Soğukta üşümemek için

PESS

Kayıtlı Üye
İş
Dans EÄŸitmeni , Grafiker
Merhaba arkadaşlar soğuk havalarda vücudunuzun üşümemesi,titrememek için kendi geliştirdiğim bir yöntemi sizinle paylaşmak istiyorum...

Öncelikle standart soğuk havada yapılması gerekenden yani rüzgarın,yağmurun olmadığı havalardan bahsedeceğim.

-Bu tür havalarda vücudunuzu kasmayacaksınız; yani vucudunuzun her bölgesini tamamen gevşek bir şekilde bırakacaksınız özellikle çene kısımı ile boğaz kısımı şiddetli bir şekilde kasılır ve dişler istem dışı titrer ama siz bunlara engel olacaksınız.İşin büyük bir kısmı vücudu kasmamaktan geçer.
-Nefesinizi burundan alıp ağızdan vereceksiniz kontrollü bir şekilde ne hızlı ne yavaş nefesiniz sabit olacak.Burun deliklerinizden geçen havayı burnunuzdan geçerken hissedeceksiniz.
-Hava buz gibi düşüncesini aklınızdan atacaksınız.Rahat davranışlar sergileyerek aklınızı psikolojik olarakta rahatlatacaksınız.

Rüzgarlı,yağışlı soğuk havalar için

-Yukarıdaki tekniklerin aynısını uygulayacaksınız.
-Fakat ekstra olarak rüzgarın teninize deydiğini hissedip kendinizi rüzgarla bir bütünmüş gibi hissedeceksiniz.Rüzgarın teninize narince çarpıp geçtiğini dikkatlice kendinize tanımlayacaksınız.

Kendi deneyimim ve çalışmalarım
Bu çalışmayı hiçbir kaynağa dayalı olmadan kendim geliştirdim.İlk başlarda vücudumu kasmama konusunda ne kadarda başarılı olmasamda 3. 4. çalışmamdan sonra bu evreyi rahatça atlattım.Yukarıda oluşturduğum teknikleri yaparak biraz daha aşırıya kaçıp binanın damına çıktım elbiselerimi aşama aşama çıkarttım t-shirt ve short ile kalana kadar hava ısısı termometreye baktığımda 8 ile 10 derece arasındaydı ve tamamen başarılı bir deneyim oldu gündelik yaşamda ise bu kuralları sadece 1 dakika dikkatimi verdikten sonra normal olarak yaşantıma devam ediyorum.

YAN ETKİLERİ
-Sıcak bir ortama geçildiğinde vücudun en yağlı bölgelerinde (baldırlar,kalça vb.) bir yorgunluk hissi oluyor.
-Göğüs kafesinde 2-3 dakikalığına bir baskı hissediliyor.

(konuyu umarım bölüme açmışımdır.)

SAYGILAR...

dozert

Kayıtlı Üye
Yarın Sabaha Deniyeceğim:).Paylaşım için sağol.

zxaswe

Kayıtlı Üye
İş
öğrenci
paylaşım güzel +rep veriyorum :))
ancak yalnış yerde gibi

gümüş

Kayıtlı Üye
Bütün pencereler açık olduğundan yarı donar haldeyim ama işe yaradığını söyleyebilirim :) Bir kaç nefeste ısındım
Ayaklar az sorun oldu gibi ama şimdi onlara (delice gelebilir) oyunbozanlık yapmayın komutu verdim :p

anubiss

Kayıtlı Üye
çok büyük bişey degil herkes kendi tecrübesiyle bulabilir..

daniel

Kayıtlı Üye
Ek olarak "civileme" metodu da omur boyu usumekten koruyan bir yontemdir. Kis ulkelerinde daima kullanilir.

BeYaZ GeCe

Kayıtlı Üye
ben bu gün denedim ve gerçektende işe yaradı.. soğuğu hissetmiyordum zihnim daha açıktı ve rüzgarla bir bütün olmuştum adeta...:) tavsiye ediyorum..:)) söylendiği gibi yan etkilerini de gördüm...

daniel

Kayıtlı Üye

Civileme yontemi kutuba yakin yerlesim yerlerinde, cocuklar henuz kucukken, -30 veya daha ust soguklarda gayet ince giyridilip, belli surelerle karda veya buzda birakilir. Ayni yontem yetiskinler icin de kullanilir.

Bir kez cok iyi hasta olursunuz, fakat ondan sonraki hayatinizda usumemeye baslarsiniz. Yani benzetmek gerekirse, bir baskasinin gocukla dolastigi havada, siz ceketle dolasabilirsiniz.

