Beyni Yatıştırma ve Odaklanma tekniği

PESS

Kayıtlı Üye
İş
Dans EÄŸitmeni , Grafiker
Merhaba arkadaşlar.Gündelik hayatta birçoğumuzun yaşadığı önemli bir sıkıntıdır adaptasyon ve bir işe konsantre olup kendini verebilmek.Mesela astral seyehate başlangıç aşamaları,meditasyon,telepati gibi çalışmalarda aklımız sürekli biryerlere takılır. X kişiye olan borcum ne olacak,evin kirasını nasıl yetiştircem,sevgilim ne yapıyor gibi...
Veya gündelik hayatta yapacağımız işler için de geçerlidir.Sınava çalışırken,ders dinlerken,iş toplantısı vs.. aklımız biryerlere takıldığı için olumlu sonuçlar alamayız.

Kendi geliştirdiğim bu teknik belki bu konularda size yardımcı olur.Ben bu tekniği uyguluyorum ve her defasında işe yarıyor.Lafı fazla uzatmadan biraz görsellik katarak, örneklendirerek size anlatmaya çalışacağım.

Bu çalışmaya sadece 2-3 dakikanızı ayırmanız yeterli çünkü herşey çok hızlı bir şekilde gelişecek.Çalışmayı isterseniz gözünüz kapalı isterseniz açık yapın.Göz kapalı iken imgeleme (canlandırma) sorununuz yoksa gözünüz kapalı iken yapmanızı tafsiye ederim.Eğer böyle bir sorununuz varsa bu çalışmayı; gözünüz açık fakat etrafa değil gözünüzü tek bir noktaya odaklayarak,düşünerek ve kendinizle içinizden konuşarak bunu yapabilirsiniz.

x4j1aq.png

Yukarıda görülen beyinin modelinin üzerine yerleştirdiğim her bir nokta bir sıkıntı olarak örneklendireceğim(kırmızı nokta hariç).

Mor Nokta : Ev kirası borcunuzun sıkıntısını
Mavi Nokta : İş yerinde yaşadığınız sıkıntılar
Turuncu Nokta : Aşk hayatınızda yaşadığınız sıkıntılar
Sarı Nokta : Özlediğiniz bir insan
Kırmızı Nokta : Final bölümü,yani o an yapacağınız iş veya çalışma.Hatta buna bir isim koyalım.Yapacağınız iş ; Ders dinlemek olsun.

-Beyininizi bir hortum(bahçe sulama hortumu) olarak düşünün fakat bu hortum kıvranmış dolanmış yani beyinin gerçek şekli gibi düşünün.
-Kendinizide siyah bir misket (çocukların oynadığı oyun aracı) olarak düşünün sanki ruhunuz misket olmuş olarak düşünün.
-Bu iki oluşturduğunuz modelin arasına bir kapı koyunuz.

wv48wh.png

-Şimdi iki modelin arasına koyduğumuz duvarın kapısı açılıyor ve birden hortumun içine giriyorsunuz.

14dh655.png

-Hortumun içine girdikten sonra açtığımız kapı geri kapatılıyor.İşte şuandan itibaren her şey başlıyor.Şuanda hortumun içindesiniz fakat başlangıcında yer alıyorsunuz.

246kiuw.png

Bu andan itibaren anlatacaklarım hikaye gibi anlatacağım(uslüp biraz tuhaf olabilir bu yüzden mazur görün :) ).

