Teslimiyet

embriyo

Elit Üye
İş
Ressam
Sordum Tanrı’ya:
" Tam teslimiyetin sırrı nedir?"
Ve yanıtlandım,
"Teslimiyetin sırrı sadece olmaktır.
Teslimiyetin sırrı düşünmemektir.
Algıyı bırakmaktır nazikçe
Ki Sevgi'nin bilgisinde çözülsün
Çözülsün değişimin olmadığı yerde,
Tanrı’nın krallığında.
Dalgaların yumuşakça sörfü
Öpüşünü duymaktır,
Birleşimin, bir oluşunu,
Algının çözünmesidir
Mükemmelin bilgisinde
Tanrının ve sevginin bir özünde,
Teslimiyetin sırrı sadece
Hiçbir şey yapmamak ve olmaktır."

ŞEYH EDEBAL’İNİN OĞLU OSMAN BEYE TAVSİYESİ

Bak DOSTUM, ömrünce nasihatimdir sana Kulağın aç, dinle beni
Bak DOSTUM! Cahil ile dost olma İlim bilmez, İrfan bilmez Söz bilmez, Üzülürsün
Bak DOSTUM! Saygısızla dost olma Usul bilmez, Adap bilmez Sinir bilmez Üzülürsün
Bak DOSTUM! Aç gözlü ile dost olma İkram bilmez, Kaide bilmez Doymak bilmez, Üzülürsün
Bak DOSTUM! Görgüsüzle dost olma Yol bilmez, Yordam bilmez Kaide bilmez, Üzülürsün
Bak DOSTUM! Kibirliyle dost olma Hal bilmez, Ahval bilmez Gönül bilmez, Üzülürsün.
Bak DOSTUM! Ukalayla dost olma Çok konuşur, Boş konuşur Kem konuşur, Üzülürsün.
Bak DOSTUM! Namertle dost olma Mertlik bilmez, Yürek bilmez Dost bilmez, Üzülürsün.
Bak DOSTUM! Sen seni bil yeter sana - İlim bil, İrfan bil, Söz bil - İkram bil, Kaide bil, Doyum bil - Usul bil, Adap bil, Sinir bil - Yol bil;Yordam bil, Kaide bil - Hal bil, Ahval bil, Gönül bil - Çok konuşma, Boş konuşma, Kem konuşma - Mert ol, Yürekli ol, Dol .. Ömrünce yeter sana.

Asla birilerinin umudunu kırma, beklide sahip olduğu tek şey odur...

Alıntı

Elfangel

Kayıtlı Üye
Bu güzel paylaşıma ben de okuduğum bir yazıyı eklemek istiyorum.
Teslimiyet
Teslimiyet, yaşam akışına karşı koymak yerine ona izin vermeyi içeren basit ama çok derin bir bilgeliktir. Yaşam akışını deneyimleyebileceğiniz tek yer şimdi’dir, öyleyse teslim olmak şimdiki anı koşulsuz ve çekincesiz bir şekilde kabul etmek, olana içsel anlamda direnmeyi bırakmaktır. Olanı kabullenme sizi hemen zihinle özdeşleşmekten kurtarır ve Varlığa yeniden bağlar. Direnç zihnin ta kendisidir.
Teslimiyeti, artık hiçbir şey canımı sıkamaz ya da artık hiçbir şey umurumda değil tutumuyla karıştırmayın. Eğer yakından bakarsanız böyle bir tutumun gizli içerleme şeklinde bir olumsuzluk içerdiğini görürsünüz, bu kesinlikle teslimiyet değil maskeli dirençtir. Teslim olurken içinizde herhangi bir içerleme kalıntısı bulunup bulunmadığını görmek için dikkatinizi içinize yöneltin. Bunu yaparken çok uyanık olun, aksi takdirde bir direnç kalıntısı karanlık bir köşede bir düşünce ya da kabul edilmemiş bir duygu olarak saklanmayı sürdürebilir.
Ego kurnazdır, bu yüzden zihinsel bir pozisyonla özdeşleşmeyi gerçekten bırakıp bırakmadığınızı anlamak için çok uyanık olmak zorundasınız. Eğer kendinizi çok hafif, derin biçimde huzurlu hissediyorsanız bu gerçekten teslim olduğunuzu gösteren açık bir işarettir. Direnerek onu güçlendirmediğiniz zaman diğer insanın zihinsel pozisyonuna ne olduğunu gözlemleyin. Zihinsel pozisyonlarla özdeşleşme ortadan kalktığı zaman gerçek iletişim başlar. Direnmeme ille de hiçbir şey yapmama anlamına gelmez, sadece herhangi bir “yapmanın” tepkisel olmayan hale gelmesidir. Doğunun dövüş sanatlarının altında yatan bilgeliği, o derin bilgeliği hatırlayın. Rakibinizin gücüne direnmeyin, onun kendini yenmesine izin verin!

ECKHART TOLLE

japongülü

Kayıtlı Üye
ben de bir şey ekleyeyim:)
ECKHART TOLLE'in yöntemini uygularken yani dikkati içe verirken hooponopono cümleleri yada sadece seni seviyorum tşk ederim dersek dengeyi sağlamış oluruz...yoksa büyük sıkıntı içinde olan insanlar sadece gözlemci olduklarında o sıkıntının ağırlığını kaldıramıyabilirler