Bu metodu ben de komsum olan yerlilerden ogrenip denemistim ve gercekten calisan bir yontem.

Sanirim Avrupa'nin, bir kisim karasal soguklarinda da ayni yontem kullanilmakta..

PESS

Kayıtlı Üye
İş
Civileme yontemi kutuba yakin yerlesim yerlerinde, cocuklar henuz kucukken, -30 veya daha ust soguklarda gayet ince giyridilip, belli surelerle karda veya buzda birakilir. Ayni yontem yetiskinler icin de kullanilir.

Bir kez cok iyi hasta olursunuz, fakat ondan sonraki hayatinizda usumemeye baslarsiniz. Yani benzetmek gerekirse, bir baskasinin gocukla dolastigi havada, siz ceketle dolasabilirsiniz.

Bu metodu ben de komsum olan yerlilerden ogrenip denemistim ve gercekten calisan bir yontem.

Sanirim Avrupa'nin, bir kisim karasal soguklarinda da ayni yontem kullanilmakta..
Bu yöntemi araştırdım bende belgeseli vardı sanırım böyle birşeyin ama o sürekli soğuk olan ülkelerde oluyor sıcağı fazla yaşayınca kalp krizi tehlikesi oluyordu yanlış hatırlamıyorsam.

gümüş

Kayıtlı Üye
Rusya ve Ukrayna'da duydum aslında bunu ama çivileme dendiğini bilmiyordum.

daniel

Kayıtlı Üye
Bu yöntemi araştırdım bende belgeseli vardı sanırım böyle birşeyin ama o sürekli soğuk olan ülkelerde oluyor sıcağı fazla yaşayınca kalp krizi tehlikesi oluyordu yanlış hatırlamıyorsam.

Evet haklisiniz soguk hayli soguk ulkelere ozgu bir yontem. Ozellikle kutuba yakin bolgeler. Fakat calisan bir yontem, kendim icin denemek zorunda kaldim baska turlu usumekten kurtulmanin yolu yoktu zira, acikta kalan sacl uclarinizin bile dondugu bir cografyada..

HAMUŞ

Kayıtlı Üye
İş
gazetecilik 3. sınıf terk
ben bunu otobuse gıderken üşüdüğüm hissini yok etmek için deniyorum gayette işe yarıyor:):) başkalarınında denemesi çok güzel gerçi ben çok fazla üşüyen birisi değilim ama:):)

darksense

Kayıtlı Üye
Daha 2 gün önce arkadaşımla yürürken soğuk havada titrediğini gördüm ve ona kendisini rahat bırakmasını söyledim havanın soğuk değil vücut ısılarında olduğunu hissetmesini söyledim.

Kendinizi tamamen rahat bırakırsanız soğuk size işlemiyor. Bende bu yöntemi kullanırım vücudum hep sıcaktır, bana dokunanlar şaşırmıştır bu yüzden. Isınmak için bana yaklaşıyorlar soba gibi hissediyorum kendimi. :)

Paylaşım için teşekkürler.

_evr_

Banlı Kullanıcı
ben de denedim etkili olduğu doğru ama burnum hala kıpkırmızı burun için bi yontem yoktur heralde:)

PESS

Kayıtlı Üye
İş
ben de denedim etkili olduğu doğru ama burnum hala kıpkırmızı burun için bi yontem yoktur heralde:)
heheh :) bu tür zararsız yan etkileri olabiliyor çünkü sıcak bir yere geçince dengede sorun yaşanabiliyor.Bu teknik üzerinde geliştirmeler ve çalışmalar yapıyorum bitince sizlerle paylaşırım.

_evr_

Banlı Kullanıcı
Valla ben kendi açımdan söyleyeyim çok iyi olur çünkü çok çabuk üşüyorum,üşütüyorum başarılar dilerim

shique

Banlı Kullanıcı
Ben genellikle soğuk havalarda üşüdüğüm zaman yolda " hava cok sık ve ben terliyorum " diyorum kendi kendime telkin veriyorum. İşe yarıyor ama bir süre sonra az da olsa ısınıyorsunuz :)

scn

Kayıtlı Üye
Ben de denemıstım kendımce boyle birseyı ama benim aklımın oyunlarıyla ugrasıp ona kendımı ıspat etmem bıraz zor olabılıyor... Mesela ellerıme bakarak parmaklarımı sogutabılıyorum yanı vucudumun bır kısmını ama ısıtamıyorum... Sogugu hic sevmem hemen hemen her zaman usurum.. Yazın bıle evde en soguk benım vucudumdur.