Sizce varoluşun amacı nedir?

BeLiaL

Banlı Kullanıcı
İş
öğrenci
Evrenin ve bizlerin amaçsız yaratıldığına inanmıyorum. Bazıları birliği öğrenmek diyor eğer öyleyse neden ayrıldık? Bir' mişiz zaten, öyle kalsaydık. Eğer hayat bir oyun alanıysa bu oyuna neden gerek vardı? Bilinmezliklerle dolu evrende bilinmezlikleri bilinir yapmak olabilirmi? Ama neden? Bilsek bir şeyler değişecekmi? sadece yaratmak mı? O zaman bende diyorum eğer sadece yaratmaksa niye sadece yaratmak? 'Gelişmek ve geliştirmek' biz zaten öteki boyutta gelişmiş değilmiydik? 'Tekamül etmek ve ettirmek' buna neden gerek duyuldu zaten geldiğimiz yerde tekamülümüz tamamlanmamışmıydı? 'Tanrının canı sıkılmıştı' çok iyi şimdi, bizi böyle gördüğü için daha çok canı sıkılıyormudur ? Daha soru çıkarayımmı? Çok bilinmeyenli denklem gibi ve fazla oldum galiba...
Genelde herkes bu soruların cevabını merak etmiştir. İşin garibi bu soruları hep küçükken, kendime daha fazla sorardım. Zaman içinde unutup gittim. Felsefeye ilgim başladığında tekrar bu sorular aklıma geldi.Hani dünyaları keşfetmek için çıkmak istersin bir yola, zahmetli bir uğraştan sonra, yolculuk için hazırsındır ve yolculuk başlar o diyardan bu diyara dolaşır durursun...Ararsın bu arayışş içinde tüm dünyayı dolaşırsın hikaye bu ya dünya da yuvarlak işte... Bakarsın ki yola çıktığın yerdesin tekrar anlarsın ki aslında hayatın boyunca sorularına cevaplar aradığın ve arayış içinde bir ömür boyunca dolaştığın ve aradığın şey aslında tam da burnunun uçunda senin keşfetmeni bekliyor. Samimi olarak söylemek gerekirse içimden bir his sorduğum tüm soruların cevaplarının yine kendi içimde olduğunu söylüyor.
Var oluşumuzun amacının, tüm insanlık için olan duyguları deneyimlemek olduğunu düşünüyorum. Bizi var eden duyguları ,var oluşun amacından ayrı tutmamamız gerektiğini , varlığımızın en kutsal amacının hissedebilmek ve sevgiyi anlayabilmek olabileceği bir düşünün, bu konuda ne diceksiniz? Olabilir mi acaba?
Var oluşun amacı günümüze kadar hep sorgulanmış olmasına rağmen hala beyinlerimizi meşgul etmekte. Anlamadığım bir şey var. Zaten bu topiği onun için açmıştım. Yukarda da söylemiştim bir kez daha hatırlatayım.Tekamül etmek ise eğer, zaten geldiğimiz boyutta tekamül etmiş varlıklar değilmiydik? Birliği tanımlamaksa eğer, yine birlikte idik, neden ayrılmayı seçip geldik ? Bilgi, ona zaten sahipmişiz. Uyumlu yaşamaksa eğer, yine o boyutta uyumlu varlıklar olduğumuz söyleniyor. Acaba varlığımızın amacı hissetmeyi deneyimlemek olamaz mı? Ya da birliğin tam tersi ayrılığı deneyimlemek veyahutta sadece insan olmayı deneyimlemek, kutsallığımızı unutarak, özgür irademizle neleri gerçekleştirebileceğimizi ve kendimizi nasıl ifade edebileceğimizi öğrenmek olamaz mı? Ne dersiniz ?

Medisis

Alıntıdır...

kapliyagos

Kayıtlı Üye
var oluşun amacını bilmek için en başa gitmek gerekir....allah adem aleyhisselama herşeyi yiyebileceğini ama sadece elma ağacının meyvesinden yememesini emretmiş insan olan ademde insanlığından dolayı elmayı yemiştir...işte her ademoğlu bundan dolayı dünya hayatını tadacaktır....dünyadaki yaşamın amacıda kamil insan olabilmektir...her yönüyle rabbine dönebilmektir...onunla bir bütün ve ondan olduğunu( onun yarattığını) kavrayabilmektir....

bu benim şahsi kanaatim...müslüman olduğumdan dolayı benim açıklamam bu kadar....

ateistler için nedir bilemem...

darksense

Kayıtlı Üye
Sebebini amacını bilsekde değişen birşey olmayacak, açıkçası böyle şeyleri irdelemiyorum. Bilsemde bilmesemde yaşıyorum, yaşadığımın farkına vardığım anda onu nasıl güzelleştirebileceğimi düşünür uygularım.

İrdelemek benim işim değil özelliklede böyle bir konuyu.

Teşekkür ederim.

sudaki_izim

Kayıtlı Üye
İş
financial adviser
çocukluğumdan beri aklımda takılan en büyük soru yada sorular ...

dreamy

Kayıtlı Üye
Var oluşumuzun amacının, tüm insanlık için olan duyguları deneyimlemek olduğunu düşünüyorum. Bizi var eden duyguları ,var oluşun amacından ayrı tutmamamız gerektiğini , varlığımızın en kutsal amacının hissedebilmek ve sevgiyi anlayabilmek olabileceği bir düşünün, bu konuda ne diceksiniz? Olabilir mi acaba?

katılıyorum..
bencede varoluş amacı hisleri deneyimlemek..korku,sevgi,aşk,nefret gibi duyguları mecburen deneyimledikten sonra bu duyguların içinden sıyrılmak veya seçim yapabilmek..
insan yolculuğa ilk başta maddesel boyutla başlıyor ve zamanla manevi olanı görmeye başlıyor..yani tüm tabloyu..

gümüş

Kayıtlı Üye
Var oluşumuzun gereklilikten kaynaklı olduğunu düşünüyorum.

Astralll

Banlı Kullanıcı
Yüce yaratıcı bir hadisi kutside "Ben gizli bir hazine idim, bilinmek istedim diyor..." Yani kainatın ve canlıların yaratılışının temelinde bu irade vardır... Hiçbir canlı ben kendi kendimi var ettim diyemiyecegi gibi sonsuzadek yaşıyacagım da diyemez. Film karesi gibi yani belli bir aralık var, herkez bu aralıkta yaşıyacak ve ölecek.(bkz.İyi veya kötü insanın açıga çıkması) Yaşamın amacı da bu noktada beliriyor: Ya istedigin hayatı imkanların dahilinde yaşarsın ya da yaratıcının peygamberleriyle gösterdigi yolda yürürsün... Yaratıcı, kendisine inanma özgürlügü verdigi gibi inanmama hürriyeti de vermiş...Zorlama yok yani, inanan da ekip biçer mahsülünü toplar inanmayan da...
Bir de, bir önceki boyut demişsiniz, öyle bir şey yok, çünkü önceden var olunsaydı, yaratılmış olmamız da düşünülemzdi!
"Birlik" demişsiniz bu bizim varlıgımıza muhtaç olan bir şey degildir, şuan da o birlik var ama bu Allah ın varlıgıyla ilgili bir mesele... Allah ın varlıgının da ne öncesi ne de sonrası düşünülebilir(zamansızlık), yani mahlukatın var olmasına, insanların ibadet etmesine,vs... Allah muhtaç degildir, o iradesiyle kainatın olmasını istemiştir, yukarıdaki hadisi kutside söylendigi gibi...