Lütfen aşağıdaki bilgileri okuyup sonra resme bakınız.

delena

Banlı Kullanıcı
Lütfen aşağıdaki bilgileri okuyup sonra resme bakınız.

Ama öncelikle verilen bilgileri okuyun sonra fotoğrafa bakın,sonra tekrar okuyunuz.
Aşağıda görecegınız fotoğraf Amerikan Uzay Araştırma Merkezi'nden (NASA) alınmıstır.

Kuran-ı Kerim (Rahman suresi 37. Ayet)

Bismillahirrahmanirrahim;
Gökyüzü yarıldığı zaman açılmış bir gül halini aldığında. Başka hangi şeyle Rabbinizi yalanlamaya kalkışırsınız ? ( Rahman suresi: 37)

Lütfen bu ayetin manasını resme bakarken yeniden okuyunuz.

Açıklama:

Fotograf Amerikan Uzay Araştırma Merkezi'nin (NASA) en son teknolojiyle yaptığı teleskoplarla samanyolu gezegeninden sonra evrende elde ettiği en son görüntüdür.Bu fotografa NASA yetkilileri bir açıklama getirememistir ve bu fotografı islam alimlerine bir açıklama yapmaları için göndermislerdir.İslam alimleri de yukarıdaki ayeti beyan etmislerdir.

catseyehstbig0ls4ot.jpg

Eğer daha önce açılmış bir konuysa özür diliyorum. Kontrol ettim fakat gözümden kaçmış olabilir.

alıntıdır..​

Sennin

Kayıtlı Üye
Sayın gümüş;
Gül,İslam dininde bir çok yerde göze çarpan bir semboldür.Örnek olarak;Hz.Muhammed(s.a.v) efendimizin kokusunun gül kokusu olması gösterilebilir.Gül,İslam dininde daha bir çok yerde görülen bir semboldür.Biraz araştırırsanız bulacağınıza eminim.

delena

Banlı Kullanıcı
Sayın gümüş;
Gül,İslam dininde bir çok yerde göze çarpan bir semboldür.Örnek olarak;Hz.Muhammed(s.a.v) efendimizin kokusunun gül kokusu olması gösterilebilir.Gül,İslam dininde daha bir çok yerde görülen bir semboldür.Biraz araştırırsanız bulacağınıza eminim.

katılıyorum :)

gümüş

Kayıtlı Üye
Sayın gümüş;

Anlıyorum

Açıkcası zaman sıkıntım var detayla bakamadım ama googleda Hz peygamberin kokusu açıklamasının tekrarlarından başka açıklama yok gibi.
Ayrıca,

Tasavvufta gül ise Efendimiz (sav)i temsil eder O'nun ter kokusu bile gül kokar çünki
islam mitolojisi ve tasavvuf anlayışında ise gül, ilahi güzelliği temsil ediyor Tasavvufi sembolizmde gonca halinde gül "birliği", açılmış gül ise "birliğin çokluk halinde görünüşünü" temsil ediyor Gül bahçesi "gönül açıklığı, kirinden pasından temizlenerek, ilahi güzelliğin yansımasına hazır hale gelmiş kalbi", gonca, "insanın kendisiyle ve Tanrı'yla başbaşa kalmasını" simgeliyor Buna göre, açılmış gül, "can sırrını açığa vurmak" anlamına geliyor

denmiş ama benim sormam Hz Peygamber'den sonra güle verilen anlamlar üzerine değil, ayette neden gül ?

Kuran-ı Kerim (Rahman suresi 37. Ayet)

Bismillahirrahmanirrahim;
Gökyüzü yarıldığı zaman açılmış bir gül halini aldığında. Başka hangi şeyle Rabbinizi yalanlamaya kalkışırsınız ? ( Rahman suresi: 37)

Teşekkürler

La-edri

Kayıtlı Üye
Rahman suresini bastan asagi okumaniz lazim sayin gümüs, tek bir ayet alip niye dedigimizde
anlam yuklemek zor olur.
Rahman suresinin özelliklerinden bir tanesi sürekli ;
Öyleyse Rabbinizin hangi nimetlerini yalanlayabilirsiniz? diye tekrarlamasidir. Eger Allah bir seyi tekrarliyor ise, orada ikaz vardir,
Cünki insan nankördür ve sürekli nankörlük eder.
Rahman Suresinde surekli Allah kula Hayyum Kayyum oldugunu bildiriyor, nimet veren hayat veren Subhan olan..Tek olan Samed !
Ve bunu kulun daha net anlamasi icin, yarattigindan bahsediyor, yarattmak onun icin basit, ve elbette bir seyin sekil almasi icin yada helak olmasi icin "ol" demesinin yeterli olacagindan.. Yani malik o mulk sahibi o.

