Doğal Mum yapma deneyimim (sonuç : facia)

PESS

Kayıtlı Üye
İş
Dans EÄŸitmeni , Grafiker
Merhaba arkadaşlar daha az önce doğal mum yapma deneyimimden çıktım ve sonuç facia :)
Yaptığım adımları sayıyım size hatamın ne olduğunu söyleyin.

saf bal mumunu aldım aktardan.gıda boyasıda aldım.
evde bulunan bakır tavada önce bal mumunu erittim iyice tereyağı gibi kızma kıvamına gelip eridi sonra üzerine bir tutam kırmızı gıda boyası attım karıştırdım.
tavayı pense ile tutup fincanın içine döktüm.siyah bir renk çıktı fakat.hala çok sıvıydı :/
sonra tavayı lababoya koydum bir damla su damlattım ve bütün kırmızı rengi ortaya çıktı bende boya dibe yapışmış sanırım deyip onuda fincanın içine attım ve aşırı bir şekilde taştı süt taşması gibi geri çekildim hemen fincanın yarısına kadar indi bal mumu dışarıya mermere taşan kısım mum kıvamında ve kırmızıydı ama fincanın içinde kalan sıvı ise siyah ve donmuyor :S :) sebebi nedir acaba yardımcı olursanız sevinirim..

bu arada tava kalaylıydı bununla bir alakası olabilirmi acaba ?

YasinLY

Kayıtlı Üye
Süper bir deney. :D Tebrik ederim başka yöntemler deneyin... :D

PESS

Kayıtlı Üye
İş
aa ama şimdi baktım fincandaki bal mumu donmuş sonuç başarılı gibi istediğim renk biraz tutmamış ama reçine kıvamında yani çamsakızı gibi biraz daha beklemeliyim sanırım donması için.

ayrıca o fincanın içinden nasıl çıkartacağım ben onu :) içine yağ gibi birşeymi sürmeliydim ?

Ori

Kayıtlı Üye
Eritilmiş su haline getirilmiş muma sakın ama sakın su damlatmayın. Bir aralar bi kültablasının içinde mum erittim fazla erimemişti içinde kibrit çöpüde vardı üfledim sönmedi bende bir kaşık su döktüm su dökmemle ufacık kültablası tavana kadar ateş püskürttü resmen ortalığı fena bir koku aldı perde yanıyordu az kalsın ya. Tabi bayağı bi zaman geçti üstünden :D

PESS

Kayıtlı Üye
İş
Eritilmiş su haline getirilmiş muma sakın ama sakın su damlatmayın. Bir aralar bi kültablasının içinde mum erittim fazla erimemişti içinde kibrit çöpüde vardı üfledim sönmedi bende bir kaşık su döktüm su dökmemle ufacık kültablası tavana kadar ateş püskürttü resmen ortalığı fena bir koku aldı perde yanıyordu az kalsın ya. Tabi bayağı bi zaman geçti üstünden :D
aynen öyle oldu bendede :) evin içi çok kötü kokuyor şuanda bütün camları açtım :D

Se-ZeR

Kayıtlı Üye
Mum Eriyik halde Olduğundan Ve Kızgın Olduğundan, Suyu Anında Buharlaştırıyor, Bu Sırada Da Mum Patlıyor.
Yaptığınız İşlemler Doğru, yanlış Nokta, Az Beklemiş olmanız.
İçine Su Damlatmayınız (kesinlikle ! :D )
Mumun Donması İçin Dolaba Buzluğa Koyunuz.
Çıkarma İşine Gelince, Fincanı Gözden Çıkarınız :)
Kenarından yavaşca Vurursanız Çatlar Ve 2 Ye Ayrılır.
Onun Dışında Fincan Mum İle Bütünleşir :)
Ayrıca Sanırım Fitil Koymayıda Unutmuşsunuz :D

PESS

Kayıtlı Üye
İş
Mum Eriyik halde Olduğundan Ve Kızgın Olduğundan, Suyu Anında Buharlaştırıyor, Bu Sırada Da Mum Patlıyor.
Yaptığınız İşlemler Doğru, yanlış Nokta, Az Beklemiş olmanız.
İçine Su Damlatmayınız (kesinlikle ! :D )
Mumun Donması İçin Dolaba Buzluğa Koyunuz.
Çıkarma İşine Gelince, Fincanı Gözden Çıkarınız :)
Kenarından yavaşca Vurursanız Çatlar Ve 2 Ye Ayrılır.
Onun Dışında Fincan Mum İle Bütünleşir :)
Ayrıca Sanırım Fitil Koymayıda Unutmuşsunuz :D
evet ben yavaş yavaş kaynar ipi muma daldırır o donana kadar mum erir sonra yerleştiririm diye düşündüm ama çok hızlı kaynadı bende fitili yapmaya fırsat bulamadım :D dedim buda fitilsiz mum olsun bari :D hani oluyormu olmuyormu diye deneyeyim bir sonrakilerde daha dikkatli yaparım dedim :)
gerçektende denemeden öğrenemiyormuşuz birdahakine bu hataları yapmam mesela :)
peki eriyen mumu neye dökmemi önerirsiniz yağ gibi birşey sürmelimiyim ?

