Adak orucumla ilgili cok onemli bir sorum var...

DreamCatcher

Kayıtlı Üye
İş
Ä°thalat ihracat
Sevgili Arkadaslar

Ben bu yaz bir niyetim icin ramazanda oruc tutmayi adamistim cunku daha once hic tum ramazan oruc tutmadim.
Ancak yazin sicagi ve gunlerin uzunlugundan sebep ilk gun hastanelik oldum,inat ettim ikinci gun yine mide bulantisi ve bas agrisi sonucunda Istifra ettigimden bozuldu.
Bu sebeple ben bunu kisa erteledim.Simdi bunu tutmak istiyorum besinci gun oldu inanilmaz yogun dayanmasi cok zor bas agrilari ve mide bulantisi ile resmen hasta gibi yatiyorum.
Benim sorum su,ben adak oldugu icin bunu yapmayi cok istesem de sagligim gercekten buna musade etmiyor.Ben bunu nasil ne sekilde telafi edebilirim.
Cok uzuluyorum yolu yoksa tutmaya calisacagim.Bilgi verirseniz sevinirim..
Sevgi ve isikla kalin ...

~~Estrella~~

Kayıtlı Üye
Ramazan ayında oruç tutmak müslümanlara farzdır... Farz olan ibadetler adak adanamaz... Çünkü zaten onları yapmakla yükümlüyüz...

La-edri

Kayıtlı Üye
Yanlis anlamadiysam Siz 30 günü tutmaya niyetlendiniz, bunada "Adak"diyorsunuz..
Yapmaniz gereken tek sey saglikli oldugunuzda bu oruclari tutmak,olmuyorsa da bunun kefaret parasi vardir, günlük bir insanin karnini doyuracak kadar,
Ama Ramazan orucunu adadim diyorsaniz, bunun oluru yok bu sebebden dolayi o sözünüz düser,hic bir etgisi yoktur..

xilode

Kayıtlı Üye
peki birşey sorabilir miyim ? konuyla alakalı diye sormak istiyorum. benim bi isteğim var o olursa 3 gün içinde 1 gün oruç tutmayı niyet ettim şimdi bu adak olarak mı sayılıyor yada oruç tutmayı niyet etmek olmuyor mu ?

La-edri

Kayıtlı Üye
peki birşey sorabilir miyim ? konuyla alakalı diye sormak istiyorum. benim bi isteğim var o olursa 3 gün içinde 1 gün oruç tutmayı niyet ettim şimdi bu adak olarak mı sayılıyor yada oruç tutmayı niyet etmek olmuyor mu ?

Sizin bahsettiginiz olay Adaktir, "sunu istiyorum nasib olursa sunu yapacagim" dediginizde iste o adadiginiz sey "oruc kurban vsa" bunlar adaktir..

Arzu ettiginiz sey meydana geldiginde vermis oldugunuz sözden yani adaginizdan sorumlusunuz, orucunuza niyetlenir normal bir gün tutarsiniz.

xilode

Kayıtlı Üye
çok teşekkür ederim inşallah olurda adağımıda yerine getirmek nasib olur :)

DreamCatcher

Kayıtlı Üye
İş
Ä°thalat ihracat
Benim soylemek istedigimi la-edri arkadasimiz anlamis ..cok tesekkur ederim.
Anladigim kadariyla mutlaka tutmam gerek.Ben simdilik ust uste kaldiramiyorum diye pazartesi ve persembe haftada iki gun tutarak 30 a tamamlamaya calisiyorum ..bunda bir mahsur var mi peki .?

~~Estrella~~

Kayıtlı Üye
Anladigim kadariyla mutlaka tutmam gerek.Ben simdilik ust uste kaldiramiyorum diye pazartesi ve persembe haftada iki gun tutarak 30 a tamamlamaya calisiyorum ..bunda bir mahsur var mi peki .?

30 gün boyunca peş peşe tutcam diye adanmamışsa bir mahsuru yok ara ara tutup tamamlayabilirsiniz...

~~Estrella~~

Kayıtlı Üye

Sanırım sizde adağınız olduktan sonra 3 gün içinde tutucam diye adamışsınız...
Ben mi yanlış anladım?...

DreamCatcher

Kayıtlı Üye
İş
Ä°thalat ihracat
30 gun pespese tutacagim diye bir sey gecirmedim hic icimden.
Netice de sagligim baska turlusune el vermiyor Allah kalbimi biliyor bu kadar kuralci olmak cok dogru gelmiyor bana cunku onemli olan niyet ve kalp bence ...
:(((

~~Estrella~~

Kayıtlı Üye
Bunda hiçbir kuralcılık yok ki...
Biz bunu üzerimize vacip kılıyoruz ve bundan artık sorumlu oluyoruz... Yapmamız gerekiyor...
Tabi ki kalp niyet önemli... Niyet olmadan bir şey olmaz zaten.
''Ameller niyetlere göredir. '' Hadisi boşuna söylenmemiş olsa gerek.
Siz 30 gün tutacağım diye adak adamışsınız ve sadece 30 gün tutmanız gerekiyor istediğiniz zaman istediğiniz aralıklarla tutabilirsiniz... Sadece toplamda 30 gün tutmanız gerekiyor...
Ama mesela ben bir adak adadıysam ve işte şöyle şöyle olsun olunca bilmem kaç gün içinde şu kadar oruç tutacağım dediysem o süre içinde tutmam en hayırlısı buda benim görüşüm tabi ki... Şunu belirteyim eğer şu günle şu gün içinde yapacağım dediysem böyle... yani zaman belirttiysem...
Hastalık konusunda hiçbir şey söyleyemem tabi ki...Farz olan oruç sürekli olan hastalıktan falan tutulamadığında fidye falan verilir ama bu adak olan oruç için geçerli midir bilemeyeceğim...
Ayrıca geçmiş olsun biraz geçte olsa... :(
Kuralcılık veya baskı gibi şeyler aşılamak istememiştim ama öyle anlaşıldıysa özür
dilerim... :(

