Lat,Uzza, Menat

gümüş

Kayıtlı Üye
Hangi kısma açmam lazım emin olamadım ama şu an okuduğum kitapta ezoterizm geçtiği için bu bölüm uygun olur herhalde.

Okuduğum kitap ; Kur'an-ı Kerim'in Gizli Öğretisi / Ergun Candan
Sayfa 81 de Lat, Uzza,Menat başlıklı bir kaç paragraf var.Özetle Necm :53/19-22 üzerine açıklama getirmiş yazar ve demiş ki ;

Eski Arap geleneklerinden gelen Lat, Uzza ve Menat üç ayrı heykelle sembolleştirilmiş ancak eski inisiyatik bilgilerin dejenere olmasından sonra bunlara yüklenen anlam ,halk tarafından unutulmuş ve sadece şekilsel anlamları kalmıştır. Ayette karşı çıkılmasının anlamı budur.

Sormak istediğim bu yorum doğru ise o zaman eğer geçen zaman zarfında anlam kaybı olmasaydı bu heykellerin varlığı rahatsız edici olmayacaktı yorumu da doğru olur mu? Fikri / bilgisi olan var mı acaba ve aynı zamanda sembolleştirilmiş inisiyatik bilgilerden kastedilen nedir ? Ya da nereye bakmam lazım?
Teşekkürler

daniel

Kayıtlı Üye
Elbette olmazdi, bence tabi.. Ve bircok baska objede su an kabul edildigi sekilde olmazdi belki de..

Bu putlarin ucu de tanrica idi eski donemlerde, ay tanrisinin kizlari ,Lat Venus'u temsil ediyordu, Uzza guc'u, Menat ise kader tanricasiydi.

Antik Yunan'dakilerle bagdastiranlar da olmustur eski donemlerde..

Fakat Arap literaturu karma kultur icerdiginden, cok daha sonradan farkli ozellikler yuklemislerdir bu putlara...

Mesela Kabe'deki karatas'in tarihcesini arastirirsaniz, Siva Linga'lara ulasirsiniz. Hinduizm'in ogelerinden biridir. Fakat zaman icerisinde Araplar'ca kutsal addedilmistir.

Hatta bu konuda, Omer Ibni Hattab'in da "senin optugunu gormesem vallahi opmezdim su tasi " dedigi bilinir. Cunku tas Arap paganlari icin farkli anlam tasir.

Inisiyatik bilgilerin neredeyse tamami sembollerle tanimlanir ve aciklanir tarih bilgisi icerisinde. Acik ve aleni degildir yani..

Bunlar benim bildiklerim daha detayli bilgisi olan arkadaslar da yardimci olurlar sanirim.

gümüş

Kayıtlı Üye
Taş ile ilgili sözü dün akşam bu konu ararken nette bir kaç yerde gördüm ama cenneten çıkma ifadesi kullanılmıştı, söylediğinizi (Siva Linga'lar) okumaya çalışacağım, teşekkür ederim.
Nette arama yapmak bir yandan keyifli ama diğer bilgi kirliliği çok ve ayıklamak için şimdi sadece mantık kullanabiliyorum ama yetmeyecek.
Güvenli kaynak önerenlere peşinen teşekkürler

felix

Kayıtlı Üye
Danil-e:Hz.Ibrahim-in hikayesinde putlarla ilgili bir bolumde,elinde bir baltayla butun putlari kirip parcalar,ancak en buyugune dokunmaz ustelik elindeki baltayi bu putun boynuna asar gerisi malum bilen bilir.Benim merak ettigim bu puta daha sonra ne oldugu ve simdi nerde oldugu?Tabiki hikaye alegorik bir anlatimda olabilir,tektanrili dine geciste eski ogretilerin yok edilmesiyle ilgili olabilirmi acaba?Bu konuda fikri olan baska arkadaslarin cevaplarinida beklerim.SAYGILAR.felix

daniel

Kayıtlı Üye
Kendi sahip oldugum bilgi kadariyla cevap vereyim sayin felix..

Ibrahim halk anlatimiyla buyuk putu kirmadan birakir ve halka ders verir. Bilinen hikaye bu sekildedir.

Ancak ben farkli dusunuyorum. O gun kirilmayan put, ilerki zamanlara El-Ilah olarak aksetmistir. Islamiyet oncesinde 300 kusur putun en buyugudur El-Ilah.. Bu konuda gecen 3 putta ona ulasim aracidir inanc bakimindan..

Ibrahim'den onceki devirleri de arastirirsaniz(kitapsiz ve peygambersiz donemleri) tarihsel olarak, bir ucgen seklinde asagidan yukariya dogru cikan bir nevi kast sistemi mevcuttur tanrilar tanricalar vs. arasinda.. Fakat en tepede her zaman bir buyuk ve tek bulunur. Yani Ibrahim'e gelene kadar da o en buyuk put her zaman vardi.

Ilerleyen donemlerde de semavi dinlere bu kast sistemi bir sekilde yerlesmistir.