Kisaca; Kul bes kiremit parcasini yolda üst üste dizili görse, bunu kesin bir insan yapmistir, kendiliginden kiremitler böyle üst üste dizili durmazki der..
Ama catlagi dahi olmayan ve sutunsuz tepemizde duran gökyüzünün kim o sekilde düzenledigini sormaz sorusturmaz,ilgilenmez, verilen nimete de sukur etmez...Baska ilahlar edinir

Rahman suresi, ayni zamanda Cennet'te Allah'in kullarina okuyacagi ayetlerdir.
Cok degerlidir, insan icin düsünen ve ders edinmek isteyen icin, tek bir ayeti alip; niye nasil deyib..mana cikartamk cokda hos degil.yani amac o degil.
Tabiki Sizi yargilamiyorum sayin gumus, saadece yardimci olmak adina,mesele o degil demek isterim... :)

( Keske türkcem daha iyi olsaydi, ve daha guzel izah edebilseydim, insallah yanlis anlasilmadim)

impasse

Kayıtlı Üye
İş
İşe almıyorlar
NASAdaki arkadaşlar bu fotoğraftan bişey anlamayıp, şöyle bi kafalarını kaşıyıp ilk aklına gelen kişiler İslam Alimlerine mi göndermişler yani.. Bence sahte bir haber.. Teşekkürler

schutze07

Kayıtlı Üye
Kadim zamanlardan başlayarak Diyonizos kültü, Zerdüştlük, Mitraizm, Pisagorculuk,Neo-Platonizm, Kabalizm, Tasavvuf, Mevlevilik, Bektaşilik, Sufilik, Batınilik gibi daha pek çok ezoterik grup binlerce yıldan beri Mısır, Mezopotamya ve Ortadoğu’da kendi inanç, sembolizm ve ritüel sistemleri ile yoğrulmuşlar ve birbirlerinden etkilenerek Rönesans dönemine kadar ulaşmışlardır. Ezoterik akımlar; Simya, Okültizm, Kabala, Gnostisizm, İslam Ezoterizmi, Gül-Haç Örgütü, Tapınak Şövalyeleri ve Hermetizm gibi akımların tümünü kapsar; Tanrı’dan ötürü var olan insanın iyi cevherini uygulamalarla ve bilgilendirme yoluyla daha da mükemmel hale getirmeyi amaçlarlar. Gül sembolü de böyle ortak bir semboldür ve hepsinde bir karşılığı vardır.

Alıntıdır yazı rengi için özür diliyorum nasıl değiştirebileceğimi bulamadım buarada NASA'nın islam alimlerine gönderdiklerini sanmıyorum İlluminatiyi işaret ediyor olabilir.

mally

Kayıtlı Üye
NASA'dakiler, İslam alimlerine danışmaya yeltenmeyecek kadar iyi bilir Kur'an'ı. Bu resimdeki bir yıldız, Kızıl Cüce diye isimlendirilen. Bunlardan uzayda belki de milyonlarca mevcut.