-Şimdi hıphızlı bir gezintiye çıkıyoruz.Hortumun içindeki misket (yani siz)hızlı bir şekilde ilerliyorsunuz(Aklınızda boş bir oda,boş bir yer yani beyninizin en bakire en temiz daha önce hiç kullanılmamış bir yerini arayıp keşfedeceksiniz).
-Hızla ilerlerken (o an aklınızdan geçireceksiniz) önünüze bir sıkıntı çıktı buda ney ödemesi gecikmiş ev kiram vardı.GEÇ.diye kendinizle konuşacaksınız.O sıkıntı önünüze çıktığında hortumun içinde onu şeffaf bir duvar veya yolu tıkamış bir engel olarak görün ve önünde birkaç saniye durun fazla değil hızlıca düşünün ve detaya kesinlikle takılmayın(nasıl ödeyeceğim şurdan para gelecekti gelmedi gibi bunu kesinlikle yapmayın).ve sertçe o engeli adeta delercesine geçin.Evet işte oldu engel yıkıldı(bu konuşmayı yaparken sakın hızınızı kesmeyin sadece engelin yıkıldığını kendinize bildirin bunu yolunuza hızla devam ederken söyleyin).
-Ve aklımızın başka bir odacığındayız burada sıkıntı varmı ? var. Ney ? İş yerinde X kişi ile tartıştım.GEÇ.Engeli kırın ve yolunuza devam edin.
-Bunları rutin ve hızlı bir şekilde yapın bütün sıkıntılarınızın konu başlığını yıktınız ve geçtiniz.Detaya takılmadınız.
-Yola devam ediyorsunuz, ne Mor Nokta nede Mavi Nokta,Turuncu Nokta,Sarı Nokta,hepsi bitti hepsi geride kaldı.
-ve bu noktada ; IMMM,KEMM,KÜMM,NE VARDI BAŞKA,BAŞKA NE SIKINTIM VAR. Dediğiniz anda misketi tam orada durdurunuz.İşte bütün uğraşlarımızın çabalarımızın başarılı bir şekilde sonlandığı o ana geliyoruz.

330va5k.png

-Tam bu noktada önünüze bir kapı açılıyor.İçinden bembeyaz bir ışık fışkırıyor adeta.Hemen o kapıdan içeriye giriniz.Ama unuttuğunuz bir şey var siz dertlerle sıkıntılarla dolu bir siyah misketsiniz.Tam kapıdan içeriye girerken hem misket görünümünüzden kurtulup kendi haliniz ile girerken hemde kendiniz bembeyaz oluyorsunuz veya en sevdiğiniz canlı bir renk.
-Şimdi gözlerinizi açıp dersi dinleyebilirsiniz :).
-Çünkü şuanda aklınız hiçbiryerde değil bıraktığınız o temiz bölümde,daha önce beyninizin o kısımını hiç kullanmadığınız bir yerde.
-Eğer bunu başarırsanız yaptığınız o iş aklınızda kalır.Çünkü etrafı için tertemizdi.Bunu şöyle düşünün bir sürü kağıt var önünüzde hepsi karalanmış bir sürü bilgi olan kağıtlar ama o kağıtlardan birisi tertemiz bembeyaz ve ona artık istediğinizi yazabilirsiniz temiz düzenli olur.

anlatımda kullandığım;
-sıkıntılar tamamen örnektir kendinize göre şekillendirebilirsiniz.
-O siyah misketi şekillendirebilirsiniz yani bir güler yüz,burun,göz vs. ekleyerek.Fakat zemini siyah olacak ve karamsar şekillendirmeyin önerim komik olsun saçları burunu felan.
-Çalışmayı kullanacağınız alan ;ders çalışma örneği yerine o an yapacağınız iş veya parapsikoloji ile ilgili bir çalışma ritüelide olabilir.

Umarım imlada,üslupta veya herhangi birşeyde yanlış yapmadım :)
SAYGILAR...

serpilcoşkun

Kayıtlı Üye
Denemeye değer bir yaklaşım. Bunu düşünüp aktardığın için harika biri olmalısın...
Bbu sitedeki kişiler süper gerçekten çok teşekkür ederim.

PESS

Kayıtlı Üye
İş
denemeye deyer bir yaklaşım bunu düşünüp aktardığın için harika biri olmalısın...

Estağfurullah.Denediğinizde paylaşımlarınızı olumlu yada olumsuz bir şekilde paylaşırsanız sevinirim.Veya bir sorunuz olursa cevaplarım

PESS

Kayıtlı Üye
İş
Ard arda yazmış oluyorum özür dilerim ama böyle emek veripte kimsenin yorum yazmaması değişik bir duygu uyandırıyor bende.Yeni bir konu açmak için çalışmaktan soğuyorum resmen tekrardan özür dilerim.

serpilcoşkun

Kayıtlı Üye
Selam bu deneyinizi uygulamaya çalıştım. İki gece üst üste ikincisinde başardım bunu fakat bir soğukluk hissettim. Serin bir yere girmişim gibi oldum bir anlam veremedim neden acaba ?

