Antik Mısır'da Ampul Kullanılarak Aydınlatma Yapılıyordu

_evr_

Banlı Kullanıcı
ANTİK MISIR'DA AMPUL KULLANILARAK AYDINLATMA YAPILIYORDU
Antik Mısır, insanoğlunun binlerce yıl önce kurduğu sanat ve bilim yönünden en etkileyici medeniyetlerden bir tanesidir. Eski Mısırlılar, ilkel bir toplumun devamı olamayacak kadar engin bir tecrübeye ve bilgi birikimine sahiptiler. Putperest sapkın bir dine mensup olan Mısırlılar arasında Hz. Nuh döneminden, Hz. İbrahim döneminden gelen ilme sahip olan bilginler vardı. Bu Musevi ilim sahipleri, geçmiş peygamberler döneminden öğrendikleri bilgileri kullanıyorlardı. Bu bilgilerden bir tanesi de elektrik kullanarak aydınlatma yapılmasıydı.

Mısır’da özellikle Dendera Tapınak Kompleksi’ndeki Hathor Tapınağı'nda bulunmalarıyla dikkat çeken bazı duvar resimleri, Antik Mısır’la ilgili oldukça ilginç bir bilgiyi gün yüzüne çıkarmıştır. Aşağıda incelenen duvar resimlerinin büyük kısmı Mısır’daki Dendera Tapınak kompleksinde yeralmaktadır. Bu resimlerde Mısırlıların günümüzde kullandığımız ampül ve ark lambası tekniğini kullanarak aydınlatma yaptıkları görülmektedir.

Hathor tapınağının duvarlarındaki bu resimler dikkatlice incelendiğinde, tıpkı günümüzdeki gibi yüksek voltaj yalıtımının o günlerde de kullanıldığı görülür: Ampul görünümündeki şekil dikdörgen bir sütun (bu sütun izolatör olarak kullanıldığı tahmin edilen ve ced sütunu olarak adlandırılan bir sütundur) tarafından desteklenmektedir. Resimdeki şeklin günümüz ampulleriyle olan bu şaşırtıcı benzerliği, çok dikkat çekicidir

Mısır resimlerinde görülen bu sistemin ışık yayıp yaymadığı test etmek için Avusturyalı elektrik mühendisi Walter Garn, kabartmada yer alan resmi çok detaylı olarak incelemiş ve resimdeki ampulü oluşturan yılanlı teli, duyu, ced sütunu olarak kullanılan izolatörün aynısını yapmıştır. Ortaya çıkan sistem ışık yayarak etrafı aydınlatmıştır

Dendera Tapınağındaki bu resimde ise solda dört geniş filaman (lambalarda ısınmayı sağlayan parça) lamba görülüyor. Resmin solunda görülen dev bir elektrik bataryasından uzanan kabloyla bu lambalara güç veriliyor.

Üstteki resim dikkatlice incelendiğinde bataryayı lambaya bağlayan elektrik kablolarının sıra sıra dizilmiş küçük boncuklarla kaplı olduğu görülmektedir. Bu tip boncuklar kablodan geçen elektriğin izolasyonu için kullanılır. Yandaki resimde 19. yüzyılda üretilen ilk ark lambalarından biri görülmektedir. Bu ark lambasında da aynı Antik Mısır’da olduğu gibi boncuk benzeri materyaller kullanılarak yalıtım yapılmıştır

Aşağıdaki resimde, soldaki kişi elinde tuttuğu lambaların ışığıyla etrafı aydınlatarak duvarda yazılı resimleri okuyor.

Aşağıdaki resimde görülen Thomas Edison tarafından icat edilen ilk filaman lamba antik Mısırlıların ellerinde tuttukları lambalarla büyük bir benzerlik göstermektedir

Denderah Tapınağındaki bir mezarın duvarında bulunan bu resimde de üç ampullü lambadan elektrik kablosu uzanıyor.