Bu da Kızıl Cüceler hakkındaki internetten alınmış bir haber:

WASHINGTON - Astronomlar, kızıl cüce yıldızların bilinenden çok fazla olduğunu, toplam yıldızların yüzde 80'ini oluşturuyor olabileceğini düşünüyor.
Evrendeki yıldız sayısının da, daha önce sanılandan üç kat fazla olabileceğini ortaya çıkaran bir araştırma, eliptik galaksilerden gelen ışınlar incelenerek yapıldı. Bu araştırma sonucunda, galaksilerin küçük, soğuk yıldızlar olan kızıl cücelerle dolu olduğunu gösterdi.
Araştırmayı yapan ekibin başkanı, ABD'nin Yale Üniversitesi'nden Pieter van Dokkum, araştırmayla ilgili yaptığı açıklamada, 'bu yıldızların çevresinde dönen, muhtemelen trilyonlarca dünya var. İnsanların bu tip yıldızlarla ilgilenmesinin nedenlerinden biri de bu' dedi.
Nature dergisinde yayımlanan araştırmada ayrıca, galaksilerde, şimdiye kadar düşünülenden daha fazla karanlık madde olduğu da anlaşıldı.
Galaksilerin merkezinde, büyük miktarlarda, görülemeyen madde olduğunun zaten bilindiğini ifade eden Dokkum, 'şimdiye kadar bilmediğimiz şey ise bunun, hakkında fazla bir şey bilmediğimiz karanlık madde mi, yoksa yıldız kitleleri mi olduğuydu' dedi.
Araştırmaya katılan, Harvard-Smithsonian Astrofizik Merkezi'nden Charlie Conroy da, 'bugüne kadar diğer galaksilerin de bizim Samanyolu galaksimize benzediğini düşünürdük, fakat yeni çalışma, diğer galaksilerde farklı koşulların olabileceğini gösterdi. Dolayısıyla galaksi oluşumu ve evrimine ilişkin görüşlerimiz bu yeni keşiften büyük ölçüde etkilenecek' dedi.

Gördüğünüz üzere açıkladıkları kadarı bile, bir dinin alimlerine danışmaya gerek olmayacak kadar bilgi sahibi olduklarını gösteriyor. Hristiyanlık propagandası yapan ve Müslümanları terö.ist olarak ilan eden bir ülkenin bir kurumu mu İslam alimlerine danışacak? Bence olsa olsa bu haber İslam propagandası yapan bir çevrenin uydurmasıdır.

delena

Banlı Kullanıcı
arkadaşlar tabiiki doğru olmayabilir ben sadece ilgimi çektiği için paylaşmak istedim

gümüş

Kayıtlı Üye
Rahman suresini bastan asagi okumaniz lazim sayin gümüs, tek bir ayet alip niye dedigimizde
anlam yuklemek zor olur.
Rahman suresinin özelliklerinden bir tanesi sürekli ;
Öyleyse Rabbinizin hangi nimetlerini yalanlayabilirsiniz? diye tekrarlamasidir. Eger Allah bir seyi tekrarliyor ise, orada ikaz vardir,
Cünki insan nankördür ve sürekli nankörlük eder.
Rahman Suresinde surekli Allah kula Hayyum Kayyum oldugunu bildiriyor, nimet veren hayat veren Subhan olan..Tek olan Samed !
Ve bunu kulun daha net anlamasi icin, yarattigindan bahsediyor, yarattmak onun icin basit, ve elbette bir seyin sekil almasi icin yada helak olmasi icin "ol" demesinin yeterli olacagindan.. Yani malik o mulk sahibi o.

Kisaca; Kul bes kiremit parcasini yolda üst üste dizili görse, bunu kesin bir insan yapmistir, kendiliginden kiremitler böyle üst üste dizili durmazki der..
Ama catlagi dahi olmayan ve sutunsuz tepemizde duran gökyüzünün kim o sekilde düzenledigini sormaz sorusturmaz,ilgilenmez, verilen nimete de sukur etmez...Baska ilahlar edinir

Rahman suresi, ayni zamanda Cennet'te Allah'in kullarina okuyacagi ayetlerdir.
Cok degerlidir, insan icin düsünen ve ders edinmek isteyen icin, tek bir ayeti alip; niye nasil deyib..mana cikartamk cokda hos degil.yani amac o degil.
Tabiki Sizi yargilamiyorum sayin gumus, saadece yardimci olmak adina,mesele o degil demek isterim... :)

( Keske türkcem daha iyi olsaydi, ve daha guzel izah edebilseydim, insallah yanlis anlasilmadim)

