Gerçekden Tanrı bizim acı çekmemizi istiyor mu?

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

Warcraft

Banlı Kullanıcı
merhaba arkadaşlar bu konuda anlatacağım fazla detaylı birşey yok tanrı eğer varsa gökyüzünün karanlık vadisinin arkasında O muhteşem gözleriyle bizlerin acı çekmesine hergün pakistanda bir bebeğin ölmesine yada yakılmasına nasıl müsade ediyor tanrı bizim acı çekmemizi mi istiyor?

PESS

Kayıtlı Üye
İş
Dans EÄŸitmeni , Grafiker
merhaba arkadaşlar bu konuda anlatacağım fazla detaylı birşey yok tanrı eğer varsa gökyüzünün karanlık vadisinin arkasında O muhteşem gözleriyle bizlerin acı çekmesine hergün pakistanda bir bebeğin ölmesine yada yakılmasına nasıl müsade ediyor tanrı bizim acı çekmemizi mi istiyor?
sanırım tanrı inancı konusunda sıkıntın ve yanılgıların var.Tafsiyem Kuran-ı Kerim'in Türkçe meailini okumalısın aklındaki soruların hemen hemen hepsini orada bulabilirsin.Özellikle sorduğun sorunun cevabını.

Warcraft

Banlı Kullanıcı
sanırım tanrı inancı konusunda sıkıntın ve yanılgıların var.Tafsiyem Kuran-ı Kerim'in Türkçe meailini okumalısın aklındaki soruların hemen hemen hepsini orada bulabilirsin.Özellikle sorduğun sorunun cevabını.

Okuyupda napacaz O bizim acı çekmemizi istiyor..

ahmet255

Kayıtlı Üye
Düşünme dostum . Boş ver aklın almaz .Kuran-ı kerimi oku. ve sadece inan dostum boş ver sen hayatı insanlıgı güzeleştirmek için bir şeyler yap sadece inanç dostum .

Warcraft

Banlı Kullanıcı
Düşünme dostum . Boş ver aklın almaz .Kuran-ı kerimi oku. ve sadece inan dostum boş ver sen hayatı insanlıgı güzeleştirmek için bir şeyler yap sadece inanç dostum .

ben hayatımı dua etmekle geçirdim hani ne verdi tanrı bana diğer insanlardan farkım ne sürekli huzursuzlukmu sevdiğim kız bile bana bakmıyor artık hayatım zindana döndü acılar peşpeşe çok daraldım bir ara şahmeranı okuyun dediniz onuda okudum değişmiyor kaderimi değiştiremiyorum tanrı sadece izliyor.

PESS

Kayıtlı Üye
İş
Okuyupda napacaz O bizim acı çekmemizi istiyor..
Okumayıp bilgi toplamadığın,araştırmadığın için ön yargılı davranıyorsun.Kitap okumak araştırma yapmak insanı güçlendirir ve yargılarından ya kurtarır yada yargılarını kanıtlar.Eğer sen okuyup araştırıpta bu yargıyı söylediysen diyecek bir sözüm yok ama düz mantıkla söylersen sadece kendini kandırmış olursun.

Warcraft

Banlı Kullanıcı
Okumayıp bilgi toplamadığın,araştırmadığın için ön yargılı davranıyorsun.Kitap okumak araştırma yapmak insanı güçlendirir ve yargılarından ya kurtarır yada yargılarını kanıtlar.Eğer sen okuyup araştırıpta bu yargıyı söylediysen diyecek bir sözüm yok ama düz mantıkla söylersen sadece kendini kandırmış olursun.

hayatım kütüphanelerde geçdi tanrı neden el uzatmıyor seyirci kalıyor.
biz insanlardan neden bu kadar tiksiniyor. bizi O yaratmadı mı
neden bizim mutlu olmamızı istemiyor çevreme bakdığımda çok az insan zenginlik içinde yüzüyor ya biz acı üstüne acı çile annem sabahlara kadar namaz kılıyorda noluyor söyler misiniz kendimizi kandırmayalım tmm allah korkusu var ama
sence hayat böylemi olmalı ?

