Havas Nasıl Öğrenilir ? Nasıl Sahip Olunur ?

Mouse

Kayıtlı Üye
İlim isteyene verilir.Öncelikle teslimiyet esastır.Gerçek anlamda teslim olmak ile tüm şüpheleri kalbinizden uzaklaştırır ve teslim olursunuz.Başlangıç için çeşitli zikr yolları vardır.Evvela belirli bir kademeye kadar Allah yolunda ilerlersiniz.Kademeler içinde en önemlileri salih bir mü'min olabilmek dahilinde olanlardır.Kesinlikle ruhunuzu Allah ın emrettiği biçimde terbiye etmiş olmanız gerekir.

Haram yememek,mümkünse kaza namazı bırakmamak veya tamamlamak üzere başlamış ve devam ediyor olmak.Kuran ve sünnete tam bir riayet içerisinde yaşamak.

Başlangıç aşamalarında riyazet şart değildir.Eğer Allah indinde emir ve yasaklara uyar tam bir niyetle tevbe eder ve uygun yaşar iseniz Havas istemeye hazır hale gelirsiniz.

Bu ilim sabırla Allah tan talep edilen bir ilim olup ancak Allah ın dilemesi ile açılan bir "kalp gözü kapısıdır".Uzun zaman alabilecek bir yoldur.

Havas a ilk adım basit bir süreç ama önemli bir adımla başlar.İlahi kapıyı çalmaya başlarsınız evvela.Kabul edilmek için ise oldukça ciddi bir çalışma gerekir.Zikrler ile başlarsınız.Riyazat ve berhetiyye ile bitirmeye çalışır yani O kapıdan içeri kabul edilmeye çalışırsınız.Ancak kabul edildiğinizde bu sırlara sahip olabilmeniz için uymanız gereken kurallara eğer uymazsanız bu seferde süreç tersine işlemeye başlar ve ciddi sıkıntılara düçar olabilirsiniz.

Bu nedenle psikolojik sorunlarınız olmamalıdır.Ruh ve psikolojik yapınız güçlü ve sorunsuz olmalıdır.İyi bir çocukluğunuz hatta mümkünse iyi bir aile yapınız olmalıdır.Yani geçmişiniz çocukluğunuz kale gibi olmalıdır.

Tutarlı ve istikrarlı olmalısınız.Ve aralıksız olarak artık bu yolda ilerlemelisiniz.Başlangıç adımı tam bir mü'min olmak,hazırlık adımı başlangıç giriş zikrleri,sonuç ise riyazat,az uyku,az yemek ve berhetiyye dir.

Bu konuda oldukça ciddi bir çalışmaya başladı isemde bazı sorunlar yüzünden devam edemedim.Ancak Allah nasip ederse olabilecek bir şey.Şüphelerimden kurtulmadıkçada devam etme riskim var.Ancak başlangıç zikrlerine devam etmeyişim,yani olaya başlamış ancak bırakmış olmam nedeni ile izlendiğimi sanıyorum.Ancak emin olamadım.emin olursam bir tedbir alacağım inşaallah.

Alıntıdır...

İlim isteyene verilir.Öncelikle teslimiyet esastır.Gerçek anlamda teslim olmak ile tüm şüpheleri kalbinizden uzaklaştırır ve teslim olursunuz.Başlangıç için çeşitli zikr yolları vardır.Evvela belirli bir kademeye kadar Allah yolunda ilerlersiniz.Kademeler içinde en önemlileri salih bir mü'min olabilmek dahilinde olanlardır.Kesinlikle ruhunuzu Allah ın emrettiği biçimde terbiye etmiş olmanız gerekir.

Haram yememek,mümkünse kaza namazı bırakmamak veya tamamlamak üzere başlamış ve devam ediyor olmak.Kuran ve sünnete tam bir riayet içerisinde yaşamak.

Başlangıç aşamalarında riyazet şart değildir.Eğer Allah indinde emir ve yasaklara uyar tam bir niyetle tevbe eder ve uygun yaşar iseniz Havas istemeye hazır hale gelirsiniz.

Bu ilim sabırla Allah tan talep edilen bir ilim olup ancak Allah ın dilemesi ile açılan bir "kalp gözü kapısıdır".Uzun zaman alabilecek bir yoldur.

Havas a ilk adım basit bir süreç ama önemli bir adımla başlar.İlahi kapıyı çalmaya başlarsınız evvela.Kabul edilmek için ise oldukça ciddi bir çalışma gerekir.Zikrler ile başlarsınız.Riyazat ve berhetiyye ile bitirmeye çalışır yani O kapıdan içeri kabul edilmeye çalışırsınız.Ancak kabul edildiğinizde bu sırlara sahip olabilmeniz için uymanız gereken kurallara eğer uymazsanız bu seferde süreç tersine işlemeye başlar ve ciddi sıkıntılara düçar olabilirsiniz.

Bu nedenle psikolojik sorunlarınız olmamalıdır.Ruh ve psikolojik yapınız güçlü ve sorunsuz olmalıdır.İyi bir çocukluğunuz hatta mümkünse iyi bir aile yapınız olmalıdır.Yani geçmişiniz çocukluğunuz kale gibi olmalıdır.

