Cinlerin Yurdu

lost66

Banlı Kullanıcı
-Cinlerin Yurdu-
Ebu Muhammed Abdullah b. Muhammed b. Cafer, (El-Azame) adlı kitabının 12. Cüzünde derki : Hadis alimlerinden Bilal b. El-Haris’in şöyle anlattığını nakl ediyorlar: Seferlerin birinde Allah’ın Resulü (S.A.V) ile birlikte bulunuyorduk. Def-i hacet için yanımızdan ayrıldı. Def-i hacet için çıktıklarında bizden uzaklaşırdı. Ona su getirdim. Birde baktım ki yanında bir takım adamların gürültüler çıkararak konuştuklarını duydum. O güne kadar böyle bir şey duymamıştım. Bunun hakikatini Hz.Peygamberden (S.A.V) sorunca şu cevabı aldım : Müslüman cinlerle müşrik cinler arasında ihtilaf çıktı. Kendilerini bir yere yerleştirem için benden ricada bulundular. Bunun üzerine Müslüman cinleri köy ve dağlara, müşrik cinleri de dağlarla denizlerin arasına yerleştirdim. Zemahşeri (Rebi-ul Ebrar)adlı kitabında şöyle der: A’raf anlatır: Bir çok çadırların bulunduğu yere geldik. Bir çok insan gördük. Aradan zaman geçmeden onları kaybettik. Onlar o gördükleri insanların cin, çadırların da onların evleri olduğuna inanırlar.
(El-Müvetta) adlı eserinde İmam Malik rivayet ediyor: Hattab’ın oğlu Ömer (R.A) Irak’a gitmek istedi. Ka’b’ul Ahbar ona şöyle dedi: Ey Müminlerin Emiri! Gitme. Çünkü sihrin ve kötülüğün onda dokuzu oradadır. Fasık cinler ve korkunç hastalıklar vardır orada.
Ebu Bekir b. Ubeyd (Mekayidüş-Şeytan) adlı kitabında der ki : Hadis bilginleri bize Cabir oğlu Yezid’den şöyle nakl ettiler: Müslüman evlerinin tavanlarında Müslüman cinler bulunur. Öyle vakti sofraları kurulduğunda tavandan aşağıya inip onlarla beraber yemek yerler. Akşam sofraları kurulduğunda yine onlarla birlikte akşam yemeğini yerler. Allah onları Müslümanlara yardımcı kılar. Müslümanlar onlara müdafaa ettirir.
İbni Ebi Davud der ki: Hişam el –Muğire’den o da İbrahim’den şöyle nakl etmiştir: Hela ağzına bevl etmeyin. Çünkü ondan bir hastalık arız olursa tesiri büyük olur.
Said b. Eb’il-Hasan’dan nakle ediliyor: Oluk ağzına bevl edilmesin sakıncalı bulmam.
Zeyd b. Erkam Resulullah’dan (S.A.V) nakl ediyor: Bu otluk sahiplidir.Sizden biriniz helaya geldiğinde şöyle desin (Allahümmü inni euzü bike minel hubsi vel- habaisi.) Bu hadis’i Tirmizi,Nesai ve İbn-i Mace rivayet etmiştir.
İbn-i Hibban bu hadisi daha değişik bir şekilde rivayet etmiştir: Bu otluk sahiplidir. Sizden biriniz oraya gitmek isterse(Euzü billahi minel-hubsi vel-habaidi) desin.
İbn’us –Sünni , Enes’den rivayet ettiği bir hadisi nakl ediyor: Bu sahiplidir. Sizden biriniz helaya girdiğinde (bismillah) desin.
Ali b. Ebi Talib’den (R.A) rivayet ediliyor. Peygamber (S.A.V) şöyle buyurmuştur: Sizden biriniz helaya girdiğinde, ümmetimin avretleriyle cinlerin gözleri arasındaki perde (Bismillahi)dir Besmele helaya girmeden çekilir.
Said b. Mansür (Sünen) inde şöyle rivayet etmiştir: Peygamber (S.A.V) (Bismillahi Allahümmü inni euzü bike minel-hubsi vel habaisi) derlerdi.
Cinlerin en çok bulundukları yer hamamlar,otluklar,mezbelelikler gibi yerlerdir. Onlar bu gibi pis yerlerde daha çok bulunurlar. Bu tip yerlerde namaz kılınmasını yasaklayan hadisler varit olmuştur. Çünkü bu gibi yerler şeytanların uğrağıdır. Fukaha bu yerlerin necisli olması kuvvetle muhtemel olduğu için oralarda namaz kılınması doğru bulmamışlardır. Hamam ve deve ahırlarında namaz,şeytanların uğrağı olduğu için namaz kılınmamaktadır. Kabirde namaz kılma şirke ve süle olacağı için yasaklanmıştır. Kaldı ki kabirlerde şeytanların uğrağı olabilirler.
Şeyhlik ve zahitlik iddia eden tamamı şeriata muhalif olan işleri irtikap eden dalalet ve bid’at ehline gelince, onlar da sık sık namaz kılınması yasaklanan bu gibi yerlere gelip şeytanlarla karşılıklı konuşurlar.Onları görenler de keramet izhar ettiklerini sanırlar. Oysa yaptıkları iş kahinlerinkinden farksızdır. Putların içine girip putperestlere adet üstü işler gösteren sihirbazlar güneş, ay ve yıldızlara tapanlar da böyle şeyler yaparlar. Bir takım teşbihler,elbiseler asarlar ve bundan medet beklerler. (Ruhaniyetüt – Tevakib)diye adlandırdıkları şeytanlar gelirler, onların bazı ihtiyaçlarını karşılarlar. İstediklerini öldürtürler, dilediklerini hasta yaptırırlar veya sevdiklerini getirirler. Lakin farkına varmadan elde ettikleri zara kavuştukları yarardan daha büyük ve tehlikelidir. Çünkü onlara yaradan daha büyük ve tehlikelidir. Çünkü onlara yaradan kat kat üstün zarar getirmektedirler. Doğruyu en iyi bilen, şüphe yok ki Allah Teala’dır.
-İmam Şİbli adlı eserden alıntıdır.-

lost66

Banlı Kullanıcı
Musallat filmi gerçek hayattanm alma bir olaydır.Orda kız küçükken hamama gidiyor ve ifrit dediğimiz cin orda ona aşık oluyor....​