TEST : Yaşadığınız Depresyon mu Geçici Üzüntü mü?

berksu07

Kayıtlı Üye
Son haftalarda kendinizi hemen hemen sürekli üzüntülü, sıkkın ya da ümitsiz mi hissettiniz?
Evet/Hayır
Etrafınızdaki hemen her şeye ilginizi kaybedip hoşlandığınız şeylerden keyif alamamaya başladınız mı?
Evet/Hayır
Çok ağır bir iş yapmasanız da kendinizi sürekli olarak yorgun, tükenmiş, halsiz mi hissediyorsunuz?
Evet/Hayır
İştahınızda, kilonuzda değişiklikler fark ettiniz mi? Yemeklerden artık eskisi gibi tat alamıyor musunuz?
Evet/Hayır
Hemen her gün uykuya dalmak, uykuyu devam ettirmek, uyanamamak ya da çok erken uyanmak gibi uyku sorunlarından mı şikâyetçisiniz?
Evet/Hayır
Fiziksel bir rahatsızlığınız olmamasına rağmen daha yavaş mı hareket ediyorsunuz? Ya da tam aksine içinizden gelen bir huzursuzluk sebebiyle rahatça yerinizde oturamayıp devamlı hareket mi ediyorsunuz?
Evet/Hayır
Cinsel isteğiniz azaldı ya da tamamen bitti mi?
Evet/Hayır
Kendinize verdiğiniz değer ve güven azalıp, suçluluk duygularınız ve kendinizi haddinden fazla itham etmeniz arttı mı?
Evet/Hayır
Dikkatinizi toplamak zorlaştı mı ya da günlük basit kararları almakta bile zorlandığınızı hissediyor musunuz?
Evet/Hayır
Zaman zaman yaşamaktan bıktığınız, hatta ölmeyi düşündüğünüz oluyor mu?
Evet/Hayır

Not: Test, Hans Wittchen temel alınarak Tarık Yılmaz tarafından yeniden düzenlenmiştir.

Test değerlendirmesi
Eğer yukarıda yer alan sorulardan üçten fazlasına ‘evet’ yanıtı verdiyseniz, büyük bir ihtimalle depresyonda olabilirsiniz. Durumunuzun bir uzman tarafından değerlendirilmesi önerilir.
Hastalığın ortaya çıkma riskini azaltmak için yapılması gerekenler şöyle sıralanabilir:
» Kendinize iyi davranın, acımasızca eleştirmeyin.
» Performans baskısı yaratmayın.
» Hedefinize küçük adımlarla ilerleyin.
» Gerçekçi olun.
» Hoşunuza giden şeyleri yapın, bir hobi edinin, ailenizle zaman geçirin.

Yarın: Depresyonun dış görünüme etkisi

En önemli 10 sağlık sorunu arasında
Bir insanın ömür boyunca en az bir kez depresyona yakalanma riski yüzde 14 ile 18 arasında. Her altı kişiden biri hayatında en az bir kez ciddiye alınması gereken bir depresyon dönemi geçirebilir. Bazı kişiler yaşamları boyunca 8-10 kez depresyon geçirir. Bunu yaş gruplarına böldüğümüzde, çocukluk döneminde yani 12 yaşına kadar olan dönemde yüzde 2, ergenlik döneminde yüzde 5 ile 8 arasındadır. Yaşlılıkta, menopozda kısacası yaşamın çeşitli aşamalarında depresyon riski artıp azalarak devam eder.

Kadınlarda depresyon riski daha mı yüksek?
» Kişinin ailesinde depresyon geçirmiş bir kişinin (anne, baba gibi) bulunması,
» Kişinin uzayan kaygı bozuklukları, örneğin panik atak hali yaşaması,
» Uzun süreli bir ruhsal hastalık geçirmesi,
» Kronik hastalıklar yaşaması (Diyabet, romatolojik hastalıklar, bağışıklık sistemiyle ilgili hastalıklar, diyaliz hastalıklar gibi...)
» Kişinin ani, beklenmedik bir kayba uğraması, (Bu durum bir toplumsal felaketin sonucunda pek çok kişinin yaşadığı bir kayıp olursa travmatik stres bozukluğu şeklinde, eğer bireysel olarak yaşanan bir kayıpsa depresyon şeklinde ortaya çıkar).
» Kişinin göç yaşamış olması, (Buna zorunlu ve gönüllü göçler de dahil. Örneğin çalışmak için Almanya’ya giden işçiler arasında yapılan çalışmalarda Türkiye’de benzer durumda yaşayanlara oranla risklerin yükseldiği görülüyor. Yalnız yaşamak, toplumsal destekten uzak olmakla depresyon arasında bir ilişki bulunuyor.)
» Kişinin çocukluğunda dikkat eksikliği, hiperaktivite, öğrenme güçlüğü yaşaması.
» Kişinin erken dönemde anne baba kaybı yaşaması depresyon riskini artıyor.
» Kadınlarda hormonal olarak depresyona yatkınlık var. İstatistiklere göre kadınlarda depresyon erkeklerden iki kat daha fazla görülüyor. Ancak kadınların erkeklere oranla daha açık olmaları nedeniyle, yardım arayışlarının da açıkça gerçekleşmesi ve bu hastalığın daha kolay belirlenmesi de söz konusu... Belki de erkeklerde de yüksek oranda depresyon vakası yaşanıyor, fakat birçoğu bunu dile getirip doktora başvurmak istemiyor. Kısacası bu konuda fikir ayrılıkları var.
Alıntıdır. R

gerçekdua

Kayıtlı Üye
Bütün sorulara evet yanıtını verdim.Umutsuz benim halim....

mally

Kayıtlı Üye
Bütün sorulara evet yanıtını verdim.Umutsuz benim halim....

Evrene çok kötü bir mesaj yolluyorsunuz. Unutmayın Kozmos hiç "Hayır" demez. Şunu deneyin "Bana verilen sıkıntı için teşekkür ederim. Bundan sonra çok daha güçlü ve pozitif bir birey olacağım." Bunu çeşitlendirebilirsiniz, nasıl ve ne isterseniz, ama olumsuz bir ifade kullanmayınız. Çok basit ve çok güçlüdür kelimeler :) Sevgi ve ışıkla kalın.