıklarıyla parlayan sürprizler kaçınılmaz olarak karşımıza çıkacaktır.

Affetmek

Affederseniz anlayacaksınız.
Sevginin olduğu yerde kırgınlıklara, alınganlıklara yer yoktur.
Bir insana yanlış bir şey yapıldığında, problem ne olursa olsun hemen anlarsınız ki, merhametli olmak bizi olumsuz eleştirilere karşı korur.
İnsanlığın varoluşu Kutsal Zekânın denemelerinden oluşan bir koleksiyondur. Bizi her zaman izleyen Kutsal Zekâ’nın amacı ise bizi Yüksek Yaşama hazırlamak¬tır.
Bugün başka insanlar için hüküm verenler bilmiyorlar ki belki de yarın bu insanların karşılaştığı problemlerle kendileri de karşılaşacaklar.
Sonsuz adalete göre özür dilemek, karanlıkları aydınlığa çeviren bir ışıktır.
Bazen bize saldırı gibi görünen aslında Ruhsal Dünyanın size gönderdiği gizli bir yardımdır.
Merhamet kötüyü unutturmasıyla özür dilemekten daha yukarılara çıkar.
Birçok durumda İlahi Yasa, affetmeyi öğrenmemiz için bize yanlış yapma imkânı vermektedir.
Hoşgörü ve bağışlama, hataların zehirlerini yıkayan kaynak suyu gibidir.
Affetmek barışın formülüdür.
Hoş görebilmek için hoş görmeyi öğrenmek gerek.

Mükemmelimin 10 Şartı

İhtiyaçlarının sayısını azaltıp, özverilerinin sayısını çoğalt.
İşini yoğunlaştırıp, yararlanmadığın saatleri azalt.
Düşüncelerini eğit, zararlı eğilimlerini bastır.
Hala içinde yaşayan 'eski adamı' hapsedip, değişmeye yüz tutmuş 'yeni adamı' Tanrı’nın yolunda özgür bırak.
Hareketlerine dikkat et ve kardeşlerininkileri de anlamaya çalış.
Bu yoldaki eğitimine inatla, devam et ve yaşamın içinde, bizi Tanrı katma yükseltecek kutsal öğretiyi tanı.
Kendini kendin yargıla ve ayırım göstermeksizin kendini affet.
Konuşurken alçakgönüllü, dinlerken dikkatli ol.
Düşüncen uygulaman, duan hizmetin olsun!
Kendini sonsuz sevgiye emanet et ve Onun bize bizzat yüklediği zorunlulukları günlük ibadet gibi yerine getir.

Varlık Andre Luiz