Bu resim Denderah tapınağının aydınlatma şeması hakkında bilgi veriyor;

B bölümünde kırmızı renkteki bataryaların beyaz elektrik lambalarına bağlandığı görülüyor.
A bölümünde ise bataryalarından çıkarılmış ampüllerin elde taşıma için kullanılan lambalara takıldıkları görülüyor.
C bölümünde; elektrikli lamba, içinde güç kaynağının olduğu uzun ince bir standın üzerinde duruyor. Lambanın zemininde sağda ve solda iki spiral görülüyor. Bunlar muhtemelen alttaki güç kaynağının biri pozitif ve diğeri negatif olan kutuplarına gitmektedir.
D bölümünde ise çiçekli reflektörler (yansıtıcı) birbirlerine kablolarla bağlanmış halde duruyor. Kabloların arasında da vida somunları görülüyor.

Mısır hiyerogliflerinde sıkça rastlanan ced sütunu,
bir tür elektrik malzemesini sembolize ediyor olabilir.
Ced sütunu, jenaratör görevi görüyor ve
bu şekilde aydınlatma sağlanıyor olabilir.

Aşağıdaki resimde Denderah Tapınağındaki ark lambalarının nasıl kullanıldığını göstermektedir.

Alıntıdır..

DARKKING011

Kayıtlı Üye
Peki güç kaynağı olarak volta pili yada ona benzer bir kimyasal mı kullanıyorlardı acaba?
Bide ilk lambayı ediseon değil Tesla icat etmiştir onuda belirteyim.

BattleFury

Kayıtlı Üye
Gerçekten Antik Mısır , örnek alınması gereken yonleri gibi kötülenmesi gereken yonleride barındırmakta :)

_evr_

Banlı Kullanıcı
Mısırlıların kullandığı ark lambası prensibinde çalışan aydınlatma tekniğidir.İki ucu karbon zıt kutuplu sütun/çubuk ile..

Sennin

Kayıtlı Üye
Sayın _evr_;
Öncelikle konu için teşekkür ederim.Burda ortaya bir soru soru çıkıyor:Eski çağın teknolojisi bizden ileridemiydi ? Bu soruya hemen ve kesin bir şekilde cevap verebilirim:Evet.Bu cevabı sadece bu Antik Mısır ampul'una bakarak değil,Babil piline,kristal kafatasına,milyarlarca yıllık hala ne olduğunu anlayamadığımız kürelere bakarak söylüyorum.İsteyen olursa bunları paylaşabilirim.Şu zamanda teknolajik icatlar değil,teknolojik keşifler yapıyoruz sadece...

_evr_

Banlı Kullanıcı
Sayın _evr_;
Öncelikle konu için teşekkür ederim.Burda ortaya bir soru soru çıkıyor:Eski çağın teknolojisi bizden ileridemiydi ? Bu soruya hemen ve kesin bir şekilde cevap verebilirim:Evet.Bu cevabı sadece bu Antik Mısır ampul'una bakarak değil,Babil piline,kristal kafatasına,milyarlarca yıllık hala ne olduğunu anlayamadığımız kürelere bakarak söylüyorum.İsteyen olursa bunları paylaşabilirim.Şu zamanda teknolajik icatlar değil,teknolojik keşifler yapıyoruz sadece...

Paylaşırsanız sevinirim:)

Sennin

Kayıtlı Üye
Bilgisayar başında fazla kalamıyorum.Ama bulduğum ilk fırsatta paylaşıcam.

_evr_

Banlı Kullanıcı
Nasıl yani bir çeşit tükenmeyen enerji mi?

Konuda da yazıldığı gibi elektrik kullanılıyordu.Dev bataryalar..Tam olarak kesin olmamakla birlikte ced sütununun jeneratör görevi gördüğü söylenebilir.
Ayrıca Antik Mısırlıların ellerinde tuttukları ışıklar da altlarında kendi
bataryaları (akü) olan küçük el lambaları şeklinde görülmektedir.

Arkeologlar incelediğinde duvarda hiç is izi bulunmadığını belirtiyor.Bu da elektrik kullanıldığını gösteriyor.
Ne kadar yardımcı oldum bilemiyorum ben de yeni araştırdım ancak bu kadar bilgiye ulaşabildim..

DARKKING011

Kayıtlı Üye
Teşekkürler _evr_ enerji sağlayan sistemin hangi prensiplerle çalıştığını bulabilirsek daha iyi olur.
Ced sütunu jeneratör görevi görüyor ama nasıl bir jeneratör acaba bir çeşit kozmik enerji mi yoksa kimyasal reaktör mü yoksa fiziki prensiplerle çalışan günümüz jeneratörleri gibi mi?

