Upanişadlar

_evr_

Banlı Kullanıcı
Hint’in kutsal sırları Veda adı verilen kitaplarda saklanır.4 ayrı kitaptan oluşan Vedaların bir diğeri de Sama Veda’dır. Bu aynı zamanda Upanişadlar olarak da isimlendirilir.

Upanişadlar, kelime anlamı olarak “dizinin dibinde,bir öğreticinin dizinin dibinde” anlamına gelen bir sözcüktür.7. yüzyılda bu öğretiyi yorumlayan ünlü düşünür Shankara Upanişadları şöyle özetlemiştir: “Kişiyi cehalet bağlarından koparan ve en yüksek amaç olan özgürlüğe ulaştıran tanrı bilgisidir.”

Gerçek değeri ve gerçek anlamı içinde sakladığı sırlarıyla birlikte gelecekte çok daha iyi anlaşılacağını umduğum Vedalar’ın belli bir bölümünü oluşturan Upanişadlar’dan bazı alıntıları sizlere aktarıyorum. Yorum size ait.

-Nachiketa sordu:
“Ey Ölüm! Bütün insanları bir kimsenin öldükten sonra da var olup olmadığı konusunda tartışıp duruyorlar.Bunun gerçeğini ancak sen bilirsin.Bana bu gerçeği açıkla.”
-Ölüm Meleği cevap verdi:
“Hayır Nachiketa bu dileğini kabul edemem.Çünkü, bu konu tanrılar arasında dahi tartışılmış, anlaşılması güç,çok ince bir sırdır.Bu sebepten başka dilekte bulunun.”

Nachiketa ısrar etti:
“Bu dileğime eş değerde olabilecek başka bir dilek tasavvur edemiyorum.Ey hayatı yok edici! Bütün bu şeyler geçici şeylerdir.Atları,arabaları,eğlenceyi sen kendine sakla. Ey Ölüm! Hiçbir insanın çözemediği bu sırrı bana anlatmanı diliyorum.”
-Ölüm meleği ölümsüzlüğün sırrını açıklamaya başladı…

“İyi ve güzel birbirlerinden tamamen farklı şeylerdir. İyi başka bir şeydir,güzel başka bir şeydir.Bu her iki şey de insanı faaliyet göstermeye sevk eden birer etkendir.Ancak bunları amaç edinen kişilerin ulaştıkları hedefler de birbirlerinden tamamıyla farklıdır.İyiyi seçenler kutsal kişilerdir.Güzeli seçenler ise gerçek amacı yitirmiş kişilerdir.Bu kişiler ise sadece kendini beğenme ve kendi çıkarları konusunda aklı olan, ancak cehalet cehennemi içinde yaşayan,dünya tutkularına bağlanmış ahmak kişi kör bir insan gibidir.Kendisi gibi kör olan diğer insanlara kurtulacağını zanneder. Oysaki o, diğerleriyle birlikte oldukları yerde dönen sürülerdendir. Böyle kişilere ebedi âleme giden yol yoktur diye düşünen kimseler, doğum ve ölüm çemberinden geçerek tekrar tekrar benim avuçlarımın içine düşerler. Bundan kaçış yoktur.Varlığın özündeki o gerçek Ben(Atman) hakkında herhangi bir bilgiye ulaşmak çok güçtür.İyi bir öğretici tarafından yetiştirilmiş olup,O’nu anlayabilen kişi kutsal bir insandır. Cahil bir kimse O’nu hiç mi hiç anlayamaz. Atman ile Brahman’ın başka bir deyimle, insanın ruhsal tarafı olan gerçek Ben ile yüce Tanrının aynı varlık olduğunu bilen bir kimseden öğrenim gören kişi, anlamsız doktrinleri terk ederek hakikate ulaşır.”
“Kalbin derinliklerinde gizlenmiş olan o nurlu varlığı,o latif ruhu tanımak çok zordur.Ancak tefekkür yoluyla,onu düşüncesinin derinliklerinde arayan kişi,bu varlığı tanıyabilir.Ve bu sayede zevk ve ıstırap dünyasından kurtulur.”

-Kısacası Nachiketa:

“Ölümsüzlüğün sırrı; kalbin arınması,derin düşünme ve insanın manevi aleme dönük gerçek Ben’in(Atman) Tanrı (Brahman) ile aynı varlık olduğunu idrak etme yoluyla bulunabilir.
“Ve şunu da unutma ki sevgili Nachiketa mutluluğun kaynağı sonsuzluktur. Sonluda mutluluk yoktur…”

Kaynak= Ergun Candan