Yerba Mate ( Mate Çayı )

Shemhurashin

Kayıtlı Üye
İş
Öğrenci
Uruguay , Arjantin , Paraguay ve Brezilya gibi ülkelrin yerel ve milli içeceği olan Mate bu ülkelerin yanı sıra Suriye ve Lübnanda da günlük yaşamda büyük yer kaplayan bir bitkidir. Uruguay da insanlar termoslarına doldurup buldukları her fırsatta Mate içerler hatta bazen o kadar abartılırki Mate çayı içen sürücülerin araba kullanırken bile Mate içmeleri zaman zaman kazalara sebeb olur. Peki günlük yaşama bu kadar etkisi nedir Matenin ? Matenin içinde bol miktarda bulunan matein ( kafeinin akrabası) sinir sistemine etki ederek bir rahatlama sağlıyor ve bu rahatlamayı içtikten sonra hissediyorsunuz aynı zamanda rahat uyumamızı sağlıyor. Bunların yanı sıra insan hayatının sağlıklı bir şekilde sürdürülebilmesi için gerekli tüm mineral ve vitaminleri içermektedir bunların bir kısmı ; Vitamin A, C, E, B1, B2, B3, B5, B KOMPLEKS, Kalsiyum, Manganez, Demir, Selenyum, Potasyum, Magnezyum, Fosfor,15 farklı amino grup asit. Yerba Mate Illinosis Üniversitesi tarafından yapılan araştırmalar sonucu Yeşil çaydan çok daha etkili bir antioksidan olarak lanse edilmiştir ve birçok kanser çeşidini yavaşlatıcı ve geriye döndürücü özelliği saptanmıştır. İştah kesici ve zayıflatma özelliğinede sahip.

Paki nasıl içilir ; Türkiyede de satışına başlanan Mate çayını içmek için geleneksel yöntem mate kabına (çay bardağı olabilir ) yarısından biraz az mate konur önce çay ılık bir suyla çalkalanır daha sonra çay üzerine kaynar vaziyette olmayan sıcak su dökülür. Bir iki dakika demlemeye bırakılır. Çay içimi bombilla denilen çubuklarla olur . Bu çubuklar yaprakların ağza girmesine engel olur ve her bitttiğinde tekrar bardağa su ekleyerek 8-9 defa içebilirsiniz. Yada French presse 4-5 kaşık Mate koyup demleyerek içebilirsiniz ve 2 defa bittikçe su ekleyebilirsiniz french presse . Suyun kaynamamış olması önemlidir kaynama noktasına gelmesi lazım . Şekersiz içiliyor ilk başta acı gelebilir fakat sonra alışıyorsunuz hatta ufak birde yararlı bağımlılık yapıyor :) 3-4 gün içmediğinizde canınız çekiyor ama kahve , sigara tiryakiliği gibi değil. ben suriyeden getirtiyorum 4-5 paket hem daha uygun hemde daha kaliteli ama türkiyede da var pakette sallama çay olarakda gördüm ama tavsiye etmem.