Basin ozgur olmali mi, yoksa sinirlandirilmali mi?

daniel

Kayıtlı Üye
Insan psikolojisinde belirleyici olan unsurlardan biri de, yasanilan cografyadaki yazili ve gorsel guncel basin uretimlerinin topluma yansiyis kriterleridir.

Sizce basin;

Sonsuz ozgur olmali mi? Yoksa ciddi anlamda bir yasaklama getirilmeli mi?

gümüş

Kayıtlı Üye
Özgür olsun ama şimdi basın özgürlükten anladığı ile özgür olmanın sorumlulukları arasında dağlar kadar fark var öyle olunca çekimserim :)

DreamDuality

Kayıtlı Üye
Zaten basın hangi parti baştaysa onun etkisinde kalıyor gibi geliyor bana.
Basının özgürleştiği konular kişilerin felaket haberleri
Ve ünlülerin magazinsel hayatları görebildiğim kadarıyla.

Aslında beni o kadar ilgilendirmiyor. Kendi bilecekleri iş.
Benim bir alakam olduğu yer internette gezinen haberlerdir.
Özellikle izlemiyorum televizyon haberlerini, gazeteleri de okumuyorum.
Üzücü ve siyasi konularda cahil kalmak hakkımı kullanıyorum.

irem-

Kayıtlı Üye
basın özgür olmalı fikrini destekliyorum

URUMHAMATAHAYİL

Yönetici
İş
Wellness Antrenör/Psikolog/ Sosyolog
kim özgür ki basın özgür olsun. verildiği kadar özgür herkez.

irem-

Kayıtlı Üye
basının özgür olmadıgı bir ülkede bireylerin özgürlüğü ne kadar olur diye düşünüyorum

mally

Kayıtlı Üye
Özgür basın ve özgür zihin denen şeylerin sözde modern toplumlarda var olduğunu kim söylemiş? Soru şöyle sorulmalı: Medya kurum ve kuruluşları Dünya çapında paraya yön veren banka ve enerji karteli büyük şirketlerin elinden nasıl kurtarılır ve bunda bireye düşen görev nedir?

Benim bu soruya cevabım: "Tüm TV ve medya kuruluşlarını boykot edilmelidir." Bunun gerekliliği Dünya'nın en büyük haber dağıtım şirketlerinin arkasındaki dev kuruluşların araştırılmasının ardından gözümüzün önüne gelecektir. Bizi birilerinin yönlendirmesini beklemek yerine bu yetiye kendimizin de sahip olduğunun bilincine vardığımız zaman özgürleşmeye başlarız. İşte ben böyle düşünüyorum.

Atesböceği1

Kayıtlı Üye
Başkalarının özgürlüğünü sınırlamadıkça herkes özgür olmalıdır.
Düşünceyi ancak düşünce ile yenebilirsiniz (kaba kuvvetle ya da kısıtlayarak değil..)

joseffb06

Kayıtlı Üye
Bir insanın bilgisi dahilinde kişiyi küçük düşürecek,yalan yanlış ,doğruluğu olmayan bilgileri,kşiye ait absürt fotoğrafları yayınlamaksa özgürlük; bence kısıtlanmalıdır.Malesef ülkemizde ünlülerin akşam yemeklerinden çıkışlarını görüntülemek,soru sormayın dedikleri halde soru sormak,futbolcu Arda TURAN için çok çirkin hitaplarda bulunmak özgürlük oluyor.

daniel

Kayıtlı Üye
Ben insanin kisilik gelisimi ve psikolojisi adina, yazili ve gorsel basinin ozgur olmamasi ve denetlenmesi taraftariyim.

La-edri

Kayıtlı Üye
Ben desteklemiyorum,
Ama Türkiye'de özellikle görsel basininin diger ülkelere göre daha özgür olduguna inaniyorum, ve bu cok sinir bozucu..

N_efertiti

Kayıtlı Üye
Yazılı ve görsel basında o kadar çok gereksiz ve boş haber var ki, ben bunların yasaklanması taraftarıyım. Televizyonu açıyorum onun ilişkisi, bunun boşanması; gazeteye bakıyorum o onla nerede, bu bunla ne yapıyor. Haber niteliği taşıyan, insanları kültürel olarak geliştirecek, bilgilerini geliştirecek o kadar az haber var ki hatta bazen hiç yok. Önce magazin sattırır, izletir zihniyetinden kurtulmamız lazım bence. Şu şartlar altında özgür olunmasının ya da olmamasının pek bir anlamı kalmıyor çünkü.