Orn; bir hristiyanlikta nasil ki bi rucleme mevcutsa, islamiyette bu karsimiza melekler, kitaplar ve peygamberler olarak cikar.

Halbuki kutsal kitapta, inanir olabilmek icin, meleklere, daha onceki peygamberlere veya kitaplara iman etmek kosulu yoktur.(yanlis anlasilmasin kitap bunlardan bahseder fakat bir sart getirmez iman etme konusunda) Sonucta bir inanir kisi zaten herseyin Allah tarafindan yaratildigina inanir ve iman eder. Buna seytan'da dahil..

Oysa mesela islamiyetin tipik acmazidir meleklere inanip iman etmek ancak seytana is gelince iman degisir. Halbuki seytan da Allah tarafindan yaratilmis bir melektir nihayetinde.. Fakat insanoglu nefsine sahip olamadigi her macta, topu seytana atar.

Ayni sey hristiyanlikta da mevcuttur.Insan gunahli dogar. Cunku oncekilerin gunahiyla dunyaya gelir mantikta.. Veya Hz.Isa erkek olarak dunyaya geldigi icin, yaratici daima erildir. Cunku babadir.

Bu kosullar peygamberlerin olumunden sonra sistem haline getirilen dinlere birer on sart olarak ilave edilmistir.

Oysa tum semavi kutsal kitaplarda tek ve yanina sart kosulmaksizin iman edilmesi gereken Allah, God, Elohim, Yehova vs.isimlerdir. Ve cinsiyetleri yoktur.

Tektanrili dine geciste eski ogretilerin yok edilmesi gibi birsey yoktur. Peygamberler donemi oncesinde de tek tanri inancinin oldugu donemler veya ustte soyledigim kast sistemivari en tepeki tek tanri donemleri vardir.

Kaldi ki Kuran her donem gonderilen (bir sekilde-anlamda inisiye edilen) uyaricilardan bahseder.(Bu baglamda en koklu dinlerden biri olan Hinduizm'e dair kadim metinler de belge kabul edilebilir)

Sonucta hangi dine ait olursa olsun metinler vahiy yoluyla alinmistir ve insan eliyle kitap haline getirilmistir. Ve gelen toplulugun milliyetciliginden ve siyasi erkinden etkilenmistir.

Iskenderiye yanginindan kacan yetismis rahipler ve bir kisim antik dunya yazili bilgileri, rahiplerin bir kisminin kacirabildikleri yazili belge ile Araplar'a siginmis olmasi ile islamiyete de antik kadim bilgiler sokulmustur. Yani Osiris ogretileri..

Bunu soyle dogrulayabilirsiniz arastirma ile..

Hz.Muhammed'in yasadigi donemde, kitap ayetleri cesitli sekillerde yazilmasina ragmen, tek bir hadis yazilmamistir. Ve bugun okunan pekcok cesitli hadis kulliyati islamin gelisinden ve peygamberin olumunden cok cok hatiri sayilir sureler sonunda yazilmaya baslanmistir.

Mesela bir kurban rituelinin tarihcesini arastirmanizi oneririm. Tamamiyla antik donemden gelen bir uygulamadir. Yine tanrilara yoneliktir. Sadece isimler farklidir. Insanlik gelistikce, uygulamalarda modernize olmustur.

Ornegin Misir'da yakilan kurban artiklari, islamiyet doneminde gomulmustur cografi sebeplerle..

Ornegin abuk sabuk Allah'i kollu bacakli tarif eden hadisler vs. bunlara en iyi ornektir.

Islamin, peygamberin olumunden sonraki ilk yillari, yazili olarak yoktur ve bugun orjinal diye sunulan belgelerin hicbirine meshur universite(Al-Azhar) karbon testi izni vermemektir...

felix

Kayıtlı Üye
Yaziniz orjinal fikirler ve bilimsellikle dolu,bu sizi saygideger biri yapar tesekkur ederim...Putun simdi nerde oldugu hakkinda fikriniz nedir.Bir de cok sey bilipte anlat(a)mayan bir hal sezdim.Lutfen bagislayin.Madem isin icine islam girdi soyle bir sorum olacak.Muhammed vahiyden once nasil bir inanca sahipti yada onu ve sulalesini kabe-nin bekcileri yapan nasil bir inancti neyi koruyorlardi?

daniel

Kayıtlı Üye
Rica ederim, sadece kendi dagarcigimda insanlik tarihi ile ilgili okuduklarimi paylastim.

Benim kisisel fikrime gore, Hz.Muhammed islam oncesi, pagan inancina sahipti zira Kureys bu cizgide bir kabiledir. Bugun hac sirasinda gerceklesen tavaflar, sayilari, tras, kurban vs. bu rituellerin bircogu Hindu inanisindan gelmektedir.

Zaten islam oncesi yapilan hac'lar(hem dinsel+hem de panayir sistemini icerirdi) bunun en iyi aciklamasidir.

