Susma Orucu Hakkında

joys

Kayıtlı Üye
İş
Tekamülü hayırlısı ile tamamlamak İNŞALLAH tıpkı her insan gibi...
Merhaba
Susma orucu hakkında biraz fikir alışverişi yapmak niyetiyle rastladığım bu makaleyi paylaşmak istiyorum. Bu konudaki ayetlerin yorumlanmasında, böyle bir orucun olduğu yönünde de olmadığı yönünde de görüşler var. Günümüz koşullarında elbette çok zor. Bilmiyorum forumda arkadaşlardan bu orucu tutan var mı? Bu orucu bilen var mı? Bu konuda bilgisi olan var mı? Fikirleriniz düşünceleriniz tecrübelerinizi paylaşmanzı rica ediyorum. Paylaşımlarınız, için şimdiden çok teşekkür ederim . İyi forumlar. Selametle inşALLAH...

Bir süreliğine susmak, insanlarla konuşmamak, onlarla sözlü iletişimi kesmek anlamına gelen susma orucu Kur’an-ı Kerim'de üç ayette karşımıza çıkmaktadır. Âl-i imran Suresi 41. Ayette ve Meryem Suresi 10. Ayette geçen, Hz. Zekeriya'nın "susma orucu" ve Meryem Suresi 26. Ayette geçen ve Hz. Meryem'e emredilen "susma orucu" gerek mahiyet bakımından gerekse amaç bakımından birbirinden farklıdır. Konuyu biraz açacak olursak. Bilindiği üzere her beşer için hatâ yapmak kaçınılmazdır ve yine bilindiği üzere peygamberlerin bile "zelle" denilen minik hataları mevcuttur.
Hz. Zekeriya'ya, Âl-i imran Suresi 38. Ayette yer alan duası ile Rab'bine yalvarmış ve ondan hayırlı bir nesil talep etmiştir. Hz. Zekeriya'nın duasını kabul eden Allah, O'na meleklerini göndermiş ve "Yahya" isminde hayırlı bir evlatlarının dünyaya geleceğini bildirmiştir. Hz. Zekeriya'nın ilk zellesi tam da buradan sonra gerçekleşmiş ve Al-i İmran Suresi 40. Ayette Rabb'e sorduğu soru ile bir peygamberin "sadakat ve güven" makamına yakışmayacak tarzda bir zelle işlemiştir. Devam eden süreçte Hz. Zekerriya'nın ikinci zellesi yer almaktadır. Aynı Surenin 41. Ayetinde yer alan istek bardağı taşıran son damla olmuş ve hak teala Hz. Zekeriya'nın 41. Ayette yer alan anlamsız isteğine: "senin -istediğin- işaret, insanlarla üç gün boyunca işaretleşme dışında konuşmamandır" diyerek cevap vermiştir. Burada anlaşılan odur ki, Allah azze ve celle şartsız ve koşulsuz bir bağlılık ve güven istemektedir kullarından. Hele bu kul bir peygamberse... Gerisini siz düşünün. İşte burada bahsedilen susma orucunun amacı budur. Bu orucun muhtevası konusunda iki düşünce tarzı geliştirilebilir:
1. Hz. Zekeriya susma orucunu iradî olarak tutmuştur.
2. Hz. Zekeriya Allah tarafından 3 gün boyunca konuşma yeteneğinden mahrum bırakılarak bu oruç tutturulmuştur.
Her iki şekilde de Hz. Zekeriya'nın tuttuğu ya da ona tutturulan bu oruç, bahsedilen zellelerin bir sonucudur. Ayetlerin tamamı baştan sona okunduğunda bu anlaşılmaktadır.
Gelelim Hz. Meryem'in susma orucuna. Hz. Meryem'in kıssasının açık ve anlaşılır bir şekilde anlatıldığı Meryem Suresi 1. Ayetten 33. Ayete kadar okunduğunda 26. Ayette yer alan susma orucunun ana hikmetinin şu olduğu ortaya çıkmaktadır: Hz. Meryem, karşı cins ile temas etmeden mucizevî bir şekilde dünyaya getirdiği Hz. İsa'nın, Allah'tan bir mucize olduğunu anlatabilecek konumda ve durumda değildi. Dinî konularda yüzeysel dahî olsa sert ve tavizsiz duruş sergileyen yahudi milletine ne söylerse söylesin, bunu kabul ettiremeyecek ve söyleyeceği her söz israf-ı kelam kabilinden boşa harcanan bir çaba olacaktı. İşte bu zor durumdan kulunu kurtarma adına, Allah azze ve celle ona susma orucu tutmasını emretti. Önemli not: Hz. Zekeriya gibi diğer tüm peygamberlerin zelleleri, aslında gerçekte hata değillerdir! Onlar peygamber olduklarından ve makamın izzetinden ötürü normalde hata sayılamayacak basit davranışları bile Allah hata saymıştır. Değilse Hz. Zekeriya'nın Rab'binden ayet, işaret istemesi insani boyutta hata değil nebevî boyutta hatadır.
Allah iman edenlerden şu derece teslimiyet bekliyorsa: "Ey imana ermiş olanlar! Allah'a kendinizi tam olarak teslim edin ve şeytanın ardından gitmeyin, zira o sizin apaçık düşmanınızdır. (Bakara 208. Ayet) Kim bilir peygamberinden hangi derecede bir teslimiyet istiyordur? Lütfen bu hususları hatırdan çıkartmayalım! Çünkü Hz. Zekeriya Allah'ın Kur’an-ı Kerim'de övdüğü peygamberlerin başında gelir.

