Sonsuzluk Düğümü

Amphitrite

Banlı Kullanıcı
p_2633_o.jpg

Pan-zhang / Pan-canğ

Sonsuz düğümün kendi kuyruğunu yuttuğu söylenebilir: pan-zhang ‘uzun sarma’ veya ‘uzun burgu’ demektir. Sekiz Budist simgeden biridir ve uzun ömrün devamlılığını simgeler. ‘Şanslı düğüm’ adı da verilir.

Hinduizm’de, sonsuz düğümün Vişnu’nun göğsündeki iz olduğuna inanılır. Bir diğer geleneğe göre sonsuz düğüm, yenilen düşmanın bağırsaklarını simgeler. Zhang ve zang = bağırsak arasındaki fonetik benzerlik burada önemli rol oynar.

Çin’de sonsuz düğüm çok sık kullanılan bir süs motifidir ve sonsuz denecek kadar değişik şekli vardır.

Kaynak: Çin Simgeleri Sözlüğü, Wolfram Eberhard.

PESS

Kayıtlı Üye
İş
Dans EÄŸitmeni , Grafiker
Güzel paylaşım.Bende sık sık rastlıyorum bazı motiflerde.Anlamını şimdi öğrendim iyi oldu.

berksu07

Kayıtlı Üye
Aynı yada benzer şekiller Anadolu mofilerinde de var, özellikle kilim ve bazı dokuma halılarda, bende Anadolu motifi diye biliyordum.

Voy

Kayıtlı Üye
Anadolu motifleri değişiklik gösterebiliyor.Orada da çok farklı semboller var.Ama evet benzeşir zaten anadolu motifleri de boş değildir şaman kültüründen olsun,anadoluda yaşayan onca kültürden olsun oldukça doludur semboller ve zengindir.

logii

Kayıtlı Üye
Anadolu motifleri değişiklik gösterebiliyor.Orada da çok farklı semboller var.Ama evet benzeşir zaten anadolu motifleri de boş değildir şaman kültüründen olsun,anadoluda yaşayan onca kültürden olsun oldukça doludur semboller ve zengindir.

Dediğin gibi anadoluda çok görülüyor bu sembol, nedense aklıma halılar geldi onlarda çok rastlıyorum bunu. - İnsanımız/komşumuş eksik olmasın herkes gelip gitsin diyemi acaba çiziliyor - :D

Voy

Kayıtlı Üye
Dediğin gibi anadoluda çok görülüyor bu sembol, nedense aklıma halılar geldi onlarda çok rastlıyorum bunu. - İnsanımız/komşumuş eksik olmasın herkes gelip gitsin diyemi acaba çiziliyor - :D

:) Genelde halılardadır zaten o kültüre bağlı olarak ondan önce çadırlardaydı.Aslında evle ilgili olanlar genelde alan koruması amacı güderdi eskilerde.İç içe daireler şeklinde geçer en dış daire batıda çember olarak bilinen korumadır.Sonra bereket,huzur gibi değişir.

PESS

Kayıtlı Üye
İş
Dans EÄŸitmeni , Grafiker
Aynı yada benzer şekiller Anadolu mofilerinde de var, özellikle kilim ve bazı dokuma halılarda, bende Anadolu motifi diye biliyordum.
halı motifinde bende çok rastlıyorum genelde babam bana öğüt verirken halı motiflerini ezberlediğim için ordan aklımda kalmış :p:Angel_anim: