Uykuda boğulmak ve aldiğimiz nefesin kiymeti

DARKKING011

Kayıtlı Üye
Gece uyurken bi sorun olduğunda örneğin üşüdüğümde falan uyanırım genelde.
Dün gecede uyandım birden ama bu sefer sorun farklıydı bu sefer sorun nefes alamamamdı.
Daha öncede bi kaç kez başıma geldi.
Aynen şöyle oldu son ikisinde yani dün geceki ve ondan bir önce olduğu zaman:
Önce bir rüya görüyorum sonra rüyanın sonlarına doğru uyanıyorum ve uyandığımda burnum tıkalı oluyor nefes alamıyorum bide sanki karabasan gelmiş gibi hiçbiryerimi hareket ettiremiyorum ağzımı açıp ağzımdan nefes alamıyorum.
Sonra baktım ki yapacak bişey yok başladım burnumdan nefes almak için zorlamaya zorlaya zorlaya önce çok az bi miktar nefes almaya başladım.
Sonra biraz daha normale döndü ve sonunda ağzımı açmayı başardım ağzımdan nefes almaya başladım.
Çok kötü bi duygu tahmin bile edemezsiniz.
Tarif etmeye kalkarsam şuna benziyor sanki elinizi kolunuzu ve çenenizi bağlamışlar ve burnunuzuda tıkmışlar bi düşünün nasıl olurdu.
Böyle bir deneyimden sonra insan aldığı nefesin kıymetini çok çok daha iyi biliyor.
Bu konu hakkında bi bilgisi ve bir yorumu olan yazsın ne olursa yazın çünkü artık gerçekten endişe eder oldum.

embriyo

Elit Üye
İş
Ressam
Sizde uyku apnesi olabilir, herşeyi doğa üstü olaylara bağlamamak gerekir.Özellikle geceleri horlama oluyorsa ve nefesiniz kesiliyorsa mutlaka kulak burun boğaz doktoruna gitmenizi öneririm.

Uyku apnesi (sadece apne olarak da bilinir), uyku sırasındaki solunum duraklamalarından kaynaklanan ve uyku düzeninin bozulmasına sebep olan önemli bir hastalık. Uyku apnesi uykuda hava akımının en az 10 saniye süreyle normal değerinin %20’sine ve daha altına düşmesi ile tanımlanabilir. Uykudaki solunum duraklamaları sonucunda kandaki oksijen miktarı azalır ve karbondioksit miktarı artar.
Uyku apnesi hastalığı olan kişilerde bu solunum durması ataklarının sayısı saatte 5 ila 30 arasında değişebilir. Hasta apneli dönemin ardından gürültülü bir şekilde nefes alarak ve çırpınmaya benzer bir beden hareketiyle tekrar nefes almaya ve horlamaya başlar. Bir süre sonra yeniden apne dönemi olur. Hasta genellikle apne döneminin sonunda uyanır ancak bunun farkına varmaz.

DARKKING011

Kayıtlı Üye
İlgilendiğiniz için teşekkürler ama malesef kulak burun boğaz doktoruna gittim fakat solunumumla ilgili hiçbir sorun olmadığını söyledi.Fakat kulak burun boğaz doktoruna gittiğimde henüz böyle bişey gelmemişti başıma özel bi hastanede kemik eğriliği var ameliyat olman lazım demişti doktor bende güvenmediğim için devlet hastanesinede baktırmak istedim doktorada söyledim böyle dediler diye baktı falan işte bi sorun yok dedi bu olayın sıradan bişey olmadığından şüpelenmemin bi kaç sebebi var.
*Uykudan uyandım ama hareket edemiyordum tıpkı karabasan gelmiş gibi ağzımı bile açamadım nefes almak için.
*Son ikisinde aynı rüyayı görmesem anormal bişey olduğunu düşünmezdim bi anlamı olmalı diye düşünüyorum.
*Bide horlama falanda hiç yok yani evdekilerden öğrendiğim kadarıyla.