Online oyun bağımlılığı: Sınır nerede?

PESS

Kayıtlı Üye
İş
Dans EÄŸitmeni , Grafiker
Bilgisayar oyunları ne kadar bağımlılık yapıcı? İşte bu soru, oyun oynamayı sevenlerin sayısı arttıkça daha çok sorulur oldu.
Bir eğlence aracı olarak bilgisayarın ve bilgisayar oyunlarının ön plana çıkması beraberinde yeni sorunları ortaya çıkarttı.

Uyumasak, hep oynasak olmaz mı ?

Bilgisayar oyunları çok eğlencelidir, başına oturduğunuzda ve gerçekten eğlendiğinizde zamanın nasıl akıp geçtiğinin farkına varmazsınız. Bir saat daha, biraz daha, bu bölümü de geçince şeklinde ertelemeler ile oyun süresi planlananı aşar.

Bazı oyuncular yeter demeyi bilir ve oyunun başından kalkıp günlük hayatın koşuşturmacasına devam eder. Ama bazı oyuncular için bilgisayar oyunlarının başından kalkmak gittikçe zorlaşır; oyun bağımlılık halini alır.

Bilgisayar oyunu oynamak eğlendirici ve tatmin edicidir. Oyunların beyinde mutlulukhormonu salgılattığı, ödül ve başarı duygusu uyandırdığı bilimsel olarak kanıtlanmıştır.

Bu tatmin duygusu ile gittikçe uzayan oyun saatleri, uyku düzenini bozduğunda vücudun dengesi de bozulur. Uykuesnasında salgılanan hormonların düzenleyici etkisi olmaksızın geçen günler, o tatminin yerini oyun oynamaktan alınan tatminle yer değiştirmesine sebep olur.

Oyuncu günlük hayattaki önemli işlerini yapmamaya, ertelemeyebaşlar. Ertelemenin dozu arttıkça oyuncu günlük hayatta, ailede ve toplumda işlevini yerine getiremez hale gelir. İşte bu bir sorundur, aile huzursuz olur. Dersler ya da iş aksamaya başlar. Yorgunlukve düzensizlik bütün hayatı olumsuz etkiler.

Oyun öldürür mü?

Oyunlardan kopamamak, sorumlulukları bir kenara itip hayatı umursamamakoyun bağımlılığıdır. Bir insan günde 20 saat oyun oynayıp başka hiçbir şey yapmıyorsa durum kötü demektir.

Bir oyuncunun nadirenuzun süre oyun oynaması ya da bir tatil gününü oyunla geçirmesi, çok zararlı olmasa da basında yer alan bazı haberlerinsanları korkutuyor. 50 saatten fazla Starcraftoynayan bir Koreli oyuncunun ölüm haberi bunlardan birisi. Bu tür olaylar çok nadir olmasına karşın büyük ilgi çekiyor. Bu yüzden de basının gündeminden uzun süre düşmüyor. Aynı habere farklı kaynaklarda, ilerleyen zamana karşı yer verilmeye devamediyor. Bu da oyunlara yabancı olan insanları korkutuyor.

Korkunun sonucunda da önyargılaroluşuyor. Birkaç saat fazla oyun oynayan bir oyuncu bu yüzden baskı görebiliyor. Morali bozulabiliyor ve "Acaba oyun bağımlısı mıyım?" diye korkabiliyor.

Oyun bağımlılığı, kimyasal bağımlılığa benzer mi?

Oyun bağımlılığından daha büyük bir tehlike bu tür önyargılaroluyor. İnsanlar anlamadıkları ve korktukları bir şeyi yasaklamak istiyor. Bilgisayar oyunlarının yararı ve zararı tartılmıyor. Hesap kitap olmadan, bilgiolmadan fikirolduğunda, bu şüphesiz herhangi bir bağımlılıktan daha zararlı oluyor.

Bilgisayar oyunlarının bağımlılıkyapabildiği bir gerçek. Ancak araştırmacılar bu bağımlılığı yeterince detaylı araştırmadan, analizlerini alkol ve uyuşturucubağımlılığı gibi kimyasal bağımlılıklar ile kıyaslayarak, benzetmeler yaparak açıklıyor. Bu açıklamalar da cehaleti körüklüyor. Çünkü doğru mu, değil mi diye yeterli çalışma yapılmış değil.