berksu07

Kayıtlı Üye
Sayın PESS çalışma çok güzel ve her sorun ve eylem için denenmeye değer, teşekkürler

PESS

Kayıtlı Üye
İş
selam bu deneyinizi uygulamaya çalıştım...iki gece üst üste ikincisinde başardım bunu,
fakat bir soğukluk hissettim serin bir yere girmişim gibi oldum bir anlam veremedim neden acaba
?
Büyük ihtimalle o an aklınızdan soğuk geçiyordu veya gece uyumadan önce denedin sanırım.bu tekniği bir işe başlamadan önce kullanmadıysan bu normaldir.

serpilcoşkun

Kayıtlı Üye
Evet uyumadan önce denedim çalışmayı. Fakat bunun bir sakıncası olmadığını düşündüm. Rahat uyumak için denedim ve gerçekten rahat uyudum.

PESS

Kayıtlı Üye
İş

narkoz

Kayıtlı Üye
Denemeye değer bi çalışma. Tebrik ederim, benim konsatrasyon sorunum çok büyük. Çünkü; içsel dünyama dalıp gittiğimde kaybolp gidiyorm adeta dış dünyadan soyutlanma biçimi benimkisi.Aslında bi açıdan bakınca ruhsal dünyama aşırı derecede konsatre oluyorum ama bu benim yaşamsal faliyetlerimi tehlikeye sokuyor. Öyleki kitap okurken müzik dinleyip tv izlemem gerekebiliyor. Yoksa anında onlarca düşünce üşüşüyor beynime.yani süreç tersten işliyor bende.

BeLLa91

Kayıtlı Üye
İş
Asistan, öğrenci
İyi bir yöntem, kesinlikle deneyeceğim. Emeğin için çok teşekkürler. Paylaşımların harika :) Sevgiler..

mally

Kayıtlı Üye
Ard arda yazmış oluyorum özür dilerim ama böyle emek veripte kimsenin yorum yazmaması değişik bir duygu uyandırıyor bende.Yeni bir konu açmak için çalışmaktan soğuyorum resmen tekrardan özür dilerim.

Sayın Pess, konularınızı dikkatle takip ediyoruz. Yorum yazılmaması beğenilmediği anlamına gelmiyor. Faydalı paylaşımlarınız var ve emekleriniz için teşekkürler. Lütfen şevkiniz kırılmasın devam ediniz :)

PESS

Kayıtlı Üye
İş
Resimleri güncelledim bilgilerinize

Mefetseger

Moderator
İş
Uzman Biyolog
konuyu henüz görüyorum.ama uygulamak için bence çok elverişli ve basit bir yöntem olmuş:)teşekkürler

Rapistic

Kayıtlı Üye
İş
Sataşıcı
Uygulanmayı bekleyen bir yöntem daha. Teşekkürler

PESS

Kayıtlı Üye
İş
Resimleri imageshack'tan yüklemiştim silinmiş yenilerini ekledim.Üyelerden odaklanma ve başarısızlık şikayetleri artınca yararı olur diye konuyu güncelliyim dedim :)

Bilgilerinize..

Psi

Kayıtlı Üye
İş
İnşaat Müh. Adayı
Bu akşam deneyeceğim.Güzel paylaşım,paylaşım için teşekkürler.

joys

Kayıtlı Üye
İş
Tekamülü hayırlısı ile tamamlamak İNŞALLAH tıpkı her insan gibi...

şöyle söyleyeyim harfiyen yapmaya çalışınca yazdıklarınızı; domino taşı gibi sıkıntıların gittiğini hissediyor insan. beyaz nurlu bir odaya girdiğini her tarafın bembeyaz, ılık , yumuşak olduğunu hissediyor. ve beynin sıfır hali gibi birşey. yıllar öncesine dönülüyor gibi. Hoşmuş. pek kelimelere dökemiyorum ama. Şunu da belirtmek isterim yazınıza istinaden ben de aksine her sayfaya yazı yazmaktan imtina ediyorum. Görüntü kalabalığından kaçınmak adına. Siz devam edin lütfen genç modumuz:cowboy: emeğinize sağlık teşekkürler.

lerox0

Kayıtlı Üye
Vay harika bir yöntem. Deneyeceğim.
Fakat tam odaklanmışken içeri giren anne modeline karşı yapacak bir şey yok herhalde. :D