Alıntıdır.

origanum

Yönetici
Bu durum semavi dinlerin dışındaki bazı inançlarda da vardır. Bir ritüel gereği yapılır. Yapan belirli bir süre örneğin 3 gün konuşmaz, yazışarak haberleşir. Günümüzde yapan var elbette.

DARKKING011

Kayıtlı Üye
Ben onu dünyadan el ayak çekme kendi içine kapanma kendini tanıma diye biliyorum.
Hani bazı camilerde küçük odalar oluyor ve eskiden bazı kimseler o küçük odalarda kalıp kendilerini ibadete adarmış sadece yeme içme için çıkarlarmış onun dışında kimseyle konuşmazlarmış bile.
Yani yazıyla anlaşmakta bu durumda amacı aşmak olmaz mı?

origanum

Yönetici
Ben onu dünyadan el ayak çekme kendi içine kapanma kendini tanıma diye biliyorum.
Hani bazı camilerde küçük odalar oluyor ve eskiden bazı kimseler o küçük odalarda kalıp kendilerini ibadete adarmış sadece yeme içme için çıkarlarmış onun dışında kimseyle konuşmazlarmış bile.
Yani yazıyla anlaşmakta bu durumda amacı aşmak olmaz mı?

O dediğiniz inziva oluyor. Bu farklı bir şey.

DARKKING011

Kayıtlı Üye
Evet ismini bir türlü hatırlayamamıştım.
Bunun dışında konuşmamak hakkında internette "Yatsı namazından sonra ve vitirden sonra konuşmamak adaptandır." gibi bilgiler var.

BattleFury

Kayıtlı Üye
o Hz.İsa dogdugunda Meryem anamızda susma orucu tutmustur. Kabilesine kucagındaki kucuk İSA ile donuncede onun hakkındaki kötü düşünceleri bitirmek amacı ile Cebrail , İsa.nın bulundugu yani meryemin kucagındaki İsa'nın noktasından kendisinin kim oldugunu , annesinin bakire oldugunu vs.vs. soyler..
:D benim bilgimde bu , yani İsa dogar dogmaz konusmaz , çölde dogar , Cebrail insanlara Meryemin gunah işlemedigini ve İsa'nı npeygamber oldugunu gostermek amacı ile onun noktasından konusur.. ;)

fabulă

Kayıtlı Üye
İş
Öğretmen
Ramazanın son 10 günü de itikafa girilir. Oruçlu olunur ve geceleyin de hayvansal ürünler yenmez. Kişi çok gerekmedikçe konuşmaz, başka işlerle uğraşmaz, ibadet eder.