Se-ZeR

Kayıtlı Üye
Plastik Bardaklar Var Biliyosunuzdur, Onun İçine Dökün, Donduğunda Çıkarırsınız (Kırarak yada Esneterek)
Yağ Vs. Sürmenizi tavsiye Etmiyorum Çünkü Yağ Hep üstünde Kalmakta.

mebruke

Kayıtlı Üye
İş
yazmak okumak araştırmak öğrenmek
of bende tüpü patlatıp evi yakıyodum sormayın faciaydı töbe ettim korkunç ya hatırlamak bile istemiyom

darksense

Kayıtlı Üye
Ani soğutma mumun dışının sert içinin yumuşak olmasını sağlar.
Kullanacağınız kalıba uygun özellikde malzeme seçmelisiniz.

Örneğin kola kutusunu deneyebilirsiniz. Kola kutusunun içine mumu dökmeden önce daha sonra rhatça açmanız için üstüne küçük bir kesik açın daha sonra pense yardımı ile rahatça mumun şeklini bozmadan açabilirsiniz.

Kullanacağınız kalıp illaki fincan olacaksa katı yağı biraz etrafına sürün. Ancak mumun üzerinde ne gibi şekiller bırakır bilemem.
Fitili geçirmek için acele etmenize gerek yok, çuvaldız yardımı ile içinden geçirebilirsiniz.

Gül yaprakları ve ya gül ağacı yapraklarını daha önceden kalıba yerleştirip Güzel bir görüntü elde edebilirsiniz.

Bunun haricinde hoş kokmasını istiyorsanız. Öğütülmemiş kahve tanelerini ergiyik haldeki mumun içine yerleştirebilirsiniz. Tabi kalıba koydukdan sonra.
Başarılar dilerim.

darkkanqel

Kayıtlı Üye
bende uzun süredir bunu denemek istiyordum en kısa zamanda deniycem ama bir kaç şey sormak istiyorum.
fitili nerden alıcaz bide erittiğimiz kaç illaki bakırmı olmalı daha sonra erittiğimiz kabı kullanabiliyomuyuz yoksa mumlar kalıyormu?

gizlimabetperisi

Kayıtlı Üye
Hababam Sınıfı'ndaki kimya laboratuvarı sahnesi geldi gözümün önüne. Çok yaşayın siz epey bir güldüm. :))
Kolay gelsin. Ama dikkat de edin lütfen. Güzel araştırın kimyanın da elektrik gibi şakası olmayabilir.

La-edri

Kayıtlı Üye
Bu paylasimi okuyunca aklima birsey geldi, bu islemi yaparken erimis mumun icine kendi parfümümüzden koysak, acaba zarari olabilirmi alkol oldugu icin?

origanum

Yönetici
Bu paylasimi okuyunca aklima birsey geldi, bu islemi yaparken erimis mumun icine kendi parfümümüzden koysak, acaba zarari olabilirmi alkol oldugu icin?

Mumun doğallığı bozulur. Kokulu mum için çok az doğal bitkisel yağ damlatılabilir.

Psi

Kayıtlı Üye
İş
İnşaat Müh. Adayı
Bu söylediğinizi seneler önce birisinden duymuştum.Aynı deneyi biz kimya dersinde yaptık:)Bunun mumla kibrit çöpüyle alakası yok.Tamamen kültablasının metalliğiyle alakalı :)Aradan çok zaman geçti tam olarak hatırlamıyorum deneyi.

Alametifarika

Kayıtlı Üye
mumu mayalamanız gerekiyordu bakkaldan bir adet mum alıp onuda karışıma ekleyiniz.. sonucu yazın lütfen

Alametifarika

Kayıtlı Üye
ahhhhhh özür dilerim bende bir şaka yaparsam sempatik olur demiştim.... mayalama diye bir olay yok tamamen uydurdum.. kusura bakma