Endişeyi yok etmeye yönelik stratejiler

AphraeL

Kayıtlı Üye
Endişeyi yok etmeye yönelik stratejiler

Bugününüzü gelecek hakkında endişe duyulması gereken değil,yaşanacak bir an olarak görün.Kendinizi endişe duyarken yakalarsanız şunu sorun:''Bu anımı endişelenerek geçirmekle hangi güzel şeyden sakınıyorum?Daha sonra,sakındığınız bu şeyle yüzleşin.Endişenin en iyi panzeri harekettir.

-Endişenin akıl dışılığını kavrayın.Kendinize sürekli şunu sorun:''Bu konuda endişelenirsem herhangi birşeyi değiştirebilecekmiyim ?

-''Endişeli anlarınızı'' programlı olarak kısaltın.Endişelenmek için sabah ve akşam onar dakika ayırın ve bu süreleri,başınıza gelebilecek her felaketi düşünerek geçirin.Sonra,düşüncelerinizi kontrol etme yeteneğinizi kullanarak,bir sonraki ''endişe zamanınız'' gelene kadar hiçbir endişe duymayın.Kısa süre içinde zamanınızı böyle savurganca harcamanın saçmalığını görecek ve endişe alanınızı tamamen temizleyeceksiniz.

-Dün,geçen hafta,hatta geçen yıl endişe duyduğunuz herşeyin bir listesini çıkarıntın.Tüm bu endişelerinizin size ne kazandırdığını düşünün.Ayrıca,korktuğunuz olaylardan kaçının gerçekleştiğini belirleyin.Kısa bir süre sonra endişelenmenin gerçekten yararsız bir aktivite olduğunu anlayacaksınız.Endişe,geleceği değiştirmek için hiçbir yarar sağlamaz.Korkulan felaket genellikle korkulduğu kadar büyük çıkmaz,hatta sevindirici olaylara bile neden olabilir.

-Yalnızca endişelenin!Endişe duyacağınızı hissettiğiniz an,bunu görünür kılıp kılamayacağınıza bakın,Yani,birisini durdurup ona''iyi bak,endişe duymak üzereyim.''deyin.Büyük bir olasılıkla bu kadar sık ve ustaca yaptığınız bu işi somutlaştıramayacaksınız ve buna herkes şaşıracak.

-Kendinize,endişeyi söküp atacak ve şu soruyu soracaksınız'' Benim başıma gelebilecek en kötü şey ve bunun gerçekleşme olasılığı nedir?'' endişenin saçmalığını bu şekilde çözebilirsiniz.

-Bilinçli olarak ,endişeli alanlarınızda doğrudan çelişecek davranışlar gösterin.Örneğin,birgün parasız kalacağınızdan korkarak sürekli para biriktiriyorsunuz,bu paraları harcamaya başlayın.Vasiyetinde şu cümle yazan o zengin amca gibi olun:''Aklımın sesini dinledim ve tüm paramı yaşarken harcadım.''

-Bugünde yaşamayı ve geçmiş ya da geleceğe dair sizi paralize eden düşüncelerle onu boşa harcamamayı öğrenin.''Şimdi''den başka yaşayacağınız zaman yoktur ve tüm o boş endişe ve suçluluğunuz hiçbir işe yaramaz.

''Alice Aynanın Karşı Trafında adlı yapıtında Lewis Carrol,bugünde yaşamaktan bahsediyor:
''Kural şedur:yarın karmaşa ve dün karmaşa...ama asla bugün değil.''
''Bazen bugün de karmaşa olmalı.''diye karşı çıktı Alice.
Ya siz ne dersiniz?

Yazar:Wayne W.Dayer