Kimyasal bağımlılığa bağlanma sebebi de beyinde dopamin salgılanmasına yol açması. Ama unutulan şey şu ki pek çok aktivite beyinde kimyasal salgılanmasına sebep olur, yemek yemek ve uyumak da dahil.
Oyun bağımlılığının sebebi nedir?

Oyun bağımlılığının kimyasalbağımlılıklar üzerinden insanlara açıklanmasında ve korkutulmasında büyük bir yanlış vardır. Alışkanlık olarak bağımlılık yaptığı doğru ancak benzetilen sigara, uyuşturucuya da alkol bağımlılığı gibi bünyede dolaşmaya devam eden bir kimyasal kalıntısı yok.

Kimyasaluyuşturuculardan kurtulmaya çalışan bağımlılarda uzun ve sancılı bir detokssüreci vardır. Kimyasalın vücuttan atılması gerekir. Oysa oyun bağımlılığında böyle bir durum söz konusu değil. Sigarada nikotin, kahvede kafein gibi alışkanlık yapan bir kimyasal, oyunlardan bünyeyealınmaz. Salgılanan dopamin, başarı hissi uyandırır ve dışarıdan alınmaz, aktiviteyle sağlanabilir.

Yani oyun alışkanlığını bırakmak, bu bağımlılıktankurtulmak basit bir irade ve yapacak daha iyi bir şeylere bağlıdır. Çünkü oyun bağımlılığı işsizlik, amaçsızlıkgibi sıkıntılar yüzünden kişinin kendi kendisini soktuğu bir kısır döngüdür. Yapacak daha iyi bir şey olmadığı için eğlence olmaktan çıkıp bağımlılık halini almıştır.
Bağımlı mısınız? Evham mı yapıyorsunuz?

Bağıımlı olduğunu düşünen oyuncuların neredeyse tamamı, Türkçe tabiriyle evham yapmaktadır. Daha önce belirttiğimiz gibi medyada ve toplumda biraz fazla yankı bulan olaylar, hastalıktan çok hastalık korkusununyayılmasına sebep olmaktadır.

Sorunu olduğu düşünen ve bunu takıntıhaline getiren birisi gerçekten sorun sahibi olur. Oyun oynamayı çok sevmekve uzun süre oynamayı istemek bir hastalık değildir. Gece vakti mutfakta atıştıran, bu son dedikten sonra bir dilim daha pasta yiyen bir insan ille de yemekbağımlısı değildir. Ancak her şeyin fazlası zararlıdır ve dozunu kaçıran insan, dozunu kaçırdığı her ne olursa olsun bundan zarargörecektir.

Toplumun bilgisayar oyunları konusunda bilgisizliği de korkuyu harmanlamaktadır. İşsizlik, parasızlık, ailede geçim sorunları, gelecek kaygısı gibi bütün psikolojik etkenler, oyun bağımlılığının sırtına yıkılmaktadır. Evden çıkacak parası olmayan biri hep oyun oynuyorsa buna bağımlılık denemez.

Çok oyun oynayan herkes bağımlı mı?

Toplumda oyuncularınanlaşılamaması nasıl toplumda oyunculara karşı korku ve baskı doğuruyor.Oyuncular çevreleri tarafından kolaylıkla "bağımlı" olarak nitelendirilmekte, olumsuz etkilenmektedir.

İşi, ailesi bir düzeni olup da bütün bunları oyun oynamaktan umursamayangerçek bağımlılar, hayattan tamamen kopanlar da vardır. Bu bağımlılar çevrelerindeki insanları uzaklaştırırlar.

Oyuncunun topluma karşı anlayışsızlığı ve sorumluluklarındankaçması da büyük çatışmave sorun oluşturur.

