Ay Menzilleri ile İlgili Yanlış Bilinenler

• Konbuyu başlatan angeldream
  • Başlangıç tarihi
A

angeldream

Merhaba,

Öncelikle piyasada bulunan bir çok kitapta, (özellikle havass kitaplarında) gördüğüm Ay Menzilleri ile ilgili bilinen kaynakları tekrar sorgulama gereksinimi duydum. Bunu yapmamın nedeni özellikle bazı havass çalışmalarında zamanlama açısından yanlış, çarpık ve özellikle tarihi geçmiş bilgilerle yola çıkılarak yanlış işlere imza atmak gibi sonuçlara neden olabileceği şüphesine düştüğümdendi.

Astrolog M.Kiraz'ın Saatler Astrolojisi kitabında verdiği M.Arabi'nin 28 menzille ilgili yaratılış şeması isimli tabloyu taradım. Bu tabloyu incelemenin faydalı olabileceğini düşünüyorum. Menziller ile ilişkilendirilen Harflere, esmalara ve niteliklere dikkat edin. Özellikle harflere dikkat edilmesi gerektiğini düşünüyorum. Çünkü piyasadaki bir çok kaynakta hemen baştan savma biçimde örneğin ilk Şarteyn menzilini Elif (ا)harfi ile ilişkilendirip ebced değerine göre ilerletip son menzil Reşa'da Gayn(غ) harfi ile bitiriyorlar. Bu son derece yanlış olup baştan savma bir bilgidir.

Bu aşağıdaki tabloda gördüğünüz bazı kavramları daha rahat inceleyebilmek adına kendim için excel tablosunda düzenleme yapmıştım. Bunu inceleyebilirsiniz.

MENAZİL DERECE HARF NİTELİK
1 Şerateyn Sheratan 3° boğa ا Akl-ı Evvel, İlk Zihin Kalem
2 Butayn Botein 20° boğa ه Levh-i Mahfuz, Nefs-i Külli Evrensel Nefes-Ruh
3 Süreyya ALCYONE 0° ikizler ع Külli Tabiat, Evrensel Doğa
4 Deberan ALDEBARAN 9° ikizler ح El-Cevherül Hebai - prima materia Evrensel Madde - Öncü Materyal
5 Hek'a Meissa 23° ikizler غ Külli Cisim Evrensel Vücut
6 Hen'a Alhena 9° yengeç خ Suret Form-Biçim-Şekil
7 Zira' Pollux 23° yengeç ق Arş Taht - Merkez
8 Neşre PRAESAEPE 7° aslan ك Kürsi Makam - Saltanat
9 Tarfe Alterf 17° aslan ج Yıldızsız Gökyüzü Zodyak Burçlar Göğü
10 Cebhe Regulus 27° aslan ش Sabit Yıldızlar Göğü, Duraklar Feleği Cennetin Güneşi, Cehennemin Çatısı
11 Zübre Zosma 11° başak ي İlk Gök, Satürn Göğü, İbrahim'in Makamı Son Sınır, Ziyaret Evi Feleği
12 Şarfe Denebola 21° başak ض İkinci Gök, Jüpiter Göğü, Musa'nın Makamı
13 Avva Auva 11° libra ل Üçüncü Gök, Mars Göğü, Harun'un Makamı
14 Simak Spica 23° libra ن Dördüncü Gök, Güneş Göğü, İdris'in Makamı Alemin Kalbi
15 Gafr Syrma 3° akrep ر Beşinci Gök, Venüs Göğü, Yusuf'un Makamı
16 Zubana Zuben Elgenubi 15° akrep ط Altıncı Gök, Merkür Göğü, İsa'nın Makamı
17 İklil Acrab 2° yay د Yedinci (İç) Gök, Ay Göğü, Adem'in Makamı
18 Kalb Antares 9° yay ت Meteorlar ve Ether Göğü Ateş
19 Şevle Shaula 23° yay ز Hava
20 Neayim Ascella 12° oğlak س Su
21 Belde Albadah 16° oğlak ص Toprak
22 Sa'd-ı Zabih Dahib 4° kova ظ Mineraller ve Metallar
23 Sa'd-ı Bula ALBALI 11° kova ث Bitkiler
24 Sa'dü's Su'ud [Sadalsuud 23° kova ذ Hayvanlar
25 Sa'dü'l Ahbiye Sadalbachia 6° balık ف Melekler
26 Ferg-i Mukaddem Scheat 29° balık ب Cinler
27 Ferg-i Mu'ahhar Alpheratz 14° koç م İnsan
28 Rişa MIRACH 0 ° boğa و Varoluş Derecelerinin Hiyerarşisi, Tezahürlerin değil

Bu yaptığım tabloda 2. sütunda yer alan menzillerin adını aldıkları yıldızların isimlerinin şuan kabul gören standart astronomik isimleridir. Linkleri tıklayıp yıldızın astrolojik özelliklerini, İbranilerde ilişkilendirilen harflerini, kadrini, derecesini inceleyebilirsiniz. Gerçi ben derecelerinide zaten yazdım. Özellikle derecelere dikkat çekmek istiyorum ki Ay Menzilleri ile ilgili bilinen en büyük yanlış derecelerindedir. Astrolojide kullanılan Sideral veya Tropical zodyağa göre her yüzyılda sabit yıldızlar yaklaşık 1° derece gibi bir ilerleme kaydeder. Hal böyle iken 1000 sene önceki Ay menzilleri ile ilgili verilen bilgiler ile bugünkü bilgiler arasında 10 derece fark olucaktır. Yukardıda verdiğim tablodaki derecelerde menzillerin isimlerini aldıkları yıldızların zamanımızın dereceleri iledir.

