Ölümle ilgili hiç duymadıklarınız..

PESS

Kayıtlı Üye
İş
Dans EÄŸitmeni , Grafiker
1. Ölümden sonra üç gün içinde akşam yemeğinizi öğütmenize yardımcı olan enzimler sizi yok etmeye başlar. Bozulmuş hücreler bakteriler için besin kaynağı olacak ve vücudunuz kısa bir süre içinde çürüyecek.

2. Ölüyü gömme geleneği 350 bin yıl öncesine dayanıyor. İlk olarak İspanya'nın Atapuerca bölgesinde ortaya çıktığı düşünülüyor.

3. İnsanlık tarihinin başlangıcından itibaren ortalama 100 milyar insanın öldüğü tahmin ediliyor.

4. 1951 yılından beri neredeyse hiçbir ABD'li aşırı yaşlılıktan dolayı ölmedi...

5. Canlının ölmesi ne şekilde olursa olsun, her koşulda oksijen yetersizliğinden dolayı gerçekleşiyor. Hangi nedenden dolayı ölürseniz ölün, oksijen solunumu kesilince hayat sona eriyor...

6. Sadece ABD'de toprağa gömülen ölü vücutlardan 827,060 galon akıcı sıvı toprağa salınıyor. Bu da havaya hidroklorik asit, sülfür ve karbondioksit karışması anlamına gelir.

7. İsveç'te Promessa isimli şirket ölü bedenini sıvı nitrojen içinde dondurarak özel bir işlemden geçiriyor. Mısır nişastasından hazırlanmış özel bir tabut içinde toprağa gömüyor. Buna da 'ekolojik defin' adını veriyor.

8.Hindistan'daki zerdüştler ölülerini akbabaların yemesi için açıkta bırakıyor.

9. Akbabaların çoğu insan ve sığır leşi yemekten ölüyor.

10. Madagaskar yerlileri ölülerin kemiklerini toprağın altından çıkarıp, kasabanın etrafında bir tur gezdirdikten sonra tekrar gömüyorlar. Bu törene 'famadihana' adı veriliyor.

1. 19. yüzyılda Mısır'da demiryolu şirketleri toprak altından çok sayıda mumya çıkarıp lokomotifler için yakıt yaptılar.

12. Embriyoların gelişmesi süresinde organlarımızdaki bazı hücreler kendini yok ediyor. Öyle olmasaydı eğer, genetik arızalarla doğabilirdik.

13. ABD'de insanların yüzde 80'i hastanede ölüyor.

14. New York'ta intihar eden insan sayısı cinayete kurban gidenlerden daha fazla.

15. Hiçbir kültür 'Ölmek' kelimesini direk kullanmayı tercih etmez. Her kültürün bu kelimeyi karşılayan birtakım deyimleri vardır. Mesela 'vefat etti' veya 'göç etti' gibi...

Kaynak : İnternet

Saygılar...

korasoglu

Kayıtlı Üye
2. Ölüyü gömme geleneği 350 bin yıl öncesine dayanıyor. İlk olarak İspanya'nın Atapuerca bölgesinde ortaya çıktığı düşünülüyor.

Sevgili kardeşim Hz. Adem Aleyhisselamdan Muhiddin Arabi Hz. K.S. ya kadar geçen zamanın 6000 yıl olduğunu Muhiddin Arabi Hz. Ks. kenisi söyüyor gerisini sen hesap et.
fazladan fazlaya atmak hoş mu yani.

PESS

Kayıtlı Üye
İş

Sevgili kardeşim Hz. Adem Aleyhisselamdan Muhiddin Arabi Hz. K.S. ya kadar geçen zamanın 6000 yıl olduğunu Muhiddin Arabi Hz. Ks. kenisi söyüyor gerisini sen hesap et.
Sayın "korasaoglu" bu bilgilerin bana ait olmadığı ortada aşşağıya inip bakarsanız Kaynağın neye ait olduğunu görürsünüz.Bilgilerin doğruluk derecesinin hepsini kesin olarak kimse bilemez.Bu bilginin doğru olmadığını söylediniz öğrenmiş olduk.Aklımızda kaldı mesela dimi :) Mesela biriside çıkar derki şu bilgi doğru şu sebepten dolayı o konudada bilgimiz olur.Bilmem anlatabildimmi.Teşekkürler bilgi için.
Saygılar..

korasoglu

Kayıtlı Üye
Benim amacım sizin yanlışlığınızı araştırmak, kırmak v.s. değil ama uslubum yanlış olabilir bunu kabul ediyorum. Ancak internette dolaşan her kelimenin cümlenin alınması gerekmiyor diye düşünüyorum. Allah'a emanet ol. Hakkını helal et.

PESS

Kayıtlı Üye
İş
Benim amacım sizin yanlışlığınızı araştırmak, kırmak v.s. değil ama uslubum yanlış olabilir bunu kabul ediyorum. Ancak internette dolaşan her kelimenin cümlenin alınması gerekmiyor diye düşünüyorum. Allah'a emanet ol. Hakkını helal et.
Sorun yok benden yana anlıyorum sizi.Haklısınız internette birsürü yalan haber dolanıyor.Tekkürler ışığınız daim olsun

korasoglu

Kayıtlı Üye
Rabbim bizi ve sizi hoşnut eylesin. Allah'a emanet olun.

ilim-sahibi

Banlı Kullanıcı

İslam'da asla tarih vermek yoktur... Rivayetlere göre Hz Adem 900 küsür sene, Hz Süleyman 900 küsür sene yaşadı yani arada 6000 yıl olduğunu söylersek bu iki peygamber arası dünya yaşamının 1/3'ünü oluşturur... Yani bunu peygamberimiz bile söylemezken tamam muhiddiyn Arabi büyük bir alimdir ama o nasıl söyleyecek...

İnsanın yaşamının başlangıcını Allah bilir... Ve 6000 yılda insanlar nasıl 6 milyarı buldu... Biraz mantıklı ol kardeşim ki Nuh Tufanı ile tüm nesil yok olup tekrar çoğalmaya başladığını hesap edersek yani mantıken olanaksız... Ve zaten bu sahih bir bilgi değildir...

Bir çok İslam alimi tarihler vermişlerdir ama İslam'da herşeyi tüm gerçekliği Allah'ın bildiği bilindiği halde insanların kesin tarih vermeleri çok yanlış olduğu günümüzde kabul görmektedir...

Kimisi Hz Mehdi'nin Hicri 1400 de geleceğini söylemişti... Ama bu tarihleri vermek doğru olmadığı günümüz önemli alimler tarafından kabul gördü ve zaten onlarında mecazen söyledikleri de anlaşılmıştır...

Yani bir ilim toplantısında sorulan sorulara bu şekilde cevap vermek aslında çok uzun olduğunu söylemek olduğu mecazen anlaşılmıştır...

Yani bu da eğer sahih ise Muhiddiyn Arabi kendi döneminde mecezen söylediği açıktır...