Öksürük İçin Gelincik Şurubu

darksense

Kayıtlı Üye
Daha öncede anlatmıştım ancak ufak bir problem nedeni ile konu silinmişti, böyle olması dahada iyi oldu çünki daha farklı ve etkili bir yöntem ile anlaticağım nasil yapilacağini. Buna ek olarakda kendi çektiğim resimler ile eklenti yapacağım.

İlk olarak gelincik yapraklarını toplayacaksınız, yaprakların bittiği yerden koparmanız gerekiyor sadece yaprakları olacak içindeki polen dallarini almayacaksınız.
1.jpg

Gelincik içinde çok fazla polen bulunduran bir bitkidir toplamış olduğunuz bu yaprakları iyice yıkamak zorundasınız hatta bir kaç saat yıkamak yararlı olur. Yıkadıkdan sonra bir kaç saat süzülmeye bırakabilirsiniz.

3.jpg

Gel gelelim yapım aşamasına. Topladığınız gelincik yapraklarını bir kaba koyacaksınız, burada dikkat etmeniz gereken çok önemki bir nokta var arkadaşlar. Asla ama asla metal değdirmeyeceksiniz bu işlemleri yaparken mümkünse cam kase içerisinde yapın yoksa plastik bir kab'da kullanabilirsiniz. Ne yapım aşamasında nede daha sonra metal kullanın.

4.jpg

Vereceğim tarifi yaklaşık 25 gram gelincik yaprağı için söylüyorum kesin ve net bir tarif bilmiyorum göz karari yapiliyor çünki.

250 gram gelincik yaprağına yaklaşık olarak 3 su bardağı toz şeker ilave edilir. Koyduğunuz şeker miktarının iki katı kadarda limon suyu ilave ediceksiniz. Örneğin 3 su bardağı şekere 6 su bardağıda taze sıkılmış limon suyu eklenicek siz bir bardak daha fazla limon suyu ilave edebilirsiniz bir zarari yok.

6.jpg

Bu işlemleri yaptiktan sonra 2 gün dinlenmeye bırakıcaksınız üstü kapalı bir şekilde, arada bir karıştırmakta fayda var.

2 Günün sonunda sıvıyı süzüp yapraklardan ayırarak hazır duruma getirebilirsiniz.

Not: Asla metal değdirmeyin. İhtiyacınızdan fazla tüketmeyin. öksürük anında bir çorba kaşığı yeterli olacaktır. Tadı çok güzeldir kapılmayın tadına herşeyin fazlası zarar.
Lütfen unutmayın tadı çok güzeldir bu güzelliğe kapılıp bardak bardak tüketmeyin.
Şifa dilerim.

7.jpg

şinçeyank

Kayıtlı Üye
İş
üniversite Öğr.
Çok güzel bir paylaşım olmuş yapıcam :)

ahmet255

Kayıtlı Üye
Gelincikmi kaldı nerden bulupta yapıcam. Paylaşım için çok teşekkürler.

şinçeyank

Kayıtlı Üye
İş
üniversite Öğr.
Ben şanslıyım o kunuda burası gelincik dolu :D

*AnGeL*

Kayıtlı Üye
:hurray:Gelincik surubunu her sene yaparim,ama oksuruge iyi geldigini bilmiyordum,cok faydaliymis meger....

Lavander

Moderator
İş
Öğretmen
Ben polenlerinin atıldığını bilmezdim.2 defa yapmıştım,tarçın ve karanfil de güzel oluyor içinde.Aynı zamanda rahatlatarak,iyi bir uyku sağlıyor.