Düşünce Gücü İle Çalışan Otomobil

logii

Kayıtlı Üye
Bilim insanları dünyada ilk kez düşünce gücüyle çalışan otomobil üretti.

Daily Mail’in haberine göre, Berlin Freie Üniversitesi bünyesinde oluşturan Yapay Zeka Grubu bilim adamları, beyin sinyallerini algılayarak sağa sola dönebilen ve hızlanıp yavaşlayan otomobil üretti.

“BrainDriver” (beyin sürücü) adı verilen sistem çerçevesinde sürücü koltuğunda oturan şoförün başına özel bir başlık takılıyor.

Üzerindeki 16 sensörle beyinden yayılan elektromanyetik dalgaları algılayan başlık, bunları telsiz sistemi aracılığıyla otomobildeki bilgisayara aktarıyor.

Bilgisayar bu dalgaları analiz ederek gönderilen komuta göre otomobili yönlendiriyor.

Yani sürücünün hiçbir şekilde direksiyon, gaz veya fren pedalı kullanması gerekmiyor.

Sürücünün sadece gideceği yönü ve hızlanıp yavaşlamayı düşünmesi yeterli oluyor.

Beyin gücüyle çalışan ilk otomobil geçen hafta Berlin yakınlarındaki bir havaalanında başarıyla test edildi.

http://www.youtube.com/watch?v=iDV_62QoHjY&feature=player_embedded

Elfangel

Kayıtlı Üye
Ben yine de klasik biçimde araba kullanmayı tercih ederim :)
Ama bilim yolunda yapılan her çalışma değerli tabii. Yapanların emeklerine sağlık.

vivalavida

Kayıtlı Üye
Engelliler için faydalı olabilecek bir araç.
Teşekkürler paylaşım için.

TheDarkPower

Kayıtlı Üye
Kesinlikle boyle birseyi yillar oncesinde hayal etmistim.Ama gercekten boyle birsey olabilecegini tahmin etmemistim.Teknoloji inanilmaz ilerliyor.Bakalim daha neler gorecegiz...

PESS

Kayıtlı Üye
İş
Dans EÄŸitmeni , Grafiker
bir yöndende tehlikeli aklından başka bir fenalık geçiyorsa iyi olmaz gibi :D süper icat ama onu söylemeden edemiycem

AJA

Elit Üye
American fiImIerinde 5-10 sene evveI gördügümüz vayy dedigimiz herşey çıkıyor piyasaya..sebebi var elbet :)