Türkçeniz sebebini anlamasam da dilediğinizde gönderme yapacak kadar iyi sayın La - Edri, hiç müteessir olmayınız ;)

Ve tekrar etmem gerekmeyeceğini umarak gerçekten önemli ve gerekli olduğuna inandığım için ekliyorum, forum üye ve yöneticileri lütfen bağışlasınlar,

"Rahman suresi, ayni zamanda Cennet'te Allah'in kullarina okuyacagi ayetlerdir.
Tabiki Sizi yargilamiyorum sayin gumus, saadece yardimci olmak adina,mesele o degil demek isterim... :)"

cümlelerinize karşılık, size sadece haddinizi bilmenizi tavsiye ediyorum, siz ya da başkası özellikle "düşün derken düşünmeden" bana sorma- sorgulama deme ya da önerme hakkına sahip değildir.

Rahman suresine dönersek, dün de tamamına bakmak aklımdaydım ama bu mesajdan sonra şimdi hemen baktım, sadece bakmakla kalmadım tefsirli meallerine de göz attım. Açıklamanız üzere aslında size de göz atmanızı tavsiye ederim. Çünkü söylediğiniz gibi baştan sona okuduğumda ayetin kendisi ile gül arasında benzetme sanatının kullanılması harici henüz bir ilgi kuramadım. Var diyorsanız buyurun...

Sn Schutze07'nin ifade ettiği gibi gül'ün kadim zamanlardan beri türlü kültürlerde önemli bir yeri olmuş ve olmaktadır ama - ayetle bağına geliyorum tekrar - henüz teşbih sanatının ifadesi ötesi bir anlam yakalamadım ve surede yer alan diğer ayetlerdeki benzetmeler de bu ayetin teşbih niteliğini destekler gibi. Sonuç; gül kelimesinde mana itibari ile henüz teşbihten öte gidemediğim için Sn Delena'nın sunumu hakkında farklı düşünmüş arkadaşlara katılıyorum.

Teşekkürler

delena

Banlı Kullanıcı
Farklı düşünmüş derken doğru olmama ihtimalindenmi söz ediyorsunuz ? Tam olarak anlayamadımda.

fabulă

Kayıtlı Üye
İş
Öğretmen
Düzeltme: Ayetin sonu "Rabbinizin ayetlerinden hangi birini inkar edersiniz" dir.

gümüş

Kayıtlı Üye
Farklı düşünmüş derken doğru olmama ihtimalindenmi söz ediyorsunuz ? Tam olarak anlayamadımda.

Sunduğunuz fotoğraf ve ilintilendirdiğiniz ayet tek tek, ayrı ayrı olarak ele aldığımızda tabii ki doğru ve gerçektir ancak aralarında kurulan bağ bence fazlasıyla zorlamadır düşüncesindeyim Sn Delena.

mally

Kayıtlı Üye
arkadaşlar tabiiki doğru olmayabilir ben sadece ilgimi çektiği için paylaşmak istedim

Sayın Delena, yapılan yorumlar kişiye yönelik değil zaten. Konu ile alakalı bildirilen görüşler. GMPP üyeleri kişiye yönelik ithamlarda bulunmaz.

Lütfen ilginizi çeken konuları paylaşmaya devam ediniz.

delena

Banlı Kullanıcı
düzeltme için teşekkür ederim tamamen benim yanlış anlamamla ilgili özür diliyorum :)

devils_night

Kayıtlı Üye
bu resim çok meşur ben birden fazla yerde gördüm bunu yıldız patlaması diye yazıyordu 1000 yıldır sürüyormuş görselliği çok güzel....

Wolf

Banlı Kullanıcı
Lafım sana değil arkadaş.Sen paylaşmışsın,doğru olanı da yapmışsın.Ama bunu yayınlayanların,her ayeti doğa olaylarına bağlamaları biraz saçma değil mi?Bazen böyle şeyler denk gelebiliyor.Ama yinede paylaşım için teşekkürler kardeş.:)

ReviL

Kayıtlı Üye
Cok dikkatimi çekti.
Bence gerçek olma ihtimali yüksek.
Hem kurandaki ayetten hemde görüntüye bakarsak.
Dicek bişe bulamıyorum