Cennetde Kadın ve Huriler.

darksense

Kayıtlı Üye
Cennette Kadın
Gerek cennet ve gerekse cehennem, hem erkek ve hem de kadın kullar için açıktır, yaratılış bakımından bu iki cinsin cennet ve cehenneme girmeyi hak etmede fırsat eşitlikleri vardır. Fiilen hak ediş ise serbest irade ile gerçekleştirilen iyi veya kötü davranışlara bağlıdır.
Kitap ve sünnet kaynaklarında yapılan açıklamaları, uslübü ve islamı tam bilmeyenler yanlış anlamışlar, yanlış yorumlamışlar bunlardan, ilahi sıfatlar, mantık ve vicdan ile bağdaşmayan sonuçlar çıkarmışlardır. "Cennetin adeta erkek sultanların sarayı olması, kadınların orada da ikinci sınıf kullar durumunda oldukları, cehennemi dolduranların çoğunun kadınlar olması..." bu cümledendir. Bu yanlış anlayışları düzeltmek gerekirse;

Ayetlerde ve sayılan çok az sayıda mütevatir (1) hadislerde, cennete veya cehenneme girme ve ebedi mutluluğa erme bakımından kadının aleyhinde olan bir bilgi mevcut değildir. Bu kaynaklarda, "nimette-külfette, cezada mükafatta eşitlik" bulunduğu bildirilmektedir.
Cennet yalnızca erkeklerin sarayları değildir; orada kadın da, erkek de saraylarının sultanlarıdır.
Cennette kadına da erkeğe de dilediği, arzu ettiği, canının çektiği, elde edince mutlu olacağı her şey verilecektir.
Cennet sonsuz bir mutluluk yeridir; ancak insanoğlu bu mutluluğu daha önce ne tanımış, ne tatmıştır. Bu sebeple insanların, dünyadaki zevkleri, alışkanlıkları, kadın-erkek ilişkisindeki cinselliği olduğu gibi ahirete taşımaları, nasları buna göre yorumlamaları gerçeğe uygun değildir.
Mütevatir olmayan hadislerde "cennette erkeklere ikişer adet dünya hatunu verileceği" bildirilmiştir. Bundan kadınların aleyhine ve erkeklerin lehine bir sonuç çıkarmak mümkün değildir; çünkü bu da erkeklerin dünyada tattıkları ve arzuladıkları şeylerin kelimeleri kullanılarak- imrendirmek üzere- söylenmiş bir sözdür. Ayrıca kadın tek olmayı istiyorsa veya başka erke istiyorsa ona da bunlar verilecektir. Burada önmelki olan dünyadaki isteklerimiz ve yapımız ile cennetteki isteklerimiz, isteme kabiliyetimiz ve yapımızı birbirine karıştırmamaktır. Problem varsa işte bu karıştırma sebebiyle vardır.
Vakı'a suresinde huriler kastedilerek "..onları bambaşka bir yapıda yeniden yarattım..." (56/22,37) buyurulmuştur. Müfessirler bu hurilerin dünyada yaşlanmış ve buruşmuş olarak vefat eden kadınlar oldukların ifade etmişlerdir. Buna göre huriler de melek değil, insandır, dünyada yaşamış kadınlardır ve cennette sayılan erkeklerden daha fazladır.
Erkek ve kadın olarak Allah Tealanı has ve arif kulları cenne, köşk, kadın, yiyecek, içecek, bağ ve bahçe için istamezler, cenneti aşık oldukları Cemal-i İlahi için, özledikleri Habibiullah (s.a.) için isterler.
Kaynak: Prof.Dr.Hayrettin Karaman'ın "İslam'da Kadın ve Aile" isimli eserinin "Cennette Kadın" adlı yazısından özetle alınmıştır.

Huriler

Gözleri iri ve siyahı çok siyah, beyaz kısmı da çok beyaz olan, Cenâb-ı Allah'ın, cennetliklere vadetmiş olduğu güzel kızlardan her biridir.
Kur'ân-ı Kerim'de Huriler
duhan5154.gif

"Müttakiler güvenli bir yerde; bahçelerde ve pınar başlarındadırlar. İnce ipekten ve parlak atlastan giyinerek karşılıklı otururlar. Böylece biz onları, siyah iri gözlü hûrîlerle evlendirmişizdir."