ahmet255

Kayıtlı Üye
Warcraft dostum kız arkadaşının seni terk etmesi huzursuz olman kendini dışlanmış hisetmen bu durumlar içerisinde bile olman bir sınav her şey bi sınav kardeşim inancın tamsa zaten bu
yanılgılara düşmezsin.
“O herşeyin Rabbi iken, Allah'tan başka Rab mı isteyeyim?” de. Bütün nefsler, kendisine ait olandan başkasını kazanmaz. Ve bir günahkâr, başkasının günahını (yükünü) taşımaz. Sonra dönüşünüz Rabbinizedir. O zaman, hakkında ihtilâfa düştüğünüz şeyleri size haber verecek. (EN'AM SURESİ 164 AYET)

PESS

Kayıtlı Üye
İş
neden bizim mutlu olmamızı istemiyor çevreme bakdığımda çok az insan zenginlik içinde yüzüyor ya biz acı üstüne acı çile annem sabahlara kadar namaz kılıyorda noluyor söyler misiniz kendimizi kandırmayalım tmm allah korkusu var ama
Eğer ahiret inancın varsa ; çok okuduğunu söylüyorsun,bu dünyada tanrıya,ahiret inancına,düzgün namuslu yaşayanlar bunun gibi şartları uygulayıpta sıkıntı çeken veya çekmeyen insan ahirette ona göre değerlendirileceğinide biliyorsundur sanırım.Bu dünyada ne kadar çok sıkıntı çekipte yaratana isyan etmessen ahirettede ona göre ödüllendirileceğinide bildiğine göre daha aklında neden hala soru işareti kalmış anlayamıyorum.
Benim burda seni kötüleme gibi bir niyetim yok sadece bu sıkıntını çözmen için fikir veriyorum.Taktiri sana kalmış birşey.Saygılar..

Warcraft

Banlı Kullanıcı
Eğer ahiret inancın varsa ; çok okuduğunu söylüyorsun,bu dünyada tanrıya,ahiret inancına,düzgün namuslu yaşayanlar bunun gibi şartları uygulayıpta sıkıntı çeken veya çekmeyen insan ahirette ona göre değerlendirileceğinide biliyorsundur sanırım.Bu dünyada ne kadar çok sıkıntı çekipte yaratana isyan etmessen ahirettede ona göre ödüllendirileceğinide bildiğine göre daha aklında neden hala soru işareti kalmış anlayamıyorum.
Benim burda seni kötüleme gibi bir niyetim yok sadece bu sıkıntını çözmen için fikir veriyorum.Taktiri sana kalmış birşey.Saygılar..

Ya ahiret diye birşey yoksa?

ahmet255

Kayıtlı Üye
Warcraft senin niyetin belli oldu . Burda insanların aklınıda karıştırma imanı az onlan insanlarıda uydurma kendine. Yok ahiret yoksa o yoksa yok bu yoksa sorgulamak ve yargılamak sanamı kaldı. Duaya ihtiyacın varsa camiye .İlme ihticaın varsa metreseye.
Yardıma ihtiyacın varsa psikologa git . Burdaki konuşmalar herkeze açık buraya giripte
okuyan arkadaşların Kafalarını karıştırma dinden döndürmeye çalışma .Münafık yüzünü burda gösterme. Selamın Aleyküm.