Takım Yıldızlar ile ilgili hem astronomik hem astrolojik bilgileri ingilizce olarak bu siteden bulabilirsiniz. Dünyada bu konu ile ilgili tek yararlı site diyebilirim.
http://www.constellationsofwords.com

Yine Ay menzilleri ile ilgili olarak yabancı bir sitede M.Arabi'nin tablosu gözüme çarpmıştı. Dereceler yanlış verilmiş fakat ingilizce olarak incelemek olursa isteyen üstten 2. yeşil tabloya bakabilirsiniz.
http://www.yeatsvision.com/Mansions.html

Son olarak modern menzil dereceleri ile ilgili olarak hermetics.org isimli sitede 28'e bölümleme konusunda en iyi aralıklar verilmiş bunları kullanabilirsiniz.
Mevzi İsmi Zodyak Derecesi
1 Şartayin 5° Boğa - 17° Boğa
2 Butayin 18° Boğa - 30° Boğa
3 Turaya 1° İkizler - 12° İkizler
4 Dubran 13° İkizler - 25° İkizler
5 Haka'ah 26° İkizler - 8° Yengeç
6 Hana'ah 9°Yengeç - °21 Yengeç
7 Zura'a 22° Yengeç - °4 Aslan
8 Nathra °5 Aslan - °17 Aslan
9 Tarfah °18 Aslan - °30 Aslan
10 Jabha °1 Başak - °12 Başak
11 Kurthan °13 Başak - °25 Başak
12 Sarfa °26 Başak - °8 Terazi
13 A'wa °9 Terazi - °21 Terazi
14 Samak °22 Terazi - °4 Akrep
15 Gafer °5 Akrep - °17Akrep
16 Zabana °18 Akrep - °30 Akrep
17 Akil °1 Yay - °12 Yay
18 Kaleb 13° Yay - °25 Yay
19 Şulah °26 Yay - °8 Oğlak
20 Na'ayem °9 Oğlak - °21 Oğlak
21 Baldah °22 Oğlak - °4 Kova
22 Zabeh °5 Kova - °17 Kova
23 Bala'a °18 Kova - °30 Kova
24 Sa'aud °1 Balık - °12 Balık
25 Akbiah °13 Balık - °25 Balık
26 Mukkadem °26 Balık - °8 Koç
27 Muakher °9 Koç - °21 Koç
28 Raşa °22 Koç - °4 Boğa

Gördüğünüz gibi malesef örneğin Şarteyn yada diğer ismiyle Sheretan, Koç burcunun 0 derecesinden başlamaz. Şarteyn yıldızı Boğa'nın 3°'sindedir. Mesela astrolojik olarak uğursuz bir yıldız kabul edilir vs.

Bunun gibi piyasada en modern görünen Bülent Kısa'nın Havass'ın Derinliği kitabında dahi malesef bu konuyla ilgili baştan savma bilgiler vardır. Ayrıca bazı Havass kitaplarında 28 Berhetiyye ile duraklar arasında olan ilişkilendirme harf yönünden yanlış olduğu gibi tutarlılık yönünden tekrar tekrar incelenmelidir görüşündeyim.

URUMHAMATAHAYİL

Yönetici
İş
Wellness Antrenör/Psikolog/ Sosyolog
ay menzilleri gercekten çok karmaşık ve genelde tam anlaşılmadan kişilere kitaplara aktarılmaktadır . menziileri hergün olarak düşünün ay 28 günde dünya etrafındaki dönüşü amamladığı için 28 günlük süreci göz önüne alacaksınız her gün yapılacak işmeler o yüzden farklıdır. astroloji haritasını yorumlayamıyorsanız epimeris takvimine bakın onuda anlamıyorsanız sadece ayın döngüsüne göre hareket edin yani ay başlangıcı ve büyümesi karanlık ay ayın dolun olduktan sonra tekrar küçülmeye başlaması

ali42

Kayıtlı Üye
İş
Tarih Öğretmeni
epimeris takviminin yorumlanması nasıl olmaktadır?

ali42

Kayıtlı Üye
İş
Tarih Öğretmeni
ayın menzilleri ile ilgili en doğru bilgiyi nereden bulabiliriz?Her yerde çelişki var,bunu bilen bir arkadaşımız varsa çok makbule geçer.

hippolyte

Kayıtlı Üye
dolunaydan 4 gün önceki gün 24.menzile gelir şeklinde yorumlayabilirmiyiz?

ali42

Kayıtlı Üye
İş
Tarih Öğretmeni
ay menzilleri ile ilgili olarak mabed kütüphanesine bir program ekledim,oradaki bilgiler ile havas kitaplarındaki bilgileri karşılaştırdım,eski havas kitaplarında yapılan hesap bilgilerinin doğru olduğunu gördüm,çok önceleri yukarıda geçen bilgiler aklıma takılmıştı araştırdım bu programla karşılaştırdım ve doğru sonuca ulaştım

zodehala

Kayıtlı Üye
menzilleirn yanında verdiğin ingilizce terimler arapça menzillerin karşılığımı ?

zodehala

Kayıtlı Üye
şarteyn başlangıç menziline 3 derece demişsin alttaki tabloda 5 derece gözüküyo nasıl olmuş bu