Tutarlı ve istikrarlı olmalısınız.Ve aralıksız olarak artık bu yolda ilerlemelisiniz.Başlangıç adımı tam bir mü'min olmak,hazırlık adımı başlangıç giriş zikrleri,sonuç ise riyazat,az uyku,az yemek ve berhetiyye dir.

Bu konuda oldukça ciddi bir çalışmaya başladı isemde bazı sorunlar yüzünden devam edemedim.Ancak Allah nasip ederse olabilecek bir şey.Şüphelerimden kurtulmadıkçada devam etme riskim var.Ancak başlangıç zikrlerine devam etmeyişim,yani olaya başlamış ancak bırakmış olmam nedeni ile izlendiğimi sanıyorum.Ancak emin olamadım.emin olursam bir tedbir alacağım inşaallah.

Alıntıdır... Kendi Arşivimden...

La-edri

Kayıtlı Üye
Güzel bilgiler,ama ben bu kadar basit olacagini zannetmiyorum, "Havas" kelime anlami ile Secilmis,yani özellik belirten bir sey diye biliyorum, ve Seytan bu yolun üzerinde otururda bir cok vesvese verir,sagdan soldan önden ve arkadan,Allah muhafaza uctum kactim olmak var.. Sanirim her ilmi bir ustadan ögrendigimiz gibi bu ilmide bir usta olmadan saglikli bir sekilde ögrenemeyiz.. Kendi fikirlerim bunlar tabiki

sorunmu

Banlı Kullanıcı
Eyvah ki yandık! Ben hiç bir zaman havas işlemi ile uğrasıp istediğime ulaşamıyacam demek.Ne aile yapım, parçalanmış bir aile, ne de çocukluğum, sürekli geri planda bırakılan bir çocuk ve halen devam eden aile içi şiddet üstüne birde tam aradığımı buldum derken ayrılık psikolojisi bu durumda benim için işleyen düzenli olması için hiç bir durum ve olay yok.
O zaman ben hiç bir dua ve havas işleminde başarılı olamıyacam demek mi oluyor.
:(
Kader denen o olumsuz kaderimin bana çizdiği hayatımı yaşayacağım.

karamelhan

Kayıtlı Üye
Sayın -İnanç- havasa başlama zikirlerinden örnek verebilir misiniz?

La-edri

Kayıtlı Üye
Eyvah ki yandık! Ben hiç bir zaman havas işlemi ile uğrasıp istediğime ulaşamıyacam demek.Ne aile yapım, parçalanmış bir aile, ne de çocukluğum, sürekli geri planda bırakılan bir çocuk ve halen devam eden aile içi şiddet üstüne birde tam aradığımı buldum derken ayrılık psikolojisi bu durumda benim için işleyen düzenli olması için hiç bir durum ve olay yok.
O zaman ben hiç bir dua ve havas işleminde başarılı olamıyacam demek mi oluyor.
:(
Kader denen o olumsuz kaderimin bana çizdiği hayatımı yaşayacağım.

Bu kadar karamsar olmayin :)
Güzel düsünün güzel olsun, Insan ne yaparsa kendisine yapar öyle degilmi, ailevi sorunlariniz var diye basarili olmayacaginiz anlamina gelmez, denyin bence...

nıhall

Kayıtlı Üye
evet konuyu biraz daha ayrıntılarıyla anlatabilirmisiniz

Se-ZeR

Kayıtlı Üye
Havas İlmi, Müslümanlara Allah Tarafından Bahşedilen Bir İlimdir.
iyi Olmasıyla Kötü Olması Arasında İnce Bir Sınır Vardır.
Bu İlme Sahip Olan İnsanın, Doğanın Dengesini Değiştirebilme Yetisi Olur.
Büyü İle Yapılan Akla Gelebilecek Herşey Havas İlmiyle Yapılabilir.
Temeli Kuran-ı Kerim'e Ve Peygamberimize Dayanmaktadır.
Ancak ne Kadar Bilinirse Bilinsin, Ya Da Ne Kadar Okunursa Okunsun, Allah Bu İlim kapısını Açmadıkca, Bu Konularda Mükemmel De Olsanız, Çöp Yapamazsınız.
Bu İlme Sahip Olmanın Şartları Yukarda Açıklanmıştır Ancak Ben Yinede Kısaca Özet Geçeyim.
Salih Bir Mümin Olmak, Allaha Kayıtsız Şartsız, şüphesiz İnanmak, Zikr Yapmak.
Bu İlim Oldukca Tehlikelidir.
Bu işi Yapabilmeniz İçin Sağlam Bir Benliğe İhtiyacınız Vardır...
Kısaca Böyle...

gizlimabetperisi

Kayıtlı Üye
Güzel bilgiler,ama ben bu kadar basit olacagini zannetmiyorum, "Havas" kelime anlami ile Secilmis,yani özellik belirten bir sey diye biliyorum, ve Seytan bu yolun üzerinde otururda bir cok vesvese verir,sagdan soldan önden ve arkadan,Allah muhafaza uctum kactim olmak var.. Sanirim her ilmi bir ustadan ögrendigimiz gibi bu ilmide bir usta olmadan saglikli bir sekilde ögrenemeyiz.. Kendi fikirlerim bunlar tabiki

Sayın La-edri zaten arkadaşımız basit dememiş.
Aynen sizin dediğiniz gibi de secilmiş olmalısınız demiş.
Yine karşılaşılan sorunlara da değinmiş.
Yani hangi ilim bu kadar basit ki bu ilim de basit olsun. Çalışmadan, talep etmeden ve seçilmeden bir çok şey zaten olmaz hele ki deriiinn ilimler ve bilimler.