Sonuçta bilgisayar oyunu bağımlılığı gerçek olmakla birlikte, konu üzerine yeterli araştırma yapılmamıştır. Çünkü "uzman" denilen insanların açıklamaları birbiriyle tutarsızdır. Hem duyarsızlık, hem de aşırı tepkiler, henüz tam anlamıyla vakıf olunmayan bu konuda tehlike arz etmektedir. Bu konuda sakin, ağırkanlı ve kontrollü olmakta fayda vardır.

bir sorun teşkil eder. Bu daha da fazla toplum baskısı,
Oyunların beyne etkisi nedir?

Bilgisayar oyunlarının beyin aktivitesini arttırdığı, beyni esnek ve genç tutmak için faydalı olduğu da bilinmektedir. Örneğin 80 yaşındaki bir insanın yeni bir dil öğrenmesi ve bunu yaparken zorlanması zihinsel olarak 20 yaş gençleşmesi demektir.

Beyin bir kas gibi çalıştıkça güçlenir ve yeni bir bilgisayar oyunu oynamayı öğrenmek beyin için faydalıdır. Öte yandan aynı oyunu tekrar oynamak uzun vadede faydasını kaybettiği gibi vakit yemeye, oyuncuyu tatmin etmemeye başlar. Can sıkıntısından vakit geçirmeye dönüşür ve oyuncu eğlenmediği halde oynar. Bu zararlı bir bağımlılığın başlangıcıdır.

Oyunlar hayattaki diğer şeylerle dengelendiği sürece faydalıdır. İnsanın hayatı sadece iş, okul ve ev olmadığı gibi sadece oyun da değildir. Çeşitlilik hayatın baharatıdır ve kesinlikle gereklidir. Zengin bir yaşam, çeşitli bir yaşamdır; kişinin hayatla olan ilgisinin canlı olması gerekir. Bu da tek bir alanda saplantılı tekrarlar ile elde edilemez.

Sonuçta bağımlılık için endişelenmek yerine bol meşgale edinmek, çok çalışmak, iyi

eğlenmek ve bir o kadar da iyi dinlenmek gerekiyor.

Konu ile ilgili videoyu izlemek için tıklayınız...

Online Oyunlardan Kurtulmanın Yolları;

• Bilgisayar başında daha az vakit geçiriniz.
Bunun söylendiğinden daha zor olduğunu biliyoruz. Ama bunu yapmadan oyundan kopamayacaksınız. Peki bilgisayar başından nasıl uzaklaşırım ? diye soracak olursanız. Önce bilgisayara daha sonra kendinize cezalar verin.

Mesela; Bugün internet kullanmayacağım. (Ağ kablosunu çek ve bilgisayarını daha yakından tanımaya çalış, veya bilgisayarda sabit oyunlarla vakit geçir.)

• Arkadaşlarınızın online oyunlardan bahsetmemesini söyleyin.
Arkadaş ortamında hep bir yada iki konu seçilir ve onun üzerinden sohbetler açılır. Sizinde oynadığınız oyunu oynayan bir çevreniz varsa; En çok konuştuğunuz konuların başında o oyun yer alır. Bu oyunlardan sürekli bahsetmeniz sizin oyundan kopmanızı engeller. Çünkü arkadaş ortamında sürekli online oyunlardan bahsedilirse; o arkadaş grubundan oyunu oynamayanlar bile deneme amaçlı 1-2 kez oynar, belki bağımlı olur belkide beğenmez ve sizinle arkadaşlınığızı koparır.[:)]
Fakat oyunu daha önceden oynayan birini arkadaşlar arasındaki oyun konuları kötü etkiler ve oyuna yeniden bağlanmanızı sağlar.

• Oyunu ulaşamayacağınız biryere kaldırın.
Oyunun (varsa) CD'sini kırın atın. Fakat bu size sonuç kazandırmayacaktır. Oyunu bilgisayarınızdan tamamen kaldırın.

Online oyunlardan kurtulmak sanıldığı kadar kolay değildir.
Bunun en büyük sebebi; Herkesin oyunu istediği anda bırakabileceğini düşünmesidir. Ama düşünüldüğü gibi değil.
Sigara gibidir birden bire bırakamayabilirsiniz (istisnalar kaideyi bozmaz) seviye seviye bırakmaya çalışınız.