_evr_

Banlı Kullanıcı
" Avusturyalı elektrik mühendisi Walter Garn, Mısırlıların kullandığı ampulu oluşturan yılanlı teli, duyu, ced sütunu olarak kullanılan izolatörün aynısını yapmıştır. Ortaya çıkan sistem ışık yayarak etrafı aydınlatmıştır"

Buradan belki bir şeyler çıkarabiliriz.Detaylı bir araştırma yapıp bulduğum şeyleri paylaşırım.Saygılarımla..

DARKKING011

Kayıtlı Üye
Merakla bekliyorum _evr_ :) eğer fırsatım olursa bende araştırırım.

mega_boy

Kayıtlı Üye
Klasik tarihin bize öğrettiği kronolojiyi dikkate alacak olursar, M.Ö. 1500'lerden öncesi, ilkel insanlardan oluşan ilkel kabilelerin dünyasıydı. Ancak bu ilkel dediğimiz toplulukların bizlere bıraktıkları mirasları incelediğimizde, tarihsel zaman sıralamasının altüst olduğunu görüyoruz. Onlar mı ilkeldi, yoksa biz mi onları anlayamayacak kadar ilkeliz?

_evr_

Banlı Kullanıcı
Klasik tarihin bize öğrettiği kronolojiyi dikkate alacak olursar, M.Ö. 1500'lerden öncesi, ilkel insanlardan oluşan ilkel kabilelerin dünyasıydı. Ancak bu ilkel dediğimiz toplulukların bizlere bıraktıkları mirasları incelediğimizde, tarihsel zaman sıralamasının altüst olduğunu görüyoruz. Onlar mı ilkeldi, yoksa biz mi onları anlayamayacak kadar ilkeliz?

Aslında kronoloji sadece tarisel sıralama.Liselerde ve ilköğretimlerde anlatılan sosyal bilimler,tarih konuları yanlı tarihtir.İnsanın tarafsız olarak anlaması için kendisinin araştırması lazım.

mega_boy

Kayıtlı Üye
Aslında kronoloji sadece tarisel sıralama.Liselerde ve ilköğretimlerde anlatılan sosyal bilimler,tarih konuları yanlı tarihtir.İnsanın tarafsız olarak anlaması için kendisinin araştırması lazım.

Haklısın o konuda ama burada bir geçeklik var.

'Ancak bu ilkel dediğimiz toplulukların bizlere bıraktıkları mirasları incelediğimizde, tarihsel zaman sıralamasının altüst olduğunu görüyoruz. Onlar mı ilkeldi, yoksa biz mi onları anlayamayacak kadar ilkeliz?'

Bu yazıları Galaktik gen kitabının arkasından aldım.

mebruke

Kayıtlı Üye
İş
yazmak okumak araştırmak öğrenmek
bu konuyu araştırmıştım zaten bazı hiyorogliflerde jenaratör çizimine rastlanmış ve tuhaf makinelerde bazıları hala çözülememiş ama bir bilim adamı oldukça büyük batarya ce pil bulmuş resminide gördüm.onlar ileri bir medeniyetti bu tartışılmaz

mebruke

Kayıtlı Üye
İş
yazmak okumak araştırmak öğrenmek
pramitlerde hiç meşale mum isine rastlanmamış ama zifiri karanlık pramitler ince ince işlenmiş durumda zaten bilim adamları eğer yok böyle bir şey diyorlarsa bunu açıklasınlar kuranda görmezmisiniz onlar sizden ileriydiler sözü geçiyor

Sennin

Kayıtlı Üye
Bizden ileri oldukları kasin olan bişey.Asıl sorulması gereken sorular:
Biz neden önceden bildiklerimizi,atalarımızın bildiklerini,o muhteşem bilgeliği unuttuk ? Neden bu bilgeliği kullanamadık ? Neden icat dediğimiz bir çok şey aslında keşif ?
Bence bu soruların cevabını tam olarak verdiğimiz gün,gerçekten gelişmeye başladığımız gün olacaktır.