72 demon ile ilgili

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

Gizlilimler

Kayıtlı Üye
Lucifer (Baş iblis) 72 demonun içinde var mı ?
Eğer varsa ismi ne ?

La-edri

Kayıtlı Üye
Luzifer hiristiyan dininde gecen bir kavram degilmi ?O zaman bilgiyide hiristiyan kaynaklarinda aramanizi tavsiye ederim..

semyanocibel

Banlı Kullanıcı
Lucifer (Baş iblis) 72 demonun içinde var mı ?
Eğer varsa ismi ne ?

Lucifer
Vikipedi, özgür ansiklopedi

Lucifer Hristiyan inanışında genellikle Şeytanı tasvir etmek için kullanılan isimdir. Ayrıca Şeytanın oğlu olarakta bilinir. Bu kullanım İncilde (Isaiah 14:3-20) cennetten atıldığından bahsedilen ve "Gün Yıldızı" yada "Sabah Yıldızı" olarak bahsedilen meleğin Latincedeki adıdır. Aynı Latince kelime İncilde (Peter 1:19) Şeytanla hiç alakası olmayan bir yerde de yer almaktadır. Bu ve bunun gibi birçok çeviride "Gün Yıldızı" kelimesi yerine direk Latince Lucifer kelimesi kullanılmaya başlandı ve bu nedenle bu kelime Şeytanı tasvir etmek için kullanıldı.
Latincede "Lucifer" kelimesi "Işık Getiren" (lux, lucis, "ışık", ve ferre, "getirmek") anlamına gelmektedir ve "Sabah Yıldızı"na (Venüs) verilen isimdir.
İncilden Ezekiel 28:11-19: "..güzellerin ve bilgelerin en mükemmeliydin. Eden'de, Tanrı'nın bahçesindeydin. Giysilerin hep güzel taşlarla –yakut, zümrüt, aytaşı, beril, onix, safir, turkuazla- ve altın işlemelerle süslüydü. Bunlar sana sen yaratıldığın gün verildi. Seni kudretinle ve gücünle bekçim yaptım. Tanrının kutsal dağına gidebiliyor ve ateş tarlalarında yürüyebiliyordun. Yaptıklarından tamamen muaf tutulurdun ta ki için kötülükle dolana dek. Bu varlık içinde bile daha büyük şiddet yarattın ve günahkar oldun. Seni tanrının dağından men ettim ve seni bekçilik ettiğin ateş tarlalarından sürgün ettim. Güzelliğin yüzünden için kibirle doldu ve bilgeliğini kendi ünün için harcadın. Seni içine hapsettiğim ateşle beraber dünyaya attım. Seni takip edenlerle beraber sonunuz ateşler içinde küle dönecek. Çok feci bir sona geldin."
Daha sonra kibrine ve hırsına yenik düştü Tanrının yarattığı ve kendinden daha güçsüz olan insan oğluna itaat etmeyeceğini söyledi, Tanrılığa özendi. Lanetlendi ve Cennet Bahçelerinden kovuldu. Hikayeye göre Lucifer'in kovulduktan sonra atıldığı yer Afrika olmuştur. Birçok Hristiyan ordaki bunca açlık, savaş ve ölümü buna bağlarlar.

İbrahimi mitoloji​

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...