DreamCatcher

Kayıtlı Üye
İş
Ä°thalat ihracat
Rica ederim olurmu oyle sey..benim serzenisim durumuma aslinda .Ben daha once hic 30 gun oruc tutmadim cesitli sebeplerden.
Acikcasi bu sebeple de bunyemi bu kadar etkileyecegini bilemedim.Mesela bugun orucluyum ve kafam ile bedenimin arasinda korkunc bir bosluk hissi ile dolasiyorum.Genelde iftara bir iki saat kala basimda korkunc bir agri olusuyor ki iste o agri en dayanilmaz olani :( ve bu durum beni gercekten cok uzuyor cunku yapilmayan adaklarin insana iyi gelmedigine inaniyorum...

La-edri

Kayıtlı Üye
30 gun pespese tutacagim diye bir sey gecirmedim hic icimden.
Netice de sagligim baska turlusune el vermiyor Allah kalbimi biliyor bu kadar kuralci olmak cok dogru gelmiyor bana cunku onemli olan niyet ve kalp bence ...
:(((

Bakin.. :) Kendi sorununuza cevabinizi en güzel kendi gönlünüzden aldiniz..
Efendimiz (sav)'in de dedigi gibi.Bir cok yerden fetva alsanda dön birde gönlüne sor...

~~Estrella~~

Kayıtlı Üye
Tekrar geçmiş olsun...
Sonuçta bedene zarar vererek ibadet yapılmaz
Şöyle bir yazı gördüm Süleyman Ateş'e soru sormuşlar... '' 2007 '' senesine ait bi gazete yazısı...
Umarım yardımcı olur...

SORU: Bir dileğimin gerçekleşmesi için 20 gün oruç tutmayı adamıştım. Dileğim yerine geldi. Dört gün oruç tuttum ama devamını getiremedim. Kendimi çok huzursuz hissediyorum Adadığım oruçlarımın yerine bir fakire yardım edebilir miyim?

CEVAP: Kanaatime göre siz, sözünüzde duracak iradeye sahip değilsiniz. İnsan verdiği sözü yerine getirir. Bu oruçları ardı ardına tutmak da şart değildir. İki gün tutar, ara verirsiniz. Sonra yine bir kaç gün tutup ara verirsiniz. Böylece 20 günü tamamlayabilirsiniz. Bunu yapamıyorsanız, her gün için fidye vermeniz gerekir. Bir fidye en az 5 YTL’dir. Yani sizin 20 gün için bir fakire 100 YTL vermeniz gerekiyor. İnşallah kabul edilir.

DreamCatcher

Kayıtlı Üye
İş
Ä°thalat ihracat
Cok tesekkur ederim.Ben en iyisi hem haftada iki gun ile tamamlamaya calisayim hem de gecikme icin fakir birine 30 gunun parasini vereyim ..icim rahat etsin hic olmazsa .

sorunmu

Banlı Kullanıcı

Sanırsam biraz eksik anlamışsın Ramazan herkese farzdır aynı 5 vakit namaz gibi farz olan şey zaten yapman gereken şeydir.
Bu durumda kişi akılbali oolduktan yapmaması için kusur yoksa islamın şartını yerine getirmekle sorumludur.

YAni diğer tutmadığın senelerdende sorumlusun yani kılmadığınız namazlarda olduğu gibi sadece zamanında yapılmadığı için kazaya kalmış olur.
Farz olan şey adanmaz.Yapılır.Zamanında yapılamıyorsa uygun zamanda telafi edilerek borcunuzu ödersiniz.Yani tutulmayan diğer oruçlarınızda dahil buna

Benim tutmadığım tam 8 yıllık ramazan orucum var yani 8*30 gün
namazları saymazsan tabii.

sorunmu

Banlı Kullanıcı
Rica ederim olurmu oyle sey..benim serzenisim durumuma aslinda .Ben daha once hic 30 gun oruc tutmadim cesitli sebeplerden.
Acikcasi bu sebeple de bunyemi bu kadar etkileyecegini bilemedim.Mesela bugun orucluyum ve kafam ile bedenimin arasinda korkunc bir bosluk hissi ile dolasiyorum.Genelde iftara bir iki saat kala basimda korkunc bir agri olusuyor ki iste o agri en dayanilmaz olani :( ve bu durum beni gercekten cok uzuyor cunku yapilmayan adaklarin insana iyi gelmedigine inaniyorum...

Özellikle Allah için yaptığın şeyden mutluluk ve haz duyarsan o başağrısı akşam oruç açtığında mutluluğa dönecektirve çektiğin ızdıraba deydiğini farkedecaksin.bunu düşünürsen daha rahat tutarsın