PESS

Kayıtlı Üye
İş
Warcraft senin niyetin belli oldu . Burda insanların aklınıda karıştırma imanı az onlan insanlarıda uydurma kendine. Yok ahiret yoksa o yoksa yok bu yoksa sorgulamak ve yargılamak sanamı kaldı. Duaya ihtiyacın varsa camiye .İlme ihticaın varsa metreseye.
Yardıma ihtiyacın varsa psikologa git . Burdaki konuşmalar herkeze açık buraya giripte
okuyan arkadaşların Kafalarını karıştırma dinden döndürmeye çalışma .Münafık yüzünü burda gösterme. Selamın Aleyküm.
Sayın "akın" bence böyle düşünmemelisiniz.Zaten inancı kuvvetli olan insanlar birkaç kelime ile yüreğindeki inanç değişecekse o zaten sahtedir.
Arkadaşımızın bir sorunu var konu açmış derdini anlatmış belki derman bulurum diye bence bu şekilde yaklaşmamalısın.inançlara biraz daha saygı lütfen.

birkapıdağ

Banlı Kullanıcı
İş
prefabrik evler ve endüstriyel tesisat

Ah ah kardeşim şimdi sana onlarca hatta yüzlerce ayet, hadis verebilirim sorduğun soruların cevabını alırsın hemde net olarak.
Fakat bu sende neyi değiştirecek, şu an çok kızgınsın aslında kendine sinirleniyorsun, belkide ben niye başaramadım, niye şu insanlar gibi zengin, varlıklı, değilim niye ben'de diğerleri gibi mutlu biri değilim. (gerçi sorsan kim bilir onların ne dertleri var)

Ben bunlarımı, bu hayatımı hak ediyorum'ki bu durumdayım vs vs, elbette düşün bunları kız kendine, bağır, çağır, biraz dağıt ortalığı yalnız şunu unutma,HAYAT DİRENMEKTEN İBARETTİR O sıkı bir duruş istiyor ve bu duruşu sergilerken beynimizin (nefsimizin) ve bize vesvese veren sinsi vesvesecilerin şerlerinden yine Yaratana sığın yapılacak başka bir şey yok sabır sabır yine sabır

Bırak düşündüğün içinde sır kalsın,
Bu sırrın başında ve sonunda sen varsın.
Saat isyanı çoktan geçti inanmıyorsan bak,
Şimdi ölüme beş varken sen olsan ne yaparsın.

Hayatta bazı isyan'lar bence sır olarak kalmalı, kalmalı'ki yarın sitem yerine sayılsınlar
Zaten ölüme kaç kaldı bir yüzyıl daha yaşamayacağız sabır....

Warcraft

Banlı Kullanıcı
Sayın "akın" bence böyle düşünmemelisiniz.Zaten inancı kuvvetli olan insanlar birkaç kelime ile yüreğindeki inanç değişecekse o zaten sahtedir.
Arkadaşımızın bir sorunu var konu açmış derdini anlatmış belki derman bulurum diye bence bu şekilde yaklaşmamalısın.inançlara biraz daha saygı lütfen.

kimseyi döndürdüğüm yok sadece fikrimi beyan ediyorum hoşuna gitmediyse defol git. kardeşim yazma ok açık ve net herkes bana değil kitaba inanır ben sadece tanrının yaptıklarını söyledim. münafık da değilim.. kendini su yüzüne çıkarıp rep gücüm artsın di ye sürekli saçma sapan cvplar vermeninde bir anlamı yok (nokta)

Warcraft

Banlı Kullanıcı
Ah ah kardeşim şimdi sana onlarca hatta yüzlerce ayet, hadis verebilirim sorduğun soruların cevabını alırsın hemde net olarak.
Fakat bu sende neyi değiştirecek, şu an çok kızgınsın aslında kendine sinirleniyorsun, belkide ben niye başaramadım, niye şu insanlar gibi zengin, varlıklı, değilim niye ben'de diğerleri gibi mutlu biri değilim. (gerçi sorsan kim bilir onların ne dertleri var)

Ben bunlarımı, bu hayatımı hak ediyorum'ki bu durumdayım vs vs, elbette düşün bunları kız kendine, bağır, çağır, biraz dağıt ortalığı yalnız şunu unutma,HAYAT DİRENMEKTEN İBARETTİR O sıkı bir duruş istiyor ve bu duruşu sergilerken beynimizin (nefsimizin) ve bize vesvese veren sinsi vesvesecilerin şerlerinden yine Yaratana sığın yapılacak başka bir şey yok sabır sabır yine sabır

Bırak düşündüğün içinde sır kalsın,
Bu sırrın başında ve sonunda sen varsın.
Saat isyanı çoktan geçti inanmıyorsan bak,
Şimdi ölüme beş varken sen olsan ne yaparsın.