Ama şuna inanmalısınız "insanın yapamayacağı hiçbirşey yoktur."

Ayrıca edindiğim bilgilere göre oynadığınız online oyunlar hackerlar için açık hedef tahtası oluyormuş.Sizin yapmadığınız bir suçu sizin bilgisayarınızdan yapılmış gibi gösterip bunun gibi tehlikeli teknikler kullanılıyormuş.Çünkü açık porttan oyuna bağlanıyorsunuz yani bilgisayarınızın IP adreslerini bu şekilde çok kolay açığa çıkartabiliyorsunuz :)

Kaynak : İnternet (kendi derlemem)

Kadoramas

Kayıtlı Üye
Online oyun bağımlılığında kurtulmak çok zor,kendimden biliyorum.3 Saat uyuyup geri kalan vakitlerimde hep online oyun oynardım.Sosyal yaşantım çökmüştü.Azaltarak bırakmaya yaklaştım.Şimdi bile kurtulmuş sayılmam aslında :)

laragökçe

Kayıtlı Üye
bende bir ara plys... çok oynardım.özellikle bir araba yarışı ama birbirlerine çarpıyorlardı, öyle puan alınıyordu.arabada giderken onlar gözümün önüne geliyordu.tam bir sene aynı oyunu oynadım. oyunu bitirdim tabii,kurtarma noktası cd nin ikincisi olmaması oldu. belki olsaydı kurtulumazdım..

BattleFury

Kayıtlı Üye
Freelancer .. ben bir Freelancer bgımlısıyım gunde max 3 saat (evde olursam ilk çizim yapar snra 3 saat FL* ve yatarım) ... aynen bu şeki l:) sosyal hayatmı? bulundugumuz atolyedeki en sosyal grubun kurucusuyum (Resim Atolyesi 110 kişi dahildir) :)

demekki : hem oyun oynanıp hmde cok cok iyi bir sosyaliteniz olabiliyomuş :)

joseffb06

Kayıtlı Üye
2007den 2008 sonlarına doğru bir sosyal sitede poker oynuyordum.Tabi ücretsiz hemde forumları olan bir siteydi.Öyle bir bağımlılık yaptıki sabahlara kadar uyuyamıyorduk.Depresyona hep bu yüzden girdim :) çok şükür Allaha sonunda kurtuldum.Şimdide 11x11 diye bir sitede online managerlik oynuyorum çok zevkli bağımlılık yapabilir ama sıkıntı yaratmayan bir oyun.Yani online oyunları iyi seçmek lazım yoksa çok tehlileki olabilirler...

EsTaPo

Kayıtlı Üye
benimde ogame baya bi ömrümü yediydi, şükür kurtuldum. emekliliğin tadını çıkarmaktayım :)

Corina

Kayıtlı Üye
İş
ögrenci,
ben bi ara mt2 oynardım kendimi pc basından alamazdım car banlandı ondan sonra bidahada oynamadım kimse oynamasın acayip sekilde bbagımsızlık yapıyor

mega_boy

Kayıtlı Üye
Bende knıgt çok oynuyordum. Ben oyunu tamamiyle silip ve kendimi pc de birşeyler öğrenmeye atayınca Allah a çok şükür bağımllılığım kalmadı. Ondan sonrada artık bir online oyun veya normal birşey bana bağımlılık yapmıyor. :) Özgür idaremi elime aldım istediğim zaman alışkanlıklarımdan\bağımlılıklarımdan kurtluyorum.

_evr_

Banlı Kullanıcı
Ben de bir ara ageof empires'e takmıştım..Sıkıntıdan:)

_evr_

Banlı Kullanıcı
Aslında oyundan ziyade forum bağımlılığına değinebiliriz:)
Teşekkürler Sevgili PESS

andrah

Kayıtlı Üye
Bende bir ara 10 - 15 saat oyun oynuyordum.Benim peder güzel bir sopa çekince kendime geldim.Bir kaç sene, uzun süre kalmadım oyunlarda, sonra bu sene wow başladım oynamayınca elim titriyor :D