Ve Kabe o donem gozde bir tapinaktir. Fakat ticari hac istikametlerini o doneme iliskin gozden gecirirseniz, o donem ki Hindu'larin da(digerleri gibi) hac amacli Kabe'ye geldikleri aciktir civardaki baska tapinaklarin varligina ragmen. Cunku Kabe hem dini, hem ticari, hem sosyal etkinlikler bakimindan gozdedir, gecim kaynagi olmasi bakimindan da onceki semavi dinlerin disinda kalanlara da dinen hizmet vermek durumundadir.

O donem Yahudi ve Hristiyan kabileler sayica o bolgede az oldugundan bu Kabe tavaflarini muhtemelen bunun disinda kalan Hindular, Arap paganlari vs. yapmaktadir.

Bu donemde de Kureys kabilesi fertleri, Mekke'de o zaman ki putlarla dolu kabenin bakiciligini, temizligini, sebilciligini (hacilara su ve et ikrami) yapmaktaydi.

Hz.Muhammed'in karatas'in yerlestirilmesinde hasbelkader belirleyici olusu da ayri bir detaydir. (hakemlik bahsi)

Ilk sorunuza iliskin, Hz.Muhammed'in Mekke fethi sonrasi tum putlari kirdigi , sadece karatas'i korudugu soylenir. Fakat ben kisisel olarak o ana putun halen kutsal kabul edilen bir yerde sergilendigini dusunmekteyim.

gümüş

Kayıtlı Üye
Hubal dan bahsediyorsunuz galiba. Onu da bilmiyordum ama sizin konuşmalar takip edip arayınca karşıma çıktı. Yanılıyorsam lütfen düzeltin.
Uzun bir yazı buldum, ingilizce. Takip etmek isterseniz Is Hubal The Same As Allah ? başlığı ile bulabilirsiniz.

daniel

Kayıtlı Üye
Evet, verdiginiz baslik ile baktim ancak tarafli bir yazidir bana gore, orneklediginiz.

URUMHAMATAHAYİL

Yönetici
İş
Wellness Antrenör/Psikolog/ Sosyolog
€rgun Candan bir çok ezoterik sıırı kitaplarında açıklamaktadır. 2000 yılı itibari ile sirların açıklanması emri geldikten sonra ğpek çok araştırmacı ve yazar bilgileri halka açıklamaya başladı. elledi kaynaklar netecesinde buna benzer bir çok kitap farklı farklı yorumlar getirmektedir. temelde benzer bir noktada birleşselerde aynı konu için farklı yorumlar yapılabilir.

bu kitapların ilk türkçeye çevrilmiş örneği tanrıların arabaları idi.

Ergun bey ve yayın evinde çıkan eserleri belkide Türkiye de ezoterik tarih ile ilgili en güzel eserledir.

Dinle rüzerine bir yorum yapmayacağım. Sadece klasik tarih ve unutulan halk bilgileri ile kültürlerin din yorumları çok ciddi bir değişme uğramış ve gerçekten çok uzak bir üzerinde ilerlemektedir.

unutulan inisiyatik bilgileri kısaca nalatamayacağım çok geniş bir konudur. diğer eserlerinide alıp okursanız sorularınıza daha net cevap bulabilirisiniz.

gümüş

Kayıtlı Üye
Daniel ; Taraflılık konusunda yorum yapabilmem için önce bir birikime sahip olmam lazım, gördüğünüzü sandığım üzere bu konularda bundan uzağım tailor -made hesabı bölük pörçükler arasında köprü kurma çabalarıyla ilerlemeye çalışıyorum .Bu bağlamda siz tüm diğer üyelerin yazdıklarını ben taraflılıktan çok üzerine okumam gereken parçalar olarak izlemeye çalışıyorum.

Urum; Teşekkür ederim, Erich Von Däniken kitaplarını ve diğerlerini çocukken okumuştum ve o zaman tabii ki anlamaktan ziyade okumuş olmak için okumuşum ; şimdi görüyorum . Aşinalık tek başına yetmiyor ve bazen okurken yazar ne kadar anlaşılır ifade kullansa da daha çok bilgisi olanları adres almış gibi geliyor bu noktada onaylanması-onaylanmamasından ziyade tam olarak neden bahsediyor ? tarzı sorularla rahatsızlık vereceğimi sanıyorum.

felix

Kayıtlı Üye
Emri veren kim!?! ilahi mi yoksa inisiyatik topluluklarmi,politik gucler mi?

Sydonay

Kayıtlı Üye
İş
EÄŸitimci
Antik Arap İnanışı kökende güçlü ve bilgelik taşıyan bir din olsa da Muhammed Peygamber döneminde o büyük anlamını yitirmiş ve mana unutulmuştu. Yani kadim Arap dini ne yazık ki manadan surete geçmiş ve putperest olmuştu. Putların yıkılışı, çok tanrının tek tanrıya evrilmesi gibi İslamla birlikte gelen değişimler de nispeten gerekliydi. Ancak günümüzde görülüyor ki İslam gibi dinlerde de mana unutulmaya yüz tutmuş ve çokça kimse tarafından yalnızca surete bakılıyor. Dilerim ki insanlar yeniden manayı bulur.

'Surete takılı kalırsan puperestsin' Mevlana Celaleddin