Hayatta bazı isyan'lar bence sır olarak kalmalı, kalmalı'ki yarın sitem yerine sayılsınlar
Zaten ölüme kaç kaldı bir yüzyıl daha yaşamayacağız sabır....

Doğru söylemişsin hoş söylemişsinde neden bu şekilde devam ediyor.
bunu hiç düşündünmü?

gümüş

Kayıtlı Üye

Sevgili Warcraft sorunuzda samimi diğer aksi yorumlarınızda samimi olmadığını (inatlaştığınızı ve aynı zamanda da yanıt arayışında olduğunuzu) düşündüğümü ifade ederek başlıyorum. Yanılıyorsam düzeltin.

Bu soruyu zaman zaman ben de soruyorum sanırım herkes inancı dini ne olursa olsun soruyordur. Bazıları sonucta Allah bilir der kimileri sınanıyoruz der kimileri acı cektirmeyi seviyor işte der keser atar kimisi de öyle yaratıcı mı olurmuş der vazgecer. Seçenekler çok fazla, artar.

Kendi sorunlarım için ben bazen benle kafa buluyor ya da arada sırada didişmekten zevk alıyor diye bakıyorum bunu başka insanlar tövbeler çekerek istavroz çıkararak yorumlayabilir, kendi sorunları. Ama her didiştiğimde ki o anda neler neler dememe rağmen( saygısız hitaplar asla değil, sitemler) içimde bir yerler de hep bilirim ki ben ona ne kadar güveniyorsam o da bana o kadar güveniyor. Zaten yarattığına güvenmemesi tuhaf olurdu. Zaten ben de sorunlarımı bir şekilde illa ki hallederim tabii ki yardımlarıyla.

Öte yandan ne yapmak lazım? a gelelim;benim baktığım yerden

Allah benim çöpçatanım değil, sevgilimle aram bozuksa ya da hoşlandığım kişi bana yüzvermiyorsa bu böyledir, yaradılışımızda şeytanın iradesini kırmayan şimdi benim gül hatırım için hoşlandığım çocuğun / kızın iradesini mi kıracak ? Bu benim sorunum, O'nun sorunu değil.

Allah benim ücretli bodyguardım değil, birisiyle kavga ediyorsam onu kıskanıyorsam veya beni kıskanıyorlarsa bununla benim başa çıkabilmem gerekiyor, daha ciddi sorunlar için sosyal yaşantımızda yer alan resmi kurumlar var .Bunları es geçip O'na sitem etmek niye?

Ev araba için belli ki çalışmak lazım, O'nun makamı bankamatik mi yoksa sınırsız krediler servisi mi ? Ayrıca verilmiş sözü var da biz mi bilmiyoruz ? Kişisel istek ve hırslar için isyan niye ?

Doğayı hırpalayıp türlü felaketlere davet çıkaran peki Allah mı ? İzin vermesin diyorsunuz belki şimdi ama tavsiyeniz ne? Elektriksiz internetsiz kaç saat dayanabiliyorsunuz mesela? Çevreyi kirletmekteki katkı payınızı düşünün. Sorumluluğunuzun hatırlatılması için illa ki yukarıdan yazılı ödeme emri mi gelmesi lazım ?

Peki ya savaşlar? Onlar için gökten emir geldiğini mi düşünüyorsunuz? Savaşları çıkaran insanları bizi bir kenara itip yukarıdaki melekler mi oylarıyla seçiyorlar? Ya da savaş nedenlerini meleklerin dünya kaynaklarını sınırsız kullanımına mı borçluyuz?