Syg. ve Svg.

La-edri

Kayıtlı Üye
Sayın La-edri zaten arkadaşımız basit dememiş.
Aynen sizin dediğiniz gibi de secilmiş olmalısınız demiş.
Yine karşılaşılan sorunlara da değinmiş.
Yani hangi ilim bu kadar basit ki bu ilim de basit olsun. Çalışmadan, talep etmeden ve seçilmeden bir çok şey zaten olmaz hele ki deriiinn ilimler ve bilimler.

Syg. ve Svg.

Ben arkadasin paylasimina birsey demedimki, ama öyle yansitmiski,sanki bir insan bu ilme sahib olmak icin hayatini ve bütün gücünü sarf etse,sahib olur..
Degil iste! Bu ilim ancak bu ilime sahib bir insandan ögrenilir, bu ayrinti esasinda olayin püfnoktasidir,Ve o zat zaten sizi Allah'in izni ile güzel bir kul olmaya yardim eder..Tek basina asla olacak sey degil,
Se-Zar'in yazisina katilmamak mümkün degil..
Baba'dan ogula gecmez,kendi cabanizla olmaz.
Allah rizasini gözetmeyen insan isterse hayatinin sonuna kadar ibaded etsin, yukaridaki receteye uysun ,mumkunati yok olmaz..
Bu mantigi göz önünde tutarak o kadar basit degil dedim..
Saygilar..

ferdi131

Kayıtlı Üye
Havas üzerine birazda ben yazmak isterim. Aslında internette çok yazan biri değilim sanırım şu ana kadar tamamının toplamı 25 adet dahi olmamıştır. En çokta burda yazdım. Fazla boş zamanım yok. Bu siteye bir konu üzerine takıldım üye oldum. Yarında bir bakarım açıklama var mı diye. Zaten dahada girmem sanırım. Bu nedenle tüm insanları sevdiğim için yazıyorum.
La-edri kardeş yazmış. Doğrudur.
Ben ilave etmek istiyorum. Şu şartlar olmaz ise olmazlardan.
1. İslami fıkıh konularını seni ayakta tutacak kadar iyi bilmek lazım. Kısaca 32 farzı. Farzlarını- sünnetlerini - mekrularını vs.
2. İtikat ve iman konularını sağlam kaynaklardan okuyup benliğini temizleyip Allah cc. güvenmen ve sağlam iman etmen. ( ilerde zikre girdiğinde sana emanet teslim edilecek bu emaneti vermeden önce Rabbimin izni ile sen bir takım imtihanlara tabi tutulacaksın. O imtihanda öyle şeyler göreceksin ki hiç şüpheye düşmeyecek ve aldırış etmeyeceksin. Çün ki sen Allah c.c huzurundasın seni Allah görüyor ve her halinden haberdar sende madem O zatın huzurundasın o zaman korkmayacaksın eğer korkarda bırakırsan İşte İman zayıf denilir ve emanete ulaşamazsın. Düşün ki bi şahıs polis olacak ve ona şehrin güvenliğini sağlaması için ehliyet ve silah verecekler. O aday deli olsa o silahıda verseler ne yapar. Önüne geleni vurur. Ve tutuklamaya çalışır. Haklıyı haksızı ayıramaz. vs.vs.)
4. Arapçayı ve ebced hesabını çok iyi bilmek lazım.
5. Tütsü ve vekf yazılmasını. Meleklerin isimlerini , kasemleri,
sarfı umar yapmayı..vs.vs.
6. Yada bunların hiçbirinide bilmeden direk Allah içiçn tesbih çekip Helal olanlara sarılıp haramdan uzak kalmayı vir edin Yukarda anlatılan ve henüz anlatılmayanlara GEREK KALMADAN KEŞFİN AÇILIR. BİR ÇOK ŞEYİN BATININI ZAHİRİNİ görürsün. BEN 6. UYGULADIM. Başardım .Defineleri gördüm elimi sürmedim. Karşı cinsler yanıma geldi tenezzül etmedim. Dünyadan Kaçtım o beni takip etti. 15 -18 yıl bu halde oldum. Ama sonraları yanlış topluluklara tasavvuf girince o güçler yavaş yavaş zayıfladı hatta bana artık kına geldi yazamayacağım sebeblerden ve kendimi bilerek kapattım. Saygılarımla. Rabbim bizleri Doğru yoldan ayırmasın. Hakkı hak blip hakkın peşinden giden ve batılıda batıl bilip batıldan uzaklaşan kullardan eylesin. Amiyn. Esselâmün Aleyküm ve Rahmetullah