Hz. Muhammed

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

whitedemon

Kayıtlı Üye
Kuran'da erkeğin 4 karısı olabileceğinden bahsediyor. Ama Hz.Muhammed'in 9 karısı var. Neden 9? Ayrıca amcalarının kızıyla evleniyor. Allah'ta ona helal kıldık diye vahiy gönderiyor. Acaba Allah akraba evliliklerinin sakıncalarını bilmiyor mu?Bir de son olarak Hz. Aişe ile 6 yaşında evleniyor. 9 yaşında da Aişeyi Hz. Muhammed'e takdim ediyor teyzeleri. Daha anlaşılır yazmak isterdim ancak saygımdan dolayı yazmıyorum. Peygamber olan bir kimsenin 9 yaşındaki kızla ilişkiye girmesi normal karşılanabilir mi? Konuyu yanlış yere açtıysam özür dilerim. Sorularımı da cevaplarsanız sevinirim.

LikeADewiL

Kayıtlı Üye
Kuran'da erkeğin 4 karısı olabileceğinden bahsediyor.Ama Hz.Muhammed'in 9 karısı var.Neden 9?Ayrıca amcalarının kızıyla evleniyor.Allahta ona helal kıldık diye vahiy gönderiyor.Acaba Allah akraba evliliklerinin sakıncalarını bilmiyormu?Birde son olarak Hz.Aişe ile 6 yaşında evleniyor.9 yaşındada Aişeyi Hz.Muhammede takdim ediyor teyzeleri.Daha anlaşılır yazmak isterdim ancak saygımdan dolayı yazmıyorum.Peygamber olan bir kimsenin 9 yaşındaki kızla ilişkiye girmesi normal karşılanabilirmi?Konuyu yanlış yere açtıysam özür dilerim.Sorularımıda cevaplarsanız sevinirim.

Olan olayları günümüz koşulları yerine, o zamanın koşulları üzerinden değerlendirirseniz sorularınızın cevaplarına büyük miktarda ışık tutulmuş olur.

whitedemon

Kayıtlı Üye
Evet bende bundan bahsediyorum.4 kadınla evlenebilirsiniz deyip 9 kadınla evlenmenin şu anki zamanla alakasını anlayamıyorum.

Cevap verecek yok mu?

laperlanegra

Kayıtlı Üye
O zamanin kosullarinda savas sebebi ile erkek nufus bayanlara gore oldukca azalmis ve kocasi savasta olen kadinlar kendilerine ve de varsa cocuklarina bakamayacak durumda oldugu icin evlenmek durumunda kalmislar.Bu kadinlari koruma adina cok eslilige izin verilmis. Birden fazla es ile evlenebilmesi icin de o erkegin tum eslerini ayni sekilde bakabilecek maddi durumda olmasi da gerekiyormus.
Iran'da kizlarin evlenme yasi su anda dahi 9. Ergenlige girmis olan kiz cocuklari 'cocuk yapabilecek yeterlilikte oldugu icin' evlenmeye de yeterli goruluyorlar.Bildigim kadariyla da dinen de yetiskin olmus oluyorlar cunku dini sorumluluklari ergenlik ile basliyor.
Yukarida yazdiklarim benzer sorulari sordugumda din hocam tarafindan yapilan aciklamalardan aklimda kalanlar. Dogruluklari tartisilabilir, yanlis biliyorsam da dogruyu bilen arkadaslar duzeltsinler lutfen.

Elfangel

Kayıtlı Üye
Bu konuya benzer bir konu kısa bir süre önce forumumuzda tartışıldı. Size bu konunun linkini veriyorum. Burada üyelerimizin yazmış olduğu cevapları okuyarak araştırmalarınıza yön verebilirsiniz.

Gizlimabet Parapsikoloji Platformu

Bu konu kilitlenecektir. İyi forumlar...

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...