(Duhan,51-54).
nebe3134.gif

"Müttakilere kurtuluş, başarıya ulaşma, bahçeler, bağlar, göğüsleri tomurcuklanmış yaşıtlar ve dolu dolu kadehler vardır."
(Nebe, 31-34)
sad5152.gif

"Onlar koltuklara yaslanıp kurularak, birçok meyveler ve içecekler isterler. Ve yanlarında da bakışlarını yalnızca eşlerine çevirmiş (utangaç bakışlı) yaşıt dilberler vardır."
(Sâd,51, 52)
vakia3538.gif

"Biz ceylan gözlüleri defterleri sağdan verilenler için inşa etmişiz (yeniden yaratmışız)dır. Onları bâkire, eşlerine düşkün ve hepsini bir yaşta kılmışızdır."
(Vâkıa, 35-38)
rahman70.gif

"Orada huyları güzel, yüzleri güzel kadınlar vardır"
(Rahmân, 70)

rahman56.gif

"Orada utangaç bakışlı öyle kadınlar vardır ki, bundan önce kendilerine ne bir insan ne de bir cin dokunmamıştır."
(Rahmân, 56)
vakia2223.gif

"Ve sedeflerinde saklı inciler gibi iri siyah gözlü eşler"
(Vâkıa, 22, 23)

Hadislerde Huriler

Cennet ehlinden her birinin iki kadını vardır ki, vücutlarının şeffaflığından baldır kemiklerinin ilikleri etinin üstünden görünür. Ehl-i Cennet arasında ne ihtilaf vardır ne de düşmanlık; gönüller sanki bir gönül, sabah akşam Allah'ı tesbih ederler" (1)

Ümmü Seleme, Peygamber (s.a.s)'e bir gün,
-Ya Rasûlüllah! dünyada ki kadınları mı, yoksa Cennetteki hûrîler mi daha iyidir? diye sorar.
Rasûlüllah (sav);
-Dünyadaki kadınların üstünlüğü, yüzün astara üstünlüğü gibidir" diye cevap verir.
Ümmü Seleme;
-Niçin, deyince
O, şöyle cevap verir;
-Dünyadaki kadınlar namaz kıldıkları, oruç tuttukları ve birçok ibadetlerde bulundukları için. (2)

Kaynaklar:
1) Buhârî
2) Tabarânî'den naklen; Mevdûdî, Tefhîmü'l-Kur'ân Terc., VI. 81

AphraeL

Kayıtlı Üye
Hiç sanmıyorum ki özünde islamiyet kadını ikinci sınıf yerine koysun. Ama işte peygamberler ve onların takipçileri, havarileri vs erkekler, yıllar sonra üzerine vaaz verenler erkekler, oturup kendi dillerine çevirenler yine erkekler, ayetleri yorumlayan sözü dinlenen alim denilenler erkekler.. Durum bu olunca kadını kendi zayıf aklıyla koyduğu yeri anlatır erkek.. Belki de böylesi işine gelir.. Bilmiyorum, Kuran-ı Kerim'i okumadım, üzerine derin araştırmalar yapmadım.. Eğer verilen ayetlerden çıkacak tek anlam hurilerin kadın olduğu yönündeyse ve kadınlara da bu tarz bir hediyenin verileceği yazmıyorsa, ya da kadına da erkeğe de her şey eşit derecede verilecek ama erkeğe de huriler verilecek diyorsa.. Konu üzerine daha çok düşünülmeli derim...

Saygılar,
AphraeL

darksense

Kayıtlı Üye
Yazının temel amacı şudurki, kadın ve erkek eşittir eşit yaradılmıştır, cennetteki kadınlar birer huridir. Hiçbir huri istemediği kişi ile bir araya getirilmez zorla davranılmaz. Aynı şekilde erkekler içinde geçerlidir.

AphraeL

Kayıtlı Üye
Cennetteki kadınlar, yaşayıp ölmüş insanlar mıdır peki? Ayetlerden ben böle bir anlam çıkaramadım.. Yanlışım varsa düzeltin..

darksense

Kayıtlı Üye
Üzgünüm böylesine bir cevabı vermek haddime değildir.
Burada dikkat çekmek istediğim bir konu var aslında insanlarin bu tür paylaşımlardan ne kadar yanlış yorumlar türetebileceği. Üstteki yazı islam alimlerinin bir çok tecrübesi ile oluşmuş bir bilgi birikimidir.
Alttaki ayetler ise Yüce Allahın bizlerin bilgilendirmek için gönderdiği Kuran-ı Kerimin Aydınlatıcı bilgisidir. Yazılar net ve açıktır.

La-edri

Kayıtlı Üye
Koskoca bir kitap,yüzlerce ayet.. Ilgi ceken tek sey HURI....

Bu akil ile "Leyla" bulunmaz.. sözü geliverdi aklima :D

obelisk

Kayıtlı Üye
Cennetteki kadınlar, yaşayıp ölmüş insanlar mıdır peki? Ayetlerden ben böle bir anlam çıkaramadım.. Yanlışım varsa düzeltin..

Bunun yorumu bize düşmez ama bence yaşayıp ölmüş insanlar değildir sonuç olarak cennet inancı bu dünyada kötülükten uzak duran ibadet eden kulların öldükten sonra ödüllendirileceği yerdir.Konu ödül olunca şimdi erkeklere en güzel hediye de kadındır diye düşünüyorum açıkçası.İslamı öyle yaşayan insanlar varki evlenmiyolar bile sonuçta cennette istiyebileceğin herşey var ama işte dünyadayken zinadan uzak durman vs. bundan dolayı olabileceğini düşünüyorum.