Emin olun mesela Bosnada tecavüze uğrayan herhangi bir çocuk sizden çok daha fazla ve derinden sormuştur sorunuzu. Ama bunun sorumlusu gerçekten Allah mı? Ona kızıyorsunuz, kızıyoruz bazen doğru, engel olsaydı diyoruz. Ama ondan evvel araya girmesi gereken yine biz insanlardık bunu unutuyor ve seyirci kalmayı ve gökten ilahi güçlerin nurdan atlara binmiş alev saçan kılıcları ile dıgıdık dıgıdık yere inmelerini beklemeyi tercih ediyoruz. Biz yinelenen tarihten ders almayan bir türüz. Ders almayı bilseydik zaten hacca gidildiğinde şeytana diye sağa sola taş atacağımıza o taşları kendimize yöneltirdik.

Sonuç olarak

Eğer adalet stiyorsanız adil olmanız gerekir.

Kendi adıma konusmam lazım, sorunlarla uğrasırken öğrendim
Rabbena hep bana ile yürümüyor işler. Acıların çocuğuyum sendromu da fayda etmiyor. O yüzden sorun ne ve sebepler ne üzerine düsünmek ve sonra da çözümü ve yinelenmemesi için neler gerekiyor ne kadarını kendi gayretimizle çözmek ne kadarı için nerelerden yardım istemek üzerine yoğunlaşmamız lazım insanlar olarak diye bağlayayım.

Not: satırların bazıları sen/siz hitaplıdır bilhassa üzerinize alınmayın cümle gelisinden kaynaklı oldugunu lütfen dikkate alın ; gayrısı tamamen benim olaylara kişisel bakıs ve yaşayıs biçimimdir :)

DreamDuality

Kayıtlı Üye
Hepimiz aman zaman kötü olaylar yaşarız.
Böyle dönemlerde inanç da dahil herşeyi sorgularız.

Dini konuların pek de sorguya açık olduğunu düşünmüyorum.
Soyut kavramları irdelemenin size bir yararı olmaz ki.

Gerçekten iman eden sabretmesini bilmeli.
Karanlıkta bile bir çıkış yolu vardır.
Şeytan da fena vesfese verir, insanın ruhunu sıkar.
Sonrasında olan imanınızdan olup, ben gibi tuhaf inançlardan medet umarsınız.

İslam gibi güzel bir dine mensup olmak bir kazançtır.
Benim saygım sonsuz, sadece iyi anlamak lazım.

PESS

Kayıtlı Üye
İş
kimseyi döndürdüğüm yok sadece fikrimi beyan ediyorum hoşuna gitmediyse defol git. kardeşim yazma ok açık ve net herkes bana değil kitaba inanır ben sadece tanrının yaptıklarını söyledim. münafık da değilim.. kendini su yüzüne çıkarıp rep gücüm artsın di ye sürekli saçma sapan cvplar vermeninde bir anlamı yok (nokta)
1.si beni "akın" karıştırdın sanırım.yorumlara dikkat edersen münafık gibi kelimeleri o kullandı orda seni savundum.
2.si üslubuna dikkat et
3.sü benim +rep alma gibi bir derdim sıkıntım yok.Forumların amacı bilgi portalıdır.İnsanlar birbiri ile bilgi alıp bilgi verir.

Warcraft

Banlı Kullanıcı
1.si beni "akın" karıştırdın sanırım.yorumlara dikkat edersen münafık gibi kelimeleri o kullandı orda seni savundum.
2.si üslubuna dikkat et
3.sü benim +rep alma gibi bir derdim sıkıntım yok.Forumların amacı bilgi portalıdır.İnsanlar birbiri ile bilgi alıp bilgi verir.

O zaman sorun yapma bilgi portalı olduğunu bizde biliyoruz. ortamı germe.
arkadaş bilgin yoksa beni sık buğaz etme.. laflarınada dikkat et. yanıtlarım seni korkutuyorsa korkutucu sorular sorma bana ?

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...